Jul 9, 2019, 3:31 PM

Дилаф със звънчета 

  Podcasts
2132 0 0
7 мин reading

Дилаф със звънчета

Международен хоров фестивал в Чанаккале

 

 

  • ще каже какво е очакването? За някои хора пътуването е страст . За други- любопитство и възможност за сблъсък с колорита на различни култури( посетихме Троя, остров Бозджаада, Одрин…) Скитаме се по плажа на Чанаккале , а вечер заспиваме в хотела-дом «Барбарос» на края на света. Спорим къде е пресечната точка на Бяло и Мраморно море. За хоровите маниаци като нас, пътуването до непознати точки е преклонение пред магичността, която носят фестивалите. „Вълнение, емоции и празник! Така мога да опиша откриването на хоровия фестивал в Чанаккале”. (Стела Вълчанова от ЖКХ «Златна лира»)

Женски камерен хор «Златна лира» от Търговище , с диригент Илиана Иванова, взе участие в този музикален форум от 2-ри до 7-ми юли 2019г. Самоотверженият ни гид Берат Фарук Йап (доброволец, студент по английска филология) ни заведе до мястото на събитието . Първата фестивална вечер бе открита в концертната зала на Университета. Прекрасната водеща ни посрещна с „Добре дошли!”, а 44 хорови формации от 11 страни се обединиха под надслова „ Да пеем заедно”. Общият брой на участниците бе1500. Имаше хористи от Албания,България, Гърция, Македония, Молдова, Полша, Румъния, Сърбия, Турция,Украйна, Унгария. Националните флагове на тези страни се вееха в залата. Бяхме приветствани от директора на фестивала Мете Гьокче и кмета на Чанаккале. Представено бе журито за оценяване на постиженията от конкурсната програма. То бе в състав: проф. Ахтер Дестан от Турция, проф.Милена Иняц от Сърбия, д-р Хенри Помпидор (Франция) , проф . Явор Конов от България, диригенти и музиколози от Турция(д-р А.Deger, E. Antep, C.Aytepe ).След кратка презентация на забележителностите на Чанаккале на мултимедията, за поздрав бяха повикани на сцената всички диригенти. Хоровете се представиха с кратка едноминутна програма от място. Българските диригенти Елизабет Людмилова, Дарена Попова, Елена Назарова, Димитър Констанцалиев и Илиана Иванова избраха атрактивни откъси от фолклорни обработки и предизвикаха възторга на публиката.„ Истински празник на хоровото изкуство!!!” Хор „Златна лира” от Търговище отправи своя комплимент към домакините с турската народна песен „Зилли де маша”(«Дилаф със звънчета», обр. Йозджан Сьонмез ) . Атрактивната хореография и ритмичния съпровод на ударни инструменти украсиха изпъленнието. Цялата зала очаровано запя с нас и ни аплодира бурно. Вечерта завърши със съвместното изпълнение на канона «Вива ла музика».

Всеки добре ръководен фестивал е възможност за потапяне в пространството на музиката. Певците показаха своето изкуство в извисена творческа среда от съмишленици. На 4-ти юли 2019г нашият хор се представи на открита сцена пред Общината, близо до морския кей и Троянския кон. ЖКХ «Златна лира» като носител на българската култура, се отличи с високата художествена стойност на представените творби от Ем. Манолов, Т. Попов, П. Льондев, Ст. Мутафчиев, Г. Данга, Й. Сьонмез. Получихме неочаквано топъл прием и поддръжка от страна на публиката. Мисля, че ги изненадахме. Вярно е ,че музикалният критерий се изгражда в резултат на целенасочено обучение. Но това не попречи на широката аудитория от студенти( съставляващи 30 % от населението ) и граждани-меломани да възприемат нашата музика по един съвременен, отворен и адекватен начин. Въпреки различията и непознаването й. Стигам до този извод, тъй като турските хорове, които се изявиха преди нас, следваха стила на монотонната протяжна монодия. Дори в най-високите си динамични щрихи те се простираха до колективно маане от сватбарски тип. Явното отсъствие на класически традиции в хоровото музициране(първата вечер на открито чухме предимно изпълнения на детски вокални групи със съпровод)бе преодоляно с голяма масовост и излизане от рамките на хоровото «поле». Това се усети през втората вечер, когато публиката, организаторите и турските хористи музицираха заедно с голямо удоволствие, като ролите между изпълнители и слушатели бяха заличени. Употребата на много популярни за техния регион песни превърна забавлението им в интерактивен спектакъл. Усетихме ориентир към приземяване на използваните произведения до утилитарните проекции на ежедневната веселба. Вероятно този похват бе включен поради възможността така да се постигне по-голяма масовост и да се привлекат повече почитатели на хоровата музика. Оценявам, че турските изпълнители имат добър музикален усет и природна надареност, но посланията им се различаваха от общоприетите канони в класическата хорова естетика. Имаше всеобща активност(купон) и завишена чувствителност към хедонистичното начало. Представите ни за стилистика се преобърнаха . Бяха презентирани параметрите на площадния тип субкултура и възможностите й за интегриране на хора с различен музикален опит и вкус в една празнична общност. Според мен това бе събуждане на интереса към хоровото пеене чрез включване на достъпни , отработени формули за комуникация. Нашата изява бе контрастна на общия фон от изпълнения и бе аплодирана шумно. Като посланици на мира и приятелството между народите , възродихме интереса към квалитетното хорово изкуство с национален натюрел и получихме достойно признание за усилията с нестихващи аплодисменти.

