1 июн. 2019 г., 16:10  

Видяхме всичко що е българско било 

  Проза » Другие
720 4 6
2 мин за четене

             ВИДЯХМЕ ВСИЧКО ЩО Е БЪЛГАРСКО БИЛО

 

             На 02.11.2007 г. дванадесет автора от Сандански, Петрич, София, Благоевград, Сливен, Кресна и др., заедно с председателя на МВП – Катя Ерменкова и с преводача на МВП – Иван Тупалов, бяхме посрещнати, с много топлина, от македонските поети и техните представители Зоран Якимовски – председател на Съюза на писателите в Охрид и Тоде Илиевски – директор на библиотеката „Георги Пърличев”.

             Литературното четене на българските и македонските поети се състоя в библиотеката „Георги Пърличев”. От тази среща се роди идеята да се направи двуезичен алманах на български и македонски език.                                                               В библиотеката предоставих мои стихосбирки и алманах „Мостове”, а от тази среща донесох книги от Зоран Якимовски, Тоде Илиевски, Мишо Яземски, Ана Илиоска – Богик, Миле Волкановски, Радомир Милойкович, алманасите „Ирин-Пирин” – първи и втори том, които вече се намират в Ловешката библиотека „Проф. Беню Цонев”.

              Охрид е духовен и културен център. През VIII век градът минава в пределите на България, а между 992-1018 година Охрид е столица на Първата българска държава. Според легендата името на града произлиза от възклицанието „Ох, рид” на цар Самуил при въздействието на градската панорама, а според исторически данни за първи път името на града се среща в хрониките на Четвъртия константинополски събор от 860-870 година. Наум, един от първите ученици на Св.св. Кирил и Методий, в края на  IX век построява манастир със съдействието на българските владетели Борис и Симеон, и го посвещава на Гавраил и Михаил („Свети Арахангели”), който по-късно, след неговата смърт, носи името му. Той е оставил силно впечатление, уважаван е като лечител, психиатър – лекувал е хора с психически проблеми. Традиционно се смята, включително от мюсюлманското население в региона, че поклонението в този манастир помага при психични заболявания. По време на Османската империя, манастирът е оцелял. Той е връзка между македонци и албанци. Онова, което политиците не могат да направят, този манастир го прави. Благодарение на дейността на Климент и Наум тук се намира и най-старият университет в Европа.

              Охрид е един от първите християнски градове в света. Тук са построени 365 църкви, поради което градът е известен като балкански и европейски Eрусалим .

               Градът е един от центровете на Славянската писменост. Тук още преди Христа е правена хартия от целулоза и вода. А в средата на 15 век е отпечатана Библията.

               Църквата Пантелеймон е построена от Св. Климент, той ѝ дава името на лекаря Пантелеймон. Мощите на св. Климент, който е починал 916 г., се намират в тази църква.

               Най-важните неща за Охрид са били крепостта и планините, които защитавали района. През цялото време се ремонтирали крепостните стени. И въпреки че се казва Самуиловата крепост, това са крепости от Средновековието.

               Охридското езеро получава водата си от много реки. Той е най-големият резервоар на питейната вода на Балканския полуостров.

               Охрид се явява като основен път, който свързва изток и запад.

               На връщане минахме през Гърция – градовете Воден, Вардар, Куклуш и др. Освен незабравимата  среща с поетите на Македония, успяхме да видим всичко що е българско било.

 

 

             Б.а.    На 02.11.2007 бях гост на литературно четене в Охрид; на 23.08–26.08.2012 г. присъствах на „Стружките вечери на поезията” в Струга; и на 03.07–04.07.2017 г. бях гост на Международния фестивал „Стружки литературни срещи” в Струга.

© Латинка-Златна Все права защищены

Автор запретил голосование.
Комментарии
Пожалуйста, войдите в свой аккаунт, чтобы Вы могли прокомментировать и проголосовать.
  • Извинете... поСтавиха.
  • Блогодаря на всички, които прочетоха, коментираха и подтавиха в любими! Хубава и творческа вечер!
    Привет, Хари!
    Читателите като потърсят в чичо Гугъл, ще прочетат повече за тези автори и ще им бъде по-интересно, защото така те ще намерят повече топлинка, чувства, настроения и други.
    Хубава и творческа вечер и за теб!
  • Комплименти, Латинка за историческата ретроспекция,която не подлежи на коментар! Само бих те помолил да сложиш и по едно емблематично произведение на творците, които си споменала! Чичо Гугъл знае, но тук ,ще бъде по - въздействащо! Благодаря, Латинка!
  • Споделяш интересни неща, Латинка, от историческо и културно естество. Това е важно, защото мнозина ще се запознаят с тях. Поне за мен те бяха неизвестни. Благодаря ти!
  • Една историческа разходка през българската памет...
    Латинка-Златна, благодаря,че ме запозна с изграждането на европейските културни маршрути към доскоро близките ни съседи,с които идеологиите на миналото столетие ни бяха отчуждили!
  • Изграждаш мостове. Интересно ми бе да прочета. Поздравления!
Предложения
: ??:??