Nov 18, 2009, 11:53 AM

Защо е безочливо да има паметник на "Незнайния турски воин"? 

  Podcasts » Others
4363 1 67
3 мин reading


    Неотдавна в новините се разтръби за прословутите братя Юзеирови и техния паметник на незнайния турски воин. След като събра достатъчно негативи от медийния интерес, паметникът бе "бутнат". Премиерът отново компетентно размаха пръст, че ще има наказани за наглия анти-български акт.
    С вчерашна дата вече новините гласят, че същите инициатори за изграждането на въпросния монумент, го издигат наново, но този път в "личния си двор". На паметника, видиш ли, щяло да бъде изписано "Българийо, за тебе те умряха" - известна извадка от Вазовото стихотворение "Новото гробище край Сливница". Досущ като паметника на Незнайния воин в София.
    Странното е, че в понятието "Незнаен турски воин", умрял за България, има нещо невероятно цинично. Първото е, че в пъти повече турски воини са умрели, за да задържат България в границите на тогавашната Османска империя, отколкото за свободата или целостта на България. Това, което неминуемо изпъква в конкретния случай е, че по-скоро паметникът оплаква тези бойци, а не умрелите чужденци за нашата родина. Разбира се, в държава, която е страдала от близо петвековно потисничество, това е не просто цинизъм, а грозно безочие. Слагането на Вазовите думи за епитафия е още по-безумно. Та нали именно Вазов нарича "Иго" това, което съвременните ни историци се опитват да преиначат като "присъствие"! Как така думите на същия автор ще седят на паметник на Незнайния турски воин?
    Няма логика да има незнаен турски воин в България. Все едно в Турция да изникне паметник за "Незнайния еничарин". Турцийо, за тебе те умряха? Не, те умряха заради тебе. И същото важи и за въпросния турски воин. Никой не отрича възможността етнически турци да са участвали редом с българи в, примерно, Сръбско-Българската война. Но в Българската Армия всички са бойни единици, независимо дали са турци, арменци, или евреи. Съответно "Българийо, за тебе те умряха" ги включва така или иначе. От какъв зор да се изгражда специален паметник за тях?
    Не по-малко цинично е, че всеки ден джамията в центъра на София пуска записи на мюсюлмански напеви. Колкото и да е толерантен българският народ, не е редно символът на робството - ислямската вяра, да бъде допълнително стимулирана да се разпространява в центъра на "европейската" ни столица. Нима забравихме "Време разделно"? Просто поредната илюстрация на абсурдно анти-българско поведение.
    Същото важи и за новините на турски език. Да, има турски малцинства в България и те трябва да знаят какви са българските новини. Но това не е редно да е за сметка на Българската Национална Телевизия, (независимо, че държавна такава изобщо не би следвало да има). И никой дори не демонстрира опит да разреши този проблем.
    Тези малки дразнещи актове на криворазбрана толерантност обаче хич не притесняват редовия българин. Че най-голямата звезда на България е ексцентричният ром-гей с турското име Азис. Същевременно, същият този ромосексуалист се казва Васил - също като Левски - символът на борбеността на българите срещу Османското владичество. И най-грозното е как задникът на гореспоменатия ром беше опнат на 3х4 м билборд, не къде да е, а на паметника "Левски" в столицата.
    Тъжен е начинът, по който нацията ни запазва мълчание пред цялата тази антибългарщина. И, вероятно, трябва да се благодари на наглеци като братя Юзеирови, че поне ни поддържат будни. Както и на наглец като Ахмед Доган, който отново е под "невидим" политически чадър. А ние, които живеем за тази България, само чакаме "чудото", "тотото", Царят или Бойко да ни оправят и прочее безумия.
    Не съм виждал друга държава в Европа, в която толкова малко да се вее националният флаг - по прозорци, сгради, почти никъде не може да се види българския трикольор. Само по форумите за спорт се явяват няколко "смели ултраси" да се пенявят на неграмотен, почти български език (често изписан на латиница). Жалко е, България, че не ти пука за истинските тези, които "за теб умряха", дори на фона на поредния фарс, който ще пробута поредният ексцентричен представител на някое малцинство у нас.

© Тома Кашмирски All rights reserved.

Comments
Please sign in with your account so you can comment and vote.
  • Нямам време да прочета всичките 66 коментара, прочетох само последния. Заради хора като това момиче, в България не се вее толкова често националния флаг. Въпросната Милена, която е била на 17 години, според профила и, когато е коментирала, вероятно не е била в Гърция например. Или, ако е била, не е обърнала внимание на това, колко джамии има там. Нека дам за пример Кавала. Възможно е и да има джамия в този град, но ако има, службите се извършват тихо в тази джамия, понеже гърците не са толерантни към исляма. И аз не съм. Мюсюлманите също не са толерантни към християните, каквото и да лъжат и както и да се преструват на мирни душици. Тяхната цел е да направят исляма световна религия. И, да, мило момиче Моника, точно религията е била основното в Османската империя, не националността. Четете, и внимавайте. Иначе става страшно.
  • Питам, защото останах с друго впечатление от прочетеното . Благодаря за отговора!
  • Що за въпрос? Нямам нищо против турците, даже имам приятели турци.

    Но да омаловажаваш как 5 века са ни връщали назад в дървената си азиатска империя и сега да им възхваляваш воините, които вероятно са избили повече българи от когото и да било друг...

