24 nov 2023, 11:40

"Прекрасният нов свят" 

  Ensayos » Otros
500 3 7
2 мин за четене

През 1932 година излиза романът на Олдъс Хъксли „Прекрасният нов свят”, чието действие се развива в далечното бъдеще. Сюжетът описва човечеството през 26-ти век като силно развил се колектив от безчувствени хора, които през годините на своето историческо развитие са овладели технологията за изкуствено възпроизвеждане, а евгениката и хипнопедията (обучението или внушението по време на сън) са основни техни средства в изграждането на едно мирно и подредено общество. „Прекрасният нов свят” е изграден, но на изключително висока цена – човекът се е разделил с много голяма част от това, което е естествено за него. Той не може да твори и да се наслаждава на творчеството, не може да изпитва чувства и е лишен най-вече от възможността да расте в истинско семейство – семейство с мама и татко.

 

„Утопиите изглеждат много по-осъществими, отколкото се смяташе някога. Сега ние сме изправени пред друг тревожен въпрос: как да избегнем окончателното им осъществяване?…  Животът крачи към утопиите.” Тези думи на известния руски религиозен философ Николай Александрович Бердяев (1874 – 1948 г.) са от сборника статии „Новото средновековие“, издаден в Берлин през 1924 г. Написани са от него в контекста на вече случилата се в собствената му страна кървава пролетарска революция. Този знаменит мислител знае от личен опит какви са последиците от една безбожна идеология, която гледа на човека просто като на средство за изграждане на „прекрасния нов свят”. 

 

Интересен е фактът, че ние, хората, които нито живеем в 26-ти век, нито пък сме живели в първата четвърт на 20-ти век, сякаш отново се изправяме пред угрозата нечии утопични намерения да оформят обществото по образ и подобие на строителите на „прекрасния нов свят”. Разбира се, за да бъдат достигнати постиженията на бъдещите земляни от 26-ти век, за които пише Хъксли, човек трябва да извърви своя път, но днес смело можем да заявим, че пътят вече е преполовен. Краят се вижда, а сме едва в началото на третото хилядолетие.

И все пак, има и някои трудности, които трябва да бъдат премахнати. Няколко препятствия.

 

Само няколко пречки, една от които е традиционното семейство. И държавниците утописти решават, че ще се справят с въпросната трудност с последователна антисемейна политика. И с будещо възхищение постоянство започват да внушават, че държавата по право има крайната дума при отглеждането на децата, защото по-добре от родителите може да отглежда бъдещите строители на новия свят. И този нов квази-родител започва да се грижи така, че бързо създава колектив от нови, безполови, безчувствени, технологично развити хора, чиято основна цел е да построят едно мирно и подредено общество. „Прекрасният нов свят“. И „Прекрасният нов свят” наистина е на път да бъде изграден, но на изключително висока цена – човекът се е разделил с много голяма част от това, което е естествено за него.

 

И понеже не искам да завърша с тази мрачна прогноза, обръщам внимание на продължението на думите на известния руски религиозен философ от сборника статии „Новото средновековие“, които се надявам да прозвучат като малка утеха за тези, които не желаят да участват в изграждането на утопичния „прекрасен нов свят”: „И може би започва нов век, когато интелигенцията и образованите хора ще мечтаят за средства, чрез които да избегнат утопиите и да се върнат към едно неутопично общество, не така съвършено, но по-свободно” – Николай Бердяев.

 

Бележка на автора : За пръв път част от статията е публикувана в електронното издание „Свобода за всеки“

© Явор Костов Todos los derechos reservados

Comentarios
Por favor, acceda con su perfil, para poder hacer comentarios y votar.
  • Всяко нещо измислено от човек рано или по- късно ще се забрави или изчезва, но Божието се сбъдва и е вечно!
  • Весело посрещане на Рождество Христово, smelo_sarce (Явор Костов)! Бъди здрав и благословен от Спасителя!
  • Явно става дума за така наречената дистопия, а не утопия. Американският писател Рей Нелсън има един разказ: “Осем часа сутринта”, по който е направен филмът “Те живеят”. Там се разказва за извънземни, внедрили се в управлението на Земята, които тотално контролират хората. Извънземните са досущ като хората, с тази разлика, че нямат чувства и душа. Вие говорите за друго, но идеята за тотален контрол отдавна е успешно реализирана в нашия свят: Гугъл, Фейсбук и всички бисквитки, които ни искат “разрешение” да събират личните ни данни, със чисто “статистическа” цел, разбира се. Ние сме прозрачни, откриваеми, вече нямаме тайни и личен живот. Случи се това, за което пишеше Евгений Зямятин в романа си “Ние”.
  • Никоя философска школа не е постигнала целите си.
    Нима Платон,Аристотел и след тях Сен Симона,Шарл Фурие,Томазо Кампанела са преживели своите утопии и са ги видели като реализирана идея?Хегелианците Маркс и Енгелс имат концепция,но...непрекъснато биват ревизирани от последвалите революции,както те са ревизирали революциите в Англия,Холандия (Нидерландия)и Американската революция?!
    Може би Адам Смит е "прагматичен баща" на днешното капиталистическата действителност...
  • Благодаря за коментарите ви г-н Каменов и г-жо Цанева.
    Поздрави.
  • Цитираният роман е култов далеч извън сферата на фантастиката.
    И наистина показва едно алтернативно бъдеще, което вече сякаш не звучи фантастика, а...
    Поздравявам те.
  • „И може би започва нов век, когато интелигенцията и образованите хора ще мечтаят за средства, чрез които да избегнат утопиите и да се върнат към едно неутопично общество, не така съвършено, но по-свободно” – Николай Бердяев.
    Искрено се надявам това да се случи. Респект за поредната разтърсваща творба, Явор.
Propuestas
: ??:??