ОБЩИНА ТЪРГОВИЩЕ
БЪЛГАРСКИ ХОРОВ СЪЮЗ, СЪЮЗ НА БЪЛГАРСКИТЕ МУЗИКАЛНИ И ТАНЦОВИ ДЕЙЦИ,
СЪЮЗ НА БЪЛГАРСКИТЕ КОМПОЗИТОРИ, БАЛКАНСКИ ХОРОВ ФОРУМ
КУЛТУРНОТО МНОГООБРАЗИЕ, ПРОЯВЕНО В МУЗИКАТА
XII ПРАЗНИЦИ НА ЖЕНСКИТЕ И ДЕВИЧЕСКИ ХОРОВЕ „ПРОФ. ЛИЛИЯ ГЮЛЕВА“
Търговище
02 - 04 ЮНИ 2023 Г.
Насърчаването на културното многообразие в ерата на глобализацията е възможно. Това показват наблюдения над дейността на общините в България. Музикалният форум Празници на женските и девически хорове „Проф. Лилия Гюлева е културната емблема на нашия град. Той бе открит от д-р Дарин Димитров- кмет на Община Търговище - на 2 юни 2023г.
Празниците водят началото си от далечната 1987г. и с всяко поредно издание се утвърждават като значимо събитие в музикалния живот на град Търговище и България. Провеждат се под патронажа на кмета на града. Тази година празниците се осъществяват по проект към Национален фонд „Култура“, който се реализира с финансовата подкрепа на НФК- конкурс за субсидии за проекти с национално значение-2022г. и подкрепата на Община Търговище.
Инициатор за създаването ва Хоровите празници и техен дългогодишен артистичен директор бе проф. Лилия Гюлева- ценен бисер сред най-ярките представители на българската хорово-диригентска школа. От 2005г. в нейна памет, Празниците носят името й. Тази година фестивалът е посветен на 90-та годишнина от рождението на проф. Гюлева. Години сред нейната кончина, съпругът й - проф. Емил Янев- бе поел тези функции и помагаше самоотвержено за организацията на фестивала. Той радееше за откриване на правилното място на хоровото пеене в образователния процес и съвременното общество.
В настоящата действителност се създава впечатлението, че хоровото пеене в общообразователното училище е представено по много формален начин, като необходимото внимание се обръща не на качествения, а по-скоро на декоративния аспект на изпълнението. Участието в хор е много ценен опит за учениците, обогатявайки ги с нови умения, различни от тези, придобити по време на класическото музикално образование. Училищният хор може да бъде една от най-масовите форми на музикално образование, чрез която хористите усъвършенстват пеенето, разширяват музикалните си знания и развиват общите си познания. Именно такива форуми дават поле за изява на постиженията на подрастващите музиканти.
От 2013г. почетен артистичен директор на Празниците е нашият съгражданин – диригентът със световна кариера- Йордан Камджалов.
В XII-то издание участваха:
1. ДЕТСКИ ХОР ПРИ НАЦИОНАЛЕН УЧЕБЕН КОМПЛЕКС ПО КУЛТУРА – ИТАЛИАНСКИ ЛИЦЕЙ - гр. СОФИЯ, с диригент МАЯ ВАСИЛЕВА -ЧЕТРОКОВА
2. ДЕТСКИ ХОР „ОРФЕЙ“- ГР. ХАСКОВО, с диригент ЕЛЕНА ЦВЕТКОВА
3. ХОР НА УЧИТЕЛКИТЕ ОТ ГР. ДОБРИЧ, с диригент МАРГАРИТА РУСЕВА – ГАНЕВА
4. ДЕВИЧЕСКИ ХОР „СИМБОЛ – ЖАН ЛУПУ“ – ГР. БУКУРЕЩ, РУМЪНИЯ, с диригент ЛУМИНИЦА ГУТЦАНУ – СТОЯН
5. ЖЕНСКИ ХОР „НИЛЮФЕР“ – ГР. БУРСА, ТУРЦИЯ, с диригент АЙСЕЛ ГУРЕЛ
6. ПРЕДСТВИТЕЛЕН ЖЕНСКИ ХОР „ЗЛАТНА ЛИРА“ при ОБЩИНА ТЪРГОВИЩЕ, с диригент ИЛИАНА ИВАНОВА.
В първата концертна вечер се представиха хоровете от София, Хасково и Добрич, а във втората- гостите от Румъния и Турция. Вечерният концерт на 3 юни 2023г. бе юбилеен. Хорът-домакин „Златна лира“ отбеляза 50-та годишнина от създаването си. В третия ден на фестивала бе реализиран Духовен концерт с православни песнопения в храм „Св. Иван Рилски“ с благословията на Н. В. Преосвещенство Варненски и Преславски митрополит Йоан.