    <b>ЕТО ТОВА НЕ ГО РАЗБИРАМ!</b>
  • Интересно - не може да търпим нищо турско, но пък нека се "американизираме".Нямаме нищо против "робсвтото", което те ни налагат, а ни усещаме накъде вървим. Ако изобщо вървим нанякъде.
    "...не е редно символът на робството - ислямската вяра, да бъде допълнително стимулирана да се разпространява в центъра на "европейската" ни столица." - Още интересно нещо- как една религия се превръща в символ на робство. : ) До тук стигнах и спрях да чета, а има още много написано.
    Няма да коментирам надписа - пределно ясно е, че не е мястото си. : ) Едно не разбрах - възмущението от това, че ще съществува такъв паметник с такъв надпис или изобщо турците и всичко турско, те накара да напишеш това?
  • Е добре де този прословут турски войн какво е дирил в българия та паметник да му се прави? Почит за какво? Не вярвам трагедията да е била модерна и необходима. Браво за статията, има страст вътре.
  • Такаааа,аз доста закъснявам,но не мога да не изразя мнение!Още повече,че и аз не мога да си мълча!Поздравления,Тома!!!Трябват повече като теб (в сайта и съответно в България).Не обръщай чак толкова внимание на тези,които предпочитат да са "гражданско общество" пред това да са "нация" или "народност".ТЕ НЕ СА БЪЛГАРИ!!!Те са граждани на Европа или света,но НЕ СА БЪЛГАРИ!!!Всеки,който смее да отрече минимум 13 вековната ни история НЕ Е БЪЛГАРИН!!!Аз също,като теб имам познати турци и ги уважавам!В казармата служих в поделения ,в което бяхме 50/50 и най-добрият ми приятел беше турче от Търговище!Той също уважаваше мен повече от който и да било други.На 100% споделям твоето мнение!Виновна е държавата,че "толерира" подобни неща!Виновни сме ние,че си мълчим или вярваме на съмнителни учебници,историци и т.нар. народопсихолози!
    Аз нямам намерение да гоня ,когото и да било или да искам нещо от него!Аз искам своето!Аз искам БЪЛГАРСКОТО!!!

    Ето ти някои неща от мен(ако не си ги чел де).Там е изразено най-добре моето мнение:

    Къде си, дух патриотичен?



    Българийо, земя красива,

    къде са днес чедата твои?

    Задръж ги! Чуваш ли? Не бива

    да губят верните устои!



    Парче им дай от свойто тяло!

    Признай им колко ги обичаш!

    И как България се цяло

    хилядолетие наричаш!



    Хвали си миналото време –

    когато чинно пред галопа,

    понесъл българското племе,

    глава е свеждала Европа!



    И потопи ги ти, родино,

    в онези славни времена –

    не помнят дати и години,

    но, зная, помнят имена!



    Върни ги някъде в полята

    след някоя победа чудна

    да видят в кръв земя облята

    на вража орда многолюдна!



    Чети им Вазов неуморно!

    Попей за хората си смели!

    Кажи им гордо, отговорно,

    защо за теб са те умрели!



    Зови ги, мале, поотделно,

    че всяко име заслужава

    во век веков на място челно

    в устата техни да застава!



    Прости им туй, че са невежи

    и в своя дух ги просветли!

    Да знаеш, майко, еж се ежи,

    защото има гръб с бодли!



    И знай, Българийо, любима,

    на тях им трябва малко само –

    любов е имало и има,

    но днес е нужно леко рамо!


    Когато бавно ти отнемат свободата



    Когато закони те в ъгъл притискат,

    когато заплатата банка ти вземе,

    когато робот да си свише поискат,

    тогава готви се – за битка е време!



    Когато ти някой отнема правата,

    когато те лъжат за верния път,

    когато те карат да свеждаш главата,

    тогава за бой е настъпил мигът.



    Когато те тровят с лекарства токсични,

    когато ти мозъка с думи промиват,

    когато ти влязат в пространствата лични,

    тогава се флагове бойни ушиват.



    Когато ограбват душата ти чиста,

    когато заплашват и таз’ на децата,

    когато убиват у теб оптимиста,

    тогава дошъл е редът на войната.



    Когато за изход не виждаш табела,

    когато зазидат на входа вратата,

    когато секат ти надгробната стела,

    тогава стани и заритай стената!



    Тогава вдигни се и с воля щурмувай,

    дори да си счупиш в нея краката!

    Със зъби и нокти, до край, атакувай

    дорде си не върнеш ти свободата!


    ЩЕ ПРОДЪЛЖАВАМЕ

    ДА ПОМНИМ



    Онзи ден един дебил,

    на когото бих забил

    най-големия шамар,

    каза: „Българинът бил –

    според него – комплексар.”

    Комплексиран, щото той,

    рече оня индивид,

    в миналото ял е бой

    и е дълго ходел бит.

    Чужди мачкали били ни,

    та затуй сме толкоз свити

    и след толкова години

    сме със мозъци промити.

    Леле, как ни издокара

    тоз профан без аналог!

    Историк се ужким бара

    и народопсихолог?!

    Кой на тоя дава рамо

    за ефир национален?

    Тук едно ще кажа само:

    Този тип е криминален!

    Тоз кретен и разни други

    вредни вам са, но защо?

    Щото с главни са заслуги

    в прехода към общество.

    Общност нацията стана,

    „граждани” смени „народа”,

    много важна част от плана,

    който трябва да проводят.

    А пък всички патриоти

    етикират ги расисти,

    ненорнални, идиоти,

    психоболни, чак фашисти.



    Ний не сме такива, ей!

    Туй са техните заблуди!

    Както, в стиха, Ботев пей:

    „Свестните у нас са луди”.



    Ние помним Калоян,

    Тервел, Крум, Иван Асен,

    помним кървавия дан

    за земята ни платен.

    Помним битките безброй,

    носим българската слава –

    Одрин, Дойран, Ахелой,

    Шипка, Сливница и Драва.

    Знаем, нашите деди

    не напразно са умрели –

    героичните следи

    векове са тук ектели.



    Този отзвук не отеква,

    и под иго не рачи,

    и до днес се всеки сепва,

    щом в сърце му заечи.

    Българи сме, всите ние,

    твърдо и кораво племе,

    не можа да ни надвие

    даже някакво си време.

    На онези „умове”,

    дето казват, че сме малки,

    ще им времето рече:

    „С мен сравнени, вий сте жалки”.



    И когато те говорят,

    запушете си ушите!

    Тези гадове се борят

    да пречупят ни душите,

    да изтръгнат ни с кинжал,

    малкото наличен,

    в някой кът у нас остал,

    дух патриотичен.



