САТЕЛИТ-анализ
Екстра Нина: Сателит
Стремежът на човека към информация винаги е бил в основата на неговият прогрес и израстването му като личност. Този процес започва още през шестдесетте години на миналият век с появата на първите телевизори ‘'Опера'' и получи своето продължение през осемдесетте години, когато започна да се гледа сръбска телевизия в западните части на страната с помощта на антени и приспособления, на които биха завидели и в Хюстън и в Байконур и всяка ПВО на света. Апогеят на този информационен бум бе появата на първите сателитни антени, закупени от ‘'Кореком'' или достигнали до нас по неизвестни канали, на които би се възхитил и Пабло Ескобар, ако беше още жив.
Точно за сателита, този битово-социален феномен става въпрос в настоящата творба.
Жаждата за информация е представена още с първия стих от това култово произведение ‘' Купи ми, бате, сателит...''.Този изпълнен със съдържание ред ни хвърля директно в проблема, чието решение търси лирическата героиня. Тя е изправена пред финансова пречка, която възпира справедливият и стремеж към знания и прогрес. Затова тя търси помощ от ‘'батето'', но не Иван Славков, а силният на деня, героят на нашето време, батката, който е способен да сътвори чудеса, познавайки добре заложните къщи и лизинговите схеми, защото на всички, дори на героинята, е ясно, че той пари кеш не вади.
След като задоволи нуждата си от новини и публицистични предавания, нашата героиня, като всеки пълноценен индивид ще обърне внимание и на предаванията с културна насоченост, оформящи мирогледа на съвременния културтергер. "MTV да пуснеме... весели да бъдеме", естествено е продължителният период на музикална суша, първосигнално да ни накара да се обърнем първоначалното си внимание към веселите песни, които са по-лесно смилаеми и годни за директна консумация, не е възможно да започнем директно с ‘'Пинк Флойд'', например, удърът би бил прекалено силен.
След като премине музикалната абстиненция на героинята, тя вече е в състояние да се запознае и с един друг социален фактор, с невероятно влияние върху човечеството, а именно, спорта. "Eurosport да пуснеме... за нашите да викаме". Тук проличава космополитното съзнание на нашата лирическа персона и ни показва, че вече тя е приела в сърцето си европейските ценности и евроинтеграционните принципи. Но освен това, на нас ни става ясно, че тя нито за миг не е забравила националните идеали и стремежът към идентичност, като прави тази аналогия с ‘'нашите'', като контрапункт на ''Евроспорт''.
Въпреки че на първо четене тук виждаме едно противопоставяне на общото и частното, при по-внимателен прочит ни става ясно, че това са два скачени съда, които не могат да съществуват един без друг, по подобие на българският слон и съветският слон, които смело вървят хобот за хобот през вековете.
© Светлин Todos los derechos reservados