1 авг. 2012 г., 20:42

Голямата заблуда и грешките на националната ни политика. Защо в България няма малък и среден бизнес 

  Журналистика
2248 0 4
7 мин за четене

 

 

        ГОЛЯМАТА ЗАБЛУДА И ГРЕШКИТЕ НА НАЦИОНАЛНАТА НИ ПОЛИТИКА. ЗАЩО В БЪЛГАРИЯ НЯМА МАЛЪК И СРЕДЕН БИЗНЕС, А В КИПЪР ИМА?

 

 

   Политиката, която се води от Кипърската държава спрямо бизнеса и социалните придобивки, е по стандарт на Англосаксонската правна система.

   И така, какво е характерно за Кипър? – Давам пример с туризма. Тук няма монопол, както в България. Ако хотелът е собственост на една фамилия, ресторантът е собственост на друга фамилия, барът на трета, павилионите пред хотела на четвърта, плажната ивица се стопанисва от пета фамилия. В България, всичко свързано с един крайбрежен хотел, се управлява от един собственик. Обаче в Кипър не е така. Защо? – Интересен въпрос. Тук по закон, ако доходът на едно лице на година е до 18 000 евро, същото това лице има право на безплатно медицинско обслужване, безплатни лекарства от болницата и не плаща никакви данъци.

   Ако доходът на лицето е от 18 000 до 25 000 евро, лицето има право на 50% безплатно медицинско обслужване и 50% намаление на лекарствата към държавните болници. Също не плаща никакъв данък.

  Ако обаче доходът на лицето за преходната година е над 25 000 евро, лицето заплаща 100% медицинското обслужване и 100% стойността на лекарствата. Започва да плаща данък 30% върху дохода. С  увеличаване на дохода над тези 25 000Е се увеличава бързо и данъкът. Въпреки че са му отдържани здравни и социални осигуровки – лицето плаща. Не знам как е в България, но мисля, че богатите хора там получават елитно медицинско обслужване в най-известните ни Софийски болници. Срещу някакви смешни медицински осигуровки. Не плащат почти нищо на държавата, но плащат на лекуващият професор на ръка. Явно в Кипър са прозрели отдавна че е възможна такава корупционна схема и за това изискват тези които имат доход над 25 000Е годишно да си плащат всичко на 100%. Ето защо в Кипър частните клиники имат достатъчно клиенти за да се издържат. Богатите хора предпочитат частни клиники, за да не се натискат по опашките на държавните болници. Така и така си плащат 100%.

   Питам аз: докога в България богатите ще се таксуват на едно с нас, простосмъртните? Как да просперират нашите частни клиники, като има богати скъперници, които предпочитат да си платят на ръка и да се лекуват в известни държавни болници.

     Дотук с медицинското осигуряване.

   Фамилните фирми са вписали в регистъра си всички пълнолетни членове на семейството за осигуряване и разпределение на дохода. По принцип се стараят така да разпределят дохода, че да не заплащат огромния данък към държавата, но все пак те внасят значителни здравни и социални осигуровки. Осигуряват си едно добро пенсиониране. Това е за малките фирми.

   Разбира се, че има и големи фирми, дислоцирани най-вече в строителството, като Яхово брадърс, Атлас Панту, Хемис Томасоу и други. В Кипър големите строителни фирми са 5 до 6. Тези фирми обикновено участват в търгове за обществени поръчки. Най-големият инвеститор е държавата. Тези фирми поддържат инфраструктурата на острова. Летищата, пристанищата, пътищата и др. Ръководят строителството на крупни проекти. Имат достатъчен инженерен и технически персонал. В обществените поръчки държавата предпочита родните си фирми. С изключение на новото летище в Ларнака и Пафос, които бяха инвестирани и построени от френската фирма Буик, другите проекти почти изцяло се изпълняват от Кипърски фирми.

   Кипърската държава ревностно пази всяко едно евро. Целта е парите да останат в Кипър, а не да изтичат към други държави. Какво обаче е положението с големите фирми. В тяхното управление и разпределение на дохода участват няколко фамилии. Почти половината от печалбата от такива проекти се връща отново в Кипърската държава във вид на огромни данъци. За да си намалят приход печалба, тези фирми започват и си закупуват най-модерна строителна техника и го пишат разход на фирмата. Затова тези фирми са пълни с техника и то най-нова технология. Складовете пращат от строителни материали и имат от пиле мляко. При строителството не щадят желязо, качествен бетон и други материали. Самият закон на данъчно облагане ги кара да правят това.

   Как е в България? – Не знам, но все ми се струва, че бедните хора плащат данъци, за да издържат богатите монополисти.

   Какви са тези електроразпределителни фирми, които източват парите на България? Какъв данък плащат? Все ми се струва, че данъкът им е малък и за това не инвестират достатъчно в нашата енергетика или правят инвестиции на книга, а реално само експлоатират. Нямаше ли наши фирми, ами взехме чужди да ни управляват и източват.

   Какъв е този „Лук Ойл“? – Тези трябва да плащат данък печалба докато им се изясни, а не да налагаме този голям акциз върху горивата. Акциза го плаща българският данъкоплатец. Дайте да видим какви са налозите върху тези богати фирми! Дайте да видим мобилните оператори в България! Те също източват паричен ресурс и то голям. Защо в Кипър цените на мобилните услуги са три пъти по – евтини? Защо бензина е по евтин също, въпреки че ви-нетната такса е включена в цената му. Ако някой може да отговори, да отговори. В Кипър няма петролна рафинерия. Има обаче бензиностанции на „Лук Ойл“, но бензинът е по-евтин от България.