    Насочете своя слух

    към сърца си, що нашепват:

    „Аз съм син на Аспарух

    и победите ме следват!”


  • "Драги, Домат, темата уж е статия, а не тема... "
    С този коментар се утвърди като абсолютен малоумник, Никодим.

    В качеството си на такъв, тотално изгуби интереса ми да ти репликирам на тъпотиите повече.
  • Драги, Домат, темата уж е статия, а не тема... Показателно е това, че самата твоя "статия" не предизвика никакъв дебат, за разлика от коментарите ми. Непредизвикващите дебат статии просто не са статии. Естествено се хвана за удобната квалификация, която ми лепнаха тук за да омаловажат казаното. Все пак да напомня - статията не струва, автора не познава използваните от самия него понятия, това се дъжи на сериозни празнини в общата култура на автора, относно засягани от него проблеми. Въпреки декларациите на автора в коментарите си впоследствие общо взето той казва: "ако не сте съгласни с мен, или ако ми посочвате грешките, то вие сте родоотстъпник", което е нелепо.

    Съвет към автора - освободи се от читателя, в главата ти има един условен читател, на който се опитваш да се харесаш, ако се освободиш от него можеш да пропишеш статии, а не текстове наподобяващи некадърна партийна пропаганда (може би затова ти се наложи да изясняваш личните си позиции в коментарите).

    Ае, весели празници, догодина може и да успееш.
  • Тома, статията ти, като лабораторно упражнение по психология и философия, е супер!
    Могат да се направят много, много изводи, и то все полезни за науката...
    Не разбирам с какво камъните, скупчени или разхвърляни, ще ми попречат, или пък ще ми помогнат да живея по-добре.
    Има други неща, които ще го направят със сигурност, но заради разни камъни, чакъл, пясък... ние не виждаме тези неща... или не искаме да ги видим...
    Впрочем, така е било винаги, нищо ново под слънцето...
    ... на народа - хляб и зрелища...
    И тези с камъните, и ние - замисляме ли се от къде сме и за какво сме... и защо сме...
    Свещената битка... или война... или там както всеки си избере да го нарече - това е преодоляването на нашето его... да победим своята гордост, егоцентризъм... и всичко, което ще ни донесе гибел.
    Вече няколко пъти споменавам за Алфред Адлер... и неговата книга "Смисълът на живота"... Малка книжка с велико съдържание...
    Може би трябва да насочим усилията си другаде...
    Благодаря!
    С уважение към всички!!!

    ПП "... Левски - символът на борбеността на българите срещу Османското владичество."

    Позволи ми да не се съглася с това твърдение, защото Левски не се е борил срещу точно турското, или османското, или... все едно... владичество. Той се е борил срещу владичеството по принцип, борил се е за една чиста и свята република, където всички ще живеят добре, без значение какви са - българи, турци, ... Той се е борил за това, което сега не турците, а други ни го отнемат...
    Дали ще прогледнем с душите си, а не само с ушите си...

  • „Каузата, драги Домат, е истината, такава каквато е.”

    Ахахаха! Браво! Появи се месията, единственият, който защитава каузата Истина!!!

    Имало ли е на тази планета дори един палячо, който да е твърдял, че защитава кауза, която да <u>не е</u> <b>Истината</b>?

    Хехе, Никодим, досега не те бях виждал толкова слаб. И то в именно онова , което някои наричат софистика а аз – <b>измекярщина</b>.

    Каква истина защити с повратливите си многословности? Темата е за паметника на „Незнайния турски воин”, уважаеми.
  • Каузата, драги Домат, е истината, такава каквато е, а не някакви мейнстрийм националистични брътвежи. От историята трябва да се учим, а не да я превръщаме в мит, около който да изграждаме самосъзнание. Гордея се с настоящето на България, защото имах късмета да опозная наши светила в най различни области на познанието, които са наши съвременици. Презирам част от настоящето на България, но знам, че това което правеха или правят хората няма нищо общо с презряното от мен и защото знам, че тази част ще отмине. Не ми е нужно да се гордея с някакви си исторически митологеми.
  • Благодаря на всички, взели отношение към поставения въпрос и производните му такива.

    Разбира се, братя Юзеирови цял живот да се бяха молили на аллаха, нямаше да могат изкопат такива изобретателни доводи, каквито извади събеседникът Никодим (akonitin), с главна поддържаща роля на Белла (Andromaha) (която не съумя да изкаже нищо, но тя толкова си може) и, донякъде с началния тласък на Дияна (giasiviero).

    Само дето братя Юзеирови (поне привидно) демонстрират гледна точка на хора със самосъзнание на турци в България.

    Каква кауза защитават тука гореспоменатите „коментатори”, е друга тема, във всеки един смисъл.

    Добре, че на конкретния автор му е през уретрата за опитите на същите да компрометират темата.

    Всъщност статията ми беше много полезна, за да направя ясни изводи, както за определени хора, така и за трудностите, които неминуемо ще съпътстват всяка инициатива за възраждане и укрепване на „феномена”, наречен българско самосъзнание.

    Идиоти винаги ще има, още Ботев си им го е казал.

    „…и не оспаривай глупца” пък е казал Пушкин.

    Весели празници.

  • Андрина, чел съм достатъчно и продължавам да чета, за разлика от хората, които с основното си образования смятат, че са приключили обучението си. Чел съм достатъчно за да знам, че "култура" е едно от спорните понятия, които нямат ясна и точна дефиниция (както и "цивилизация" между другото) и ми е забавно, когато местните лидери на мнение се потят над това да се себедоказват, чрез подобни спорни понятия.