Гости на Празниците бяха:
В кризисната ситуация, в която се намира страната ни в момента, грижата за физическото и психологическото благополучие на населението е критично важна. Тя се налага като централен проблем поради множеството негативни въздействия от социалната изолация, несигурността и ограниченията, свързани с Ковид- пандемията, както и от повишената тревожност и стреса, провокирани от действащата война в Украйна.
Често се случва децата да бъдат обвинявани в незаинтересованост към учебния материал, пасивност в часовете, липса на любопитство към света, в който живеят… Истината е, че днешните ученици имат нужда да се изразяват по различни начини. Да представят уменията и способностите си, като покажат своята индивидуалност и своята гледна точка, а не просто като отговарят на въпроси с фразите, заучени от учебника.
Фестивалните битки им помагат да изградят и такива умения.
XII-то издание на Празниците нямаше да стане реалност без финансовата подкрепа на НФ „Култура“, Община Търговище и отзивчивостта на нашите спомоществователи: Фондация „ Йордан Камджалов“, г-н Петко Матеев и ЛВК „Винпром“- Търговище, г-н Пламен Проданов- художник и директор на ХГ „Проф. Никола Маринов“- Търговище, г-ца Поли Стефанова-художник, г-жа Пламена Радева- художник, г-жа Денка Станчева- директор на Териториална организация на научно-техническите съюзи- Търговище, , ЕТ – БИС -95, магазин „Хелиос“, Магазин „Веси”, рекламна агенция „Униарт”, Дарина Христова- режисьор и художник в Държавен куклен театър- Търговище, г-жа Татяна Даскалова, д-р Диляна Богоева, фирма „Гласко”, „Маклер комерс”.
Поздравителен адрес до организаторите и участниците в Празниците бе отправен от г-н Станимир Парашкевов – областен управител на Област Търговище.
Първият концерт премина във ведро настроение, създадено от малките певци, участници в ДЕТСКИЯ ХОР ПРИ НАЦИОНАЛЕН УЧЕБЕН КОМПЛЕКС ПО КУЛТУРА /НУКК/ С ИТАЛИАНСКИ ЛИЦЕЙ-София. Този състав има завидна история. Създаден е през 1976г. Първите му диригенти са били прочути музиканти като Димитър Костанцалиев и Теодора Димитрова. От 1999г. диригент на Детския хор е Мая Василева- Четрокова. Когато тя поема ръководството му, той се състои едва от 15 деца. Днес броят им е 120, което го прави най-големият училищен хор в България. Репертоарът му е много разнообразен и включва популярни италиански и български песни, както и песни от различни точки на света. Хорът при НУКК наподобява италианския хор „Антониано“ от Болоня. Този състав има множество изяви и награди:
Солисти на хора са били: Петко Петков, Етиен Леви, Михаил Белчев, Богдан Томов, Наталия Симеонова, Влади Априлов и др.
Децата изпълниха следната програма:
1.БОРИС КАРАДИМЧЕВ – „ПЕЯТ КАМБАНИТЕ“
2.ВИКТОР ЧУЧКОВ - „ДЪГА“
3.ТОТО КОТУНЬО - „Л‘ИТАЛИАНО“, солист Божидар Ангелов
4. СТЕФАН ДИМИТРОВ – „ЛАДО ЛЕ, ЛАДО“
5. БРУНО ФЕРАРА – „АМОРЕ МИО“
6.ЕМИЛ ДИМИТРОВ – „АРЛЕКИНО“
7. ТОНИКА И ЕВЕЛИНА АНДРЕЕВИ – „LA DANZA DI ROSINKA”, солисти: Биляна, Божидар, Яна, Лили, Софи, Елиза
8.СТЕФАН ДИМИТРОВ – „ДАНО“
9. АДРИАНО ЧЕЛЕНТАНО – „24 000 BACI” /24 000 целувки/
10. ЕМИЛ ДИМИТРОВ – „МОЯ СТРАНА , МОЯ БЪЛГАРИЯ“
Цветя, диплом от Община Търговище и плакет на Празниците на женските и девически хорове поднесе г-жа Илиана Иванова.
Втори се изявиха певиците от Детски хор „Орфей“ – град Хасково. Създаден през 1977г., за своето 45-годишно съществуване, хорът е изнесъл над 650 концерта в страната и чужбина, осъществявайки турнета в Европа и Азия. Орфейци са лауреати на награди от наши и международни конкурси и фестивали във Варна, Превеза, Москва, Кантонигрос, Кьолн, Бидгошч, Пловдив, Панагюрище, София, Несебър, Лорет де Мар, Виена, Даугавпилс и Пекин.
„Орфей“ е първият български хор, включен в Световния хоров фестивал за мир – Виена, където певците изнасят концерт в Златната зала на Виенската филхармония- Музикферайн. Това е единственият български хор, участвал във фестивалите в Пекин и Шанхай на „THE CHINA SOONG CHING LING SCIENCE & CULTURE FOR YOUNG PEOPLE”.
