Sep 7, 2023, 2:20 PM  

Небесни камертони 

  Podcasts » Travel novels, Interviews, Others
652 0 1
18 мин reading

       НЕБЕСНИ КАМЕРТОНИ

 

  Да анализираме музиката не критично, а художествено

 

Петнадесети фестивал на камерните хорове и вокални ансамбли

Крагуевац, Сърбия / 20- 25 август 2023/

 

 

19 август 2023г.

Пътувам за Пловдив. Град с невероятна история. Настанявам се в хотел „Алианс“ и хуквам по старите улички. Спомени, спомени! В атмосферата струи древнотракийско тайнство. Спокойствие и хармония в градската градина до хотел „Тримонциум“.

20 август 2023г.

На следващата сутрин рано в 6.00 часа потегляме за Крагуевац, старата столица на Сърбия. „Абонирана“ съм за фестивала на камерните хорове и вокални ансамбли. Приятна е компанията на 30-те дами в автобуса. Те са хористки от Женски хор „Тримонциум“- град Пловдив. Ваня Атанасова е диригент на състава от 2010г.

Към 13 часа, сръбско време, пристигаме. Настаняват ни в ученическото общежитие „Дом Артем“ на ул. „Сава Ковачевича“№23. Намираме се в периферията на града, в близост има гробище и бензиностанция. Момичетата са недоволни, защото до центъра на града /където трябва да се репетира в залата на Първа гимназия/ има 4 км. Или се върви пеш в жегата на 35-37 градуса, или се поръчват таксита. Жарко! Апелирам за тяхното търпение. Внушавам им, че битовите неуредици си заслужават заради духовния подарък, който ще получат накрая.

В 20.30 часа е тържественото откриване на фестивала. То се реализира на традиционното място- пред стълбището на Първа гимназия. С омайния си глас преводачката Ана- Мария ни пренася в историята на този уникален форум, чието начало е поставено през 1995година по инициатива на Община Крагуевац и Академичен хор „Лицеум“. Вече 28 години артистичен директор на фестивала е акад. проф. д-р Милойе Николич- изтъкнат сръбски диригент и музиколог.

Ана Петрович, зам. кмет в Община Крагуевац, поздрави чуждестранните гости /официален гост бе проф. Франк Ленеен от Фрайбург- Германия/, родните хорове и българския посланик – н. пр. г-н Петко Дойков и съпругата му. Историята сочи, че това е един успешен фестивал, който за 15-ти път се реализира „по високи ноти“. Крагуевац е град с големи „вибрации“, привлича с мистерията си и държи на своите традиции в осъществяването на музикални събития. Има необясними състояния. Ние сме енергийни същества със свои мисли и емоции. Законът на привличането е отражение на тази зависимост към определени географски места и хора. Затова се надяваме, че всички ще се върнат по домовете си, заредени с добра творческа енергия и с отлични отзиви. „Добре дошли, отнесете добри спомени от нашия град! Усетете добрите инспирации и любов от нашата страна. Ние ще се постараем през 2025г за 16-то издание на фестивала, да бъдем с широко отворени обятия за всички, които пеят. Забавлявайте се до четвъртък! Ние сме с Вас!“

Научаваме, че тази година участват около 250 изпълнители от България, Северна Македония, Сърбия, Турция и Хърватска. На откриването всички хорове изпълниха по една песен на открито, за да заявят своето присъствие. Нашите момичета изпяха „Димянинка“ /обр.Филип Кутев/. Студентките от Северна Македония се появиха ефектно под ритъма на тъпана. А за финал прозвуча канона „Вива ла музика“, изпълнен от всички участници.

В 21.30 часа бе първата презентация на Девическия хор „Звездици“ от Загреб- Хърватска, воден от маестро Здравко Шливац. Клавирният съпровод бе реализиран от Мария- Анджела Биондич. „Поглед към небето“ бе предизвикателното заглавие на концепцията. Чухме творби от Е. Косето, Мокраняц, М. Дюруфле, Р. Томпсон, З. Кодай, Г. Алегри, Моцарт, Р. Роджърс, Дж. Росини и народни песни.

