27 мая 2007 г., 10:51

Ретро поглед... 

  Журналистика
2272 0 0
5 мин за четене
... върху страниците на в. "Утро" от 1926 г.

През 1994 г. университетското издателство "Св. Климент Охридски" издава "Отворени писма". Това са спомените и изповедите на Стефан Танев, писани в Централен софийски затвор. Под формата на писма до съпругата си той пресъздава своя богат житейски и професионален път и разказва за раждането на в. "Утро", чийто редактор е от първия до последния му брой. Едва 23-годишен започва да го редактира, като печели неговия директор (Атанас Дамянов) със своята енергичност, борбеност, находчивост, но и заради владеенето на няколко езика, между които румънски и гръцки. Стефан Танев залага на новината, репортажа за горещи събития. Публикува преводни романи с продължение, нарежда измежду страниците хумористичното приложение "Кукуригу" и притурката "Утро на жената". Тиражът на вестника расте и достига невероятните за времето си 320 хиляди. През 1945 г. Стефан Танев е осъден от т.нар. Народен съд на доживотен затвор заедно с още 17 интелектуалци, обвинени "в престъпни действия, допринесли за въвличането на България в Световната война". Преместен в Сливенския затвор, умира през 1950 г.

През втората половина на 1926 г. над Балканите царуват вятър, дъжд и гръмотевици.

Наводнената столица
Един кът, който прилича на Венеция. - Стотици къщи наводнени. - Загубите са грамадни. - Повредените линии.
... Дъждът постепенно спира, за да ни даде възможност да се отправим към едно от най-наводнените места в столицата, което с право бихме нарекли софийска Венеция, ако не й липсваха гондолите с прочутите гребци.

Бурята над Русе
Сблъскването на вагоните със софийския влак. - Потъналата драга. - Силният вихър.
Русе, 22 юли. Снощи, около 9 часа, над града ни се изви страшна буря. Появила се внезапно, тя завари улиците още пълни с народ. Страшни облаци прах не даваха да се вижда на няколко крачки. Движението невъзможно. Същински ад. Бурята отнася фирми, тенекии от покривите, стъкла от прозорците и всеки рискува да не се върне жив.

Страшният циклон в Плевенско
... Най-силен е циклонът в Буковлак, гдето вдигна покривите на 30 къщи и всичкото приготвено за вършене жито. Една вършачка в движение се вдигна и 3 пъти преобърна от силата на урагана. Изкоренени са 50-годишни дървета. 

Но лошото време не засяга единствено България. На Балканите се разразяват бури, сякаш в унисон с обществената и политическа атмосфера.

Наводнения в Сърбия
Линията за България прекъсната. - Борба срещу бедствието. - Наводнението в Македония.
Белград, 1 юли. Лошото време продължава да върлува. Проливните дъждове причиняват големи наводнения из цялата страна. 
В Македония Вардар също е придошъл.
В Битоля малката река Драгор е направила големи опустошения. 
В Косовско също положението е било много лошо.
 

Сякаш бурята, разразила се над полуострова, не е достатъчна за страстната балканска душа и той търси с какво още да натовари дните си. Според статия във вестника от 8 юли 1926 "В Париж и в Лондон ръководните личности били убедени дълбоко, че истинското омиротворение на Балканите може да настъпи само чрез стабилизиране положението на България, която е центъра на Балканския полусотров. За тая цел именно главните съглашенски фактори гледат да удовлетворят напълно това скромно българско искане (б.а. бежанският заем)".
За да осуетят отпускането на това финансиране, някои държави започват да разпространяват лъжи за България.

Измислиците против България
Против България продължават да се лансират всевъзможни измислици. Разпространено е сега съобщението, според което миналата нощ (10 август) терористи са решили да завземат обществените сгради в Пловдив.

Френският печат против нас
"Гръцко-славянската спогодба, писа вчера "Гора", трябва да застави България да стои мирно". Така пишат и други вестници, влизащи в Париж - "България не стояла мирно", "България мътела водите на Балканите"...

Ако трябва да бъда честна, 1926 г. не изглежда чак толкова лоша. Страниците на в. "Утро" разказват забавни истории, отразяващи нравите на Балканите, които днес звучат на моменти абсурдно. Явно дори и във време на бури, слънцето е успявало да си проправи път през сивите облаци.

Веселият Казанлък
Една сватба, която занимава целия град.
Казанлък, 9 юли. Целият град днес се занимава с едно интересно бракосъчетание. Завчера вечерта по случай пребиваването тук на депутата Петко Стайнов той, брат му Иван Стайнов, Михаил Стайков и други граждани били поканение след вечеря в едно тукашно семейство. Между присъстващите била и госпожица Пенка Гевреджиева. Към 10 ч. всред веселите разговори някой предложил да се сгодят Иван Стайнов и г-ца Гевреджиева. Годежът бил прогласен. Без да предупреждават родителите на момичето още веднага след това бил повикан архиерейският наместник, който извършил необходимите формалности, издал вула и венчавката била извършена на самото място всред най-весело настроение. Напразно родителите на момичето чакали дъщеря си цяла нощ. Тя се прибрала в новия свой дом. Едва на сутринта родителите узнали за станалото и нямало какво да направят освен да преклонят глава пред свършения факт.

Отчаяният пияч
45 дни не ял нищо, пил само вино и се убил за дето му дали сайдер.
Казанлък, 13 юли. Иван Желев, търговец от село Панчерево, казанлъшко, от 45 дни не е ял нищо и поддържал живота си само с вино. Пиел такова непрекъснато в големи количества и през всичкото това време е бил непрестанно пиян. Завчера в една кръчма, като го видели пиян, му дали вместо вино сайдер. Разсърденият Желев грабнал шишето и с такава сила си нанесъл един удар по главата, че пръснал черепа си и последвала смърт.

Днес Стефан Танев не е забравен. Поколенията след него го приемат като голям журналист, еталон за репортер. "Никога не съм спал повече от четири часа на денонощие. "Утро" се беше превърнало в нещо повече от плът, от моята плът и кръв, в живот на моя, свързани неразривно един с друг." В негова памет на площад "Бански", град София, на 16 септември 2002 г. е открита чешма, построена с дарения от потомците на Танев.

© Пламена Все права защищены

Комментарии
Пожалуйста, войдите в свой аккаунт, чтобы Вы могли прокомментировать и проголосовать.
Предложения
: ??:??