27 ene 2011, 17:53

Пощенска служба на Великобритания. Истината за нашата правна система 

  Periodismo
7215 0 6
10 мин за четене

 

                                Истината за правната ни система 

 

           Пощенската служба на Великобритания и нейната роля при функциониране на правната система.

 

   Бях изненадан от факта, че пощенската служба играе ключова роля при функциониране на правната им система.

   Хората в тази страна комуникират с държавните и общински институции чрез пощата. Никой няма да си губи времето да ходи на място да се обади при възникнал проблем. Там, в Англия, времето се цени.

   Ще ви дам един случай, който ме впечатли. Когато работех в Англия, реших да изпратя пари на семейството си в България. Заинтересувах се как ще е най евтино за мен. Оказа се, че масово българите, живеещи в Англия, изпращат парите си чрез писма Спешел деливъри - което представлява специален плик. Стойността на услугата беше 5 паунда, като в нея е включена и застраховката на пакета. Така направих и аз и изпратих 200 паунда в България и всичко беше както трябва. По онова време, 2001 г., още не съществуваха Уестърн Юниън и  Мъни Грам. След месец реших да изпратя отново пари. Този път изпратих две писма. Едното до съпругата ми с 250 паунда и едно до родителите ми също с 250 паунда.

   Изминаха 10 денонощия, но писмата така и не се получиха в България. На 15-тото денонощие отидох в пощенската служба на Катъмбери. Показах им двата баркода, които бяха като разписки за изпращане на писмата. По тях направиха справка. Казаха ми, че писмата се намирали в някакъв склад на техен съседен град и че утре ще получа писмена информация в пощенската си кутия. Така и стана. На другия ден в пощенската ми кутия имаше два големи плика. Отворих ги и там намерих моите два плика разрязани, с липсващи пари. Бяха останали само писмата и пощенските картички.

   Там обаче намерих и още два плика с писма от пощенската служба на Англия. Някакъв си господин Джон Створа ми се извиняваше за неприятния инцидент и ме уведомяваше, че писмата са били разрязани на летище София. Разяснява ми най-подробно, че съгласно закона имам право да се оплача и предявя паричен иск в рамките на застраховката. Разяснява ми, че всяко писмо е застраховано за 250 паунда. Ако реша да предявя иск, само трябва да попълня молбата и да я поставя в празния плик, който съпровождаше писмото. Пликът бе с напечатан адрес на получателя – Пощенска разследваща служба. Направих копия на баркодовете, попълних две молби - за всяко писмо поотделно и пуснах писмата в първата срещната пощенска кутия. Точно след две денонощия получих  от господин Створа две писма, с които отново се извиняваше за неприятния инцидент и ме уведомяваше, че моите две молби са били разгледани и че ще ми бъде изплатено обезщетение по 250 паунда за всяко едно писмо. Умоляваше ме обаче да изпратя оригиналните баркодове (застраховките на писмата) и копие от фиш на заплатата ми или разпечатка на банковата си сметка, преди да изпратя писмата за България. Искаше да се убеди че съм имал парите и съм можел да ги изпратя. Отново към писмата на г-н Створа имаше празни пликове с напечатани адреси за получаване.

   Така и направих. Изпратих му копия от фишовете на заплатата и баркодовете. След две денонощия получих две писма с чекове от по 255 паунда. В тях отново се извиняваше за инцидента, но изрично ме предупреждаваше,че мога да осребря чековете само в клон на банка Натуес. Ако нямам там банкова сметка, не мога да осребря чековете. За щастие моята банкова сметка бе точно в тази банка. След три дни парите вече се намираха в нея. Цялата процедура по възстановяване на щетата ми продължи точно десет денонощия. Разбира се, без да отсъствам от работа и без да видя кой е господин Створа, работещ по моя случай. После се заинтересувах - Какво евентуално плащат Българските пощи на кралската пощенска служба на Великобритания. Не се изненадах, като разбрах, че за всяко изчезнало или отворено такова писмо Българските пощи плащат по 500 паунда за всяко едно. Сигурен съм, че англичаните си ги вземат. Бедната наша България!