За певиците от Загреб гостуването бе голяма радост и възбуда. Програмата им бе сбор от композиции в различни стилове. На поредната утринна конференция, артистичният директор на фестивала- акад. Милойе Николич, уточни: „До този момент не сме имали хор от Хърватска. Представената програма бе много актуална. Рециталът се отличи с логична драматургия. Може да се каже, че „биографията на хора прозвуча“. Покорени сме от прецизната интонация, популярно организираната концепция /включваща произведения от Ренесанса до наши дни/, добри аранжименти, ефектна хореография, модерен звук. Синтезирано казано: чухме успешна хорова интерпретация“.

Проф. д-р Соня Маринкович: Ако разсъждаваме по друг начин- може да си без концепция, но само ако си съвършен. Моето скромно мнение е, че концепцията помага за комуникацията с публиката. Аз мога да напиша 5 концепции, но кой от вас ще определи коя е правилната?

Проф. д-р Богдан Джакович: Аз предпочитам смесения тип концепция. Присъствието на сцената трябва да бъде ефектно, а не да „малтретираме“ публиката.

Тамара Адамов- Петийевич: Диригентът знаеше много точно какво прави. Радвах се на концерта- удивена съм от вокалната техника на девойките. Много хубава дикция. Добро стоене на сцената. За съжаление, струва ми се, че действащите сръбски хорове не са достатъчно заинтересовани от този фестивал.

 

 

21 август 2023г.

От 11 часа сме на аудиенция в Община Крагуевац. Заместник-кметът ни приветства с добре дошли и уточни целите на фестивала: „Да представим културата на Сърбия. Да привлечем младите хора към стойностните неща в музиката. Чухме успешни концерти и представяне. В този фестивал вие ще имате възможност да „размените“ своето изкуство.“

Артистичният директор на фестивала акад. Николич сподели: „Хор „Лицеум“ вече 28 години „изнася“ на раменете си този форум. Фестивалът има високи идеални цели, останали непроменени през годините. Той оцеля, въпреки кризите, през които преминахме. А сега е време да проверим дали е още жива тази идея. Дали музиката може да пренася тези внушения и да стимулира приятелството между хората?“

Вокалният ансамбъл Res Mirandaот Нови Сад, Сърбия, се ръководи от Дуня Хузян. Тя уточни: „Когато си тъжен, музиката ти повдига духа. А когато ти е досадно, музиката те забавлява.“ „Музикалната карта на Сърбия“ е провокативното заглавие на нейната концепция. Желанието на диригента е деца от училищна възраст да преживеят красотата и важността на музиката. Представянето на хора бе колаборация от хорова музика, сценично майсторство, говор, движения и интерактивност.

Музикалният дял от програмата представи различието и богатството на музикалните традиции от всички краища на Сърбия. Бяха изпълнени произведения от традиционния репертоар на сръбската хорова музика и композиции от съвременни автори, написани специално за този проект. Едно невероятно музикално пътуване за деца от 6 до 12 години.

От своето създаване /през 2014 година/ до сега, съставът Res Mirandaактивно концертира в Нови Сад и други градове, като участник във фестивали и конкурси. Носител е на специална награда за най-добър репертоар /Охрид, 2016/, първа награда и Гран при в категорията „вокални ансамбли“ на Хоровия шампионат в Тузла/ 2017/, първа награда/ Бийелина, 2018/, втора награда от Тридесет и шестия международен конкурс за духовна музика/ Превеза, Гърция, 2018/, победител в конкурса Melodianum в Кикинда/ 2021/.

Дуня Хузян споделя, че основното й желание като диригент е да приласкае успешно младата публика. Да направи нов прочит на утвърдени и познати творби. Да експериментира с хореографска техника.

Певческото дружество „Преподобни Рафаило Банатски“, с диригент Сенка Милисавлевич, представи своята концепция в църквата. „Святий Боже, Святи Крепки, Святи Безсмертни, помилуй нас“. Няма друга песен с по-малко текст, в който да е синтезиран толкова много смисъл. Трикратното повторение на тези думи изразява вярата ни в Света Троица. Водени от желанието този дял от Литургията да бъде чут и извън границите на богослужението, артистите представиха на широката публика в църквата разнолика програма. От древните и манастирските напеви до съвременните сръбски композитори.

Диригентът Сенка Милисавлевич активно участва в културния живот на Сърбия и е носител на множество признания за своя значителен принос в работата на Културния център в Зренянин.

22 август 2023г.

На следващия ден на конференцията д-р Тамара Адамов Петийевич отсъди: „ Дала си всичко като диригент. Чухме брилянтна красота на звука.“

Проф. Богдан Джакович: Висока степен на контрасти. Искам да изкажа похвала за храбростта и спиритуалната енергия. Чухме 17 пъти „Святий Боже“ и разбрахме как композиторите от различни епохи са преживели това.