Съставът и неговият диригент са носители на званието „ОСНОВАТЕЛ НА ДЕТСКИЯ ХОР НА БЪЛГАРИЯ“, присъдено им от Българския хоров съюз. Хорът е сред финалистите на първото в България риалити за хорове, организирано от „ШОУТО НА СЛАВИ“ и БТВ.
Детски хор „Орфей“ е носител на златна значка на БХС, Сребърна лира и Златна лира от СБМТД, а за 45- годишнината си е удостоен и с отличието „ПРОКУЛТУРА 2022“ за принос към разширяването на достъпа на младите хора до културата на българската асоциация на работодателите в областта на културата и със специалната награда на СБМТД за принос към българската музикална култура.
Настоящ диригент на хора е Елена Цветкова- възпитаник на АМТИИ– ПЛОВДИВ от класа по класическо пеене на Валентина Александрова и хорово дирижиране на Крикор Четинян. Елена Цветкова е носител на Златна лира на СБМТД, златна значка на БХС и е наградена с почетна грамота за принос във вокалната педагогика на сдружение „ЕВТЕРПАНИ“ – София и специалната награда на СБМТД за принос към българската музикална култура.
Елена Цветкова е секретар на БХС, създател и артистичен директор на единствения в България национален фестивал на коледната и новогодишна песен в Хасково.
Формацията представи разнообразна програма:
Трети се появи на сцената Хорът на учителките от град Добрич. Създаден през 1966г. Изнесъл е над 350 концерта в България и чужбина. Осъществил е концертни турнета в Чехия, Германия, Италия, Франция, Швейцария, Португалия, Македония, Словакия, Гърция, Турция, Англия. Носител на:
Хорът е участвал в Панорамата на хоровото изкуство в София, в Първите празници на женските и девически хорове в Търговище, фестивала на църковната музика в Кошице- Словакия, хоров фестивал „Техо“ в Тетово- Македония, Празници на духовната музика- Габрово, фестивалите „AHILION”- Корфу, „Хармония“- Харманли, „Черноморски звуци“- Балчик, Дурас- Албания, Соренто- Италия, Атина- Гърция.
Репертоарът на хора е разнообразен и включва произведения от различни стилове и епохи: ортодоксална музика, класика, романтизъм и съвременна музика, обработки от българския фолклор. Носител на Сребърна лира на СБМТД. Диригент на хора е Маргарита Русева- Ганева. От 1985г. до 2008г тя работи като хормайстор, а от 2009г. е диригент на състава. Завършила е АМТИИ- Пловдив. От детската си възраст е свързана с хоровото изкуство- като солист на Детски хор „Маестро Захари Медникаров“ – Добрич. През студентските си години участва в Женския хор при АМТИИ под ръководството на доц. Крикор Четинян. Повече от 30 години е преподавател по солфеж в СУ „Св. Кл. Охридски“- Добрич. Съавтор е на помагало по теория на музикално-изразните елементи за 8-ми- 12-ти клас. За постижения в педагогическата си практика е носител на наградата на СБУ на община Добрич. Носител на Сребърна лира на СБМТД от 2016г. Клавирен съпровод на хора: Детелина Василева- Димитрова.
Чухме следните изпълнения:
ДИРИГЕНТИ МАРГАРИТА РУСЕВА- ГАНЕВА И ГАБРИЕЛА ПИСАНОВА
В края на концерта всички участници се подредиха на сцената за общо изпълнение на „Виват музика” (Калдонис). А г-н Красен Иванов поднесе диплом от името на БХС на диригентите на трите хора.
Втората концертна вечер даде поле за изява на хоровете от Турция и Румъния. На търговищка сцена посрещнахме един хор с висок квалитет от Румъния. Това бе Детско-младежки хор на румънската патриаршия „Симбол- Жан Лупу“ от град Букурещ, с диригент д-р Луминица Гуцану- Стоян.
Хор „Симбол- Жан Лупу“ е основан на 18 септември 1990 г. от проф. Жан Лупу, под високото покровителство и с благословията на патриарх Теоксит, бивш глава на румънската православна църква. Хорът постоянно присъства в културния и артистичен живот на страната. От богатата си концертна дейност до участието в международни фестивали и конкурси, хор „Симбол- Жан Лупу“ утвърждава стойността и качеството на артистичното изпълнение, превъплъщавайки се в истинска сила за издигане културния имидж на Румъния. Репертоарът му е разнообразен и включва фолклорни произведения, византийска музика, хорови произведения от румънски и чуждестранни композитори, румънска класическа музика, коледни песни, брачни песни, песни за кръщенета.
