Jun 21, 2017, 7:56 PM

От калема до таблета 

  Podcasts » Social articles
1489 0 0
6 мин reading

От калема до таблета

170 години светско образование в Търговище

„Искри от миналото – светлина за бъдещето”

Сборник, съставител Ася Трендафилова

 

„Учител това е преди всичко човек, който обича децата, намира радост в общуването с тях; вярва, че всяко дете може да стане добър човек. Умее да дружи с децата, взема присърце детските радости и огорчения, познава душата на детето и никога не забравя, че и той е бил дете.”

В. А. Сухомлински

 

В края на 2016г. се честваха тържествено 170 години от въвеждането на светското образование в Търговище. Дело, положило началото на първото светско училище в града  прародител на съвременното Първо средно училище „Свети Седмочисленици”. Сборникът „Искри от миналото  светлина за бъдещето” е кратък летопис на отломки от училищния живот през годините. За професионалистите-изследователи този труд е важна част от историята на образователното дело в града. В него се съдържат архивни материали, спомени и пожелания на ученици и учители, богат снимков материал. Съставител и редактор на сборника е Ася Трендафилова  начален учител в Първо средно училище „Свети Седмочисленици” – град Търговище. Вдъхновена от годините на творчески труд , тя е събрала мозайка от пластовете на историческото време, с която очертава уникалното присъствие и принос на Първа гимназия за общественото развитие на града, региона и страната.

От спомените на живите очевидци е видно, че тук са учили знакови фигури като генерал Румен Радев (президент на Република България) и повечето от кметовете на града  д-р Красимир Мирев, д-р Дарин Димитров… цялата лекарска гилдия, инженерното и юридическото съсловие, въобще интелектуалният елит на Търговище.

Донка Бобева (бивш директор на училището) апелира: „Работете, учете усърдно и никога не забравяйте, че сте наследници на първото светско училище в града. Бъдете винаги и навсякъде сред първите първи!”

А лесно ли е да си първи?

Не може да не споменем имената на първите учители от далечното минало: Спиридон Грамадов, Петко Рачев Славейков, Георги Живков, Христо Самсаров, Ел. Самсарова, Ана Предич- Радославова, Михаил Радославов, Ан. Паскалева… Голям принос за възходящото развитие на училището имат и неговите директори през годините: Никола Герасимов, Стоян Мавродиев, Цаньо Михов, Васил Йончев, Симеон Донев, Христо Маринов, Донка Бобева, Тодорка Кирова, Янко Карамфилов, Севдалина Зафирова ( от 1998г. до сега).

Невъзможно е да се изредят всички постижения на учителите и възпитаниците на училището през годините. Важно е друго  Първо средно училище „Свети Седмочисленици” – град Търговище остава с трайно присъствие сред важните институции на града, налагайки безспорния си авторитет в региона, в страната и на международно ниво.

През годините имената на училището се променят (Лиляна Димитрова, Георги Димитров, Свети Седмочисленици), но остава неизменно високо качеството на преподаване и подготовката на учениците. От 1972г. със Заповед №1957 на МНП, училището получава статут на Математическа гимназия. От 1991г. е включено и изучаването на профил „Биология”, а от 1994г. вече са реалност Природоматематическо и Хуманитарно направление. В момента се предлагат модулите Чуждоезиково обучение (интензивно) и Предприемачество.

Статистиката сочи, че учениците, завършили Първо средно училище „Свети Седмочисленици” – град Търговище, показват високи постижения на международни и национални олимпиади, блестящи резултати на конкурсните изпити за ВУЗ и престижни оценки по време на следването си.

Руска Николова оставя своята рецепта за успех на младите хора:

„Следвайте петте „Т”! Труд, търпение, такт, толерантност, талант. Аз вярвам във Вас! Вярвайте и Вие!” Без ВЯРА нищо не е постижимо.

Елгина Величкова отправя своята равносметка: „Първо средно училище „Свети Седмочисленици”град Търговище е не само моето училище, то с право може да се нарече училището на Търговище.”

Съвременният ученик е истинско предизвикателство за педагозите. След корабокрушението на ценностите в обществото, свръхзадоволеността на потребностите на децата, много е трудно да се привлече вниманието им към преподавания материал. ”Разстоянието между дискотеката и поезията на Ботев, Вазов, Яворов  не е неизвървимо, ако можеш да направиш необходимите стъпки”. ( Нели Попова)

Многократно училището е посещавано от различни делегации. Удостоявано е с призове. Активно партнира в международни проекти. Стойка Теодосиева разказва за музикалния живот в училището през 50- те години. Спомня си за вокалната акапелна формация, организирана от учителя Кирил Алексиев. По-късно припомня за ръководения от Стоян Стоянов Ученически хор, за театралния състав, за прегледите на художествената самодейност… А Цв. Добрева си спомня с респект за състезанията по надпяване, откритите уроци пред родителите и тържествените манифестации.

От втората част на сборника получаваме информация за носителите на сребърни и златни значки през годините. Много от тях познавам лично, това са голяма част от лекуващите в момента лекари от МБАЛ – Търговище, юристи, инженери, журналисти, личности с високи академични постижения. Старите фотографии навяват спомени за вълшебните мигове от училищния живот и култа към знанието.

Радослав Черкезов споделя: „Първо средно училище „Свети Седмочисленици” – град Търговище беше и си остава и до днес най-плодоносното средище, огнище, извор на талантливи и уважавани ученици, по-късно личности в живота.” Елгина Агова допълва: „И това е така, защото тук всяко задължение се извършва с чувство за отговорност, с интерес и любов.”

Но дали е достатъчно да сме успели в живота?

Възпитаниците на това училище твърдят, че решаването на трудни задачи и поставянето на високи цели не са единствените приоритети за много от тях. „Отличниците и по-добрите ученици помагаха на изоставащите.” ( Ив. Иванова) ”Приятелствата, които създадохме през тези години и които останаха за цял живот, имат може би най-голяма стойност.” ( Елгина Величкова)

Всекиму е отредено различно време под синьото небе. Но ние вярваме, че пълноценният живот се измерва не с годините, а с дирята, оставена след нас.

 

© Йорданка Донева All rights reserved.

Comments
Please sign in with your account so you can comment and vote.
Random works
: ??:??