22 sept 2009, 13:21

Независимост за България 

  Prosa » Otros
760 0 6
3 мин за четене

 

                                              Независимост за България

 

Писано миналата година.

Сега в 2008 г., когато се навършват 100 години от обявяването на независимостта на България, можем да се обърнем назад и да направим кратка ретроспекция.

Независимостта на България е обявена на 22 септември 1908 г. Официално е призната от Османската империя и от Великите сили през 1909 година.

След руско-турската война и освобождението на България, в страната текат бурни процеси по устройството и конституционирането на младата държава. Берлинският конгрес отново разделя държавата ни на късове. Княжеството е васално на империята и задължено да и плаща ежегоден данък, Източна Румелия на която е назначен губернатор, отново приема в пределите си войски на вековния подтисник, с цел опазване на статуквото и границите. Македония остава под турска власт – в резултат на което избухва Сърбиновско – Кресненско – Разложкото въстание, в земите около Пирин, Малешевията и Разложкото корито. Западните покрайнини, части от Добруджа, от южните Родопи и Тракия, населени с етнически българи, са безкомпромисно орязани от гръдта на родината.

След кървавото потушаване на горното въстание, ново сформиращият се елит в свободните територии се ориентира към канализирането на всички сили към действия, които да доведат до обявяването на независимост. Роля за това изиграват и наложените икономически условия от Великите сили, които налагат преференциален внос на европейски промишлени стоки, диктат на условията и обричане на вътрешните стопански производи.

Подходящи условия за целта настъпват към лятото на 1908 година. Австроунгария се готви да анексира Босна и Херцеговина, в Истанбул е извършен преврат от младотурците, на запад се разгаря спор между Германия и Франция за Мароко, избухва стачка на работещите по железопътната линия Белово – Одрин.

По същото време князът и правителството са на посещение в Русе, и там на кораба “Хан Крум” до късно през нощта обсъждат създалата се обстановка и рисковете следващи едно подобно недоговорено обявяване на независимост. Вероятно тогава и там е взето решението, и всички вкупом се отправят с нарочен влак за Търново. По време на самото пътуване министър-председателят Александър Малинов (бесарабски българин от Пандаклия – сега село Ореховка в Украйна) съставя текста на манифеста, който единодушно е приет от правителството. Делегацията е приета с възторг в старата престолнина от търновчани, развяват се знамена, ехти се музика, хвърлят се цветя – народът ликува. Манифестът, обявяващ независимостта на княжеството, е прочетен от княз Фердинанд в църквата “Св. Четиридесет мъченици”, строена още по времето на Втората българска държава от братята царе Асеневци - след което търновският митрополит по каноните на църквата го коронясва за цар.

Цялото възторжено множество се оправя към хълма Царевец, където Александър Малинов заявява на всеослушание: “ Провъзгласявам официално съединената на 6 септември 1885 година България в независимо царство и заедно с народа си дълбоко вярвам, че този ми акт ще намери одобрението на Великите сили и целия просветен свят.” – което възвание е един своеобразен реверанс към великите сили.

Турция заплашва с война, на което България отговаря с мобилизация, като същевременно декларира и готовността си за мирно уреждане на въпроса. Великите сили са заети със своите проблеми и усилията са пренасочени към мирно и дипломатическо уреждане независимостта на България.

Ситуацията в международен план е доста непредсказуема, но българският народ, скъсал изведнъж с робството и васалното си положение, ликува и провежда повсеместни манифестации и факелни шествия. Народният устрем е неудържим, както по времето на Съединението.

Този силен дух довежда до небивал стопански и културен подем. Българският лев става конвертируем и с него може да се купуват машини и стоки из цяла Европа, наравно с останалите валути.

С този акт България отново се въздига като основна Балканска сила и се завръща като достоен партньор в европейската политика.

 

Сърбиново – (от 1934 г. е преименувано на село Брежани)

 

© Цветан Войнов Todos los derechos reservados

Comentarios
Por favor, acceda con su perfil, para poder hacer comentarios y votar.
  • Благодаря, Феичка, ти си като талисман!!!
  • Поздравления за актуалната тема!
  • Karaman,поздрави и за теб!
    Rarebird, дай линк, не успях да вляза...
    Petinka67,благодаря, че си тук, поздрави!
    Честит празник на всички!
  • Достойно написано!
    Мнозина не знаят, но прочитайки, ще запълнят празното!
    Честит празник!
  • Мисля, че си дал доста храна за размисъл, Цецо, и приветствам патриотизма ти. Само за да допълня мислите ти, бих повдигнала един друг въпрос - защо до началото на 90-те години този празник не беше обявен за официален такъв? За да не давам готови отговори, ще препоръчам чудесна статия по този въпрос - "Националният ни празник трябваше да бъде вчера" от Петко Бочаров, публикувана във вестник "Кеш" на 23.09.2005 година.
    Честит празник на всички!
  • Поздрав!!!
Propuestas
: ??:??