Oct 9, 2019, 7:37 PM  

15_ТВОРЧЕСТВОТО_Сънят на глупаците_Будимир 

  Translations
714 0 0
16 мин reading

ГЛАВА 15

ТВОРЧЕСТВОТО

- Както казах по-рано, думата „работа“ идва от думата „роб“. Роб е този, който работи под надзора на надзирател. Той не е в състояние сам да взема решения, работата не му е радост, не се интересува от нейните резултати и работи само поради страх от физическо насилие и поради зависимост от системата. Системата е в състояние да унищожи онези, които не приемат нейните правила.

Казвахме: „Ходих на работа“. В тези думи има истина. Работата ни е напълно регламентирана, апаратът на шефовете е над нас, налице са мощни механизми, които ни принуждават да работим, а подобна работа не носи радост. Възниква въпросът: „защо да работим?“

- За да получаваме пари, - предположих аз.

- Тук парите играят ролята на стимул, като камшика и моркова в робската система. Парите са кръвта на държавата. Подкрепяйки движението на парите, ние ставаме още по-зависими от това движение. В идеалния случай парите ще трябва да бъдат напълно изоставени. Но за огромното мнозинство от населението това вече е нереалистично.

Работата като труд ще престане да съществува, тя ще бъде заменена с творчество.

Първо човек трябва да се измъкне от наемния труд, трудът трябва да бъде свободен. Когато работата престане да съществува, тя ще бъде заменена с творчеството.

Творчеството е свободният труд на човека, където той самият е отговорен за резултата от своя труд. Там, където той си поставя собствена цел и сам я изпълнява, според своето време и възможности.
Творчеството носи радост на твореца, то подхранва жИвата* ( жива* - жизнена енергия, бел. прев.) така че от творчеството е почти невъзможно да се печелят пари. Големите творци са живяли в бедност. Парите като инструмент на държавата няма да допринесат за освобождаването на човека.

Резултатът не е целта на творчеството, самият процес е важен, той носи радост.
Всяка (държавна) регистрация на творческата дейност  унищожава творчеството, тъй като тя го вкарва в рамките на закона. Това е неприемливо, творчеството няма граници, не е математично.

Творческият човек не е в състояние да работи за никого, включително и за държавата и не може да изпълнява нечии поръчки. Ако човек не знае това, го очакват постоянни конфликти с работодателя.

Във всеки човек е в наличие творческо начало, но от хиляди години това начало е подтискано, и сега сме лишени от възможността сами да вземаме  решения, въз основа на ВЕДАНЕТО* (*вЕдане - способност да знаем безпогрешно, бел. прев.), и правим всичко според заповедите на ръководството, правилата и закона. Това не може да допринесе за творчеството, това е само сурогат, наречен работа.
За истинското творчество е необходимо да се разкъсат границите на позволеното, за да се почувства истинската свобода. Децата обичат да нарушават правилата и изискванията на възрастните. Те са свободни, действията им са творчески. Тези, които не са загубили творческото си начало, не се съобразяват много със законите.
Много музиканти и артисти използват наркотици за вдъхновението си, и то не поради това, че наркотикът ще ги доведе до озарение, а само за да преминат линията на позволеното и да почувстват свободата. Пьотър Илич Чайковски, блестящият композитор, е обичал момчета, тоест бил е педофил, с други думи - прекрачил е моралния закон. Но без такова нещо, не би бил толкова талантлив, сигурен съм в това. Научил за това, вече след смъртта на композитора, руският цар Александър III, почитател на творчеството на Пьотър Илич, е казал: „Ако знаех за това по-рано, щях да предоставя кадетския корпус на Пьотър Илич.“
Не искам да кажа с това: нека станем престъпници и творчеството ще потече като пълноводна река, но - творчеството се нуждае от неограниченост. И тук за някого границите на закона са по-широки, отколкото са необходими за областта му на творчеството, но за някого - не. За един е необходимо да прекрачи закона, за другиго няма такава нужда. Сега, например, е модерно да се романтизира престъпния живот. Светът на крадците със своите си представи живее по-смислено. Престъпниците постоянно се движат на ръба на живота и смъртта (каквато е в определен смисъл и лишаването от свобода) и по този начин стават бдителни. Подобен романтизъм, особено  след Втората световна война, е бил намиран в образа на героите от войната. А пък в западните страни са много популярни полицаите и филмите с полицаи. Жалко е, че  ежедневието на човека не е изпълнено с подобна  романтика.