    ПП: Дори знам защо има разминаване в разбиранията ни по върпса за смърта и възкръсването на етноса ни. Поради неразбиране от ваша страна, но ми е забавано да наблюдавам как посредствени хора се скандализират, заради това, че просто не познават достатъчно обсъжданата материя. Дори и надойдоха за да докажат количествено правотата си. Болшевики...
  • Бях написала един дълъг и пространен пост, но се отказах да го публикувам. В крайна сметка, права е Мая (във форума с английската поговорка), че "Можеш да заведеш коня до реката, но не можеш да го накараш да пие."
    Аконитин, прочети отново какво обхваща КУЛТУРАТА. Пък и попрочети кои са съставните й елементи. Тогава може би някои неща ще ти се изяснят и ще спреш да се възползваш само от софистиката при споровете.

    Апропо, понеже питаш за песни, приказки и предания, ами ще ти припомня една песен от Златния век (Първото българско царство), която започва така: "Дирли, дирли, дишка, девойка свири на п*шка". Надявам се да помниш кому е приписвано авторството, а от там да си припомниш и други текстове от старобългарската литература (или поне това, което се учи в училище).
  • Софизъм!?! Не, Анна, иозясняване на понятията, но както желаете, коледната украса е важна...
  • Софизъм
    Не си падам.
    Чака ме коледната украса, може би друг път.
  • Иваненко, никой не трие история, никой не твърди, че не сме преки потомци, но и италиянците не казват, че са римляни... Турците не променят етноса ни, те просто са катализатор на процсите и промените, които са започнали много преди нахлуването им. Променят го самите българи.
    Днес има криза в идентичността, не само у нас, а по цял свят, но самата криза в идентичността идва от това, че липсва общностна идея. Ако в началто на миналия век такава идея е била обедидението на българите в една държава, то днес... просто няма такава идея - надполитическа, надзлободневна. Опитаха се да заменят тази идея с приобщаването ни към по голяма общност (цивилизационен изобор), но както се вижда напрактика това не може да бъде общностна идея, защото тя отново разделя народа на печеливши и губещи, а и накои събития оставиха горчивия привкус на чувството, че се присъединяваме към несправедливи съюзи... Та, за да се запази общностно чувство трябва да има нов проект, за стъжаление българиските т.нар. елити абдикираха от ролата си на създатели на проектност, оставяйки тази роля на наднационални елити, чиито проектности явно не могат да се впишат в надеждите и желанията на българския народ за обединяващ проект...

    Анна, "няма други различия, освен разликите между степените на различните различия или липлсата на разлики в степените на различие" (другаря Хегел). В тази връзка, доколко може да се каже, че нещо променено е същото нещо? Според мен има едно стъпало на изменения, след което не може да се говори за идентичност на наблюдаваните обекти (от системна гледна тока, две системи са идентични, ако структурно са сходни и имат идентични подсистеми, имащи идентична функционалност). В тази връзка е интересно да се запознаете с "Проблема за Арго"...

    ПП: Не говорех за кукерите, например имало е обичай, малко преди пролетта да се намерят близнаци (момчета), родени в селото. Мъжете в селото се разделят на две групи, всяка "водена" от едно от момчетата, Двете групи тръгват в противоположни посоки, обхващайки с хода си имотите на селото в един условен кръг, като е трябвало да се срещнат (да затворят кръга) по изгрев... но да, кукерите също са някакъв отглас от онова време.
  • Бела, какво ми казваш!? Че аргументите ми издишат!? Да, ама ти нямаш свои аргументи, пък и аз поведох спор с Аконитин, а не с теб. Той има теза, интересна е за мен и му благодаря, че ми отговори.
    Аконитин, не казвам, че етнос и народност е едно и също. Казвам, че според мен етноса е нещо, което се променя непрекъснато и не умира. Това казвам. Казвам, че българският етнос, със своята история зад гърба си, няма как да умре за да започне нов живот. Всичко се преплита и продължава да съществува, само някои определени нюанси от културата, езика и т.н. се забравят. Ето и пример как един културен феномен, който е част от нашият етнос претърпява своето развитие.
    Кукерите. Обичаят според повечето историци напомня Дионисовите игри, следователно идва от античноста, през средновековието църквата се опитва да ги забрани, но хората продължават да излизат на кукеров ден. Днес е просто атракция, театър, изгубили са истинското си предназначение, което е свързано като символика с плодовитостта.
    Накратко, казвам, че етноса не умира, защото има приемственост на поколенията.
    Ангел, аз не казвам, че България е с история 200 години. Аз говоря за понятието "нация". Има разлика между понятията "нация" и "народ".
  • Извинявам се, че се намесвам, но хайде моля Ви, не изтривайте някакви си там 1100 години история на България - а Вие се мъчите да отрежете това парче история толкова бавно, мъчително даже - вече седмици наред!
    България е на 1300 години! Това е! И нищо не може да го промени! Народът ни може да се е повлиял по малко от дошлите ни тук на гости разни "присъстващи" племена, но няма как да е създал привичките си за същото време, за което това са направили американците например!
    Италианците не казват, че не са преки потомци на Римската империя, макар, че и при тях не е било само цветя и рози от тогава насам!
    Хубав ден желая на всички!
  • Анна, именно в дефиницията, която сте извадили от Уикипедия се изброяват общи особености, които трябва да са идентични за да се говори за еднакви етноси, в тези фактори присъства и културата. Именно културата е изменена до неузнаваемост, затова и питах за приказките (сказания и/или митове), самия език също е претърпял коренна промяна, но няма да се спирам на него. Защо постоянно питам за приказките, ами защото чрез митовете се кодират важни за съответната култура особености. Религията се наслагва върху традиционните вярвания, тя абсорбира местните митове, за да се роди онци микс, който води до обособяване на различия между отделните култури, намиращи се под общо религиозно влияние. Например, освен езика, именно тези различия обособяват българският етнос като различен от гръцкия, руския и/или сръбския (които са под общото влияние на византийската култура). В занаятите също не се наблюдава приемственост, изчезват специфични форми, цели класове произведения на ръчното искуство не се наблюдават в последвалата турската инвазия епоха (а именно в занаятите се отразяват местните форми на родовия мит). Най показателния пример е, че днес никой не може да разтълкува символиката носена в Мадарския конник (тълкува се най общата символика - победата над природните стихии, но нищо повече, всичко останало е общо тълкуване). Отгласи естествено има, колобърската практика има отглас както в религията (попа като посредник между света на живите и мъртвите), така и във врачуването, магичната ритуалност (прадядо ми е бил... пазител на подобни практики, защитавал е селото от уроки, извършвал е ритуали за плодородие и т.н.).
    Отглас например е вярването за наличието на горна и долна Земя, но всичко това са само отгласи. Няма запазена единна космогония, допълващи тази на християнската църква (каквато най вероятно е имало до инвазията).