   Питам аз: защо ни е петролна рафинерия? Тя само замърсява околната среда, а цените на горивата пак са по-скъпи. Вярно, осигурява работни места. Има производство, но пак се чудя: защо горивата са по-скъпи от Кипър? Нали акцизът е еднакъв за целия  Европейски съюз. – Измама, голяма измама! Измамни фирми окупираха България и ни източват. Източват ни и кой го допусна? Вече си отговорете сами на този въпрос. Като се замисля: БСП искат да се строи атомната Белене. Защо ни е като от това пак ще печелят електропреносните дружества, а ние пак ще плащаме докато ни се изясни. Кипър като внасят в момента електроенергия и горива, пак са добре, а ние като изнасяме електроенергия, пак сме зле. Всичко е измама.

   Определете им един таван от печалба, а всичко останало да влиза в държавният бюджет. Така ще започнат да инвестират. Всяка инвестиция да е под контрол на държавата. – Да е реална, а не на книга. Ето това трябва да се направи. Законодателството е във ваши ръце дами и господа от ГЕРБ. Зная че предното правителство остави „бардак“ , но трябва бързо да се навакса. Не съм икономист, но пак виждам. Нашите икономисти не виждат ли? Обикновеният човек не може да види. Той се надява на вас да сторите това, което е нужно за нас простосмъртните.

   Сега, вземането на Кипърско гражданство. Кипърската държава дава много трудно гражданство. Процесът е доста продължителен. Едно от условията е да сте живели и работили в Кипър с осигуровки минимум седем години. И пак не ти дават гражданство. Официално документите ти отлежават. Защо? Много просто. Те правят справка данъчната служба в България дали имаш имот на твое име. Дали е къща или апартамент е без значение. Ако установят че имаш, започват да те отлагат във времето и не ти дават отговор. Ако обаче нямаш имоти на твое име в България и заявиш писмено че желаеш гражданство за да си закупиш имот в Кипър, то гражданството ти е в кърпа вързано. Това са неща, които са не официални. Държавата има интерес да живееш и си харчиш дохода в Кипър. Закупуването на едно жилище е чиста инвестиция за тях. Вероятността нашите без имотни роми, да получат кипърско гражданство е по голяма отколкото наш имотен българин. Затова доста от тях се заселиха със семействата си в Кипър. Тук те се чувстват добре.

   Как стои въпросът с даването на българско гражданство на македонски граждани. Тук в Кипър срещнах македонски граждани с български паспорти даващи им право да работят в Европейският съюз. Същите обаче не са живели и един ден в България. Единият има ресторант в Скопие даден под наем, а другият магазинче под наем. Държат се с явно пренебрежение към нас българите и заявяват че сме им откраднали историята. Питам аз: На какво основание г-н Георги Първанов им раздаде на тези хора гражданство. С какво допринесоха и ще допринесат за България. Единият от тях е пред пенсионна възраст. Най много един ден да дойде в България и потърси социална пенсия за възраст. Нека да му е зле. Пак питам: За какво им раздаваме гражданство и кой ги проучва? Или като заиграят парите вратите се отварят? Дано г-н Плевнелиев да е точен и разбере истината. Българската политика относно гражданството трябва да е последователна и отстоява националният ни интерес. Че ние така утре можем да дадем гражданство на терористи и да им берем срама.

     Българският народ очаква резултати!

   Бог да благослови България и нейния възлюбен народ!

 

    01.08.2012г.                      ИЛИЯ ИЛИЕВ - ЛАРНАКА

  

 

© Илия Илиев Все права защищены

Комментарии
Пожалуйста, войдите в свой аккаунт, чтобы Вы могли прокомментировать и проголосовать.
  • Николайчо, напълно си прав и идеята е добра и изпитана, но на собственниците на банки не им е изгодно. Трябва силна воля за да се направи това. Когато живях и работих в Австрия разбрах че имат подобни държавни почти безлихвени каси. Когато навършиш пълнолетие в Австрия имаш право на 40 000Е нисколихвен заем за 30 години. Много млади австрийци стартирваха своя малък бизнес в земеделието точно с такъв кредит . След това теглеха още заеми от банки и си имаха бизнес за фамилията до края на живота си. Затова там са работливи. Работят за себе си и упорито успяват.
  • Аз ще повдигна един друг проблем. Става дума за кредитите на дребния и среден бизнес. Писал съм многократно за това. От 1990 г. повдигнах въпроса за възстановяването на кредитните кооперации и взаимоспомагателните каси чрез съответен закон. Те могат да бъдат на браншови и териториален принцип. Касите ще имат задължителен лихвенпроцент от 2%, а кредитните кооперации от 3 %. Така банките ще бъдат елеминирани от кредитите с високите си лихвени проценти и щат не щат ще ги свалят. Да не говорим, че потребителските кредити на практика ще бъдат обсебени от касити.
    Първоначално двете институции ще бъдат финансирани от Централната банка, докато стигнат оптимума си при същите условия, както правеха с търговските банки.
    Това е пътят.
    Сега ние всички работим за банките.
  • Най после да се появи един истински българин и да коментира статията! Ванка, ако не искат да чуват проблема не е мой. Този сайт е за просветление на заобикалящият ни свят. Явно статийте ми излъчват негативизъм, а хората не харесват това. Още по вече власт имащите.
  • Много добре написано,но няма кой да те чуе.
Предложения
: ??:??