Д-р Лазар Джорджевич: Няколко пъти бяхме на границата на сълзите. В църквата имаше добра акустика. Зададох си въпрос като композитор: Дали съвременната и духовната музика могат да живеят заедно? Всъщност, нищо основно не се е променило през последните 100 години. Но се питам дали ще се появи композитор, който да „помири“ двете направления?

17.00 часа, „Джура Йакшич хаус“

Презентация на книгата „Душа като жарава. Топли спомени за диригента Емил Янев“ от Йорданка Донева.

Благодаря за гостоприемството на домакините и лично на акад. Николич за предоставената възможност да представя тази нова книга в две части. Благодаря на Министерството на културата за финансовата подкрепа! Трогната съм за проявения интерес от страна на Художествената комисия и Музикалния център в Крагуевац! Дискусията продължи в неформална обстановка в ресторанта на хотел „Зеленгора“. Установихме творчески контакти с диригенти, които ще изпратят свои хорове за нашите Празници на женските и девически хорове „Проф. Лилия Гюлева“ в Търговище.

20.00 часа, залата на Първа гимназия

Музиката на Анадолия представлява един междукултурен феномен. Джихан Селчук /Турция/ и Полифоничен хор Anchorus от Анкара представиха интересен репертоар, включващ песни от различни жанрове и езици. Заглавието на тяхната концепция бе: „Универсалният поглед на хоровата музика“. Комбинация от модерна, фолклорна и духовна музика, изпълнена на азърбайджански, немски, унгарски, латински, старомакедонски, полски, сръбски, шведски и турски език. Хорът е реализирал много международни турнета и награди. А диригентът е имал кариера и на софтуерен инженер.

 

23 август, 11.00 часа

 

Защо беше запомнящо се българското присъствие?

Личеше амбицията на дамите да покажат колко са отговорни и добре подготвени за тази изява. Когато се пее с желание, то преминава и в публиката. А когато се идентифицираш и с българската душевност /народопсихология/, изразявайки я чрез музика- тогава постигаш онези висоти, наречени от поетите небесни камертони. Настройваш се на духовна вълна, сливайки се с божественото посредством груповия дух.

 

 

23 август 2023г.

Женски хор от Скопие, Северна Македония, „Джаз за глас“

Диригентът на хора- проф. Сашо Татарчевски- пише в своята концепция: Като музикант и диригент , винаги съм помагал всички ансамбли да изпълняват разнообразна музика в стилово и жанрово отношение.

Това разнообразие в репертоара дава възможност за научаване на нови начини за употреба на гласа, което води до напредък и повишаване на качеството на изявата. Джаз- музиката е свят сам за себе си. „Джаз за глас“ е програма, даваща възможност за откриване на границата между концентрация и контрол над гласа. Имената на композиторите, включени в концепцията, са енциклопедия за майсторско писане на песни.

Хорът на МКЦ- Скопие е основан през 1972г. Има огромен и разнообразен репертоар. Получил е много награди и отличия на международната сцена. Истински македонски културен посланик.

Сашо Татарчевски е професор във Факултета за музикално изкуство в Скопие. Като диригент вече 25 години се изявява с различни формации /симфонични, камерни, хорови/. Той е редовен член на няколко комисии на международни конкурси. Всяка година организира майсторски класове и записва филмова музика. От 2004 година е ръководител на този хор, с който е получил множество награди.

 

Мъжка вокална група Pannonica, Зренянин, Сърбия

Диригент: Зорица Козловачки

Искра, която запалва творчески пламък. Трепет от емоции, лавина от енергия. Креативна визия, посветеност на музикалната кауза. Сублимация на артистичното сътворение. „Музика, розово и синьо“ е загадъчното заглавие на тяхната концепция. Вдъхновена е от идеята, че музиката , със своя невербален израз, може да предизвика силни емоции. Любов, страдание, разочарование, страст. Реализирани чрез класически и традиционни песни, староградски, поп... Обединени от вибрацията на любовта /била тя платонична, забранена или страстна/ и нейната енергия.