Съставът е изпълнявал хорова музика на най-престижните сцени в Румъния: Дворцовата зала, Радиозалата, румънския атенеум, Операта, Музикалната академия, сградата на Парламента, Двореца „Котрочени“, Националната филхармония на Букурещ, Орадея, Сату Маре, Кишинев, Брашов, Крайова, Сибиу, Клуж Напока, различни катедрали в цяла Румъния. Националната филхармония „Джордже Енеску“ включва поне един концерт на хор „Симбол- Жан Лупу“ всяка година.
За своята 33-годишна дейност хорът се отличава с впечатляваща кариера: концерти по целия свят, богата дискография, над 30 национални и международни престижни награди. ПЪРВИ НАГРАДИ от участията в Кардица- Гърция, Кантонигрос- Испания, Кишинев- Молдова, Варна- България, Охрид- Македония. ВТОРИ НАГРАДИ от Нойон – Франция, Бидгошч- Полша, Виена- Австрия, Превеза- Гърция, Венеция- Италия. Латвия- първа награда, Украйна- Гран при, Паралия- Гърция- първа награда. Осъществил е турнета в Австрия, Белгия, България, Гърция, Германия, Италия, Испания, Канада, Литва, Молдова, Норвегия, Русия, Унгария, Франция, Швейцария. Дискографията на хора наброява над 100 хорови произведения,16 дългосвирещи плочи, 17 СД и една видеокасета /„THE ANGELS VOICES”-1992 г/.
На 9 май 1999г. хор „Симбол- Жан Лупу“ е имал честта да пее в светата литургия в присъствието на папа Йоан Павел Втори. Съставът е включван два пъти в списъка с номинации на румънските национални награди за първите си два компактдиска.
През 2008г. хор „Симбол- Жан Лупу“ е в списъка с номинираните за наградите на „MUSICAL AKTUALITY MAGAZINE AWARDS“ на Съюза на композиторите и музиколозите в Румъния. А през 2017г. съставът печели първото издание на Националния конкурс „ГАЛА НА НАГРАДИТЕ EXCELSIOR”, номиниран да представлява Румъния на „ХОР НА ЕВРОВИЗИЯ 2019“.
Хористите изпълниха следния репертоар:
1.ЩЕФАН АНДРОНИК – „ЛИТАНИЕ“
2.АНТОН ПАН – „ТРОПАР“
3.ЦВЕТАН ДЕНЕВ „МОЛИТВА“
4. ПЕТРЕ ЩЕФАНЕСКУ – „МИОРИЦА“
5. ПОПЕСКУ РУНКУ – „ДИВЕРТИСМЕНТ СТАКАТО“
6. КОНСТАНТИН АРВИНТЕ/ ЛУМИНИЦА ГУЦАНУ – „CIULEANDRA” – „Чуляндра”,
солист: Мария Нистор
7. АЛЕКСАНДРУ – „КИНДИЯ“
8. ВАЛЕНТИН ГРУЕСКУ –„ZORII SECERATORULUI”
9. ВАЛЕНТИН ГРУЕСКУ – „СОРОКУЛ“
10. ДЖОРДЖЕ ЕНЕСКУ/ КОНСТАНТИН ДРАГУШИН – „РАПСОДИЯ“
Вторият хор бе ЖЕНСКИ ХОР „НИЛЮФЕР“ от гр. БУРСА, ТУРЦИЯ, който е основан от д-р АЙСЕЛ ГУРЕЛ през 2005 г. Включва 175 жени. Изпълняват различен вид музика: турска народна музика, балканска, популярна, тюркска, светска музика, романска и музика на световни езици. Хорът е съставен от жени с различни професии и домакини.
Желанието на диригента е да покаже какво може обикновената турска жена, освен професионалните и домакинските си задължения. По тази причина много от концертите на хора са пищни шоу-спектакли, представящи турската идентичност, култура, обичаи и традиции- чрез музика, танци, традиционни костюми, дори и традиционни кулинарни изкушения. Хорът изнася множество концерти в подкрепа на социални проекти, набира средства и участва в благотворителни каузи /сред които и помощ за болницата в Момчилград/. Реализирал е много концерти в Турция, Гърция, Македония, Италия, Нидерландия, Латвия и Португалия. Това е един интерактивен хор. Като брой хористи, различни по стил музикални изпълнения, поддръжка на социални проекти и собствени каузи, този състав е единствен в света.
Д-р Айсел Гюрел е основател на състава и негов доброволен диригент от 18 години. По професия е ветеринарен лекар, микробиолог. Дирижирала е 175 концерта до този момент. Притежава много награди и 196 грамоти за признателност. Някои от тях са:
НЕЙНИ КОМПОЗИЦИИ СА : „НЕ НА НАСИЛИЕТО НАД ЖЕНИТЕ“ ;“БУРСАЛЪМ“ ; „ИЗГОРИ МЕ МЕНЕ, АХ БУРСАЛЪ“ ; „ВЕЧНО В СЪРЦЕТО МИ, ХУБАВ МОМЧИЛГРАД“; “ХИМН НА ВОЙНИШКИТЕ МАЙКИ“ И ДР.
