21 мая 2009 г., 19:12

Моята малка лятна „Одисея” (V част) 

  Проза » Другие
1259 0 0
3 мин за четене

 

 

 Парче локум за всеки турист

 

По пътя от Лариса на юг, бързахме, но не защото щяхме да откриваме топлата вода, а защото трябваше да се  изкачим по планинския масив, за да достигнем от там върховете на скалите, където се издигат приказните средновековни манастири, от местността, известна като  Метеора.

Така открихме  Калампака -  селището, което се намира в подножието на Метеора.

Точно на пътя, който води към скалите на Метеора, има едно магазинче за сувенири, където всеки гост бива посрещнат още на входа с парченце истински гръцки локум. Няма защо да коментирам представата ми за гостоприемство, но това някак много ми харесва като търговска стратегия. Един обикновен магазин за сувенири, в който се изработват икони, посреща клиентите си като гости. Приятно изживяване точно на пътя към манастирите.

От гостоприемното магазинче си купихме по един малък пътеводител и поехме към манастирите.

За онези, които са ходили по този край на Гърция, знаят, че Метеора е изключително природно явление, което представлява откъснати, огромни каменни блокове, върху които са накацали кокетни средновековни манастири.

Метеора, преведено от гръцки, означава следвремие. Защото онези вълшебни скали са родени преди времето на хората и сигурно ще останат и след времето на хората. Метеора – това е мястото на безвремието.

Първия манастир, който посетихме, беше „Св. Стефан” и той представлява най-големият женски манастир на Метеора, но не и най-големият по принцип.

Изкатерихме с колата върха, щракнахме няколко снимки и след поредния завой видяхме първата цел – манастира „св. Стефан”.

Едно малко мостче свързва скалата, върху която е манастира,  с планината, а зад манастирската стена, която по външен вид го представяше като приказен средновековен замък, се гуши и средновековната църква.

Малката ни групичка от четири души тръгна към мостчето и по някаква причина погледът ми се върна назад и там, точно срещу стената, в наклона към пропастта видях, че монахините са си направили малка кокетна градинка с формата на сърце. Вълшебството от сблъсъка със средновековието продължи като приказка, която с всяка стъпка оживява точно пред очите ми.

 

Трудно ми е да опиша изключително подреденото място, на което ежедневно се изсипват огромни групи туристи, но всички се отнасят някак благоговейно и с уважение към миналото на това място и се стараят да не нарушават спокойствието им.
Вторият манастир, който посетихме, беше и най-големият мъжки манастир на Метеора, до който се стига малко трудно, защото първо се върви надолу към дъното на пропастта, а после все нагоре. Не си направих труда да броя стъпалата, защото гледката към съседните скали е достатъчно красива, за да ме занимава през пътя на изкачването, но първото ми впечатление от гледката надолу и нагоре беше, че това приключение не е за мен и все пак, всеки път, когато имам възможност да го изживея, се спускам по безбройните стълби и ги извървявам. Там, на върха на скалата, може да се види една прекрасна църква, с много красива градина, няколко музея и, разбира се, мноооого хора. Винаги, когато отивам в този манастир, известен на всички туристи като Големият Метеор, а наименуван „Св. Преображение господне”, ме впечатлява градината му. Изключително кокетна и на върха на скала – просто красота. Освен това точно там – в неговата градина има малка чешма, в която винаги хвърлям една монета с мисълта пак да се върна. Каквото и да напиша оттук нататък, няма да е достатъчно, за да опиша усещането от сблъсъка между  масовия турист, жаден за красота, въоръжен с ненаситен фотоапарат и милостивият мир на средновековния храм.  До това усещане може да се стигне само на Метеора.

 

****

 

Послепис на един пътепис

 

Моята малка лятна „Одисея” 2008

 

Всеки път, когато си тръгвам от Метеора, сякаш Олимп затваря вратите си и не ме пуска да мина на север от Лариса.

Когато се връщах от Метеора, на Темпи имаше пожар. Движението беше спряно точно след Лариса и се наложи да се връщаме по обиколни пътища през планината. Олимп е красавец през лятото, а гърците през последните години са си направили и хубави пътища, така че обиколката му си е красиво приключение. Наложи ни се да го обиколим целия от запад на изток и да погледнем олимпийската ривиера от върха. Вълшебно е. С поглед може да се проследи цялото крайбрежие, а морето е толкова синьо, че се слива с небето.

 

http://picasaweb.google.com/didifil/DIDIFFIARPLACE?authkey=Gv1sRgCND_rv-ajcOtrAE#slideshow/5317880506753278450 

© Диди Ф Все права защищены

Комментарии
Пожалуйста, войдите в свой аккаунт, чтобы Вы могли прокомментировать и проголосовать.
Предложения
: ??:??