Групова работа в обучението по Икономика
Разработил:
Евдокия Йорданова Колева
Преподавател икономически
дисциплини ПГХТТ - гр. Пловдив
Наблюденията върху социално-икономическата област в съвременен план провокират идеята за високата обществена оценка на способността на личността да работи в екип, да общува, да се интегрира.
В този ракурс е необходимо да се изявят и оползотворят по- прецизно възможностите на традиционната групова форма на обучение.Тя се явявя ефикасен начин да се формира отговорност и автономност на ученика, да се научи да работи, но и да се формира в група.
Екипната работа е важен момент за формирането на социалната идентичност на ученика. Това се осъществява благодарение на процесите на противопоставяне, съпоставяне, координация, съгласуваност по отношение на една и съща реалност, която тя депонира в себе си.
При подобна функционална натовареност груповата дейност може да се издигне в ранг на педагогическа иновация, да се окаже терен за експериментиране или просто една съвременна необходимост в образователния процес.
Груповият процес на учене притежава изключителни възможности за интелектуалното развитие на учениците. Идеята на френския педагог Филип Мейрийо “да учим в група” е, че групата като такава е значима,единствено ако се превърне в място за интелектуално развитие и просперитет на всеки ученик, ако в нея има учене.
Живеем в общество на знанието, като за първи път знанието определя всички наши действия- традицията, навикът, опитът на поколенията престават да бъдат водачи в този свят на алгоритми, на начини за справяне с нещата и на подреждане на живота, основани на все по- заплашително трупащо се знание.
Днес знанието е неизбродно, а освен това на човек му трябва по- различно знание - за живота, за проблемите, знание, което включва емоционалната страна на нагласите му с една дума знанието, което не може да се придобие по стария начин на поднасяне и заучаване на факти. Необходим е диалог и пълното включване на личността на ученика и на учителя.
Новата икономика е “икономика на познанието, на мисълта, на многократната употреба, на рециклирането, на широкото използване на информационни ресурси, които дават възможността да се преодолее относителната ограниченост на материалите”..
Груповата работа дава възможност всички да участват в последователността на етапите за разрешаването на проблема. При работата в група участниците нямат усещането, че са с учител, защото той е един от групата. Откривайки заедно проблема, предприемат различни действия, за да се справят с проблема – дали чрез търсене, експериментиране, догадки или открития. Взаимно си предават обратна информация, момент, в който ученикът оценява собственото си поведение, но вижда и реакциите на другите. Заедно с учителя формулират хипотези, обобщават конкретните си преживявания, трупат опит, изследват и решават нови проблеми. На основата на структурните преживявания на обсъждането и на споделянето, на основата на проблемните ситуации всеки участник има възможност да изгради свой модел и разбиране, да придаде свое значение на разглежданите процеси и проблемни ситуации, да се подготви по свой начин за ролята на гражданин (Р. Вълчев Интерактивни методи и групова работа в гражданското образование)
В групата и учениците, и учителят се чувстват еднакво значими в решаването на проблема. Учителят е член на групата, а не в качеството на всезнаещ съдник или наблюдател. В групата е необходимо постоянно да се обсъжда поведението на участника.
Съвременното общество поражда и нови изисквания към образователната система- за многообразие, за плурализъм, за толерантност, за индивидуален път на образование, за овладяване на образователните изпълнители.
Интерактивните методи са основани на идеите на хуманистичната психология, на вярата в потенциала за развитие на младия човек, на повишаването на самосъзнанието и себеразбирането, както и на критическата готовност за действия и социална включеност, за развитие на собствената субектност и неповторимост в групата, на положителните резултати от сътрудничеството и действията в името на доброто на другите, в преодоляването на изолираността на собствения аз.
Ученето в група се превръща в предизвикателство и новост.
Нов вариант на групова работа е груповия пъзел, който се базира на принципа на конкуренцията. Не се бори един срещу всички, а една група срещу останалите. Накрая се провежда писмено оценяване на постиженията, при което важи принципа: „Индивидуално събираш точки, но заедно побеждаваш или губиш”.
