6 мин за четене
***
„Мъжката природа винаги е била и ще бъде здрав ствол за живота. Женската – здравите му основи.” – така ручаше* неговата баба, докато беше жива. Мъжката природа за Емил* се криеше в това да пусне коча до овцете и онзи да си свърши добре работата. А овцете, ако бяха каматни* и с добре оформени хълбоци и кожухче щяха да дадат добра реколта от агнета на пролет.
Скрит под навес и наметнат с горна дреха, за да го пази от вятъра и дъжда, Емил наблюдаваше как овцете, скупчили се до преди малко една о друга на полянката, сега отново започваха да късат тревица. Бурята беше отминала и облаците се разкъсваха. През съдраните неравни процепи се промушваше светлина от сноп слънчеви лъчи, която обагряше посипаните с роса листа и ги караше да изглеждат като златни. В далечината изгряха две красиви зунки* и подблещиха с багрилата си очите му. Неговата съдба беше да не е нито най-голямото, нито най-малкото от седемте деца. Майка му нямаше време за него от грижи по другите по-малките, а и заради работ ...
Искате да прочетете повече?
Присъединете се към нашата общност, за да получите пълен достъп до всички произведения и функции.
Iniciar sesión
Registrarse
1. руча* - говори
2.Емил*-името идва от староеврейски и се превежда като "непорочен"
3.зунки* - (мн.ч. дъги след дъжд)
4.тенурки* - вид точени мекици от ръчно точени кори с масло, понякога със захар, понякога със сирене и коприва.
5.шоша*- път род.диалект
6.клин -вита баница с ръчно точени кори и различни плънки.
7.какач* -консервирани(сушени)парчета месо;от по-паратьки, по-хондаливи овце (дето за друго не стават);обикновено се употребява за чорби,яхнии.
8.Буднош* - понякога.
9.паряса*-остави,прогони.
10.гонеше някому михаля* - да ми гониш вятъра, чуждите бури, в смисъл „нищо да не правиш”
11.Анка* - от иврит ,библейски произход и означава благодат.