Чувствам се манипулирана! Накъдето и да се обърна, всеки се опитва да постигне нещо чрез някой друг. И по възможност този друг да изглежда поне мъничко глупак. Така е по- сладко, нали? Като започнем от малките ни съкровища, които дори не го осъзнават (или ние така си мислим), но знаят, че като крещят, плачат и тропат с крак, ще стане, както те искат... И това, като че ли е най-безобидното манипулиране... Но, за съжаление, нещата не спират дотук: партньорът също се опитва да е победител в играта, наречена „любов”. Но да си признаем – и ние не се даваме... А когато става въпрос за родителите, или поне някои, там нещата са... понякога невероятни. И най-често срещаното изречение в тази връзка е „Щом живееш в моята къща, ще е по моите правила” – колко от нас са чували това или подобно изречение? И поддадем ли се веднъж, кръгът се завърта и се върти, върти...
Но да погледнем извън дома ни. Казват, че медиите са четвъртата власт. Понякога си мисля, че реално са ... първата. Защо ли? Ами, в публичното пространство стават известни хора от всички останали власти именно благодарение на медиите. Пример: Бойко Борисов – медийна звезда (освен всичко останало)... Но като че ли най-яркият пример за манипулация са рекламите. Да, това им е предназначението. Но стават все по-манипулативни: „удрят” точно там, където трябва. В зависимост от националност, култура, пол и т.н. Набляга се на финансовите възможности – обръща се внимание най- вече на пестенето на пари; външния вид – особено на жените ; здравето – тук най –важни са децата; чувство за превъзходство; удобство. Мога да продължа, но ако го направя, това ще е списък на ценности на нашето време. И за по- достоверно използват научни доводи (кой може да им противоречи?!); ежедневни ситуации; известни (любими) личности и т.н.
Естествено, може да не се поддадем или поне така си мислим. Но какво се случва? Гледаме, например, реклама на паста за зъби – избелва, освежава и... След малко още една реклама на паста за зъби – и отново избелва, освежава... И така 5-6 марки. Отиваме в магазина и се оглеждаме. Не искаме да се влияем от видяното и да вземем паста, която не са рекламирали, но мислим си: „Не, тази не я знам, не съм я чувала” И посягате към някоя от „познатите”. Към коя? Може би, която е имала най-многобройни реклами... Това е като момента, когато гледаме филм, но пуснат реклами (ей, няма спасение от тях J) и решаваме да гледаме нещо друго, сменяме канала и гледаме... реклами - същите. Уж имаме избор, но не съвсем - може да изберем по кой канал ще гледаме рекламите или... просто да изключим телевизора.
Да, крайното решение за действие е наше. Имаме избор. Въз основа на... предлаганото...
© Мария Петрова-Йордано Todos los derechos reservados