Nov 20, 2014, 7:04 PM

Историческият музей - бедното сираче на чирпанската култура 

  Podcasts » Critical articles
1762 0 0
3 мин reading

ИСТОРИЧЕСКИЯТ МУЗЕЙ – БЕДНОТО СИРАЧЕ НА ЧИРПАНСКАТА КУЛТУРА

Уважаеми читатели, ще започна с едно писмо, което получих в графата „Лични“ на Фейсбук: „Извинете, може ли да попитам къде се намира Историческия музей в Чирпан?“. Въпросът не беше зададен от човек, който не е от Чирпан, а от млада чирпанлийка! Ще продължа с една реплика от възрастна жена, която заварих в музея малко преди откриването на изложбата от накити: „Миланов, идвам тук за първи път. Досега не знаех, че в града има Исторически музей!“. А, жената е с изразен афинитет към културата… Хората от града не знаят, че имаме Исторически музей! Това е печално и страшно, дори! Въпросът е: защо и кой позволи Историческият музей да бъде сирачето на чирпанската култура? Отговорът: защото винаги музеят на Яворов е фаворизиран! В публичното пространство е създадено натрапчивото чувство, че нищо извън музея на поета няма място в културния живот на града, че там е неговия център и само проявите в него са „истински“, а всичко останало е „сурогат“ и „вторичност“. Може да го има, но може и да го няма! Но нищо и никой не може да затъмнява славата на единствения културен олтар в града и на неговите пророци, во главе с един от тях! Неслучайно, градът няма театрална зала! Неслучайно, читалищната сграда тъне в разруха! Целта е една единствена: да се измести културният живот на града от своите естествени обиталища и да се съсредоточи на едно единствено място: музеят на Яворов! За да бъде под зоркия поглед на Уредника! За да бъде тотално контролиран! За да не се отклони някой от правия път!

В очите на адептите на статуквото Историческият музей е заплаха, защото в своите хранилища той крие истински богатства! Съдете сами: музеят събира, проучва и изследва археологията, историята и етнографията на Чирпан и региона. Основните колекции във фондовете включват снимки, вещи, документи, свързани с миналото на Чирпан и околностите, лични вещи и други материали, свързани с видни дейци от Възраждането, борбите за съединение на българските земи, стопанското и културно развитие на района. Безспорно най-значимият археологически обект на музея е Карасура. Това място пази уникални исторически свидетелства за живота от неолита (ІV хил.пр.н.е.) до късното средновековие (XІV в. от н.е.). Проучва се от 1981 г. от екипи от български и немски изследователи. Обхваща селищна могила Калето и околността, както и южно разположения хълм Кайряка. Разкрити са три порти, десет кули, църковни и жилищни постройки, както в укрепената част, така и извън нея. Откритият при археологическите разкопки материал е много разнообразен: отделни архитектурни елементи, каменни колони с надписи, скулптурни и култови паметници от предхристиянската епоха, оръдия на труда, монети. Богата е колекцията от средновековни накити. Голямо е количеството на намерената керамика от различните епохи, в която се включват над 250 възстановени съда. Между тях се откроява прекрасната колективна находка от 30 съда с изящни форми и украси от ХІ в. Цялото това уникално богатство стои заключено. До него хората нямат достъп. Те дори нямат представа за неговото съществуване!

Нужна е незабавна промяна! Тук и сега! Какво може да се направи? Общината да вземе мерки за осъществяване на основен ремонт на сградата и превръщането й в модерен музей, отговарящ на всички съвременни изисквания. Единственият начин това да стане е чрез проект, с който да се кандидатства през новия програмен период 2014-2020 г. Проектът трябва да бъде пълен и всеобхватен: сграда, оборудване, обзавеждане, както и да включва уникалния парк, с който разполага музея. Не бива да се забравя и Карасура, където усилията трябва да продължат, проблемите да се решат и обектът да се превърне в туристическа атракция. Това е пътят, уважаеми читатели! Целта е ясна: Чирпан да стане световна туристическа дестинация! Защото на Чирпан му предстои бляскаво туристическо бъдеще!

Георги МИЛАНОВ

© Георги Миланов All rights reserved.

Comments
Please sign in with your account so you can comment and vote.
Random works
: ??:??