Няма никакъв Дядо Коледа
Духът на Коледа опитваше да влезе през витрините на магазините, но колкото и да се стараеше да се настани там, единственото, което успяваше да постигне, бяха нелепите украси, които по-скоро плашеха, отколкото привличаха децата. Изплашени бяха и родителите – цените не бяха достъпни за тях. Въпреки че работеха по дванадесет часа и нямаха време за децата си, накрая нямаха пари поне да им купят мечтаните подаръци. Напрежение, а не вълшебство витаеше във въздуха. На всичкото отгоре, светлините на уличните лампи едва мъждукаха, с което отлагаха празничната еуфория за някоя друга, по-добра година, в която финансовата криза и нейните уродливи деца ще да бъдат добре забравено минало.
Коста, петгодишен хлапак от краен столичен квартал, се радваше на настъпващия празник по свой начин. Смътно си спомняше отминалата Коледа. Не можеше да си прости, че след празничната вечеря на Бъдни вечер заспа и не успя да дочака добрия старец да влезе през прозореца – комините в блоковете бяха запушени. От тогава ядеше редовно овесена каша, която майка му – Мария- приготвяше сутрин и супата за вечеря, а в детската градина не пропускаше нито обяда, нито следобедната закуска. Беше чул, че ако се храни така, както възрастните очакват от него, ще порасне много бързо. На тях можеше да им се вярва, защото те винаги успяват да дочакат идването на добрия Дядо Коледа. Как иначе биха знаели историята за чудесата, които твори в тихата нощ? Коста не мечтаеше за някаква глупава компютърна игра, като приятеля му Иван от детската градина. Той дори тайничко се присмиваше на мечтата на съседката Лена за куклена къща, но на нея ù прощаваше, защото беше цяла година по-малка, пък и беше момиче все пак! Коста искаше само едно – татко му, Никола, да влезе през прозореца или вратата, вместо Дядо Коледа. Макар и малък, той усещаше, че добрият дядо няма да има нищо против къщите, в които трябваше да се отбие да намалеят с една. Mомчето беше убедено, че ако татко му се прибере, той самият ще му купи всички подаръци на света. Дори и да не го направеше, щеше да го вдигне на раменете си и да обиколи с него квартала, а момчетата нямаше вече да го наричат „слабак” и да му се заканват с присмеха: „Какво ще направиш? Ще кажеш на баща ти, който го няма ли?” В мислите на Коста, който никога не беше виждал баща си, той беше висок, много силен – почти като Гробаря от „Разбиване” – и го обичаше много. Беше си тръгнал, защото нямаше как да работи, след като малкото му бебе плачеше по цели нощи. Така му беше казала майката на баща му, баба Елена, която веднъж през лятото го взимаше за една седмица на вилата. Коста я разпитваше непрекъснато за своя родител, но тя отговаряше, че няма за какво да му разказва.
Вчера беше Никулден и баба Елена се обади по телефона, докато той и майка му вечеряха скумрия, вместо шаран. Той се скри зад вратата и подслушваше. „Дядо Коледа е чул молбата ми и баба сега подготвя мама за връщането на татко.” Затаи дъх и напрегна слуха си.
„Не, не, Елена. Само аз и Коста сме у дома... Какъв мъж, моля ти се? Нека не си разваляме празниците... Шегуваш ли се? Знаеш, че единственият мъж в живота ми е Коста... Какво каза? Не! Не е вярно! Никола! Никола!”
Коста забрави за това, че трябваше да се крие и влетя в хола. Беше готов да се хвърли на врата на майка си и да я моли да позволи на татко му да се върне. Когато влезе, обаче, я видя паднала на колене и притиснала телефонната слушалка към гърдите си.
- Мамо, мамо, кога?
- Не сега, Коста, не сега, маминото...
- Защо да чакаме Коледа, мамо? Нека тати си дойде още сега. Коледа е тогава, когато всички сме заедно. Така каза госпожа Стоева в детската градина, а тя никога не лъже.
- Татко ти няма да се върне, малкият ми – каза Мария и го прегърна.
- Как така няма да се върне? Баба не се ли обади да ти каже, че той се връща. Тя сигурно му е обяснила, че аз вече съм пораснал и не плача през нощта. Тати вече ще може да работи спокойно у нас и... и...
- Коста, ела да седнем. Слушай ме внимателно. Да, ти порасна и е време да говоря с теб като с голям човек. Преди време татко ти ни напусна, не защото ти плачеше, както ти е казала баба Елена, а защото аз не бях добре и той се изтощаваше да се справя и с двама ни. Имаше нужда от жена, която да се грижи за него, за да пише книгите си, а аз не можех. Затова си тръгна. Даже замина в чужбина. Аз не спрях да го обичам и винаги, когато баба ти идваше да те вземе, се чувствах така, все едно правя една крачка към татко ти. Разбираш ли ме?
- Да, мамо, разбирам те, защото когато ходя у баба, аз мога да виждам играчките и снимките на татко, когато е бил малък и аз все едно съм по-близо до него.
- Миличкото ми дете! Ти наистина си пораснал – повтори Мария, защото самата тя не можеше да повярва на това.
- Мамо, мамо, кажи ми защо татко никога няма да се върне? Баба не му ли е казала, че ти вече си добре и можеш да се грижиш за него?
- Сигурно му е казала, миличък, защото той беше тръгнал за България с голям камион. Тази вечер, обаче, камионът катастрофирал и... Татко ти е починал, миличък!
- Как така? Като баба Недялка и дядо Цецо ли?
- Да, момчето ми, като тях.
- Но той не е стар. Той е млад като теб, мамо!
- Така е, Коста, млад беше, но понякога това се случва. Много ми е мъчно, миличко. Аз обичам татко ти.
- Аз мразя Коледа! Няма никакъв Дядо Коледа. Ако го имаше, той нямаше да попречи на тати да се върне у дома.
Коста избяга в стаята си и свали коледната украса, която майка му беше закачила сутринта. Свали от вратата календара с шоколади, от които трябваше да си взима по един всеки ден, за да помогне на Коледа да дойде по-бързо. Той вече не вярваше на тези детински измишльотини.
© Весислава Савова Todos los derechos reservados
не бива да става така...
само да не ми се смееш, но все още си вярвам с трепет...
прегръщам те.