Aug 7, 2008, 10:03 PM

"Ако имах още един живот и него щях да посветя на тези деца!" 

  Podcasts
2379 0 1
3 мин reading
 "Ако имах още един живот и него щях да посветя на тези деца!"

 

 

 

 

 

От 20.07.08 до 31.07.08  в с. Яковци (на 3 км от гр. Елена) се проведоха третата и четвъртата семинарни седмици на семинара по антропософска лечебна педагогика и социална терапия с международно участие.

В планинското селище природата е прекрасна, къщите - дървени, в стар стил, но нищо от съвременните удобства не липсва. В дворовете - шезлонги, басейни, лятна кухня... Уютна обстановка, предразполагаща към научни размисли и идентификация с природата. Покрай басейните има достатъчно място за вечерните ритми на македонските хора, които се превърнаха в задължителен тест за присъстващите на семинара. Дори Герхард Херц (шеф) и Катя Белопитова (преводач нон-стоп)  го издържаха накрая след непреклонната ни „хореографска експанзия". Всичко е „о-кей", като изключим натоварения график. Сутрин - евритмия, закуска и в 9.30 лекционният курс започва, след обед в 14.30 - занимания по изкуства, след вечеря - отново лекции и дискусии, събрания на „Опора"... до полунощ. "Тежката ръка" на д-р Херц и Едит Моор се усеща навсякъде. Детайлите са премислени, а  преподавателите са  утвърдени имена в антропософското общество.

Д-р Франциска Келер (Швейцария) ни „осветли" в областта на диагностиката(теоретично и чрез конкретни случаи). Интересно се проведе конкретното представяне на деца, които бяха дошли за консултация с родителите си. Много храброст им трябваше на тези хора, за да застанат пред всички и да изрекат: „Ето, това е нашият аутистичен син. Той вече ходи на работа във фабриката и си пише по скайпа с брат си..." , „ Най-малката ни дъщеря се роди със синдром на Даун",  „Х.У. е интелигентно момиче, но стана затворена и на 16 г. й  поставиха диагноза - шизофрения"... Различни съдби - различни проблеми. И всеки родител бе дошъл с надеждата да чуе нещо, с което да помогне на детето си. Колективът от специалисти с разнородна медико-психологопедагогическа квалификация се включи в обсъждането и наблюдението на тези случаи. Имам усещането, че родителите изпитаха удовлетворение, защото от друг ъгъл бяха разгледани взаимоотношенята с техните деца и те се почувстваха разбрани, приети от едно общество на съмишленици. А Франциска Келер няколко пъти напомни, че ако лекуваме само симптома, няма да получим желания резултат. Трябва да решим проблема и в Духовното.

Герхард Херц насочваше дискусиите в посока към поставяне на въпроси, събуждане на размисли, раждане на креативни идеи. Интерес предизвикаха лекциите му за  биографиите и решаването на конфликти  (изцяло разиграни на интерактивен принцип), така че нямаше спящи или скучаещи в залата. Той напомни, че целта на валдорфската педагогика е  не само да ангажира мускулите, но и да събужда въпроси...

Интересни мигове преживяхме в ателиетата по изкуства . С основите  на музикотерапията се запознахме  при Изабел Кустер (Швейцария). Африканските ритми, ксилофонът, бамбуковите пръчки, разнообразните музикални инструменти (от кантален до алт-флейта)  действаха събуждащо и тонизиращо на групата. А упражненията по звукови асоциации - успокояващо. С много интерес се включвахме и в заниманията по приложни изкуства (изработване на филц)  при Кати Йени (Швейцария)  и  пластициране (работа с глина)  при Гюнтер Луфт(Германия).

Валерия Медведева (Украйна)  сподели своя опит като директор на валдорфско училище в град Харков.Тя организира подготовката на марионетен театър със семинаристите. Постановката на „Спящата красавица" (от  Братя Грим)  бе представена в Дневния център за деца с ментални увреждания - гр. Елена и в ДДМУИ „Надежда" - с. Илаков рът (обл. Велико Търново). Куклената феерия (от ръчно изработени модели) бе уважена и с присъствието на генералните спонсори на семинара от Германия.

            Според Рудолф Щайнер работата с деца в неравностойно положение изисква от специалистите особени духовни сили. Наблюдавайки условията в тези учреждения , наистина сме съгласни с тази теза. Докато малката Таня се гушкаше в мен, Мирела на изпращане ми напомни : „И да не забравиш да дойдеш на рождения ми ден".

            А директорката на ДДМУИ „Надежда", разказвайки за трудностите, които среща в края на годината, когато бюджетът е приключил, възкликна искрено:

„Ако имах още един живот и него щях да посветя на тези деца!"

© Йорданка Донева All rights reserved.

Comments
Please sign in with your account so you can comment and vote.
  • Да помагаш на ощетени от съдбата деца - професия, в които обичта към хората е най-важна и сигурно носи истинско удовлетворение от изпълнената мисия. Хубаво е, че има хора, които го вършат с любов.
Random works
: ??:??