Здравей, Европа! Посрещам те по стар български обичай с хляб и сол. Добре дошла в моята България! Добре дошла отново. Ти искаш да ни наречеш европейци, а ний сме "неразумни юроде", защото се чувстваме такива отколе. Помниш ли, че ни познаваш? Ти имаш Версай, ние - двореца на Симеон Велики. Ти имаш Ватикана, ние - Рилската света обител. Ти имаш Орлеанската дева, а ние - Райна Княгиня. Ти имаш тамплиерите, ние - ослепените войни на Самуила. Ти имаш... ние - също! Знаеш ли, че всъщност никога не сме се разделяли. Само че преди да бъдем европейци, сме били, сме и ще бъдем българи. Народ българи. Народ - ограбван, предаван и продаван, обругаван и безчестен, но възраждал се - горд и непримирим, силен и истински. Това е моят народ. Това е България. Това съм аз. Прехласвам се пред прелестите на Европа, ала в сърцето ми отекват думите "Мила Родино, ти си земен рай" Отговорна съм пред хубостта на Албена, пред занемелите камбани на Елин Пелин... За мен това е България. И още много. Европа е тук! Добре дошла отново. Знаеш ли, че всъщност никога не сме се разделяли. Ако искаш да се наречем европейци - приеми ни такива, каквито сме, не променяй душата ни, както е модно в Европа. Свободни сме и такива ще бъдем! Упорити и жилави, емоционални и чувствителни. Мила гостенко, вземи от вярата ми, че ще бъде утре! Вземи от силата ми, че ще бъда утре! Вземи от моята любов към България - и ще станеш частица от нея! Добре дошла отново! Знаеш ли, всъщност никога не сме се разделяли. Здравей, Европа! Ако решиш - остани и ни посрещни в дома си по стар български обичай - с хляб и сол.
Съгласна съм, но точно защото много векове сме запазили идентичността си като народ, трябва да продължим да го правим, понякога и против собствената си воля. Вече твърде малко неща ни обединяват като народ, за жалост по-скоро спортни, отколкото политически. Не съм горда, че съм българка в ХХ век, но съм горда, че имаме такава история. Малко патриотизъм понякога помага.
Звучи въодушевяващо наистина, но къй знае защо не съм особено въодушевен. Имам чувството, че сме се намъкнали в Европа с всичката си цигания, независимо от паметниците на културата. Дано да се лъжа.
Иначе от самия текст лъха "бодър оптимизъм", както разправяше някога един голям б.г. вожд.
Какви са тези коментари, бе хора? Какво толкова ви подразни от историята ни - тя е такава и ние не можем да я променим. Аз я чувствам така и така пиша произведенията си - а, че някой е настроен срещу всичко и всички - това си е негов проблем. И какви 42-годишни, и какви мушмули, и какви гласове????
О, може. Щом като 42-годишният се е снимал сред цъфнали мушмули, може...И не съм "приятелче", такава фамилиарност си позволявайте на женския пазар. От отговора Ви ми направиха две неща впечатление, и това е че употребихте изрази като "неговите функции са били къде къде по-други" и "съвсеееем други цели", които свидетелстват само за едно, а именно, че сам не сте наясно с материята. Първо вземете някоя и друга книжка и ги прегледайте сред мушмулите, а сетне говорете. Защото съм съвсем убеден в това, което съм казал, и като изключим езотеричната страна на ордена на тамлиерите (която прави още по-безумна асоциацията), то знам, че това, което съм казал е безпорно истина.
И, моля ви - не сравнявайте Рилският манастир с Ватикана, най-малкото защото Ватикана съвсем не е "свята" и не знам изобщо кога е била свята. (справка - "Свещеният вертеп" Л. Таксил). Ако изобщо, Ватикана може да се нарече "свята", то е само и единствено заради безсмъртни произведения на т.нар от вас "Микеланджеловци".
Едно 16 годишно момче понякога би разбрало повече от един 42 год. мъж, снимал се сред цъфнали овошки? Асоциациите са небивали по своята наивност и мисля, че за всеки, който е запознат малко по-подробно с историята на България и с европейското културно наследство това е ясно като бял ден. Затова мисля, че сякаш са излишни въпроси като "На какво основание се сравнява Ватикана, в чиито музеи е половината Ренесанс, и която е събрала ведно Микеланджело, Рафаело, Бернини и др. с Рилския манастир, при все, че Зографският манастир в Атон е с доста по-интересна библиотека и пази доста повече съкровища? Или с това на какво основание се сравнява рицарски орден, създаден по време на кръстоносните походи с цел да защитава поклонниците по пътищата за светите земи с 14 000 български войни, ослепени от Василий 2 от гняв и скръб поради смъртта на един от любимите му генерали в бой с българите? Или с какво право се сравнява Райна Княгина със светицата Света Йоана, изгорена на клада (!), а по-късно - канонизирана за светица (но не заради обсадата на Орлеан, а заради това, че чувала гласовете на светците Катерина, Маргарита и архангел Михаил? и подобни други въпроси. Ако уважаемия sorbus ми отговори на тези въпроси, аз ще призная, че едно 16 годишно момче не би разбрало тези сложни асоциации.
Само в един град на Италия (Флоренция, Венеция) има повече запазена и уважавана история, отколкото в половин България. Е, това не би трябвало да е причина за сравнения... по-скоро е мотивация да живеем тук и сега, а не да наблягаме непрекъснато на митове и легнди. Иначе поздравления за патриотизма!
Доста глупаво е да се сравнява Версай с двореца на Симеон, от който са останали ....всеки знае какво е останало.
Освен това също не може да се сравнява Ватикана с Рилския манастир, да не говорим за тамплиерите и самуиловите войни. А Райна княгиня и Жана Д`Арк...та това е смехотворно!!!! КАкви са тези асоциации?
Блокирането на рекламите (Ad Blocker) е в нарушение на правилата за ползване на платформата! Добавете сайта в списъка с изключения във Вашия Ad blocker!
Може да избегнете показването на рекламите, като направите дарение и получите статут на ВИП потребител/Автор ПЛЮС.