Втори национален конкурс за млади изпълнители на популярна музика „Съзвездие-2010”
Шумен- 20-21.ХІ.2010 г.
От двата бряга сме на шеметно море . Отсам - журито (председател - Доц. Ст. Оникян, членове - М. Райкова, В. Пензов, В. Асенов, И. Милкова), а от другата страна – родители, вокални педагози, любители на музиката. Живата вода са младите участници, направлявани от нестандартния водещ Ж. Жечев.
Колко е завладяващо да споделиш усмивката на шестгодишната Елеонора Димитрова от ЦДГ „Веселушко” - Търговище! Тя излиза за първи път на сцена и е най-малката в конкурса. Вълнуват се и нейните родители. А ние? Понесени от завладяващите вокали „о, ео,ео” и нежността на песента „Мама” (изпълнена от Кристиана Асенова), прескачаме в света на „Крокодил” и Жаба-Жабурана” (атрактивно поднесена от Сузан Джамил). В този конкурс присъствието на всички изпълнители бе много силно и равностойно в музикално-сценичен аспект. Не завиждам на журито. Аз като родител и редови зрител се абстрахирах от музикалните си предпочитания и насочих вниманието си към тематиката на изпълняваните песни. Вероятно популярната музика може да разбужда и мозъка, а не само краката. Единството от музика, поезия и театър/хореография бе задължителен показател за новите звезди от „Съзвездие-2010”. Но за какво пеят нашите деца? За бащите си (”Татко” – Антоана Диянова), според Венцислав „Светът е хубав”, а Викторио Кръстев ни върна години назад в песенното време на „ Сигнал”(„Да те жадувам”). След „Майчице”, „По първи петли” и „Боянският майстор” – Симеон Петев без алтернатива оповести, че няма връщане назад за истинската любов… и ”… всичко преминава под това небе, болката отляво – не”.
Истинско звездно съревнование в трета възрастова група! Ани Сарандева, русото изкушение с особено еротично излъчване, зададе много въпроси. Един от тях бе: „Къде си сега?”. Гергана Красимирова се оказа моя фаворитка. Невероятно мисловно пространство и доминиращо музикално присъствие , своеобразен диригент на самата себе си!!! Тя ни озадачи с избора на текст: „Не ме познаваш още, но аз те обичам и вървя към теб. Аз те чакам. Трябва да знам – къде си?”
Доброто в света е невидимо. ”Едно добро” в изпълнение на Йордан Петров от Силистра. Реализирано вокално майсторство в превъзходен, леко архаичен стил, но в актуален гласов регистър. Красимира Петрова отново ни напомни, че „всичко е прах и суета, щом я няма любовта”. Тя пя от душа. Бих казала: „Гола по душа, отдавайки всяка секунда песенно време на публиката”. Моника Тошкова внесе различието. Оригиналност и нова философия, изненада. А след нея Петя Тихомирова- едно тихо , скромно врабче с висок интелект, което се развихри до… слънце. Роберта – чувствено-вярваща в себе си, Сабина – с богат, разнопосочен тембър, доста понастинала. Рая – с приятен усет за джазова импровизация.
Този конкурс се провежда за втори път под егидата на Община Шумен и Естрадно студио”Стани звезда”. Подобни форуми осигуряват възможности за демонстриране на достиженията , индивидуалното развитие и способности чрез образование и поощрения.Музикалните изяви дават на децата ни удовлетвореност, реална представа за себе си, насочена креативна енергия, умения за изразяване на привързаност и одухотвореност. Красимира Петрова постигна пълен контакт с аудиторията чрез „ Horchat Hai Caliptus”, Моника Тошкова ротационен ефект в „Homeless”, наситено ”черна бленда” в „ And I am telling you” ( Сабина Донева), вокална зрялост в „ Listen” ( Лилия Павлова), самоувереност за Христо Николаев (”Мъжът в огледалото”).
На гала-концерта Мая Райкова обяви наградите. Тя благодари на Община Шумен и вокалните педагози, които демонстрираха завидно равнище на своите ученици. В „благословията” не бяха забравени и родителите на участниците. Ясно е, че без техния алтруизъм нищо не би се случило. Специална благодарност бе отправена и към госпожа Марияна Ставрева – своеобразна домакиня и ръководител на Естрадното студио в Шумен.
В заключение бих обобщила, че по-малките ученици поднесоха песенни послания, съобразени с възрастовите им характеристики. Все още има големи различия при избора на сценично облекло и полистилизъм - от вариететен бродуейски полъх… до руска реч. По-важното е, че добрите постижения станаха видими, а младите хора получиха възможност да се срещнат, опознаят и разменят идеите си за изкуство, съревновавайки се амбициозно и достойно.
ВСИЧКО ПРЕМИНАВА ПОД ТОВА НЕБЕ, НО ЛЮБОВТА КЪМ МУЗИКАТА – НЕ…
© Йорданка Донева Все права защищены