    ПП: Според генетични изследвания днес в Египет над 70% от населението са преки потомци на хората създали египетската цивилизация, културно обаче не може да се говори за приемственост (освен като отгласи). Затова не може да се каже, че египетският етнос е запазен, въпреки запазените генетични маркери сред населението.

    ППП: В едни случай говорите за етнос, в друг за българите, сякаш етнос и народност са еднакви понятия... Като културен антрополог би трябвало да знаете и това, че всеки етнос си има определен "живот". Би трябвало да знаете и колко е средното време за съществуване на даден етнос. Тогава ме учудва, че възприемате като нещо негативно, това, че съвременния български етнос се формира след турската инвазия, защото ако не беше така, то това би означавало, че сме на границата на отреденото ни време за съществуване, като етнос.
  • Бела, ти всъщност какво казваш по темата за паметника или за етноса!? Все пак ще ти отговоря. Мисля, че е точно обратното. Закачката с вестниците... Аз не съм самоук историк, черпещ информация от исторически романи, а съм от малцината успяли да се докоснат до знанието чрез признати капацитети. Някой по-долу беше казал, че всичко това би изглеждало смешно ако го види културен антрополог. Е, късметлии, видя го И се посмя Въпреки, че аз определено не съм особено добра в областта си. Пак се посмях.
    И-и-и не мисля, че е само Дияна. В днешните училища каква история се учи, кой пише историята? Ама буквално. Кой я пише и кой я одобрява? Всички млади хора сега излизат с промитии мозъци за "присъствие" вместо "нашествие" и т.н. А родителите им са все на работа и нямат време да им обърнат внимание или просто не им пука. За съжаление думата "присъствие" бе въведена от политиците ни още докато аз изучавах Османският период. Не мога да си спомня добре, но беше някъде през 97-98г. Вероятно в учебниците понятието е влязло по-късно. В нейните коментари има една единствена истина. Понятието "нация" наистина е ново.
  • akonitin (Никодим Сертов) ...(съвременния ни етнос датира от инвазията на турците по нашите земи, може да се каже, че стария български етнос умира с нашествието им и някъде тогава се ражда новия ни етнос. Не са запазени никакви приказки, легенди и дори песни отпреди нашествието на турците, което говори, че етноса, който е съществувал до този момент вече не съществува).

    Добре, че Александър Фол не е вече сред нас, защото щеше да откачи, ако види глупостите ви и добре че Калин Янакиев не влиза в този сайт...
    Аконитин, знаеш ли, че има запазени трийсетина думи още от траките!? В общи линии имена на местнонсти и реки, но думи.
    "Етнос - обособила се група от хора на базата на общ език, раса, култура или религия. Религията е важен, но не е задължителен елемент за обособяването на един етнос." - Уикипедия
    Език - не е задължително да е писменост.
    Ако "старият български етнос умира..." как са запазени думите? Не пишете тези, които не можете да аргументирате. Един етнос никога не умира напълно. Мешат се култури, хора, държави, но нещо, което е заявило своето съществуване така безпардонно като българите, няма начин да умре, може да се доразвие, да добие нови украски, но не и да умре за да се роди друго.
    Адрина, чудесни коментари от твоя страна, но май преливаш от пусто в празно. Няма смисъл...
    Тома, извинявай, че коментара ми не е по темата за паметника, но виж ги само!!! Утре някое дете ще напише думата "етнос" в гугъл и ще му излезе спора под твоята статия.
    Трябва да сте малко по-отговорни към това, което пишете в интернет. Най-малкото заради децата си, защото утре ще се окажат с промит мозък точно като giasivero (Дияна).
  • Българинът много обича да плюе!Българинът е все недоволен! Все някой му е крив! Сигурно затова са го тъпкали толкова години турци, византийци и какви ли не! Как не се засрамихте поне малко?! Друг е въпросът, че тотално изместихте темата. В статията ставаше въпрос за паметника на незнайния турски воин и има ли той почва у нас.Сигурно ако някой друг беше я написал, а не Тома, щяха да валят дежурните хвалебствия и поздравления. Но Тома е различен, Тома не лиже подметки и задници, а това не на всеки се харесва. Да отбележа, че не го познавам лично, но това, че така пламенно защитава страната си, му прави чест. И да отбележа, че дори и в двора си, братя Юзеирови не би трябвало да имат право да строят каквото си искат. Защото се изисква строително разрешение, виза, скица и т.н., но пък нищо чудно някой подкупен чиновник да им го е дал.
  • Аконитин, мисля, че става вече смешно. Аз попитах американците и австрийците какви са, а не кюрдите и сиуксите . Ще попитам още: банатските българи какви са? Част от българската нация или от българския народ? А българите, живеещи в Македония, какво имат? Българско национално или българско народно самосъзнание?
  • Андрина, няма държава, която няма обособена територия, поне засега, никъде не съм казал, че са едно и също, но е достатъчно да се посочи, че за да има нация, то трябва да има наличност на държава (второто допълнение не е нужно).
    За народ и нация ще ти дам пример - кюрдите и сиуксите са народи, но не са нации...
  • Добре, Аконитин, американците нация или народ са? А австрийците? И каква е разликата между народ и нация?