Методът е разработен през 80-те години в южна Германия и е публикуван през 1985 год. за първи път от DIPP (Германски институт за дистанционно обучение към университета в Тюбинген), като темата ,върху която е изпробван груповият пъзел е била “Социални форми на преподаване”.
1. Дидактически оформеното учебно съдържание трябва да бъде под формата на т. нар. експертни листове и още в началото да бъде предоставено в нужните количества.
2. Образуваните в началото основни групи трябва да бъдат равнопоставени.
3. Всеки участник от основната група е отговорен за една част от учебното съдържание.
4. Той или тя по-точно на някой от етапите на групова работа се явява в ролята на обучаван или обучаващ.
5. Експертната група се състои от участници от всяка основна група. Нейната големина отговаря на броя на основните групи.
6. Нуждата от време за еднократно изпробване зависи от сложността на експертните листове и е от 80 до 120 минути (един учебен час от 45 минути при всички случаи е недостатъчен).
Груповият пъзел съществува на база на способността и принудата всеки да действа солидарно. Може да победи онази група, в която всички участници са готови и са в състояние взаимно да се слушат и обучават. Предимството на този метод се състои в това, че всеки от участниците в основната група изпълнява ролята на обучаващ и обучаван. Печели тази група, в която са събрани най-изкусните обучаващи и най-бързо усвояващите.
Ключът за успеха на усвояване при груповия пъзел е взаимната зависимост, т.с. всички ученици зависят от участниците в групата; те трябва да представят в групата необходимата информация; на основата на своите експертни знания да могат да отговарят на въпроси, за да могат всички членове на групата да получат общата информация, необходима за теста.
Груповият пъзел е форма на групово преподаване. Учениците разработват една част от темата със самостоятелно изучаване на учебния материал. След това преподават на своите съученици това съдържание в малки групи. Един такъв групов урок продължава от 3 до 5 учебни часа.
В педагогическата си практика през последните години успешно прилагам “груповият пъзел”, в обучението по Икономика. Прилагайки го учениците се насърчават и организират. Проявява се тяхното самостоятелно виждане в груповата работа. Учениците влизат в ролята на преподаващи, което може не само да повиши тяхната нагласа и мотивация, но и води до трайно усвояване на наученото и придобиването на важни умения.
Груповата работа стимулира особено социалните отношения в класа. Създават се многобройни контакти, учениците се научават да се изслушват един друг, да поставят въпроси, да обясняват, да получават обяснения от другите. Позитивното действие излиза извън рамките на учебния час и се пренася в междучасията и свободното време.
Основен недостатъкът е, че подготовката изисква време и усилия от страна на учителя. Успехът на този метод зависи от качеството на подготвените от учителя материали.
Трябва да се обърне внимание на ограничението, че с груповият пъзел може да се разработва само ново учебно съдържание, не трябва да се използва за уроци за упражнения и практическо приложение. Познавайки принципа на действие на груповия пъзел за мен е предизвикателство да направя опит да го използвам за уроци ,за упражнения и практическо приложение.
Наблюдението е проведено с ученици от 12 клас. от ПГХТТ- Пловдив специалност “Организатор производство”.
Съгласно учебния план на специалността и обучението се осъществява, както следва по учебният предмет Икономика
12клас І срок 18сед. Х 3ч. 54ч
ІІ срок 13сед. Х 3ч. 39ч
Общо 93ч
Обучението се осъществява въз основа на учебната програма на МОНМ и е подчинено на държавните образователни изисквания за придобиване на квалификация по професията в професионалните гимназии. Чрез учебното съдържание се цели да се разкрият законите на бизнеса и механизмите на тяхното действие, методите на стопанисване, икономическа политика, проблемите и противоречията в практическата дейност във всяка сфера на икономиката.
Целта на обучението е да формираме в учениците икономическо мислене и собствена позиция при оценяване на явленията в обществото, както и за добиване на икономически знания, които ще им помогнат да разберат защо понякога индивидуалното поведение на хората влиза в конфликт с интересите на обществото.
Емпиричното изследване е проведено върху раздел от учебното съдържание по Икономика - «Маркетингът и пазарът». Затова е необходимо да се посочат задължителните знания и умения, които учениците трябва да формират в резултат на обучението по темата:
- дефинират понятия, да получава информация за основните икономически проблеми и принципи, да развиват икономическо мислене, изграждане на умения за работа в екип и провеждане на маркетингови проучвания.