- Добриня, и откъде трябва да се започне, за да се занимаваме с творческа дейност?
- Отново с поставянето на цел. Без устременост няма движение. Но трябва да сме в състояние да не мислим за резултатите на работата си. Мисълта за резултата прави работата математическо действие, тя може да бъде описана чрез функция, където от една страна на равенството е изразходваното усилие, а от друга - резултатът. Паричният еквивалент на резултата е още по-вреден за творчеството, тук математиката вече присъства в квадратна степен. В творчеството, работата не се поддава на логика. Затова основното нещо, което трябва да се направи по пътя към творчеството, е да правиш онова, което обичаш, и да му се наслаждаваш. Трудът трябва да се превърне в игра. За да се получи такова състояние, трябва да влезете в ролята на творец, и да се отдръпнете от своето „аз“, тъй както децата играят, и в играта стават  "мама", или "татко", или някой друг измислен герой. Човек може, например, да започне с развъждане цветя или с грижа за животни. После трябва да се научи да получава удоволствие при занимаване с неща, които не са му много интересни, няма нищо сложно в това, но не мога да ти обясня как се постига. Опитай се и ще успееш. А ако можеш да направиш така, че да получиш конкретен резултат, без да мислиш за него, тогава ще стигнеш до върха на майсторството. Резултатът в такива случаи ще надмине всички очаквания.

Забелязано е, че когато човек премине от спонтанно-творческо занимание с нещо към професионално, губи се интереса. Когато се появят навиците намалява се осмислянето, а без осмисляне, се прекратява потокът на жИвата. Може, обаче в такъв случай да се спечелят пари.

За да не се прекрати интереса, е необходимо винаги да се осъзнават своите действия. Винаги има възможност за доусъвършенстване на нещата. Отнасяйки се по този начин, ние винаги можем да се занимаваме с интересна работа, и дори може да се опитаме да правим нещата професионално. 

Освен работата и творчеството, има още един вид дейност – това е службата или служенето. Това е осмислен труд на този, който има цел, който ясно вижда как може да я достигне. Тук може да се обособи една голяма група държавни служещи: яките песове на властта. Те служат на Сатаната.

Да се служи може не само на него, - ако човек се движи към друга, не сатанинска цел, в такъв случай, служейки на този човек, може да се придобие опит за достигане на подобна цел, и това ще позволи на такъв служещ човек в бъдеще да се занимава самостоятелно с творчество. Мнозина си остават, обаче, слуги, не им достига лична сила да се занимават самостоятелно с творческа дейност.

Няма и в този случай нещо лошо, всеки си има свой път, и пътят на слугата е също достоен път. Още повече, сега, когато жИвата (енергията) трудно се задържа у човека, и да се служи на светла цел посредством някой друг е единствен начин да се измъкне той от силно вкопчаните лапи на Сатаната. Тук, обаче, е важно да не се сгреши, да не се приеме да се служи на човек или бог, който не носи и не осъществява светла, творческа цел. И обратно – може да не се открие и да не се приеме достойния носител на такава цел. 

Жадуващите да служат в хилядолетията са били много. Пропорционално на намаляване на жИвата (на жизнената енергия) у хората, се е увеличавало количеството на желаещите да служат. За Сатаната това е било добре, той е създавал пророци, църкви, религии, политически течения, и зад тях са стояли лидери, на които са служели хиляди и милиони хора. Слугите са воювали, сваляли са царе, социално-политически строеве, с тяхна помощ са се осъществявали революции и са се поддържали съществуващи режими. Трябвало е да създаде на своите слуги работа Сатаната, и е постигал това, разигравайки гамбити. 

В дореволюционна Русия с кризиса в християнството за народа е била необходима нова идея и нови лидери. Този вакуум е бил запълнен от марксизма-ленинизма. Колосална енергия е потекла по руслото, прокарано от сатаната. Народът му е служил макар и да е мислел, че е излязъл вън от неговия контрол. Руският народ и тук продължава да плаща за своето нелоялно отношение към държавата. Една от задачите на болшевиките била сваляне на държавата (съществуваща тогава). Именно с това се обяснява масовата поддръжка от народа на революционерите. Народът с радост е служел на новите лидери, за пръв път от много векове се била появила възможност да се избави той от държавата. Огромно количество жИва е започнала да се натрупва у хората. Революцията не се е сблъскала почти с никакво съпротивление, и това е напълно обяснимо, образът на свободното общество, създаден от милионите, се е оказал изключително могъщ, и на неговия натиск не са могли да удържат старите власти. И старият строй рухнал без съпротивление, отдавайки се в ръцете на новия образ. Болшевиките са довършили набелязаното, но останал образа на свободното, недържавно общество. Той не е устройвал вече новото държавно устройство, и те започнали да го прогонват от съзнанието на хората чрез репресии. Народът искал да служи, но не е ВЕДАЛ (не е знаел) на кого да служи.

