4 feb 2007, 0:54

Литература и действителност (Или – време е да се запознаем) 

  Periodismo
1425 0 5
3 мин за четене


 


Сайтът за лично творчество “Откровения” надхвърли 13 000 потребители. Внушителна цифра, по която може да се съди за процесите в обществото, а днес то е обобществяващото се човечество. Тази нова реалност ме занимава от дълго време и затова статията съм озаглавил “Литература и действителност”. Обширна тема, но имам право да я поставя по този начин, защото влизането на страната ни в Европейския Съюз, посрещам с разработено направление в литературата - философията на прагматичния човек, която съм издигнал като мироглед на новия свят, на новия човек. В областта на художествената литература, в сътрудничество с десетки автори и на първо място с поетесата Росица Петрова, обосновавам нейно прагматично направление със свои особености. Но нещата продължават да са главозамайващо неясни и затова аз съм поставил едно подзаглавие на статията “Време е да се запознаем!” Сега вече въпросите стават практически измерими. Този императив - “Време е да се запознаем!” адресирам персонално към всеки едни от участниците в Сайта. От случайна общност на непознати автори, раздирана от вътрешни напрежения, общността трябва да се организира, за да се решат и всички въпроси, касаещи и отделния потребител, но не на последно място и въпроса за издръжката и съществуването на Сайта като самоорганизираща се общност.

Целта на статията е да направя опит да дефинирам една съвкупност от въпроси, чийто отгори ще подпомогнат участниците в Сайта при разработването на техните творби. Това са въпроси, които близо две десетилетия не намират своето практическо решение, в резултат на което основната тенденция в живота на българина е чакането.

И така! Светът е нов. Две десетилетия вече тази крилата фраза се използва като ядро на развихрилата се нова идеология, т.е. вместо да се развиват нови процеси, зад лъскаво лустро се надига една позната вече до болка историческа реалност на деградиране на живота. Но има нещо действително ново в съвременния свят. Той се развива на качествено нова основа, която е обща за целия свят, но не е икономическа, а военна и затова не се интегрира, а се глобализира. Интегрирането на света и неговото глобализиране са две страни на общоформационния процес, но днес се дава превес на втората страна – на глобализирането. Българският народ, наравно с другите народи, участваше в изграждането на новия свят, но какво стана, че присъединяването към страните от Европейския Съюз се проточи близо две десетилетия? Какво се случва, когато една малка страна като България, се интегрира с мощни страни като САЩ и страните от Западна Европа? Асимилация? И страшно, и нелепо! Негативните тенденции на високо развитите страни се превръщат във водещи процеси на по-слабо развитите страни, които така и не успяват да се превърнат във равноправни партньори. Да, светът се интегрира, но ние не се интегрираме със света, чрез естествените ни партньори в лицето на онези страни, които имат нашето равнище на развитие, а тръгваме по един път, който исторически е доказал своята несъстоятелност, защото вместо интеграционни процеси, за малките страни, те се разгръщат като асимилаторски. България няма модел за интегрирането си с Европейския Съюз!? За да се интегрираме с Европейския Съюз ние преди това трябва да се интегрираме със света, с онази част от света, която има нашето равнище на развитие. Ние сме Сайт на глобалното информационно пространство. Въпросът ни касае и нас непосредствено-практически. И това е така, защото ние сме българи, но едновременно с това сме и европейци, но и граждани на Планетата Земя. Но интегрирането в световните структури става възможно на основата на производството и реализацията на конкурентен продукт и затова на Сайта трябва да погледнем и като на пазар, който следва да получи своето естествено развитие, защото участниците в него са не просто автори, но собственици на интелектуален продукт. Затова организирането на Сайта е задача на всеки един от участниците в него!

Въпросите са много. Те са сложни. В условията на отчуждението организирането на общностите става изключително мъчително и затова поставям най-близкия за решаване въпрос – да се запознаем, а не като непознати да се борим за надмощие, за нищо не казващи коментари и за смешни числа, приети като оценки за текстовете. Но самото запознаване е въпрос на организация. Аз съм в състояние да организирам авторите, които спадат към прагматичното направление в литературата. Останалите ще ще се самоорганизират в съответните литературни направления, с което ще се постави началото на организиран литературен процес, в който критиката трябва да заеме полагащото й се водещо място. Но прагматичното направление в литертурата предлага и методологията за развитието на съвременното знание в лицето на философията, разбирана като хуманен екзистенциализъм.

© Валери Рибаров Todos los derechos reservados

Comentarios
Por favor, acceda con su perfil, para poder hacer comentarios y votar.
  • Здравей, Славке!
    Позицията ти ме радва.Спокойно казваш важни неща за читателската аудитория.
    Поздрав!
  • Прочетох статията и се надявам, че повечето потребители няма да я приемат като забавно литературно четиво, а като сериозен апел към тях! Мисля, че идеята е страхотна и заставам твърдо зад нея! Няма да оценявам текста, защото според мен е безмислено и не мисля, че това й е предназначението! Само ще те поздравя за написаното.
  • Драги, Вили!
    Това, което цитираш от статията, за мен, не подлежи на съмнение, защото и историческият опит на човечеството го потвърждава, а собственият ни опит от последните 20 години - също, както и неразбирането на статията, което ще се прояви тук по различни начини.
    Поздрав!
  • Здравей, Вероника!
    С това, което цитираш, всъщност се изразява фака, че статията е методологическа, а това предполага обезателно специална подготовка на обсъждащите я. Съжденията са изказани обобщаващо, защото преди това съм провел теоретическите анализи и съм стигнал до тези изводи. С други думи, за мен нещата по които пиша са ясни и прости, но, сега аз да те попитам, защо 20 години в обществото ни се засилва песимистичната тенденция? Сред политическата класа има умни хора, които също знаят това, което казвам тук, но си мълчат и затова вместо да са политици, изпадат до равнището на обикновени чиновници, пазещи си заплатите. Сложното се опростява или по пътя на квалификацията или под влияние на обстоятелствата. Да се надявам, че съм ти отговорил.
    Поздрав!
  • "...За да се интегрираме с Европейския Съюз ние преди това трябва да се интегрираме със света, с онази част от света, която има нашето равнище на развитие..." По какви критерии и от кого ще се преценява това! И на развитие в кое направление - културно, индустриални постижения, да изброявам ли още? Освен това, ако някое лице или общност искрено желае да се развива в определено отношение, никога не допуска грешката да остане в своята среда. Вместо това се стреми да се "приобщи" по някакъв начин в по-развита среда!
    Аз лично приемам за цел на статията (нали се говори за прагматизъм) - нещо от рода "Колеги, искате ли да ви организирам нещо като кръжок, клуб по интереси или каквото и да е друго, където ще ви изнасям лекции и след това ще обменяме мнения, ще обсъждаме своите творчески планове или ще се самооценяваме!" Това е истината, нали?
    Накрая - в моего съзнание някак не се съчетават одобено успешно по смисъл "прагматичност" и "литература". Каквото и даден човек твърди за съдържанието на тези понятия.
Propuestas
: ??:??