Животът в съвременното общество,
разгледан през опозицията локално-глобално
Съвременното общество е много разнородно. То има голям брой нива, както и животът в него. Освен това в различните части на света, има различни общества. Това дава повод животът да се разглежда през опозицията локално-глобално.
В съвременните общества е все по-трудно светът да бъде видян през тази опозиция, защото е трудно за местното да се противопостави на световното. Нали репликата “Светът е едно глобално село” се повтаря все по-често. Наистина – за все повече хора, и дори за цели общества, вече не съществуват ограничения като средства, пространство, език...
Не е лесно да бъдат възприети чуждата култура и чуждият начин на живот, но младите и интелигентни хора са толерантни и “отворени” за различното. Те проявяват интерес и уважение към традициите, обичаите и начина на живот, който имат другите общества.
Днес обаче освен привърженици, глобализацията има и противници. В съвременното българско общество се появиха дори националисти, които могат да бъдат разглеждани като крайна форма на антиглобалистите.
Последните безкрайно много държат на националната си идентичност и организират масови протести, особено при срещи на големи международни организации като Европейския съюз, ООН, НАТО и др. Наистина има опасност от загубата на някои значими национални ценности, но създаването на такива организации носи и много позитиви за членовете им. Ако това не беше така, тези организации нямаше да бъдат създавани.
Хубавата страна на живота в съвременното общество е, че всеки може да го разглежда през личната си позиция, била тя на космополит или антиглобалист. Крайното противопоставяне между локалното и глобалното не е чак толкова необходимо, защото всеки може да избере своя житейски стил.
© Мария Все права защищены