Продължение - следващата глава 16

 

Оригинален текст

 

ГЛАВА 15
ТВОРЧЕСТВО

- Как я уже говорил ранее, слово «работа» происходит от слова «раб». Раб - это тот, кто трудится под присмотром надзирателя. Он не в состоянии самостоятельно принимать решения, труд ему не в радость, он не заинтересован в его результатах и работает лишь из-за страха физической расправы и из-за незащищённостью перед системой. Система способна уничтожать тех, кто не принимает её условий игры.
Мы привыкли говорить: «я пошёл на работу». В этих словах есть истина. Наш труд полностью регламентирован, над нами аппарат начальников, мощнейшие механизмы, заставляющие нас работать, и такой труд не приносит радости. Возникает вопрос: «а для чего надо работать?»
- Заработать деньги, - предположил я.
- Здесь деньги играют роль стимула, типа плети и пряника при рабовладельческом строе. Деньги - кровь государства. Поддерживая движение денег, мы попадаем в ещё большую зависимость от него. В идеале от денег необходимо будет вовсе отказаться. Но для подавляющего большинства населения сейчас это нереально. Для начала необходимо уйти от наёмного труда, труд должен быть свободным. Работа как труд прекратит своё существование, её вытеснит творчество.
В капиталистических странах в этом направлении сделали шаг вперёд. Там есть возможность заниматься бизнесом, не нанимаясь на работу к государству. Там возможно трудиться на самого себя. И хотя государство всё же продолжает контролировать предпринимателя, но там есть шанс уйти от наёмного труда. Да, бизнесмен сам вправе нанимать себе рабочих и в этом случае он будет таким же рабовладельцем, как и государство, но он может и сам трудиться на своё благо.
В нашей стране такая возможность перестала существовать с приходом к власти коммунистов.
С падением христианства высвободилось большое количество живы, народ стал более осмысленным, Сатане с этим надо было что-то делать. Появились большевики, затем произошли революции и государство взяло всё в свои руки: всё производство, сельское хозяйство, природные ресурсы и людей. Огромный людской потенциал творчества на рубеже 19-20 веков был уничтожен. Отныне все жители нашей страны обязаны работать на государство, уклонение от этого обязательства у нас карается. Существует даже уголовная статья о тунеядстве, по которой в принудительном порядке заставляют работать. Мы должны работать не для того, чтобы прокормить себя, а только из-за того, что живём на территории этой страны.
Альтернатива работе – творчество.
Творчество – свободный труд человека, где он сам в ответе за результат своего труда. Где трудящийся сам себе ставит цель и сам её выполняет, исходя из своего времени и возможностей.
Творчество несёт радость творцу, оно питает живой, поэтому творчеством почти невозможно зарабатывать деньги. Великие творцы жили в нищете. Деньги как инструмент государства не будут способствовать высвобождению человека.
Результат не является целью творчества, важен сам процесс, он приносит радость.
Какая-либо регистрация своей деятельности перед государством разрушает творчество, так как загоняет его в некие рамки закона. Это недопустимо, творчество не имеет границ, оно не математично. Творческий человек не в состоянии работать на кого-либо, в том числе и на государство, и не может выполнять чьи-то заказы. Если человек этого не знает, то его ждут постоянные конфликты с работодателем.
В каждом человеке есть творческое начало, но тысячелетиями это начало искоренялось и теперь мы лишены возможности принимать какие-либо решения самостоятельно, исходя из веденья, а делаем всё по указке начальника, руководства, правил, закона. Это не может способствовать творчеству, это лишь жалкий его муляж, называемый работой.
Для настоящего творчества необходимо вырваться за рамки дозволенного, чтобы почувствовать настоящую свободу. Дети любят нарушать правила и требования взрослых. Они свободны, их поступки творчески. Те, кто не потерял своего творческого начала, не смотрят на законы. Многие музыканты и художники применяют для своего вдохновения запрещённые наркотики, и не для того, чтобы химия навела их на мысль, а лишь чтобы переступить грань дозволенного и почувствовать свободу. Пётр Ильич Чайковский, гениальнейший композитор, любил мальчиков, то есть был педофилом, он переступил моральный закон. Но без этого не был бы таким талантливым, я уверен в этом. Русский царь Александр III, поклонник творчества Петра Ильича, узнав об этом уже после смерти композитора, сказал: «Если бы мне об этом доложили раньше, то я подарил бы Петру Ильичу кадетский корпус».
Я не хочу этим сказать: давай станем уголовниками, и творчество так и попрёт, но творчеству необходима неограниченность. И здесь для кого-то границы закона шире, чем необходимо для поля творчества, а для кого-то и уже. Для кого-то необходимо переступить закон, для кого-то такой необходимости нет. Сейчас, по причине вышесказанного, модно романтизировать криминальную жизнь. Воровской мир со своими понятиями живёт более осмысленно. Преступники постоянно ходят на грани жизни и смерти (лишения свободы) и тем самым становятся бдительными. Ранее таким романтизмом, особенно после Отечественной войны, был наделён образ военного человека. А в странах Запада полицейские, фильмы с их участием очень там популярны. Жаль, что бытовая жизнь человека не наполнена таким осмыслением.