Гостите от Турция изпълниха следния репертоар:
1.“ЙОВАНО, ЙОВАНКЕ“
2. „СИТНИТЕ КАМЪНИ НАД БУРСА“
3. МУЗ. ТЕОМАН АЛПАЙ – „МЛЕЧНИЯТ ПЪТ“
4. МУЗ. МАНОС ЛУИЗОС – „ТЕЛЛИ, ТЕЛЛИ“
5.“ ЗЕЙТИНЯАЛЪ ИЕМЕМ АМАН“
6. „БАХЧА ДУВАРЪ АРПА БУУДАЙ – ЙЕШИЛИМ“
7. „ТОЗИ ЖИВОТ НЕ СЕ ТЪРПИ“
8. „ПОРТАТА НА МАРДИН“
9.МУЗ. ЙОМЕР УШАКЛЪ - „ПОД ЗВЕЗДИТЕ“
10.МУЗ. АЛИ РЪЗА ЕФЕНДИ – „ЮСКЮДАР“ - БАЛАДА
11.МУЗ. АЛИ УЛВИ БАРАДАН – „СЕЛСКА ХУБАВИЦА“
12. ТЕКСТ И МУЗ. ФИКРЕТ ШЕНСЕС – „МОЯ РОДИНА“
Цветя, диплом от Община Търговище и плакет на Празниците на женските и девически хорове поднесе г-жа Илиана Иванова. Диплом от името на БХС поднесе г-жа Елена Цветкова – секретар на БХС и диригент на Девически хор „Орфей” – Хасково. Отново прозвуча „Виват Музика” – в изпълнение на двата хора. След Втория концерт бяха връчени и наградите на хоровете участници.
ЖУРИТО БЕ В СЪСТАВ:
1. МАЕСТРО ЙОРДАН КАМДЖАЛОВ
2.ТАНЯ НИКЛЕВА-ВЛАДЕВА
3. ГАЛИНА СТАНИШЕВА
4. ИЛИАНА ИВАНОВА
Бе определена НАГРАДАТА НА 12-те ПРАЗНИЦИ на женските и девически хорове – Търговище 2023.
ГОЛЯМАТА НАГРАДА НА ФОНДАЦИЯ „ЙОРДАН КАМДЖАЛОВ“ ОТ 1000 лв. получи румънският хор „Симбол – Жан Лупу” – Букурещ
турския хор „Нилюфер” от гр. Бурса, картина на Поли Стефанова.
1. Хана Петерсън от Хора на учителките – Добрич - бижу от ЕТ „Веси";
2. Параскева от ДХ „Симбол- Жан Лупу" – Букурещ, Румъния – бижу, изработено от Дарина Христова.
5 0 ГОДИНИ ЖЕНСКИ ХОР „ЗЛАТНА ЛИРА“
Ю Б И Л Е Е Н К О Н Ц Е Р Т
3 юни 2023 г., 18 часа
Концертната зала на Читалище „Напредък“
На затъмнената сцена прозвуча музика от „Бонд“. Хористките във виненочервени рокли излязоха по редици, описващи спирала и се подредиха амфитеатрално. Прожекторът освети водещата пред микрофона.
Водещата д-р Тоня Любенова: Уважението към жената е мерило за прогреса на нацията и социалния живот. Силата на женския дух е нещо, в което нашият екип вярва от сърце. Женската борбеност е нашето вдъхновение, което ни помага да сме примадони, майки, любими. Сцената ни помага да сме силни и решителни, да даваме всичко от себе си, за да оставим трайна следа в сърцата на хората.
Те, жените, са нежни, вдъхновяващи, впечатляващи, истински. Музикантки, юристки, учителки, актриси… майки, съпруги, любими, дъщери. Мъжки момичета, но и нежни кокичета. Горди и независими вървят по своя път. Не ги спира вятърът, носят извора на живота, обединява ги любовта към песента. Очаквайте нежност, драматизъм, красота и взрив от емоции. Това сме ние- Представителен женски хор „Златна лира“ на 50.
Концертната вечер започна с изпълнението на „Половецки танц“ из операта „Княз Игор“ на Бородин. Музикалният съпровод бе реализиран от Диана Денчева. Хормайстор на „Златна лира“ е Румяна Николова. Артистичен секретар на Празниците и диригент на хора- Илиана Иванова.
„КАК ТРЕВОЖНО Е ДА СИ ЖЕНА....,
КРАСОТА И УСМИВКА ДА БЪДЕШ.