    А държава и обособена територия са тясносвързани, но не са едно и също (като в математиката - има множества и подмножества)...
  • Андрина, виждаш ли, пропускаш едно от необходимите условия за да наречем нещо нация - общ(национален) пазар (държава и обособена територия са тясносвързани). Общия (националния) пазар се формира с развитието на капиталистическите производствени отношения, затова не може да се говори за нации, преди възникването на капитализма. Докапиталистическите отношения са такива, че идентичността е по тяснонасочена към конкретния род (семейство, клан, племе, ако щеш). Исторически, винаги аристокрацията в дадена страна е била така да се каже привнасяна отвън, аристократите не са се идентифицирали с другите прослойки (често дори са ги приемали за нехора), другите прослойки също не са имали общностно чувство с аристократите, в такива отношения няма как да възникне чувство за обща принадлежност (т.е. няма национално съзнание). Затова за нации изобщо, може да се говори едва след установяването на капиталистическите отношения, не случайно последните "разкъсват" старите отношения на родствена близост и стесняват рамките на разбирането за семейство.
    Това, че народа ни не е бил асимилиран не означава, че е имало нация, нито това, че етносът се е запазил. Въпреки, че прекратявате дискусията, то моля, посочете една песен или поне една приказка, които могат да се датират отпреди турското нашествие и са с български произход.
  • Аконитин, да се спори с вас май е все едно да се спори с радиото. Изглежда е по-добре да не ви се обръща внимание, още повече пък когато четете написаното така, както Дяволът чете Евангелието. И, както се казва, "за сведение на посрещачите", ОСНОВЕН НЕ ЗНАЧИ ЕДИНСТВЕН. А и спорът беше дали Митът или Езикът са основополагащи за възникването на един етнос, а не дали са единствени условия за това. Същото е и с личностното самосъзнание - то не е единствено и достатъчно условие за етнообразуването /Всъщност, как беше?, "роднините на моите роднини са и мои роднини, но само ако са съгласни да са такива и ако всички останали мои роднини ги признаят за такива /... А въпросът за НАЦИЯТА (даже и без подсказки), Да, нация и етнос са различни неща (не чак толкова драстично различни; дори “етнос” е гръцката дума за нация, народ) и първото се обуславя на база на съществуването на второто /без него няма нация/ + наличието на държава (като институция) + обособена (единна) географска територия + общ (национален) пазар + обща култура (виж по-долу какво е култура), и без значение колко етнически групи ще се припознаят като част от нея. И както една нация може да бъде създадена от няколко етноса, така може да се състои и само от един, но и в двата случая не е важен само въпросът на самосъзнанието за принадлежността на индивида към групата (или някаква група към групата, наричаща себе си нация), но и ПРИПОЗНАВАНЕТО ИМ от самата група. В този аспект е важен и въпросът за ИЗПИТАНИЯТА пред една нация, като проверка за принадлежността на индивидите или групите, в т.ч. и етническите, към нея. Така че твърде добре съм разбрала за какво иде рече в спора, иначе не бих си позволила да пиша за тези изпитания, твърде важни за формирането на националното самосъзнание. И не мога да разбера, защо слагате като "вододел" за формиране на българското (не етническо, а национално) самосъзнание турското робство, като преди това е имало и византийско, а преди него е била първата българска държава, през времето на която и светската, и църковната власт доста добре са се справили с устояване на българските национални интереси, особено в областта на изграждането и заздравяването на българското самосъзнание, колкото и младо да е било тогава и то най-вече чрез ЕЗИКА (да не говорим за българската писменост, която се явява решаващото спояващо звено между славяни и прабългари в процеса на консолидацията им в единна българска народност), чрез засилване на ИДЕОЛОГИЧЕСКАТА КОМУНИКАЦИЯ между двата основни етноса (тогава) и повишаване РОЛЕВИЯ СТАТУС на българските свещеници. Ще ме извините, но една нация, която в продължение на почти 800 години е била в робства и не е била претопена, т.е. запазила е своя език и своята култура (системата от идеали на поведение, идеите и стратегиите за оцеляване), не може да бъде определена на 200-годишна и че народът й има национално самосъзнание едва ли не от вчера, защото това значи да се зачеркне и всичката онази кръвна дан, която е дала по пътя на своето самоустояване. Надявам се сам да си извадите историческите факти, тъй като не са един и два, точно за плащането на тази принадлежност и то с кръв... В контекста на гореказаното и в духа на статията, написана от Тома, бих добавила, че по-скоро последните 50-ина години (и особено още по-последните 20) са истинският “вододел” за драстичната трансформация на българския етнос и то с почти пълна абдикация от собствената си национална принадлежност и държава...
    И не се ласкайте чак толкова, едва ли ще тръгна да се самообразовам, само и единствено, за да ви противореча. По едно стечение на обстоятелствата проявявам интерес към културната антропология от доста отдавна и то не защото съм предполагала, че ще споря по тези въпроси, а по съвсем лични причини. Като да речем, защо в собствената ми държава някой може да си позволи да ме нарече “каурка” (гяурка) и това да мине безнаказано, а и дали има основание да го прави, говорейки моя език... Всъщност, мислех да ви препоръчам няколко водещи автори, даже и съвременни, в областта на културната антропология, които доста широко и от много ъгли разглеждат въпросите за етносите, нациите и ролевите статуси на самите етноси и други групи при формирането на една нация, но загубих интерес към спора и ще оставя вашето самообразоване във вашите ръце. Както казва Остап Бендер, "Спасението на давещите се е в ръцете на самите давещи се." Толкова от мен по въпроса.
  • Андрина, май забравихте, че Вие твърдяхте че езикът бил ОСНОВЕН етнообразуващ фактор. Разбирам опитите Ви да се самооборите и се радвам, че правилно сте рабрали аргумента ми.
    Относно идентичността... тя не е някакви си белези, идентичността е въпрос на световъзприятие, по точно на възприятие на аза спрямо света. Например един марсианец може да се идентифицира като българин, това автоматично не го прави етнически българин...
    Пак смесвате нация и етнос, а са различни понятия все пак. Спора възникна около нацията, една подсказка, не е възможно наличие на нация без Държава.