При определяне на паралелките се взеха под внимание следните изисквания с цел постигане на максимална еднородност на състава: успех от предметите- история, математика, география и икономика; еднакво равнище на подготовка; учениците да са носители на еднакви възрастови белези (16-17 годишни).
Подборът е направен от три паралелки, които работят по една и съща учебна програма, целите на обучение и учебното съдържание са еднакви. В таблица 1 са приложени резултатите от проведения избор на експериментална и контролна паралелка, графично резултатите са представени на фиг.1
Таблица 1
№ |
Клас |
Среден успех по икономика за І учебен срок |
Среден успех по други учебни предмети |
Среден успех от теста |
1. |
12В |
4,19 |
4,23 |
4,28 |
2. |
12Д |
4,12 |
4,01 |
3,90 |
3. |
12Е |
4,19 |
4,31 |
4,16 |
Фиг. 1
Среден успех от трите показателя:
12В – 4,23 12Д – 4,01 12Е – 4,22
За своето емпирично изследване избирам паралелката с най- нисък успех 12д – 4,01. Изборът ми бе провокиран и от разнородния състав: българи - 15, роми – 2. В този клас тази година има трима второгодника, които са от различен етнос. Причините да останат в класа са: голям брой отсъствия от часове и липса на мотивация за учене. Освен това към класа в началото на годината придойде и нов ученик от друго училище, при който се наблюдава изолиране от официалните групи. Общуването между учениците в класа често е по предпочитания в групи от един етнос, а между останалите ученици отношенията са делови. Изявява се стремеж да се разграничават групите помежду си, като общуват демонстративно на майчиния си език, което от своя страна се явява проблем да общуват на български език, да го усвояват и оттам да работят по-лесно с материала. Всяка група съхранява в себе си скрита (вербална) агресия, готова да се отприщи при конфликт между различни представители на етноси.
Организацията и изследването се извършва по традиционната методика, при която учителят чрез беседа – разказ преподава учебното съдържание..
І вариант Предварителният експеримент ще се проведе преди основния. Неговата цел ще бъде да се измери изходното ниво на учениците преди провеждането на основния експеримент. С него се установява дали има предпоставки за успешна работа по експеримента. На този етап ще проведа дидактически тест където учениците трябва да покажат своите знания свързани с “Предпоставките за възникване на международната търговия” в контролната и експерименталната група. Анализът на изходното състояние ще има констатиращ характер.
Времето за провеждане на теста ще бъде 20 минути, тестът ще бъде индивидуален. Тестът ще съдържа 10 въпроса
Тест № 1
ТЕСТ ЗА ПРОВЕРКА НА ЗНАНИЯТА НА УЧЕНИЦИТЕ
Настоящият тест съдържа 10 въпроса. Оградете или задраскайте верния отговор. Всеки въпрос има само 1 верен отговор. Време за работа 20 минути. Успех
а/ размяна на природни ресурси между две страни
б/ движение на стоки и парични плащания през държавните граници
в/ установяване на икономическо равенство между две страни
г/ установяване на конкурентна среда между две страни
2. Кои са основните фактори за развитие на международната търговия
а/ ограниченост на националните пазари и различия в притежаваните производствени фактори
б/ по- добро жизнено равнище на народите
в/доброволни експортни ограничения
3. Посочете видовете външна търговия :
а/............................
б/...........................
а/ създаване на нови продукти и развитие на търговското посредничество
б/ повишаване на ефективността на производството на различни стоки
в/ ограничаване на националните пазари
а/ стимулиране на собственото производство
б/ икономическа интеграция
в/ установяване на икономическо равенство между две страни
а/ създава условия всяка страна да забогатява
б/ стимулира конкуренцията
в/ ограничава конкуренцията
г/ защитава националното производство от чужда конкуренция
а/ ............................... б/........................................
в/............................... г/.......................................
д./...........................................
а/ място за среща на търговци и купувачи
б/ място за извършване на сделки
в/ пазарно взаимодействие, при което хората извършват покупко- продажба на валута.