СРЕД ВСЕКИДНЕВНИЯ СИВ КРЪГОВРАТ,
ВЯРНОСТ – СРЕЩУ ИЗМЕНЧИВИЯ ВЯТЪР,
НЕЖНОСТ – В ЗАГУБЕНИЯ СВЯТ.
Последва изпълнение на „Женска песен“, специално написана за хора, от композитора Ценко Минкин.
Д-р Тоня Любенова: Началото на Дамския хор е поставено от маестро Борислав Хаджийски на 6-ти февруари 1973 година. За 50-летната история на хор „Златна лира“ има интересна информация в книгата на диригента Илиана Иванова „Дъщерите на Орфей“. Спомени за стотици концерти, записи на грамофонна плоча и два компактдиска, участия във фестивали и конкурси, бронзови, сребърни и златни медали. Домакинството и тясната връзка с Празниците на женските и девически хорове бележат творческата биография на ЖХ „Златна лира“.
НИЕ ЖЕНИТЕ - ИСКАМЕ ДА СМЕ ХУБАВИ!
НЕРАЗГАДАНИ, КАТО СТЪПВАМЕ, ВЪЗДУХЪТ ДА ЗВЪНИ!
И КОГАТО ВЕКЪТ НИ НАНАСЯ РАНИ, ДА СЪНУВАМЕ ВИСИНИ!
ЛЮБОВНИТЕ ТОКЧЕТА ТРАКАТ – ПИШУЩА МАШИНА, КОЯТО
ПРЕПИСВА ЛЮБОВЕН СОНЕТ......
Изненадахме публиката с виртуозното изпълнение на „Машината“- музика и аранжимент Ко Мацушита.
Д-р Тоня Любенова: През 1987г. ЖХ „Златна лира“ прави запис на „Миса бревис“ от Йозеф Хайдн съвместно с Камерен оркестър „Банкя“, дирижиран от проф. Емил Янев.
Прозвуча „Кирие“- първа част от Месата.
Д-р Тоня Любенова: Нека да си спомним за създателите: Борислав Хаджийски- първи диригент на хора, проф. Лилия Гюлева- създател и вдъхновител на Празниците, проф. Емил Янев- наш приятел и продължител на делото на спътницата си в живота-Лилия Гюлева. В тяхна памет изпълнихме „Поклон, Маестро“. Музика: Петър Льондев.
Дългогодишната солистка на хора- Десислава Василева- изпълни „Лаудате доминум“- Моцарт.
Композиторът Петър Льондев беше приятел на ЖХ „Златна лира“. Изпълнявали сме неговите песни: „СЕЧЕНАТА“, „ПОКЛОН МАЕСТРО“, „ШУМАДИ́Я“, „СЛУЧАЕН РАГТАЙМ“. „ЕРГЕН ДЕДА“ – е песен, чието изпълнение ни е донесло много успехи.
ЖЕНАТА Е ЖИВОТ! ЖЕНАТА Е ЛЮБОВ И МИЛОСЪРДИЕ! ЖЕНАТА Е ЗАКРИЛА И РАЗБИРАНЕ! ЖЕНАТА ТЕ РАЖДА, ЛЮЛЕЕ В ПРЕГРЪДКИТЕ СИ ЦЯЛ ЖИВОТ, ОТ ЛЮЛКАТА ДО ГРОБА, ЖЕНАТА ОЧИТЕ ТИ СКЛОПВА СЛЕД СЕТНИЯ ТИ ДЪХ!
МУЗИКА ТОДОР ПОПОВ – „СТАРА СА МАЙКА НИ ЛОЖЕ“ – Това бе една от любимите песни на маестро Борислав Хаджийски.
Сцената е затъмнена и водещата рецитира:
„ЗАПЕЙ И ТИ ПЕСЕН ТАКАВА
ЗАПЕЙ МИ , ДЕВОЙКО, ЗА ЖАЛОСТ
ЗАПЕЙ КАК БРАТ, БРАТА ПРОДАВА,
КАК ГИНАТ СИЛИ И МЛАДОСТ,
КАК ПЛАЧЕ СИРОТА ВДОВИЦА
И КАК ТЕГЛЯТ БЕЗ ДОМ ДЕЧИЦА!
Следва друга любима песен на хора: „СЕДНАЛО Е ГЬОРЕ“ на композитора Стефан Мутафчиев, роден и израснал в нашия град.
През последните 25 години ЖХ „Златна лира“ е получавал подкрепа от много спомоществователи. Хвала на тези хора! Без тяхната помощ нямаше да можем да завоюваме толкова много награди. Днес дамите са с нов красив сценичен костюм, благодарение на финансовата помощ на : „МЕБЕЛ СТИЛ“ ООД, „ЕКОФОЛ“ ООД, Г-ЖА АЛБЕНА ДАСКАЛОВА, Г-ЖА ТАТЯНА ДАСКАЛОВА, Д-Р ДИЛЯНА БОГОЕВА И Г-ЖА ДАНИЕЛА ЙОРДАНОВА! Благодарим им!!!