ЖКХ „Златна лира” не се включи в конкурса. На 6 юли хорът осъществи своето участие във фестивалната програма. Изпълнен бе следният репертоар: „Кирие” от Янчек, „Стара са майка не ложе”- Т.Попов, „Ерген деда”- П.Льондев,”Дерялар”- арнж. Йозджан Сьонмез, „Лас Амарияс”- традиционна мексиканска песен, „Бохемска рапсодия”- Ф.Меркюри,”Синг, синг, синг” – Луис Прима. Получихме много поздравления и прекрасни оценки. Когато се пее без стрес, заради самото изкуство, резултатите са многократно по-добри. Направиха ни записи за фонда на фестивала.

Закриването на фестивала бе шумно и опияняващо за кипящите от енергия млади участници. По-възрастните също бяха в приповдигнато настроение. С нетърпение очаквахме награждаването и изпълненията на победителите в конкурса . В категорията „Смесени хорове” първата награда бе присъдена на Университетския смесен хор от Ниш(Сърбия) с диригент Зоран Станисавльевич. Първа награда в категория „Детски хорове” получиха възпитаниците на Димитър Констанцалиев от Перник(България). С първа награда в категория «Младежки хорове» бяха отличени Youth choir»Cantemus»- Молдова, с диригент Denis Ceausov. Със съвместното изпълнение на „Вива ла музика” фестивалът бе закрит. Всички хорове бяха поканени на парти на открито пред дискотека извън града. По-младите участници продължиха празненството на брега на морето. Светлината и морето въздействат върху най-висшата ни природа. Никой не знае какво е блаженството. Но ние го търсим и откриваме в музиката, която е нашият живот. Вива ла музика!

Последният ден програмата бе свободна. Разходка и пазаруване из Одрин. Закрихме творческия сезон на терасата на хотел „Сарай” с вкусни местни специалитети- одрински джигер и адана кебап. Звуци на китара, танци под звездите и приятелски разговори до късно през нощта. Посрещнахме с торта рождения ден на нашата хористка- Даниела Райкова- директор на Седма детска градина „Снежанка”. Пожелахме й винаги да бъде на път и сред приятели.

В смях и вицове пътуването за България мина неусетно. А майсторката на протокола- Маргарита Николова описа в рими поредното турне на хора. Получихме много поздравления от феновете, които пътуваха с нас. Маргарита Гаджовска взе микрофона и направи изявление от тяхно име. Илиана Иванова благодари на хористите и феновете за доброто турне, на шофьора за добрите умения и безаварийно пътуване. Пожелахме си късмет до следващия сезон и нови пътешествия!!!

На връщане след границата разговаряхме за фестивала.

Кое бе най-запомнящото се от този фестивал?

Д-р Тоня Любенова, уредник в РИМ- Търговище:

Най-гръмкият, най-добре организиран откъм брой на участници, много приказки, поздравления, светлини, червени килими. Съответно нямаше толкова много добри формации. Разбира се, чухме и добри, те си получиха наградите заслужено. Не знам защо бе разделена програмата на фестивална и конкурсна. Трябва да се уточни каква музика ще се изпълнява- комерсиална или хорова. На концертите на открито бяха представени предимно популярни образци. Ние не се почувствахме на място в тази програма. По време на фестивалната ни изява не бяхме уважени от журито с присъствие. Нямаше достатъчно публика. Конкурсът бе при затворени врати и не успяхме да чуем представянето на другите участници. Организацията бе добра. Мястото- също. Исторически забележителности, море… Не е удачен изборът на време- хоровете от северните страни трудно свикнаха с високата температура. Малко се наблегна на чистото хорово изкуство. Експонираха се предимно нестандартни произведения. Прокламирани бяха идеи за мир и разбирателство. Турците бързо се учат . Това издание на фестивала е първото с международно участие. Мисля, че след няколко години нещата ще са по-различни.

Светослава Русева, завеждащ отдел „Култура” в Община Търговище:

Фестивалът ме впечатли с това, че всичко бе грандиозно. Помпозно откриване и закриване. Беше интересно. Имаше много хорове, които бяха подходящи за това събитие и други, които не бяха за там. Но очевидно турците залагат на мега- процесите. Нашият състав се представи достойно. Трябваше да участва в конкурсната програма . Щеше да получи награда. Прибираме се със задоволство от успешното турне и културната програма, която реализирахме!!!

Добре дошла, родна земя! Добре дошло , родно небе!

Земята принадлежи на онзи, който я сее. Небето принадлежи на онзи, който лети!

 

 

© Йорданка Донева All rights reserved.

Comments
Please sign in with your account so you can comment and vote.
Random works
: ??:??