Топенето на Алпите – негативи и положителни страни
В момента височината на алпийските планини се увеличава. Учените постоянно следят този процес. Сега обаче изследователски колектив от Миланския университет (Universita degli Studi di Milano) под ръководството на Валентина Барлета (Valentina Barletta) публикува статия в Geophysical Research Letters, в която обяснява причините за издигането. В нея се твърди, че в този процес основна роля играе глобалното затопляне.
Това твърдение се базира на компютърен модел, предполагащ, че в определен времеви период земната повърхност можем да се разгледа като своебразна течност. За да обясни този модел, Валентина Барлета предлага да си представим вещество наподобяващо мед, но с милиони пъти по-голям вискозитет. Ако на повърхността на такава течност се постави тежък предмет, той ще започне да потъва, докато силата на гравитацията не се изравни с изтласкващата го към повърхността сила. Ако предметът се махне, то по-ниското ниво на течността ще бъде възстановено след определено време.
Според изследователите, същото нещо се случва и с Алпите. При разтапянето на ледниците планините се освобождават от тежестта им и много бавно се издигат нагоре. Този процес е най-силно изразен във френските Алпи, в района на връх Монблан. Екипът смята, че процеса на издигане на този връх е наполовина свързан с намаляването на ледниците, а останалите фактори са геологични – от движението на тектоничните плочи до ерозията.
Барлета коментира, че ледниците непрекъснато намаляват от 1850 година насам, а в последно време този темп се ускорява поради глобалното затопляне. Даже ако всички ледници изчезнат, то увеличаването на височината на Алпите няма да спре, докато не бъде достигната пълна механична релаксация след стотици или хиляди години, добавя още Барлета.
© Тони Все права защищены
Нека се грижим за природата!