25 мая 2022 г., 14:09

На среща със съдбата 

  Журналистика
1120 0 0
11 мин за четене

Невероятният тандем Йордан Камджалов- Мая Василева и клавирното дуо Генова- Димитров

На среща със Съдбата

 

 

Не можеш да откриеш нови земи, без да си се примирил, че за много дълго време ще загубиш от поглед брега.

Ан. Гаят

 

 

 

За да твориш въздействащо изкуство за дълго забравяш най-обичаните от теб неща: спокойствие, семейство, любими сериали или книги, сън….

Всеки ментор иска да има студенти, които са успешни не само в Академията, но и в живота след него. Вярвам, че проф. Лилия Гюлева празнува в небесните селения, радвайки се на постоянството в успехите на своите ученици- Йордан Камджалов и Мая Василева. Всъщност бях тръгнала спешно за Сандански по семейни причини, без да съобразя, че 18 май е ден за национална транспортна стачка. След двучасов престой на Сточна гара, „акостирах“ в София и трябваше да си потърся хотел за нощуване. Моя приятелка, участничка в Музикална лаборатория за човека, ми осигури билет за правостоящи за концерта в последния момент. Ето това е кодът на Съдбата. Трябваше да чуя изпълнението на това произведение. Едно от най-забележителните събития в българската музикална действителност.

Още на репетицията установих, че Йордан Камджалов твори този спектакъл със самодисциплина и логика. Окрилен от безотказното сътрудничество на своите сподвижници: Мая Василева, клавирно дуо Генова- Димитров, хористи, инструменталисти, солисти. Диригентът има безпогрешен нюх при избора на солисти. За мен Пламена Гиргинова беше еталон за сценично спокойствие и вокално майсторство. Иво Йорданов ни покори с артистичното си присъствие. Александър Баранов- с трепетни алпинистки височини. Аглика Генова бе в ролята на концертмайстор. Много стабилна, уравновесена и търпелива. Базата на спектакъла. А Любен Димитров поддържаше движението, горенето, бурната чувствена стихия, надстройката. Обладан от наркотика на мечтите и притегателната сила на успеха, маестрото ни въведе в тайнствения свят на тържествуващите емоции. Уверих се, че Карл Орф неслучайно пише: С „Кармина Бурана“ започват моите събрани съчинения. Дяволски провокативна музика!!! Йордан Камджалов вижда в нея съдбоносни знаци, живот, кръговрат, контрасти, природа, монументалност, предизвикателство, архаичност и бъдеще. БЪДЕЩЕ... Бих искала хората от всички краища на България да чуят този концерт и той да бъде повторен многократно…

Мая Василева се покачи на един стол в гримьорната и „нахъса“ своите хористи с кратката си реч: Приятели, за пръв път през последните четири месеца от нашата съвместна работа по този проект, аз няма да бъда пред Вас на сцената. Това не променя нещата. Знам, че сте уникални професионалисти и ще дадете максималното от себе си за общия успех!!!

Аглика Генова споделя пред репортери: Репетициите текат от няколко дни и точно както трябва от най-висока професионална класа. Никой не си гледа часовника. Думите „профсъюзи“ не съществуват, а само красивата музика. Нашият бог е Карл Орф.

Любен Димитров: Свалям шапка на младите хора – участници в този проект. България наистина има бъдеще!

Йордан Камджалов: Великото творчество не се гради по часовник!

Залата е препълнена. В ложите са поставени табуретки и на втори ред. Има дори правостоящи. Интересът към това събитие е огромен. Зала „България“ е напълно разпродадена", обяви в ефира на Classic FM Radio маестро Йордан Камджалов. Той поясни, че столичани са изкупили и правостоящите места само за един ден. Каним публиката в Пловдив не на поредния концерт, а да присъстват на тайнството на раздаването, подплатено от високия професионализъм и хуманност, защото ако едно изкуство не служи на хората, то е излишно изкуство, подчертава изявеният диригент. Каним слушателите да бъдат съпричастни на магията, която ще творим заедно!

Йордан Камджалов- повелителят на музикалното вдъхновение- ни свърза с музикалната мистерия на „Кармина бурана“ от Карл Орф на 18 май 2022г. в зала „България“. За първи път на родна земя чухме версията на Килмайер от 1956г. за два рояла, ударни, хор, детски хор и солисти. Двете пиана представляват целия оркестър. Концентрирана звучност. Събуждане на въображението на слушателя за щрайхов натюрел. Над десет вида са ударните инструменти. По покана на диригента за концертите пристига световноизвестното клавирно дуо Генова - Димитров. Йордан Камджалов и клавирното дуо Аглика Генова и Любен Димитров имат дълга и успешна история на съвместни концерти и записи. Очарователно е присъствието на трима носители на титлата музикант на годината на една сцена!!!

  • Василева- Четрокова прави чудеса със своите хорове. Изумителен специалист и човек! Децата от хора на Италианския лицей пеят наизуст на латински. Те са своеобразен контрапункт на възрастните. Солистите и хористите от Музикална лаборатория за човека имат невероятна духовна звучност. Пълна отдаденост в представянето на 25-те части за живота в едно произведение. Музикален динамит, замислян 2 години, иницииран по идея на двамата пианисти. Изпълнената композиция съдържа ключови теми и формули, свързани с концептуалната културна платформа на Йордан Камджалов и неговата Фондация.