    ПП: Радвам се, че междувременно сте се пообразовали, харесвам такива опоненти, на фона на заобикалящата ни посредственост дори и самоубочаващите се са рядкост. Разбира се ще трябва да попрочетете още, ще видите, че вече или не ми противоречите или се отклонявате още повече от дискусията ни тук. Поздрави!
  • Щом ще даваме пример, ето и моят:
    Мимето обича мляко. Котките обичат мляко. Значи Мимето е котка. – Това е пример за софизъм
    Точно като в доводите ти, Аконитин - Испанците говорят испански. Мексиканците говорят испански, значи мексиканците са испанци. Чудя се дали да се разсмея или да съжалително да те потупам по рамото и да ти кажа, "Опитай пак с доводите, но този път по-задълбочено и без да се възползваш от софистичната словоеквилибристика..."
    Защото, споменявайки езика като основен етнообразуващ фактор, не си спомням да съм твърдяла, че е единственият фактор, обуславящ една група като етнос. Същото е и с идентичността. Липсата на пълна идентичност (пълна покриваемост на белезите, така го разбирам аз) във времето на един етнос, не доказва, че това е друг етнос. Има твърде много компоненти в бита и културата на етническите групи, които ги обусляват като такива, както и има такива компоненти, които загубени във времето не правят етноса по-малко етнос, още повече - изведнъж да се роди нов, да не говорим пък, когато съществува личностно самосъзнание за принадлежност към дадена етническа група. Що се касае до изчезването на един етност, то три са пътищата, чрез които това се случва. Единият е пътят на геноцида – когато етническата група бива физически унищожена, другият е – етноцида, когато традиционният бит или начина на живот се променя чрез целенасочена, систематична политика от страна на господстващата култура и третият е акултурацията – когато две преди това различни култури влизат в съприкосновение и двете се променят, като последното не е задължително даже да се случва при физически контакт на групите. Според Жан-Франсоа Госийо, етническа група е население, чиито членове се самоидентифицират един с друг, обикновено на базата на общоприето родословие, както и на базата на културни, поведенчески, лингвистични и религиозни практики. В този смисъл, етническата група представлява и културна общност. Съгласно конструктивните теории етносът е изкуствено образувание, в резултат на целенасочена дейност на самите хора. Т.е. преполага се, че етничността и етносът се явяват не като някаква даденост, а в резултат на съзидание или както по-горе споменах на чувството за принадлежност на даден индивид към дадена група (на базата на общи културни, поведенчески, лингвистични и религиозни практики) и приемането му от групата на база припознаване, че е от нея. Съществуват и признаци, които отличават представителите на един етнос от друг и тези признаци се наричат етнически маркери, които биват формирани на различна основа, в зависимост от това как най-ефективно даденият етнос да бъде разграничен от друг. А като етнически маркери могат да се явявят физическият облик, религията, езикът и т.н. Всъщност, има доста теории за етносите и етнообразуването, но не маловажен е фактът за принадлежността и като така си прав за това, че “Нашата идентичност се предопеределя от наличието на този исторически факт (турското робство)...”, но това, всъщност, е един от основните компоненти за доказване на принадлежността – общите изпитания, т.е. онези кръвопролития, в които се проявява принадлежността към една група, било етнос, било нация. А в българската история, Аконитин, такива изпитания дал Бог. За добро или за зло, може би само Той знае, но едва ли е, за да се спори по въпроса от кога съществува българската нация и българското самосъзнание. Що се касае до протообществата, тях отдавна ги няма, но това не значи, че няма германци, англичани, французи, българи, та ако щеш и индианци...
    Но за Мита и религията не си много прав. Напротив, за да се оправдае религията и същата да послужи на нечии политически интереси, често се създават митове, които да я “легализират” (ако мога така да се изразя) като етнобелег. Не случайно ти дадох пример, в който се новосъздава Мит, за да се приобщят българските помаци към турския етнос и точно езикът е този, който ги отличава от тази общност, наред със запазването на доста елементи от бита и традициите на българите, независимо от сравнително капсулования начин на живот преди години (а някъде и сега), или може би точно поради това.
    Няма дори да се спирам на опитите през последните 20 години да бъдат изведени и обособени като самостоятелен етнос и подбуждани да претендират за автономия, обхващаща почти целите Родопи и част от долините на Места и Струма...
    И.... хубаво е да се спори, но не е зле и да се чете повече по някои въпроси, преди някой да се изрука (извика) глобално и ... за съжаление твърде повърхностно... Та в този дух, статията на Тома може и да е емоционална, и дори незадълбочена, но при всяко положение е по-добра от абдикирането и мълчанието по тези проблеми, да не говорим за насаждането на нови митове, които нямат нищо общо с действителността и не са подкрепени от каквито и да било исторически и антрополжки факти.
  • Адивейл, коментарите в случая са по интересни, с изключение на коментарите на автора естествено, защото са личностно насочени и целят омаловажаване на казаното, чрез дискредитация на опонента (а и автора продължава да демонстрира агресивното си невежество).
    Да, запозната сте с вицовата история за името, разпространявана като слух, не и със самата истина, но в случая тя не ви интересува (великотърновския университет никога не се е наричал "държавен", за да има подобна абревеатура, нищо не е пречело и да се приеме да се нарича ВТУП...). Естествено е да не сте запозната с действителната история, всъщност, по почина на колеги от СУ се сформира експертна комисия излязла със становище против името "Патриарх Евтимий" именно поради изложените малко известни факти. Разбира се Вие предпочитате Митът за защитника Евтимий, не самите факти, въпреки, че цялата логика сочи белите конци, с които е съшит този мит. След като вярвате в митове, няма как да Ви оборя, логичните аргументи няма как да разклатят устоите на вашата вяра, избрала сте да вярвате именно в това, а не в истината...
    Иначе Ви дадох много точни отговори относно това какво е етнос, като Ви посочих примери, но Вие настоявате за дефиниция, което е нелепо, защото примерите са много по показателни от която и да е дефиниция. Ако имате проблем в разбирането на значението на нечии думи, то не прехвърляйте проблемите си върху хората с които водите диалог...