   По същия начин англичаните ползват пощите, за да решават ежедневните си проблеми. Пример: - Ако се жалвате от съсед, че неговото куче ви създава проблеми или ви нарушават нощната тишина. Ако ви се заканват с физическа разправа и т.н и т.н. - пускате своето оплакване по пощата до съответната институция. Бъдете сигурни, че до 2 денонощия ще получите отговор. С отговора ще ви уведомят: - Какво и в какъв срок ще проверят случаят ви. Какви права имате съгласно закона, като ви цитират закона точно кой член и точка. Ако нещо не е от тяхната компетенция за разрешаване - изпращат празен плик с напечатан адрес на друга държавна или общинска институция, която ще реши проблема. Ето това е. Английският гражданин може да не знае законите и не е длъжен да ги знае. Затова е администрацията, която писмено му ги разяснява и отговаря. Ако лицето не е доволно от работата и отговора на някоя институция - може да се жалва. Дори и това му се разяснява къде може да го стори.

   Всичко е толкова прозрачно и лесно. Това е истинското гражданско общество. Администрацията работи за хората. Никой не си губи времето да отсъства от работа, за да си извади даден документ.  Дори и закупуването на автомобил на старо и пререгистрацията става по пощата. Въпреки че писмата са обикновени, те винаги стигат по предназначението си. Вашите оплаквания се регистрират под номер в съответната институция и служителите започват веднага да работят. Дори и в полицията, ако случаят не е спешен, никой не ходи да се жалва, а изпращат жалбите си по пощата. При подадения сигнал същите идват и проверяват случая на място, понякога си свършват работата и ви пращат писмен отговор. Ето това е, така работи английската администрация. Сега е още по-лесно. Изпращат ви отговора по  Интернет. Разбира се, ако им дадете имейл адрес. Иначе старата им система по пощите продължава да работи безотказно.

   При нас как е? Ние сме свикнали да се редим на дълги опашки за всяко едно нещо, свързано с административното обслужване на гражданите. Отсъстваме от работа, за да отидем до съответната институция. Можем някой неща и ние да ги свършим по пощата, но нямаме доверие на институциите, защото най-вероятно или писмото ви ще се изгуби, или никой няма да си мръдне пръста да работи по него.

   Коя е причината и кой носи вина за това състояние в България?

   Причината е в измислената ни правна система, която не действа, а вината е в законодателя - Народното събрание, който я е измислил. Това е!

                                        Бог да пази България!

 

                                          Илия Илиев - Ларнака

 

© Илия Илиев Todos los derechos reservados

Comentarios
Por favor, acceda con su perfil, para poder hacer comentarios y votar.
  • Има и по-лесен начин да се превеждат пари до България. Не в плик по пощата, а чрез Опал Трансфер, за да бъдете сигурни че парите Ви няма да се загубят и че ще ги получите още на следващият ден. А и услугата ще Ви струва само £3 без значение каква е сумата на превода. www.opaltransfer.com
  • Дай на един народ свобода и той неизбежно ще се просвети. Казано по времето на Моцарт в една "бяла" държава... под един просветен крал... който между многото системи за управление е считал Османаската за най-лошата. Пък после какви ни "освободиха"...
    Мдааа, не ги е газил турчин тях. И не ги е "освобождавал" казак.
    Малък народ. На вратата с Азия. Не го ругайте.
    Подайте му ръка. Може би днес вече има шанс - "освободителите" са по-далече. И "силата" на поробителите му е в неговия наследен измислен страх. Помогнете му да го разбере.
  • Така е по света! А у нас?Поради факта ,че имаме много близки роднини по света, получаваме съответно от тях писма, колети, пощенски пратки. НЯМА случай в който те да не са отворени и преопаковани. На последното получено малко след нова година изрично е отбелязано , че е коледна картичка, но за нашите пощи, както е казал другаря Ленин : "Проверката е висша форма на доверие".
    Иначе за нашите чиновници , вчера се изумих за пореден път.Отивам в една държавна служба да свърша работа, около 11.10. Скараха ми се , че не се ходело по това време, защото наближавало обяд. Иначе , работата си я свършихме за 15 минути, но явно човекът вече се беше настроил да храносмила , а не да работи.
  • Беше ми много интересно да прочета!
  • Учудвам се, че толкова малко хора са прочели, а за коментари да не говорим... Това е показателно... Проблемът е в ОГРОМНАТА простотия, която лавинобразно нараства...
    А за нещата в Англия не се учудвам - там е наистина уредено, ама само за тези, които не създават проблеми и помагат всичко да е ОК! И пак проблемът им е, че си внасят простотия...
  • Ами аз по принцип познавам ученици от там . Понеже съм ходил в Англия по една програма за такива ученици, и не съм останал с добро впечатление от отношението на хората, и институциите за нас българите. Но това за България е 100 процентова истина, тука е каша... А пък ако тук са ти разрязали така 2 плика с толкова пари забрави за някаква възвращаемост :Д
Propuestas
: ??:??