123.
Потребности, собственост, интереси
“Отношенията между хората съществуват като техен общ интерес, стоящ като основа на тяхното съществуване”
В.Рибаров
В Сайта на Интернет “Откровения”, в който публикувам, на публично обсъждане, се поставят важните въпроси: за начините за издръжката на сайта, за оценките и коментарите, за поведението на потребителите на сайта в своите публични изяви, а с тях възникват още редица и редица въпроси, част от които изисват незабавно решение. Сред всички тези въпроси като главен се очертава този за незабавното финансово подпомагане на собственика на Сайта за решаване на неоложни задачи. Тази ситуация, за мен, се оказа повод за написването на настоящата статия с цел да изложа позицията си, обосновавайки собствения си интерес.
1.Постановка на въпроса
Творческият процес при мен е затворен и цялостен – от финансирането му до реализацията на произвеждания продукт. При абсурдните условия на сегашната информационна среда, аз се опирам на новите технологии, в лицето на сайтовете за литература и търся всестранно сътрудничество за разширяване на кръга на творческия процес, влизайки в контакти с десетки автори. Познавам трудностите и търпеливо ги преодолявам чрез разрешаването на възникващите противоречия. Собственик съм на интелектуален продукт, който функционира в информационното пространство. Търся и предлагам механизми за инвестиране на средства в новите технологии и откривам хора, които подкрепят идеите ми и опитваме да правим съвместна реализация на продуктите, които произвеждам.
2.Проблемна ситуация
Във Форума на Сайта, един от участниците му, в изблик на най-добри чувства споделя, че няма нищо по-лесно от това да бръкнеш и да дадеш, щом е възникнала потребността. На пръв поглед е така. С такава мотивация в началото на 90-те години започнах да водя пенсионери на екскурзии, които ми създадоха удоволствието да наблюдавам терзанията на правната ни система, недоумяваща как може да има човек да дава лични средства, с които да води други на екскурзии. Когато влязох в първия Сайт, където започнах публикуването на философията на хуманното преживяване, направих няколко десетки дарения, които ми донесоха удоволствието да наблюдавам индивидуалната изграденост на интелигентните хора на България. На една от страниците на Сайт “Откровения” много добре е записано:”Искрено ще се радваме ако подкрепите идеята и спомогнете за обогатяването на сайта с ваши произведения!!!” Това е нравствен Вот, Договор между администратори и потребители, които все още не се познават достатъчно добре, но парадоксите са налице. Аз публикувам не като автор, надяващ се на благоволението на публиката, а като собственик на интелектуален продукт, който казва на публиката каква е логиката на днешния ни ден, за да се интегрираме в общоформационния процес. При това положение, аз поставям практическите въпроси на първо място и във вързка с тяхното разрешаване, продължавам да разработвам интелектуалния си продукт – ситуативно, градейки и съответни отношения с останалите потребители, част от които, като автори, в същото време, са и собственици на интелектуални продукти, независимо от качеството им, на първо време.
Издръжката на всеки сайт е първостепенна задача на неговите потребители – азбучна истина, но и сайтът трябва да възпроизевжда, в съответната степен, съществуването на своите потребители, тръгвайки от администрацията: за тези, които са само потребители – по един начин, за тези, които публикуват – по друг начин, за тези, които притежават сайта като собственост – по друг начин.
3.Дефиниране на проблема
За мен проблемът не се свежда до това да се замислям дали да правя дарение или не. Аз търся начини да инвестирам в информационните технологии и се оказава, че няма разработена процедура, което говори красноречиво, че липсват изградени отношения като интерес на потребителите и собствениците на сайта. Пред мен проблемът се свежда до въпроса – как е възможно да направя дарение на Сайта в размер и по начин, както аз искам и както би се съгласила дарената страна да стане.
4. Решение на проблема
Правната ни система дава отговор на поставения въпрос, който се урежда чрез издаване на Акт за дарение от страна на дарената страна, в който Акт задължително присъстват: размерът на дарението и неговият вид, благодарността на дарената страна и волята на дарителя за реализацията на дарението. Веднага става ясно, че едно дарение се превръща в инструмент за решаване на стимулирани противоречия, както и за регулиране на отношенията в Сайта чрез движение на новосъздавана собственост, която едва ли автоматично ще се прехвърля върху сегашния собственик на Сайта.
5.Допълнителни съображения
Струпването на големи маси от хора в сайтовете на Интернет е заслуга на обществото, което възпроизвежда отчуждението между хората и те търсят общности, в които да се интегрират и това е една остра потребност за българина. Самите тези общности трябва да дават възможност за интегриране към общоформационния процес, а това означава, че всяка общност трябва да получава развитие като световен център, защото самият общоформационен процес се формира като взаимодействие между отделни Центрове. От тази гледна точка става ясно, че потребителите на сайтовете са собственици на интеелктуален продукт, но в този продукт те имат различна тежест, защото изниква въпросът кой какво публикува, което пък се отчита чрез реализацията, превръщайки литературата в напълно материален процес.
Оценката на текстовете, които се публикуват, се дава не от манипулативните групировки, “раздаващи” своя “естетически” вот, а от пазара, което изисква нова организация на сайтовете и още нещо, което ще си дойде като овладяване на чуждия опит.
© Валери Рибаров Все права защищены