Инициативата е временен фактор, но много често именно тя решава съдбата на шахматните битки. Владеещият инициативата се чувства точно като сърфист на гребена на висока вълна. Необходим е отличен усет за шахматно равновесие, за да не се получи обрат в играта. Важно е да се знае, че настъпват моменти, в които като че ли инициативата се е изпарила. Но тутакси ярка и неочаквана жертва разпалва отново нейния огън. Запомнете, че инициативата се храни с жертвени фигури. Подобно на жесток финикийски бог тя иска да й дадем най-свидното - най-ценните си фигури. Ето ви конкретен пример - етюда с начална позиция:
Бели: Цд2, Дг5, Те6, пешки: ц2, ц4, д4, ф4;
Черни: Цф8, Да8, Ог3, Кг8, пешки: а3, ц6, е7, х4
Белите /на ход/ владеят инициативата, но трябва да успеят да я развият докрай, ако искат да изтръгнат победата. В "угасващия" мителшпил проблясва ходът: 1.Тг6! Задължителният отговор 1...Кф6 дава старта на невероятен форсиран вариант:
2.Дх6 шах Цф7 3.Т:ф6 шах! еф 4.Дх7 шах Це6 5.ф5 шах Цд6 6.ц5 шах! Цд5.
Като че ли инициативата на белите секна. Черният цар разполага с вратички за бягство. Време е да се извърши жертвоприношение на жестокия бог Молох:
7.Дг8 шах!! -
най-свидното притежание на белите - тяхната дама, изгаря на жертвената клада.
7...Д:г8.
Молох е умилостивен временно, но това е достатъчно за успешен финал:
8.Цд3!!
Тих ход, запушващ вратичката за бягство на черния владетел. Завлечена на "глухото" поле г8 черната дама трябва да изтърпи всички неудобства на апартейда, безпомощен свидетел на гибелта на своя съпруг - няма защита от
9.ц4 мат!
С този свой суперетюд Леонид Кубел ни дава нагледен пример как се поддържа инициатива.
© Младен Мисана Все права защищены