15 февр. 2020 г., 12:50

Голямата базилика в Плиска 

  Фотография » Архитектура
1423 0 13

© Яким Дянков Все права защищены

Голямата базилика в Плиска е първият катедрален храм на Българската държава. Построен е по нареждане на Цар Борис  и е била най-големият християнски храм в Европа за времето си.

Произведение участвует в конкурсе:

Български старини »

17 место

Комментарии
Пожалуйста, войдите в свой аккаунт, чтобы Вы могли прокомментировать и проголосовать.
  • При изборът на фокусиране при дълбоки перспективи има един принцип - фокусът се търси върху разстоянието на първата трета в кадъра. Но не мисля, че тук има проблем с това. Когато снимаме камъни, паваж, калдъръм, мазилка - важното е да подчертаем релефа И винаги следим за осветлението. То е определящо за всяка фотография!
  • То подът в ляво на практика няма очертания, а и ако всичко е еднакво детайлно, ще се загуби акцентът. Като пропуск отчитам че оставих апарата да определи фокуса и съответно е фокусирана най-близката широка колона. Ако бях избрал втората, щеше да има още повече детайл в централната част на сградата.
  • Има някои техники, които помагат в тези ситуации и без да инвестираме - HDR изпълнение или "luminоsity (parametric) masking" ако го позволява софта, с който работите. Според мен има общо в двата подхода. Нооо HDR-а си остава водещ за мен. Не му е тук мястото, страхувам се, че ще отегчим аудиторията. За слоевете не споменавам поради мои си съображения ...
  • небето се е получило прекрасно, но подът е загубил очертания особено в ляво
  • Благодаря за коментарите.
    За контраста - опасявах се дали не е прекалено детайлна снимката, а то се оказа, че трябвало още. Пробвах да засиля още контраста, но ми се стори, че снимката става по-тъмна отколкото ми харесва. Има над какво да поработя в преценката си по този въпрос, явно. За добрата осветеност по пладне ми помогнаха 5 фактора. Първо през деня, когато е слънчево винаги снимам на минус 1/3 експозиция и на по-затворена бленда. После - застанах така, че светлината ми идваше от към гърба, но под ъгъл, за да няма пряко отражение от материала и със сенник на обектива (задължително). Винаги снимам като е светло на най-ниското възможно ISO - защото има най-голям динамичен обхват. Снимам в RAW, което в съчетание с ниската светлочуствителност увеличава още повече динамичния обхват. И накрая - използвам възможностите на пост-процесинга за допълнително увеличаване на динамичния обхват в светлината за да постигна желаната детайлност. Липсва ми само един CPL филтър.
  • Да, хубава, чиста снимка. Излъчва ведрина. Хареса ми избраният ракурс и постигнатата осветеност на обекта (мисля, че е снимано посред бял ден, което си е постижение).
    Съгласен съм със забележката на Краси. Обектът предполага по-добре подчертана детайлност на повърхностите (texture).
  • Много чиста и детайлна.
  • Хубав детайл. Според мен - още контраст. Поздрави!
  • На мен лично ми харесва и смятам, че е много далеч от бутафорна. В сравнение с Кракра, Цари мали град или дори Велики Преслав. Но всеки има право на мнение и собствен вкус.
  • като бутафорни сценични декори за евтин филм
    добре, че италианците не са толкова комплексирани, та не доизградиха Колизеума

    Небето е много красиво, но и за мен това не е старина
  • Не съм привърженик на подобни възстановки, като се има предвид вид, че само 1-2 реда оригинал са запазени. Но поне градежа ще предотврати и те да бъдат унищожени. По лично мнение можеше да се надгради само няколко реда, колкото да се запази оригинала, а всякакви хипотетични възстановки да се направят под формата на виртуални 3Д модели.
  • Така е, но ако поне на половина е улучена визията, пак е много впечатляващо. Поне площта и дебелината на стените е ясна, а като дбавим и материала, от който е била изградена, мисля че възстановката е с голяма степен на достоверност. Лично мнение. Археолозите също спорят по въпроса.
  • За съжаление трудно е да узнаем със сигурност дали е била точно такава, каквато е тук, на съвременната възстановка.
Предложения
: ??:??