- Добрыня, а с чего надо начать, чтобы заняться творчеством?
- Опять же с постановки цели. Без целеустремлённости нет движения. Но необходимо уметь не думать о результатах своего труда. Мысль о результате делает труд математичным, его можно описать функцией, где с одной стороны равенства стоят затраченные усилия, а с другой результат. Денежный эквивалент результата ещё пагубнее для творчества, здесь математика присутствует уже в квадратной степени. В творчестве труд не поддаётся логике. Поэтому основное, что надо делать на пути к творчеству – заниматься любимым делом, у которого не должно быть результата, получая от него удовольствие. Труд должен превратиться в игру. Для этого надо войти в образ творца и отстраниться от своего «я», как дети, которые играют и в игре становятся то мамой, то папой, то каким-либо ещё вымышленным персонажем, воображаемым ребёнком. Можно сперва заняться разведением цветов или уходом за животными. Затем удовольствие от труда надо научиться получать от не очень интересных для тебя дел, в этом нет ничего сложного, но объяснить, как достичь такого состояния, я не могу. Пробуй, и у тебя получится. А если ты сможешь делать то, что даёт конкретный результат, и не думать о нём, то достигнешь верха мастерства. Результат в таких случаях будет превышать все ожидания.
Замечено, что когда человек начинает каким-то делом заниматься профессионально, то теряется интерес. С приходом навыков уходит осмысление, без осмысления прекращается поток живы. Но, правда, можно заработать деньги. Чтобы интерес не пропадал, необходимо всегда к своим действиям относиться с осмыслением. Никогда не может быть совершенства, всегда есть возможность совершенствоваться. Понимая это, мы можем постоянно заниматься интересным делом и даже попробовать заниматься им профессионально. 
Помимо работы и творчества, существует ещё один вид деятельности - это служба. Службой можно назвать осмысленный труд на того, у кого есть цель, кто ясно видит, как её добиться. Здесь можно выделить целую армию государственных служащих: цепных псов власть держащих. Эти служат Сатане.
Но служить можно и не только ему, если человек идёт к другой, не сатанинской цели, то, служа такому человеку, можно приобрести опыт достижения такой цели, чтобы в дальнейшем самостоятельно заниматься творчеством. Но многие так и остаются слугами, им не хватает личной силы на самостоятельную творческую деятельность. Здесь нет ничего плохого, у каждого путь свой, и путь слуги не хуже и не лучше пути лидера. Тем более сейчас, когда жива не удерживается у человека, и служить светлой цели через кого-то есть единственный способ вырваться из цепких рук Сатаны. Но здесь очень важно не ошибиться и не принять того, кому надобно служить, за того, кому служить категорически нельзя и, соответственно, наоборот.
Жаждущих служить на протяжении тысячелетий было много. Пропорционально уменьшению живы у людей возрастало количество желающих служить. Сатане это было на руку, он создавал пророков, церкви, религии, политические течения, и за этим были лидеры, которым  служили тысячи и миллионы людей. Слуги воевали, свергали царей, социально-политические строи, с помощью их свершались революции и поддерживались существующие режимы. Надо было чем-то занимать своих слуг, и Сатана разыгрывал на планете гамбиты.
В дореволюционной России с кризисом в христианстве народу необходима была новая идея и новые лидеры. Этот вакуум заполнила «политика для кухарки». Колоссальная энергия потекла по руслу, проложенному Сатаной. Народ служил ему, хотя думал, что вышел из-под его контроля. Русский народ и здесь продолжает платить за своё нелояльное отношение к государству. Одной из задач большевиков было свержение государства. Именно этим объясняется массовая поддержка народом революционеров. Народ с радостью служил новым лидерам, ведь впервые за много веков появилась возможность избавиться от государства. Огромное количество живы стало накапливаться в людях. Революция практически не встретила какого-либо серьёзного сопротивления, это вполне объяснимо, образ свободного общества, созданный миллионами, оказался чрезвычайно мощным, его не могли выдержать старые власти. И они рухнули без сопротивления, я бы даже сказал, отдались со сладостным мазохизмом в руки нового образа. Большевики завершили задуманное, но остался образ свободного, негосударственного общества. С ним надо было что-то делать, и его стали вытравливать кровью. Волны репрессий не прекращались десятилетиями. Уничтожалась жива, уничтожались личности, уничтожалась свобода. Народ хотел служить, но не ведал кому.

 

© Леснич Велесов All rights reserved.

Свързани произведения
Comments
Please sign in with your account so you can comment and vote.
Random works
: ??:??