................................................................................................................
.................................................................................................................
10. Посочете представителя за България в Европейския съюз
.............................................................
Ключ към Тест № 1 :
1 - б
2 - а
3 - свободна, протекционизъм,
4 - а
5 - а
6 - г
7 -защита интересите на дадена група, увеличаване на заетостта на работната сила, защита от дъмпинг, увеличаване на доходите на населението
8 - в
9 - цената на една валута, изразена чрез друга
10 - Миглена Кунева
ІІ вариант – Учебният процес се организира и провежда чрез групова работа . При този вид обучение целта е учениците да се групират , всеки активно да вземе участие в работа на групата, до сглобяване на учебното съдържание под формата на групов пъзел. Успехът на групата зависи от приносът на всеки от участниците.
Наблюдението ще се извърши в Раздел – “Обща теория на пазарното стопанство” тема “Международна търговия и интеграционни общности” с методична единица
“ Европейски съюз - модел на икономическа интеграция”. За целта съм разработила 5 задачи обхващащи институциите, влизащи в състава на Европейския съюз.
Учителят предварително е подготвил необходимия материал. След формиране на групите всеки получава материал...
В заключение всички обучавани попълват тест, в който всички части от темата са еднакво застъпени:
- членовете от една основна група не трябва да стоят един до друг;
- всеки участник попълва самостоятелно своя тест;
- всички участници трябва да отговорят на всички въпроси;
- тестът би трябвало да съдържа отворени и затворени въпроси, включващи понятия и факти, въпроси с многовариантен избор, въпроси на анализ и оценка;
- тестът не трябва да е по-продължителен от 10 мин., за да не продължава работата по оценяването дълго;
- в оценяването може да участва и член на групата.
Оценяват се групите в колектив, няма индивидуални победители, а само групови.
Чрез тест ще оценя нивото на работа. Тестът включа основни понятия, означения , въпроси и задачи, съответстващи на целите, като те са еднакви и за контролната и експерименталната паралелка.
ТЕСТ №2
Тест за проверка на знанията на учениците :
Европейски институции
.................................................................................................................
Трите имена, клас, №
Целта на теста е да проверя степента на усвояване на знанията, свързани с основните европейски институции. Време за работа 20 минути.
1.Къде се намира седалището на Европейската комисия?
а/ Страсбург; б/ Хага; в/ Брюксел
2. Какъв е броят на членовете на Европейската комисия?
а/ 20 б/ 25 в/ 15
3. Представителството на ЕС се поема от различна страна членка, на всеки?
а/ 5 месеца; б/ 6 месеца; в/ 12 месеца
4. Коя от европейските институции управлява икономическата и валутната политика на ЕС?
а/ световна банка; б/ европейската инвестиционна банка;
в/ европейската централна банка;
5. Избройте задачите на съвета на Европейския съюз;
а/ ............................ в/....................................
б/ ........................... г/ ..................................
6. Какви са функциите на европейския съвет:
а/ ........................
б/ ........................
7. Решенията на ЕС се вземат за валидни при какъв брой гласове?
а/ 198 гласа б/ 232 гласа в/ 312 гласа
8. Коя година е приета новата конституция:
а/ 1975 година б/ 1986 година в/ 2004 година
9.Избройте поне три функции на европейският парламент.
а/ ................................ б/ ...............................
в/ ................................
10. Задачи решавани от европейския съд:
а/ спорове между страните членове; б/ граждански
в/ държавни;
11. Европейският парламент взема?
а/ принципни решения; б/ колективни решения;
в/ държавни решения.
12. Европейският съвет заседава в годината?
а/ 2 пъти; б/ 4 пъти; в/ 10 пъти.
13. Кога е създаден Европейският съюз?
а/ 1951 година ; б/ 1957 година ; в/ 1986 година ; г/ 1992 година
Ключ към Тест № 2
1- в; 2- б ; 3- б; 4- в; 5- подготовка на програма за работа, подготовка на доклади, служба, проверката на правни въпроси; 6- взема решения, приема законите; 7- в; 8- в; 9- приема бюджета на ЕС, гласува за присъединяване на нови страни, участва в законодателния процес; 10- а; 11- а; 12- б; 13- г;
Всяка крайна група представя своята част от задачата чрез презентация.
