Jun 6, 2009, 3:16 PM

Животът през очите на една ромка 

  Podcasts
1989 0 2
4 мин reading

Сега, когато се движа през ромската махала в Долна Митрополия и прехвърлям в главата си какво се е променило през годините, ми се струва, че не е чак толкова много. Само дограмата на къщите е сменена с ПВЦ. И ромите ходят на гурбет в чужбина. Иначе всичко си е по старому – боклуците, липсата на улично осветление, голата поляна...

Обикновено когато стане дума за ромите, боравим с негативни квалификати. Като че ли забравяме, че и те са човешки същества. Само че ще се почувстваме различно, когато поговорим с тях човешки за нещата от живота. И дори ще се окаже, че животът им е далеч по-труден.

Ето на портата си стои Таня Борисова и ми се усмихва дружелюбно. Разговорът ми с нея започва непосредствено. Тя е на 64 години, вдовица и пенсионерка, с две деца и няколко внуци. Работила е различни неща от 18-годишна. Но основно в Маслената, в Долна Митрополия, на машини, въпреки че е неграмотна. През целия си живот е работила на смени.

Животът става все по-труден, споделя Таня. Децата са на такава работа, че не взимат редовно пари. Никой не те чака - трябва да се плащат ток, вода. А пенсията е малка и не стига. Ей така живеят всички роми, пък и не само ромите. Всички сме в безизходица...

Разговорът тръгна в посока на отношенията между роми и българи. Нямаше как да не зачекнем проблема за етническия модел в България и с вижданията на една обикновена жена. Таня заключи , че българи и роми се разбират. Че няма вражда между тях, че живеят в разбирателство и взаимопомощ. Смята така, защото се осланя на собствените си наблюдения.

Да, може би Таня е права, но тя ми изглежда кротка жена и това е вероятно причината да мисли по този начин. Казва, че много добре общува с българите, има много приятели сред тях. Когато се прибира от центъра към дома си, отделя по два часа, защото се среща с хората по улицата, разговаря с тях за добрите стари времена. За нея българите я възприемат без предубеждението, че е ромка. Повече е живяла с българите и за това се разбира с тях.

Таня смята българите за по-цивилизовани отколкото ромите, защото никога до сега не са ù казвали, че е циганка. Спомня си за времето, когато е работила в Маслената, основно сред българи, как задружно са живеели, как са споделяли обща трапеза, как са споделяли и мъките и радостите си. Говори с умиление.

И въпреки че е различна, защото е ромка, тя не се срамува от произхода си. Не се срамува от това, че живее в ромската махала. Даже смята, че се чувства добре в махалата, защото е сред свои, както казва. В махалата живеят задружно, помагат си по сватби и по погребения. Казва, че и децата ù са уважавани.

И макар да е ромка и обикновена женица, Таня е с изострено чувство за справедливост. Смята, че е не справедливо да съществува в условията, в които живее. Ромската махала рязко се различава от останалата част на селището. И това видимо поляризиране ù носи болка, защото смята, че е не справедливо. Защото никой не чува гласа на ромите, че те имат нужда от по-нормални условия на жизнена среда. Улиците не са асфалтирани подходящо, нямат канализация, нямат клуб, където да се събират. Мъчително е да се живее в подобна жизнена среда.

Хората от махалата живеят много бедно, на ръба са, защото няма работа за ромите. Таня споделя, че за ромите няма работни места. Ако българин и ром кандидатстват за едно работно място, с предимство се ползва българинът, недоумява защо се получава така. Защо има такова деление на хората. Смята, че ромите не са непълноценни същества и хора от втора ръка. Смята, че и те са човешки същества и те имат правото да живеят нормално и да работят.

Лошото е, че никой не е загрижен истински да реши проблемите на ромите. Само приказки, приказки, приказки... Особено по изборите, всеки обещава. И когато влезе във властта, забравя своите обещания. Таня смята, че това не е правилно. Безпаричието убива хората - било то роми, българи, турци... Трябва тези, които са на власт, да обърнат внимание на  хората.

Спомня си, че преди години е получава земя, която е обработвала, гледала е много животни в двора си. Живеела е много по-добре, отколкото сега. В момента има само едно магаре и едно куче. Имала е много, а сега няма нищо. Всичко е правила в името на децата си, защото ги е гледала без баща. Вдовица е от 23 години. Мъжът ù е бил убит. Даже кръвнина не е получила. Не могат да намерят кой е убиецът.

Таня се интересува от всичко, което се случва в България и по света. Винаги следи новините и е много добре ориентирана. Онова, което ù дава надежда и осмисля живота ù, са децата и внуците ù. Радва се много, че внуците ù растат, но съжалява, че не е в състояние да им помага.

Способни ли сме да променим представите си за ромите? Необходимо ли е да подхождаме винаги с предубеждения към тях. Какъв е смисълът на деленето на българи и роми? Ето с тези въпроси в главата си тръгнах.

© Росен Хаджиев All rights reserved.

Comments
Please sign in with your account so you can comment and vote.
  • Емил Костурица,с филмите си, пълни с любов към ромите, доста ме е докосвал... Съдби различни... Може би интеграцията е въпрос на време, доста време.
  • Никой не е казал,че животът на ромите е песен.Обаче негативите спрямо тях натежават.Не мога още да забравя един брой на "Отечествен фронт"на Карбовски,когато ставаше дума за цигански набези в село Мечка.Само това като си го припомня,и ми минава желанието за всякаква толерантност.Не казвам,че ромите не са хора,никак даже.Но сякаш им изнася да са онеправдани.Да,навярно не са допринесли изцяло за това,родили са се такива,като народ са се обособили като такива.
    От друга страна,не съм изцяло склонна да ги осъдя,защото монетата има две страни.но и не мога да смятам,че съм им длъжна с нещо,защото са по-бедни от мен.Да им се даде шанс да работят и да си изкарват прехраната-защо не,всеки има право на това.Но те трябва да оправдаят това доверие.и проблемите на ромите ще се решат само с желание и активност от тяхна страна.
    И наистина всички сме в безизходица,не само ромите.
Random works
: ??:??