9 нояб. 2006 г., 13:21

Публично изказване 

  Журналистика
23337 0 4
3 мин за четене

Публично изказване

За или против униформите в училище


    В момента тази тема е една от най-вълнуващите и проблемни теми във всекидневието на ученика. Аз ще кажа "ЗА" поради много причини.
   1.Не мисля, че е толкова неприятно да носиш ученическа униформа, напротив, бих се гордяла с това.
   2. Цветовете не могат да определят от кое учебно заведение си, защото всеки може да ги носи. Означава ли, че ученик от МГ "Баба Тонка", облечен в синьо, е ученик от АГ "Гео Милев"? Разбира се, че не.
Естествено, че трябва да има определен начин, по който да се ходи на училище. Не трябва да се ходи  с къси полички и потничета, защото колкото и клиширано да ви звучи училището е една институция, която е първата крачка от живота на човека и тя трябва да се уважава. Сега това е първото ни работно място.
  За да няма разлика в облеклото на ученика спрямо другите, униформите са най-правилното решение. Униформата - това е единственият начин да се ликвидират разликите в имотното състояние на семействата на учениците. Трябва да бъде установена граница на поведението на младите хора.
    В Западна Европа всеки колеж с гордост носи униформите си – това създава еднаквост в мисленето на учениците и уважение към екипа, който училището представлява. Те свикват  по този начин  и с някои национални и други ценности, които определят характера на държавата, в която живеят. Имам приятелка на моята възраст, която учи в Англия. Сега тя е наказана и заради това тя се отличава от другите, т.е. униформата, която носи е същата като на останалите, но чорапогащникът и е червен и всяко междучасие ходи в стаята за наказани ученици и учи – така в продължение на една седмица.
     Униформата не е,  за да личи кой е наказан или не, тя представлява всеки от нас.За мен това е нещо важно. Много ученици имат нереална представа за живота. Остават 4-ри, в които ще се развием като личности, излизайки навън от свещеното училище, ще трябва да се борим сами.  Много младежи на моята възраст ще кажат, че са против. Да, но на някои деца им липсва все още възпитание, така че Аз смятам, че униформата наистина няма да бъде всичко нужно на ученика, но поне училището ще създаде много навици, макар и елементарни.
    Униформите за старото поколение са били много тежък спомен, защото са били грозни. Никой от нас не би искал да носи грозна униформа. Всеки мечтае за тъмносиня или карирана шотландска  поличка. Това е по-добрият вариант от черните престилки с белите якички.
   На въпроса ми за или против униформите в училище и защо? Ми отговориха. Цитирам:

Свилена Димитрова – журналист в телевизия М-SАТ
    -За униформите, но да са красиви. Ако говорим  конкретно за АГ "Гео Милев" трябва да съществуват, за да отличават  децата от най-елитното училище в град Русе.

Диана Димитрова –журналист в радио ,,Темпо’’
- Униформите показват принадлежност към едно училище с традиции в годините. В този смисъл, проектирани от добър дизайнер, в достатъчно естетичен вид, те биха били гордост за всеки един ученик.

Александра Велизарова  ученичка в МГ "БабаТонка"
   -За униформата, стига тя да е хубава. Защото трябва да се сложи край на това лудо надпреварване за по-хубави дрехи.

Станимир Валериев студент по електроника в РУ,,Ангел Кънчев’’
  -Против униформите, защото няма никакъв смисъл.

Всяко училище има право да избира своите униформи. Нека да направим конкурс за дизайн и да изберем най-подходящите. Нека върху униформата да стои монограмът на училището. Нека училището се похвали, че учениците се строяват на празниците с тази униформа и слушат националния химн, и химна на училището. По този начин се създават добродетели. Нека всеки един от нас се гордее със своята униформа, защото тя не показва само от кое учебно заведение сме, а кои сме ние.

