"Разкрепостените сядат на бара, останалите са дошли само да пият." Хората ходят в баровете заради две неща -"Някой" или "Нещо". "Нещо"- това е качеството на предлаганите напитки, разнообразието в асортимента. "Някой"- това са барманите и така нареченият "сервиз", който предлагат, тоест отношението към гостите на бара. "Барманът е аристократа на работническата класа." Култова реплика от корицата на барманството - филма "Коктейл". За да си барман, трябва преди всичко да си психолог и да умееш да разговаряш с хората, когато някой седне на бара, в 80% от случаите той сяда, за да си говори с бармана, защото, съгласете се с мен, меките кожени сепарета са къде-къде по-удобни за разпускане с любимото питие и приятна компания. Не случайно, в съвременото обучение на бармани основната част от подготовката включва психология - езика на тялото, умение за предлагане на различните неща, преценка на всеки един гост на бара! С две думи - барманът е психолог - манипулатор, който забавлявайки хората, им продава качествени напитки и сервиз. Добрият барман притежава знания за всички напитки - история, съдържание, начини на приготвене, както и подходящите за тях комбинации, умее да работи бързо и в екип, има добар уоркинг флеар, изглежда добре и знае границата между умението да предлагаш и нахалството. Единственото по-лошо нещо от неучтив барман е лъжливият барман, сервиращ фалшив алкохол. Барманът е слушател и разказвач едновременно, добрият барман е дискретен и никога не злоупотребява с информацията получена на бара. Обикновенно на бара сядат така наречените редовни клиенти. Барманът е профайлър, правещ психопортрети на заподозрените на бара. Има едно нещо, което сварзва всички клиенти на бара и това е, че или обичат да говорят, или да им говорят. В зависимост от това се делят на няколко психопрофила. Ето някои от тях:
Правещият се - Облечен е добре почти винаги пие едно и също, като междувременно преди да дойде на бара е отворил книгата си със коктейли, която тайно е купил с надеждата, че като поръча „Линджбърк лемонейд" на мадамата с него и двамата ще изпитат душевен оргазъм. Не пропуска възможността да ти направи „шеговита забележка", че лайма не трябва да се стиска, а само да се пусне в чашата, така бил чел. Иначе е добродушен типаж, който оставя бакшиш само, ако е с жена.
Тузарът (Гъзето) - Не говори много, по-скоро обича ти да му говориш, облечен е с последните модели на класиците в стриит модата - Levi's, Diesel, Replay, Energie и т. н. Пие само уиски с редбул, сяда на бара дори, когато види табелка -„Резерве", защото си мисли, че всичко му е позволено само, защото има повече пари. Обича да черпи както красивите жени на бара, така и теб, винаги оставя добър бакшиш. Не пропуска вазможност да покаже благосастоянието си на бара. Запалката е Дюпон, Давидоф или Зипо, ключовете за колата (BMW, AUDI, Mercedes ), цигарите са бял Давидоф и всичко това прилежно подредено на бара, което всъщност го кара да си мисли, че е човек със стил.
Готиният - Най-често твой познат или приятел, който обича да сяда на бара, в повечето случай пие български алкохол, в което няма нищо лошо, не оставя голям бакшиш, защото няма такава възможност. Облича се добре и умее да се забавлява, защото не го интересува мнението на другите, обикновено води със себе си симпатични момичета, които вдигат общото настроение на бара. Той е от хората, на които искренно се радвате и непринудените му разговори и държание правят работата ви доста приятна.
Разбира се, съществуват още много други типове хора, сядащи на бара, които се срещат по-рядко, като Подозрителният - винаги спорещ с барамана за качеството на алкохола и неговото количество, държи питието му винаги да се налива пред него и то със старата метална мярка, съмнява се в плурера 285P, въпреки нечовешките ти усилия да му обясниш, че това е световен стандарт и се използва в целият свят!
Другият по-интересен гост на бара е Оплакващият се - най- често човек на средна възраст, който живее наблизо и си мисли, че ти си кошче за душевен отпадък, мрънка за всичко, обикновенно пие голяма Савой с количка и не спира да говори с часове за жената, децата, футбола и правителството!
Жените на бара също играят няколко основни роли. Масово те сядат на бара, поблазнени от барманското внимание, което ги кара да преиграват ролята, която са решили да играят, сядайки на бара. Флиртът е основната причина, караща жените да сядат на бара. Да чукаш бармана в любимото си заведение е класика, както да спиш със загорелия спасител на морето. Някои жени изобщо не осъзнават, че предимството на бара е комуникацията с бармана, която в повечето случаи е доста приятна, стига барманът да умее да усеща докъде е границата на личното пространство, нахалството и служебните задължения. Повечето жени, особено по-красивите се държат адски високомерно и игнорират всеки бармански въпрос, който не е свързан със задължението ти. Обикновено пият леки коктейли или Бейлис, с изключение на случаите, когато искат да се напият бързо, тогава им правя от любимите си шотове Абсент с черен афтър шок, което всъщност ги прави истински и свалят маските на моралните устои. Забавляващите се с бармана жени привличат вниманието на останалите мъже, което повишава шанса им да не си тръгнат сами или най-малкото - да се запознаят с нови хора. Златното правило на бара е: Дръжте се естествено. Така вдъхвате смелост на хората около вас да търсят допирни точки. В крайна сметка сте дошли да се забавлявате, нали? Не е задължително да си разменяте телефоните! Не случайно столовете на бара са наредени един до друг, целта е дори непознатите хора, седнали до вас да се чувстват сякаш са седнали с приятели. Барманът е социален елемент, който има свойството да свързва хора от различна социална среда, помагайки им да се забавляват, докато консумират егото си с подходящо питие.
© Жоро Todos los derechos reservados