Състоянието на сегашния свят е резултат от идеите, които са реализирани от хора, живели преди нас. Много от тези идеи са противни на вярата в Христос и затова по естеството си те са идолопоклоннически. Съвременните идоли не са статуи, а модели на мислене, идеологии, които се издигат против познаването на Господа и изграждат внушителни по размери крепости в умовете на хората. Индивидуализмът и социализмът са две от цитаделите, предназначени да държат хората в робство – далеч от познаването на Божия Син.
Индивидуализмът е морално гледище, политическа философия, идеология, социален възглед и учение, утвърждаващо индивида, отделната личност като най-висша ценност.
Индивидуализмът поставя в центъра на вниманието човека с фундаменталната предпоставка, че той е „от първостепенно значение в борбата за освобождение“. Прецизно рафинираната през годините социалистическа философия се застъпва от своя страна за повсеместен контрол не само върху материалните притежания на хората, а в крайна сметка за държавно господство във всяка сфера на човешкия живот.
В световен мащаб настоящото партньорство на двете на пръв поглед противоречащи си идеологии води до нова диктатура, в която човешката себецентричност, и оттук извратеност, е поставена под мощна държавна протекция. Интересен е фактът, че и индивидуализмът, и социализмът взимат принципи от Божието слово – афишират понятия, боравят с термини, които звучат добре, приемливо и морално, но отричайки Божия Син, в крайна сметка водят към заблуда.
Лъжата, която е близо до истината, е най-коварна. Тя борави с истина, но щипката неистина в нея я прави да обрича хората на гибел. И индивидуализмът, и социализмът обещават свобода, но това не е библейската свобода. Свободата не е относително понятие и се намира в следването на истината на Божието слово. Единствено свободата, за която Исус плати цена, е абсолютна и истинска. Чрез призива да следва собствената си воля идолопоклонническите идеологии поробват човека, с което го спират от възможността да се покори на Божията воля.
© Явор Костов Todos los derechos reservados