 

 

24 август 2023г. Конференция

Проф. Сашо Татарчевски:

Винаги ми е драго, когато съм в Сърбия. Добре ни посрещат. Лично аз, като диригент, слушам всякакъв тип музика. Но това, което се слуша докато карам колата, е предпочитаното. Джаз- музиката е онова, което искам да слушам. Защо? Защото носи специфичен хармоничен и ритмичен език, невинаги добре разбран от класическите музиканти. Кое е привличащото? Музикално-образният процес при джаза е различен. И в него всеки музикант може да направи много. С представянето на тази концепция „Джаз за глас“ исках да издигна повече нивото на моя хор. Ако аранжиментите са направени майсторски, това повишава стандарта на изявата. Много малко репетиции имахме, но девойките надминаха себе си.

Акад. Милойе Николич: Слушайки концерта предходната вечер си мисля, че трябва още да се освободите/ разчупите/ на сцената и да „обуздаете“ силните гласове в сопрановата партия. Усеща се, че момичетата са „стегнати“. Трябва да се включи нещо за раздвижване, може би чрез театрализиране на представлението.

Д-р Лазар Джорджевич: Искам да похваля концерта и диригента. Беше голямо удоволствието за всички в залата. Лично аз мога да слушам джаз с часове. Може би трябваше да се включи и някаква вътрешна драматургия.

Проф. Сашо Татарчевски: Аз съм професионален диригент и този хор ми е за отмора.

Проф. д-р Соня Маринкович: Видяхме дисциплина и посветеност. Благодаря, че бяхте гости на фестивала!

Зорица Козловачки: Мъжката вокална група Pannonica от Зренянин, Сърбия, е основана през 2020 година. Тя е съставена от певци-аматьори и любители на хоровото пеене. Групата утвърждава акапелното пеене и представя аранжименти на различни песни. За краткото си съществуване сме получили много награди.

Зорица Козловачки е член на Управителния съвет на Сръбската хорова асоциация. Избрана е за личност на годината в областта на културата. Тя споделя: „Избрах композициите, съобразявайки се с възможностите и желанията на певците.“

Акад. М. Николич: Видяхме една добра „господарка“ на състава, отличен инспиратор на творческо вдъхновение. Имаше текст, който не беше записан, но получи израз чрез музиката.

 

24 август, 20.30 часа , Залата на Втора гимназия

Официално закриване на фестивала

На сцената са : Градски камерен хор „Лицеум“, с диригент Катарина Станкович, Сборен хор от хоровата работилница /„Тримонциум“, МКС, Pannonica, Anchorus/, диригент Марко Нешич и Крагуевачки академичен оркестър от акордеонисти. Звучи величествено „Миса Танго“ от Мартин Палмери. Чувството е неописуемо! Катедрален звук на орган, получен от акордеони. Солисти са: Невена Милошевич /сопран/, Петър Мирков /банданеон/, Йована Радованович /клавир/. Дирижира проф. Предраг Костович. Римокатолическата музика се излива в страстните стъпки на тангото, за да покаже връзката между душата и тялото, тленното и ефимерното в този свят. Всички бяхме свидетели на едно разтърсващо чудо!!! И тук думите са излишни. Трябва да се види, и да се чуе.

Достоен и тържествен финал на Фестивала!!!

Накрая уважаваното жури в състав:

  • Д-р Золтан Шандор- диригент от Мишколц, Унгария

  • Д-р Санда Додик- музикален теоретик от Баня Лука, Сърбия

  • Д-р Лазар Джорджевич- композитор от Белград, Сърбия

и Художественият съвет, съставен от : акад. Милойе Николич, проф. д-р Соня Маринкович и проф. д-р Богдан Джакович, определиха отличията. Гран при не бе присъдено. Всеки хор получи награда, съответстваща на силните му страни. Дадени бяха персонални сертификати за отлично представяне на солиста Милош Гаврилович от Зренянин и на пианистката на македонския хор.

Фестивалът бе закрит от проф. Соня Маринкович, която произнесе слово. А акад. Николич утвърждаващо заключи, че това е бил един от най-успешните фестивали от 15-те издания.

Какво ще се случи после с този фестивал?

БОГ връзва и развързва. И ако той е решил да раздели хората, значи така е било най-добре за тях. Никой друг, освен него, не може повече да ги събере заедно. Да се надяваме на неговата висша милост!!!

© Йорданка Донева All rights reserved.

Comments
Please sign in with your account so you can comment and vote.
  • Не обичам да чета прекалено дълги неща, но поздравления за последния абзац и успех
Random works
: ??:??