Наши дългогодишни спонсори през годините са: ЛВК ВИНПРОМ ТЪРГОВИЩЕ и г-н ПЕТКО МАТЕЕВ, „БОЖУР‘71“ - ЕООД и г-жа МАРИНЕЛА ДИМИТРОВА, ЕТ БОЖИДАР МИТОВ, ЕТ „МОДУЛ“ и г-н КИРИЛ ИВАНОВ, Териториална организация на НТС и г-н ИВ. КРЪСТЕВ, г-жа АНТОАНЕТА ИВАНОВА и г-жа ДЕНКА СТАНЧЕВА, ЕТ „ИВАНЧЕВСКИ”, д-р КЪРДЖАЛИЕВ, ЕТ „ВАСИЛ ДАСКАЛОВ“ – АЛБЕНА , Събирателно Дружество - с. ЛИЛЯК, ЗАВОД ЗА СТЪКЛО „ШИШЕ ДЖАМ“, ЕМУ – ТЪРГОВИЩЕ, „ПЪТИНЖЕНЕРИНГ СТРОЙ” АД ТЪРГОВИЩЕ, ОБЩИНСКИ ПАЗАРИ – Търговище и разбира се - нашият принципал- Община Търговище. Благодарим им сърдечно!
Специално за юбилея тук е и Теодора Лавдинова- наша солистка през последните години. В нейно изпълнение прозвуча „I FEEL PRETTY“ по музика на ЛЕНАРД БЪРНСТЕЙН.
Фреди Меркюри и неговата „Бохемска рапсодия“ са предпочитани от много меломани по целия свят. За първи път ЖХ „Златна лира“ изпълни тази музика в концерта „От спиричуъла до рока“.
„ТАКАВА СЪМ, ЗАЩОТО СЪМ ЖЕНА – ПРОМЕНЛИВА, ВЛУДЯВАЩО РАЗЛИЧНА, ПОНЯКОГА СЪМ АНГЕЛСКИ ДОБРА, ПОНЯКОГА НА ДЕМОН ЗАПРИЛИЧВАМ“…
Справихме се с още едно предизвикателство – трудната мексиканска песен „ЛАС АМАРИЯС“- /ЖЪЛТИТЕ МОМИЧЕТА/.
Концертът завърши с бурни аплодисменти. Поздравителни адреси и кошници с цветя за 50-годишния юбилей на хора пристигнаха от:
Кмета на Община Търговище д-р Дарин Димитров, Областния управител г-н Станимир Парашкевов, Председателя на Общинския съвет г-жа Емине Якубова, Ставрофорен иконом Славчо Проданов, от г-н Станислав Почекански – председател на СБМТД.
Изключително много поздравителни адреси и цветя пристигнаха за нашия юбилей. Продължавам да ги изброявам! Поздравителни адреси от: Духов оркестър „Васил Абрашев” – Търговище с диригент г-жа Росица Бояджиева – заместник-председател на СБМТД, Държавен Куклен театър – Търговище, ХГ „Никола Маринов” – Търговище, ПФА „Мизия” – Търговище и г-н Любчо Василев, ОНЧ „Напредък – 1864” – гр. Търговище, Второ СУ „Проф. Никола Маринов” – Търговище, „Униарт” ООД – Търговище, „Мебел стил” – Търговище, Детски хор „Добри Христов” – Варна, г-жа Милка Толедова – диригент на Хора на пловдивските момчета „Стефка Благоева”, от г-жа Антоанета Иванова – дългогодишен хорист в ЖХ „Златна лира и председател на хора.
По случай юбилея, Поздравителен адрес от БХС поднесе г-жа Елена Цветкова – секретар на Съюза. Най-високото отличие „Кристално огърлие“ бе връчено на хора и наградата „Златна лира“ за диригента Илиана Иванова. Получихме много подаръци и поздравления от г-н Станислав Почекански, г-жа Таня Никлева-Владева – диригент на ЖХ „Христина Морфова” – София, г-жа Маргарита Русева – диригент на Хора на учителките – гр. Добрич.
Финалът на този емоционален концерт бе ознаменуван с една атрактивна песен по музика на ЛУИС ПРИМА – „СИНГ, СИНГ, СИНГ“. Солисти: Борислав Димитров- ударни и Сава Вълчанов-китара. Хорът излезе от сцената на фона на музиката от валса на Дмитрий Шостакович.
4 ЮНИ 2023 г.
На 4 юни 2023г. в залата на ОДК- ЦПЛР се осъществи Творческо ателие за запознаване с различните хорови практики и музикалното хорово творчество. Участваха: Детският хор на Италианския лицей- София, с диригент Мая Василева- Четрокова и Вокална група „По ноти“- Търговище, с ръководител Сабина Донева.
