Пазарната икономика днес е бог и господар на обществото. Всичко се диктува от парата и ней се подчинява. Защо тогава и образованието да не се реформира по законите на пазара? Базата е ясна: търсене-предлагане. А водещият мотив за промяната е още по-зрим: пари нема, действайте!
Та ходи някъде директорът, изкара си курсовете и, като се върна, обяви, че ставаме модерно школо. Налагало се да се оптимизираме и модернизираме.
Най-напред ликвидира грозните сцени с изпитванията. Осъвремени ги, станаха като телевизионни шоута. Излиза примерно Пешо Кютука в час по български език, пита го даскалката:
- Въпрос за тройка - кой е написал романа "Под игото"?
Мълчи Пешо като прякора си, после внезапно казва:
- Искам жокер!"Звънване до приятел" или "Петдесет на петдесет"
Литераторката е шашната, но нали трябва да е модерна, дава жокер "Звънване до приятел". Обаче приятелят само съобщава по айфона:
- Не съм го гледал този екшън…
- А кой е написал "До Чикаго и назад"? - опитва се да помогне даскалицата.
Пешо е отегчен - дълго се точи това изпитване, няма време една тревичка да дръпне под чина като хората.
- Не знам, но още тази вечер ще отида в бар "Чикаго" да проверя. Утре ще съм готов с отговора.
Затова пък с английския сме добре. Цял час англичанката им пуска филми, та учениците по-яко да попият езика. Така са овладели американския, че вече свободно си "фъкат" и "шийтят" в междучасията. И учителките по математика са заети вече са специалистки-сервитьорки, химичките забъркват коктейли и варят оригинална шотланска ракия, физкултурниците бодигардстват. Българиците пишат текстове за чалга и рап, учителите по музика изпълняват страстните трели. Преподавателката по анатомия / и нейната анатомия си я бива/ е заела място до пилона в нощния бар.Където има конкуренция…
Защото и на физкултурата модерното време се отразява добре. Момичетата с удоволствие цял час тренират с гредата. Такива чудеса правят, та физкултурникът направо се побърква. Само не може да си обясни защо все играят на вертикална греда…
За приложната математика да не говорим. Тъй бързо прехвърлят долари в евро и юани в йени, че учутелят едва ги догонва с калкуратора. На задачите са направо факири - за секунди пресмятат колко печалба ще има при вкарването без мито на седем камиона кафе, в чиито каросерии има и по два кашона дрога.
Оптимизирахме и състава. Излетяха някои излишни бройки и сега всички работят: директорът и физкултурникът палят парното - хем им е топло, хем директорският кабинет е трудно откриваем за постоянните гости от полицията. Даскалите чистят стаите - нали трябва да си почиват от умствения труд. В барчето пак учители са заети - химичката бърка коктейли, художникът провежда голи артове, физикът е завеждащ конкурсите "Мис мокра наклонена плоскост".
И не мърморят - сега и заплатите им са като на хората, и заетост има. Даже вече обсъждаме въпроса що ли не затворим тия класни стаи по етажите. Ще има повече време децата да са в барчето, пари ще текат, ей.
Както и го изисква модерната битпазарна икономика…
© Георги Коновски Все права защищены
Но аз съм оптимист. Можеше и да съм в тая каша...