По време на защитата присъства моя колежка и наблюдава изявите на всяка група по определени показатели:
2 Атрактивно представяне на разработките.
3 Цялостна организация на групата.
4 Активност-брой поставени въпроси към други групи.
5 Брой защитени позиции.
6 Творческа осмисленост и приложение на знанията за средата.
Протокол за наблюдение:
Таблица3
№ на групата |
Атрактивност |
Организация комуникация |
Активност |
Брой защите ни позиции |
Знания за средата |
Брой точ ки на гр. |
Група №1 |
|
|
|
|
|
|
Група №2 |
|
|
|
|
|
|
Група №3 |
|
|
|
|
|
|
Група №4 |
|
|
|
|
|
|
Група №5 |
|
|
|
|
|
|
След провеждане на груповата работа под формата на групов пъзел използвах кратка анкета за измерване нагласата – мотивацията на учениците за работа в група.
Анкета №1
.......................................................................................................
.......................................................................................................
1. Породи ли се у Вас интерес към изучаваната тема?
а/ Да
б/ Не
в/ Не мога да преценя
2. Усвоихте ли новите понятия?
а/ Да
б/ Не
в/ Не мога да преценя
3. Разширихте ли познанията си?
а/ Да
б/ Не
в/ до известна степен
г/ не мога да преценя
4. Споделяте ли проблеми с членовете на групата?
а/ Да
б/ Не
в/ до известна степен
5. По-достъпен ли ви се струва теоретичният материал след като работихте в група?
а/ да
б/ не
в/ не мога да преценя
6. Имате ли нови идеи за разширяване на темата?
....................................................................................
....................................................................................
Поставените задачи във връзка с “Европейският съюз” събудиха интереса на учениците. Тази форма на обучение приобщава учениците към общата цел. Между групите възниква конкурентна борба, която ако не се регулира от предварително поставените правила, може да доведе до нежелано изостряне на отношенията в паралелката. Тук е важна ролята на учителя, който трябва да ръководи процеса. Конкуренция има и в самите групи.
Забавният елемент на груповият пъзел кара учениците да подхождат като в игра- без чувство за нещо задължително и досадно. Естественият стремеж да се изявят в най- добра светлина пред останалите конкуренти кара учениците да се изразяват кратко, ясно, да търсят оригинален подход за представяне.
Направеният анализ и сравнителна характеристика на резултатите доказват по неоспорим начин, че чрез прилагането на груповата работа в обучението по икономика се постигат по-високи успехи в сравнение с традиционното обучение.
С тази форма на работа се насърчават и организират учениците. Проявява се тяхното самостоятелно виждане в груповата работа. Учениците се превръщат в преподаващи, което може не само да повиши тяхната нагласа и мотивацията, но и води до трайно усвояване на наученото и придобиването на важни умения (обясняване, внимателно слушане, представяне на материала атрактивно). Дава се възможност за интегриране и намаляване на етническото различие в класа, постига се едно добро взаимодействие между учениците.
Днес все повече се налага необходимостта от ефективен учебен процес, съобразен с новите тенденции в образованието, при които всяко дете е в центъра на образователно-възпитателния процес, със своята самобитност, специфична културна и етническа принадлежност и социален опит. Всеки етнос, стремящ се да запази своята идентичност.
Убедена съм, че чрез този начин на преподаване може да се съчетае традиционалната класно-урочна система с новаторските тенденции в световното образование. Този подход възпитава в самоконтрол, уважение към другомислещия, способност за анализ и оценка на чужда позиция, както и умението убедително и аргументирано да отстояваш собственото си мнение.
Резултатите от настоящето изследване показват, че груповата работа (групов пъзел) заема важно място в бъдещото развитие на икономическото образование. Прилагането му в днешни условия може да доведе до желания резултат, ако използването му е прецизно и добре премислено.
Използвана литература:
5. Благоев, В., Маркетинг, изд-во ВЕККО, София, 1998г.
6. Маринова, е., Маркетинг, Princeps, София, 1999г.
© Евдокия Колева Все права защищены