 


 

© Виктория Все права защищены

Комментарии
Пожалуйста, войдите в свой аккаунт, чтобы Вы могли прокомментировать и проголосовать.
  • Нито съм против, нито за! Униформите не са признак на социализма, а са отличителен знак на всяко модерно и престижно европейско училище. Но в Бг не са от особена полза. Социално слабите семейства и без това не купуват дрехи за повече от 30лв, а за униформа ще се изръсят с не по-малко от 100! Съучениците на по-бедни деца вероятно вече ги познават и знаят за финансовите им проблеми. Начинът е родителите им да бъдат подпомогнати с допълнителни средства, а ако е нужно и временно жилище(не се практикува често у нас). Некъпаните деца няма да поддържат по-добра хигиена с наличието на униформа, а напротив-дори няма да имат няколко чифта облекло за смяна(нужна е подмяната на дрехи не само заради модата). Момичетата с разголени деколтета и къси поли пак ще намерят начин за изразяване на ''индивидуалния си стил'' ,а и няма как гримът им да бъде отстранен(освен от родителите, които досега най-вероятно не са се интересували). В крайна сметка всички са индивидуални по характер и физиономия! Ако решат да наложат униформи няма как да ги спрем, но е добре и учителите също да носят(ще има поне малка равнопоставеност, защото напоследък забелязвам много невъзпитани и гадни към учениците учители). Чувството за общност не се определя по дрехите! И не на последно място - възрастните понякога се страхуват от свободата на младото поколение. Съжалявам, ако мнението ми е било дълго, но и въпроса е доста спорен.
  • Майка съм на момиче във втори клас и естествено бивша ученичка. Десети ноември ме свари точно във втори курс, така ,че съм била гимназистка и в онова и в това време. Моето мнение за униформите е като цяло положително, защото:
    1. Всеки може да разграничи учениците от останалите хора и пренадлежността им към дадено училищ. Според мен е добре всяко училище да има снвоя собствена униформа. Навремето се различавахме само по емблемите и понеже съм завършила елитно училище /Икономически тахникум/, ние с гордост носихме емблемата на училище с над 80г. традиция/тогава/.
    2. Тя енифицира статуса както на децата на богати родители, така и на тези с по-скромни финансови възможности. Не смятам, че училището е мястото където да се показва финансовото благополучие на родителите или понякога дори не то,а изкривената представа за възпитание чрез задоволяване на капризите на децата.
    3. Създаване за чувство за общност, колкото и странно да звучи. В човека освен стремежа за индивидуалност е заложен и стремеж за идентифициране с дадена група или общност. Макар и да не се съзнава към настоящия момент от учениците , то те ще го разберат впослдествие, след завършването си ,когато ще откриват свои бивши съученици на най-невероятни места в житейъския си път.
    Едиинственото отрицателно в униформите , че те наистина унифицират външния вид, но в никакъв случай и личността . За съжаление на днешните ученици ми се струва , че те без униформи са много по-унифицирани като нагласи , като вкусове и начин на мислене, отколкото бяхме навремето ние ,облечени в наистина некрасивите си тъмносини униформи. Днес те могат обаче да бъдат и по-цветни и по-красиви.
  • Униформите трябва да останат като един спомен от комунизма...Защо хората трябва да са еднакви?!?!?!Униформи???ГЛУПОСТИ!!!Не искам да съм поредната песъчинка...поредната единица...Казваш че униформите ще помогнат да се спре надпреварването.А замисляла ли си се че това надпреварване има положителни страни???За конкуренция чувала ли си?
    Явно сега има повече ограничени хора...от когато и да е било!Имате свободата , но сякаш се страхувате от нея!!!Ограничавате се бе хора!!!
  • смешно:"за ама да са красиви" а кои ще ми определи красотата, еди кои си дизайнер?? смешно хора, защо се страхувате от свободата....
    и стига с тези политически примери- в европа е така, в америка е така.. нан-нана... стига!
    имитираики можеш да ги достигнеш, но никога няма да станеш повече и постоянно ще имитираш.свобода!!!
Предложения
: ??:??