Преживяването на творбата и цялостният музикален процес ни провокираха не само на емоционално, но и на интелектуално ниво. Спектакълът бе ярка изява на силата на творческото единение. Обединени сме от универсума на музиката. Единицата бе равна на стотица. Fortuna Imperatrix mundi (Съдбата, повелителка на света). Това е генералната тема. Но тя не се побира в стандартните калъпи на философите. Уникален проект. Неистов труд!!! Голям залог! Всичко в името на музиката! Въпреки „счупения стол“ за пианиста Любен Димитров. Той си носи от вкъщи здрав за концерта. Или може би именно поради това. В музикалното превъплъщение на „Кармина бурана" открих някакъв високоскоростен двигател, който те зарежда с енергия и те кара да чувстваш връзката с божественото начало неуморно, на тласъци, до себеотдаване. Железен финал!!! Пълен душевен оргазъм!!! Защо музикалните критици в България не отразяват по достойнство тези велики прояви на човешкия труд и дух?

След края на концерта не можах да заспя до 3 часа през нощта. Усещах бодрост и вдъхновение. Това бе предизвикано от музиката. Резултат от абсолютното потапяне и разтваряне на всички участници на сцената и приобщаването на публиката към това чудо. Безусловно релацио!!! ( свързаност на индивидите ). Застрашително устремно единство. Настъплението на участта. Въртящото се изменчиво Колело на Късмета.

 

През десетилетията на своето съществуване, този „творчески експеримент“ се оказва успешен, защото обединява различни проявления на изкуствата чрез музика. През 1930- 1935г. Карл Орф създава система за музикално развитие на децата „Шулверк“, включваща музика, ритъм, движение и говор, съчетани в увличащи игри с цел събуждане на творческия импулс. Сценичната кантата „Кармина бурана“ носи на композитора истински успех и признание. Темата за Съдбата е централна и се повтаря в припева: „О, Фортуна“. Почувствах реда в социалния хаос и другото измерение на нещата. Тайната парола на творбата прозвуча така: Прецени какво искаш от живота и си го вземи. Светъл творчески лъч!

Йордан Камджалов и Мая Василева носят знаците на висока и вродена интелигентност. Организират всичко до неузнаваемост. Цялото им лично време е програмирано и посветено на общата цел. За нас, обикновените посетители в концертната зала, е привилегия да бъдем техни съвременници. „Каквото и да се случи в живота ви, пейте!"- съветва ни Галина Герасимова.- Само чрез пеене може да си помогнете!" „Колелото на Съдбата в „ Кармина бурана" ни завихри в екстаз, полет, умиление, веселие, възторг, любов, взрив, всички човешки чувства и страсти, копнежи, без пространство и време. Някаква първична сила извън националност, социалност, образованост, осъзнатост, ни помете и сля в едно." А аз бих допълнила: „Слушайте прекрасна музика!" Сама така може да постигнете мир със себе си и света.

След силната рефлексия на Галина Герасимова, ще споделя личното си усещане. На финала сърцето ми щеше да изхвръкне от трепет. Докоснах се до мощта на тази творба. Мозъкът ми омекна от нежност. Това бе жертвоприношение на скъпоценното ни земно време, забравяне за себе си, обещание за вечност… Изкуство е да включиш в музикалното преживяване и безучастните хора. Виждах променените лица на зрителите в публиката. Да ги накараш да разгледат забележителностите на най-дълбоките и съкровени кътчета на душата си. Да дърпаш по непредсказуем начин сърдечните им струни. Да ги правиш добри, окрилени, проницателни, шокирани… Тук суперлативите са излишни. Нека сам всеки отсъди за себе си какво почувства в тези преброени мигове с интензивна продуктивност. Концертната изява на 18 май надмина всичко, правено от Камджалов и Мая Василева до този момент. Това бе своеобразен връх в кариерата им. И сега…идва най- трудното - да останат на върха или да изкачат следващия- по- висок от предходния.

Реджи Якъбов възкликва: Има мигове, които преобръщат представите ти за време и пространство. Мигове, в които Колелото на Съдбата се завърта и те изстрелва отвъд горе и долу. Когато пееш, но всъщност не пееш точно ти. Когато слушаш, но сякаш не с ушите си, а с цялото си същество. Нещо Велико! Чудо! Благословия! Подарък! Огромна емоция, уникални изпълнители, вълшебни хора.

Невена Рикова: Разтърсаща интерпретация на „Кармина бурана“ в препълнената до краен предел зала „ България". Изключително клавирно дуо Генова- Димитров. Блестящи солисти : Пламена Гиргинова, Иво Йорданов, Александър Баранов. Невероятен хор на Музикална лаборатория за човека. Огнен ударен оркестър на GO в състав: Деметра Анжалика, Златина Иванова, Чарли Милев, Цветослав Цветанов, Борислав Запрянов. Очарователен детски хор при Италианския лицей. Незаменима Мая Василева- Четрокова - диригент на двата хора. Йордан Камджалов - главен диригент. Едно не съвсем обикновено чудо!

Любен Брънзалов обобщи: Йордан Камджалов и Мая Василева са един невероятен тандем. Равнопоставени музиканти. Мая Василева влага много труд за постигане на поставените цели. Йордан Камджалов е личността, свързваща всички музиканти на сцената“.

Росица Кирязова: Йордан Камджалов е пътеводна светлина в музикалното развитие на българските музикални творци, на българите в духовното израстване, вдъхновител за младите български таланти, повече от достоен да бъде

наричан МАЕСТРО. Музикално звездно съкровище.

 

В забързаното ни ежедневие, погълнати от „шибаната игра на успех", понякога забравяме, че притежаваме зашеметяваща емоционалност. Потапям се в тази безкрайна музикална медитация и забравям за всичките си проблеми...С този концерт увеличих своята колекция от духовни съкровища.

© Йорданка Донева Все права защищены

Комментарии
Пожалуйста, войдите в свой аккаунт, чтобы Вы могли прокомментировать и проголосовать.
Предложения
: ??:??