Всяка творческа работилница следва да има определена тема. Подготвена бе творческа задача, която учениците да изпълняват заедно, за да се случи сътрудничеството им по един непринуден начин. Имаше и по-големи ученици (индивидуални участници от школата „По ноти“), с които предварително бе проведен разговор да бъдат разбиращи и отворени за срещата, дори и при непредвидени обстоятелства.
Съприкосновението на личности, живеещи в различна реалност, бе много полезно и необходимо. За едните – за да добият по-ясна представа за дълбочината на проблемите при репетиционната дейност, да развият емпатия, толерантност и лична отговорност за търсене на решения. За другите – за да видят, че пътят към успеха е възможен и за тях с полагането на системни усилия.
Учениците от двете формации осъществиха по-бързо първоначален контакт, благодарение на творческата задача, която им постави диригентът Мая Василева- Четрокова. Децата изпълниха заедно песента „Ладо ле, ладо“ на Стефан Димитров. Стратегията да се използва творчество е мостът, от който имат нужда младите хора, за да започнат да си взаимодействат. Целта на тази съвместна дейност бе да се социализират по един непринуден начин, без да се насочват в някаква определена посока. Да се откриват едни други по естествен път, да правят сравнение. Най-ценното нещо – да се опознават като хора, да се възхищават на успешните модели и да се вдъхновяват взаимно за нови творчески постижения. Рефлексията за всички участници в края на преживяването им помогна да погледнат ситуацията отстрани и да си направят изводи за това, което те самите са научили.
На третия ден от XII-те ПРАЗНИЦИ НА ЖЕНСКИТЕ И ДЕВИЧЕСКИ ХОРОВЕ „ПРОФ. ЛИЛИЯ ГЮЛЕВА“ чухме всички участващи хорове с изпълнения на църковно-славянска музика. Концертът се реализира с благословията на Варненски и Преславски митрополит Йоан. Благодарим за домакинството на храм „Св. Ив. Рилски“ и лично на свещеноиконом Славчо Проданов.
Петдесетница, Денят на Света Троица, е голям християнски празник. Той прославя явяването на Светия Дух върху апостолите на 50-я ден след Възкресението. На следващия ден (понеделник) е Ден на Светия дух. Петдесетница е един от най-големите християнски празници. Смята се, че това е рожденият момент на християнската църква. В молитвите на Петдесетница се спомня за починали родители и братя. Светият дух слиза на земята с шум, затова този празник е свързан с шума, със звука. Изпълнихме храма с прекрасния звук на църковните песнопения. Притаихме дъх и се насладихме на:
- „Молитва” – Вазовата молитва
ДИРИГЕНТ - ЛУМИНИЦА ГУЦАНУ СТОЯН
-ГАВРИЛ МУСИЧЕСКУ – „PIE TINE LAUDAM” - „Тебе поем”
- ХУМУЛЕСКУ/ НИКОЛАЕ ЛУНГУ – „LUBI – TE – VOI, DOAMNE” – солист: Мария Казаки
-„БОГОРОДИЦЕ, ДЕВО, РАДУЙСЯ“
- ДРАГОШ АЛЕКСАНДРЕСКУ – „TATAL NOSTRU” – „Отче наш”
- ДОБРИ ХРИСТОВ – „БЛАГОСЛОВИ, ДУШЕ МОЯ , ГОСПОДИ“
Въздействащо слово произнесе свещеноиконом СЛАВЧО ПРОДАНОВ. Празниците бяха закрити с ОБЩО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ВСИЧКИ ХОРОВЕ . Прозвуча „МНОГАЯ ЛЕТА“, под диригентството на Йордан Камджалов, след което Илиана Иванова оповести официално края на 12-то издание на фестивала. С обещание за следващата ни среща през 2025година.
Общата визия на Празниците е свързана със засилване на културното развитие в Европа чрез транснационално сътрудничество и обмен на добри практики между България и балканските страни в областта на хоровото изкуство. В дейностите на Празниците са поставени конкретни цели, а именно: подобряване достъпа на младите хора до култура и изкуство на местно и регионално ниво, привличане на публика и трансфер на знания чрез обучение на експертния персонал за подобряване на професионалните му компетентности и умения; добри практики чрез културно сътрудничество с останалите партньори; развитие на нова публика в различни региони на страната и транснационално сътрудничество чрез реализиране на поредица от културни събития в рамките на фестивала, подобряване на предприемачеството в областта на културата. Важен приоритет на бъдещите дейности е съхраняване на европейското културно наследство за бъдещите поколения. Специален фокус е поставен и върху подкрепа за дейности и инициативи с цел осигуряване на широка обществена достъпност до културно съдържание, което – от една страна – да подчертава европейската идентичност, и от друга – да насърчава културното многообразие.
© Йорданка Донева All rights reserved.