Материалът е продължение на https://otkrovenia.com/bg/proza/zagadychnoto
Вече ви запознах с мистичното четирицифрено число 6174, известно още като константа на Капрекар. В математиката е пълно с подобни числови обекти. Обекти, които не се влияят от "репресиите" срещу тях и остават неподвижни като истински стоици. Трицифрените числа имат също свой числов аватар, който устоява на разрушителното действие на операцията минимакс. Това е числото 495. Тривиално ще проверите, че
минимакс(495) = 495.
Тръгвайки от произволно трицифрено число /не всичките цифри на което са еднакви/ и прилагайки последователно минимакс, бързо ще достигнете до 495. Тук, обаче, има още нещо, което е много любопитно. Да тръгнем например от случайно избраното трицифрено число 968.
Имаме минимакс(968) = 297.
Забележете, че числото 297 /рожба на минимакс/ има следното любопитно свойство. Средната му цифра е 9, а сборът от крайните му цифри също е 9. Така ще получавате винаги, когато прилагате минимакс към произволно взето трицифрено число /с нееднакви цифри/. Това ви позволява да шашнете някой свой познат. За целта го накарайте да си намисли трицифрено число с нееднакви цифри. Накарайте го също да напише това число по низходящ ред на цифрите, а после по възходящ ред на цифрите. Помолете го да извади от по-голямото по-малкото число и да ви каже само последната цифра на резултата. Да речем, че той ви каже, че е получил 3. Тогава мълниеносно му обявете:
Не получи ли числото 693 ?
Убеден съм, че човекът ще се шашне. Не е изключено да обяви пред други, че сте телепат. Но не му разкривайте в никакъв случай трика си, ако искате да продължава да вярва в свръхестествените ви способности.
Има случаи, когато трябва да прилагате една операция безброй пъти, за да стигнете до нещо, което остава неподвижно.
Например стартирайки от произволно избрано число от числовата права, да речем 7, образувайте редицата:
cos(7), cos(cos(7)), cos(cos(cos(7))), cos(cos(cos(cos(7)))) и т. н. до безкрайност.
С помощта на калкулатор, или на каквото и да е друго подръчно ви средство, започнете да пресмятате членовете на тази редица. Резултатът ще е безкрайно изненадващ. Ще стигнете до едно и също число а, независещо от изходното число. Числото а е решение на уравнението
cos(a) = a.
Оттук вече няма излизане, защото:
cos(cos(a)) = cos(a) = a.
Числото a е неподвижното число за функцията соs. То е равно на: 0.73908513322...
Знаците след десетичната запетая продължават безкрайно. Подобно на числото ПИ, числото a също е ирационално. Така че не си губете времето за дълги пресмятания. Няма да откриете никаква закономерност в цифрите му.
/следва/
© Младен Мисана All rights reserved.