Близките на покойника си тръгнаха преди малко. Бяха само двама – жената му и негов приятел. Аз стоях отстрани и наблюдавах кратката погребална церемония. Гробището отдавна е препълнено и се налага да изравят мъртвите от гробовете им, че да погребват там други.
Нещата вървяха към лошо още през далечната две хиляди и девета година, че и преди това – още от началото на новия век, но сега през две хиляди шестдесет и девета година – няма надежда за България и българите.
Вече съм стар и изнемощял, но преживях две големи войни: Третата световна война през две хиляди и двадесета, както и т.н. „Вътрешно-държавна война” през две хиляди четиридесет и първа. Тогава конфликтът между българското населени и циганския етнос се превърна в серия от серия сблъсъци, разправии и обиди във война. По това време българите наброяваха около четири милиона и триста хиляди, а циганите – някъде, пет милиона и половина. Обстановката беше страшна. Улиците и сградите бяха барикадирани, навсякъде имаше трупове и наранени, които лежаха на земята, крещейки от неземна болка. Ресурсите бяха на изчерпване и хората умира също така от глад и мизерия. Болести останали в миналите отново напомняха за себе си – чумата, туберкулозата и всевъзможни други моряха както българи, така и цигани.
Европейските сили не си помръднаха пръста да помогнат на България под претекст, че във вътрешните конфликти на една държава не трябва да се намесва никой друг освен самата държава. Много неща се промениха в Европа след Третата световна война : Европейският съюз се разпадна, Франция, Германия, Италия и Швеция бяха бомбардирани по време на войната и изгубиха страшно много „човешки материал”, както ги наричаше американският президент по това време – Джон Ърбан.
„Вътрешно-държавната война” приключи с подписването на Пловдивския договор през две хиляди четиридесет и осма година. Изглежда циганите спечелиха войната, въпреки огромните жертви, които дадоха. Войната отне около два милиона цигански живота и над два и половина милиона български. България беше разорена. Българите масово се преселваха в други страни, най-често се насочваха към Канада, където войната почти не се усети, а някои от оцелелите във войната не понесоха положението и предпочетоха сами да отнемат животите си.
Затова и сега през две хиляди шестдесет и девета година в България има само три милиона жители, от които едва половина милион българи. Народът застаряваше, умираше, младите се изселваха, а деца почти не се раждаха. Циганите погазиха културата, историята и духа на българите.
Със сълзи на очите разказвам последните страници от историята на България. Разказвам и усещам как сърцето ми се пръска. Реших – в момента живея един от последните си дни на земята. Последните си като българин.
© Денис Метев Все права защищены