    ПП: Не плюя по никое светло име, но не смятам и всеки мит за полезен. Все пак интересно ми е, защо според Вас патриарх Евтимий не е бил екзекутиран заендо с останалите стотина аристократи и духовници при падането на Търново? Интересно ми е дали изобщо сте си поставяла този въпрос.

    ПП: Томадчо, ако ще си мерим родовете, моя е по голям и стар от твоя, въпреки това няма как да твърдя, че българска нация има от повече време, самият феномен на националното самосъзнание е сравнително нов (исторически). Така, че преди да употребяваш някакви понятия първо си изяснявай смисъла им.
    А с коментарите си показваш единствено това, че не си нищо друго освен това, което приписваш на своите опоненти, след като несанкционирано ръсиш обидни квалификации на ляво и дясно. Явно е удобно да се криеш зад полите на взелите те под закрилата си какички...
  • Никодим, понеже мисля, че авторът е прав за изместването на темата и не ми се иска да злоупотребявам с търпението му точно под неговата статия, смятам да приключим с този диалог. Още повече, че не получавам отговори на въпросите, които задавам. Според мен трябваше да тръгнем именно от дефиницията на думата "етнос", която така и не получих от Ваша страна. Говорите ми за гърци, мексиканци и пр., а ставаше въпрос за българския етнос, чиято история, традиции и условия на развитие нямат нищо общо с посочените от Вас примери.
    Колкото до твърденията Ви за Евтимий, те определено ме забавляват. По една случайност съм запозната с "дискусиите" около името на Великотърновския университет. Първоначално е било решено абсолютно единодушно той да носи името на търновския патриарх. После обаче някой забелязва нещо интересно. Според тогавашните изисквания, Никодим, висшето учебно заведение е трябвало да се нарича Държавен университет "Патриарх Евтимий". Направете си абревиатурата и сам ще разберете защо първият ректор категорично отказва да приеме този вариант.
    Разходете се към университета (ако скоро не сте го правили) и си припомнете чий постамент се издига на входа му - при това доста внушително. Попрочетете изданията на университета, посветени на Евтимий. В тях, освен ако няма някои тайни анали, за които нямам информация, ясно си личи позицията на учените по въпроса.
    Вашата теория на конспирацията е любопитна, но нищо повече. И вместо да говорите за узурпиране на власт от страна на Евтимий, помислете си къде точно се намира българският цар по време на обсадата на Търново. Защо той не е в столицата си и не я защитава, както би трябвало? И защо другият български цар Иван Срацимир не се притичва на помощ, макар че е имал достатъчно време за това? Истината е, че светската власт просто абдикира от създалата се ситуация, Никодим. И единствената опора на народа в този момент е неговият патриарх. Учудва ме охотата, с която плюете по едно важно за българската памет име. Впрочем, това си е типична нашенска черта, та всъщност и не ме учудва много...
    Весели празници Ви желая!
  • Ахахахаа, Белланоо, пожелавам ти да се издигнеш до нещо повече от рециклирана тоалетна хартия.

    Още повече, че си толкова многократно доказано проста, особено съпоставена с мен, че не ми е ясно как точно ти си позволяваш да даваш препоръки на мен, или на който и да било автор.

    Иначе четириногия ти спътник, както обикновено, демонстрира значителна класа над твоята. Би могла да започнеш развитието си именно от неговите опити за писане, макар излишно празно- и многословни.

    В действителност нашият етнос е бил многократно видоизменян, но в статията, се говореше за паметници.

    Именно националното самосъзнание е накарало хората по тези земи да съхранят принадлежността си към България. Дали има антропологично обосновани дефиниции, според които някой да каже, че нация тук има от едва 200 години... е, смешно е. Също смешно би било да се твърди, че сме прабългари, спор да няма.

    Но, както казах, моят род съществува по тези земи от преди повече от 200 години.

    Обидно е да се твърди, че нацията съществува от едва 200 години. Да се каже, че основните фактори за нейното образуване са се попроменили точно тогава - това е съвсем друго.

    В случай, че не сте разбрали, темата е паметник на "Незнайния турски воин". Интересно, но Беллана, Бау-бау, бокстайгър написаха двойки от раз, заради коментарите ми....
    но не казаха нищо по темата за паметника.

    Това е особено типично за четириногия, който винаги измества центъра на разговорите в удобна за него посока. Така че е излишно да му отговаряте дори.

    В този формат, коментарите на Тоалетната хартия и Кучето (а може би и котката) са показателни за трудно сдържаната омраза, която изпитват към точно този автор. Жалко, че актуалните теми за България не са над личната ви омраза. И, по-точно - срам за вас.
    --

    П.П. Понеже стана въпрос: Презирам партия Атака и псевдонационализма, който ужким проповядва, единствено в посока сегрегацията тук.
  • Адивейл, дадох Ви пример доелинистична и елинистична Гърция, два различни етноса са поради прекъснати културни традиции. Обясних и кой е основния системообразуващ елемент на етноса, а именно Митът (може да е за отците основатели или за Героя с полубожетсвен произход, няма значение, системообразуващ за съвремения ни етнос е мита за Крали Марко, възпят в народното творчество, като борец-защитник, а всъщност исторически - верен турски васал...). Тезата не е лично моя, всеки антрополог би ви казал, че етносите имат определен среден живот (около 10 века), но е достатъчно да разгърнете всеки учебник по история за да се убедите в това. В тази връзка и един въпрос: Македонците какъв етнос са и каква нация?...
    Богомилството нямало да бъде опасно, ако нямало някои прадпоставки - злоупотребите на църквата, двойните данъци (църковен и към болярина), пищността и помпозността на самата църква и т.н. Така, борбата на средновековната ни църква с ересите била борба за... дял в приходите. Когато се чете история трябва да се чете внимателно. Учение подобно на богомилското нямало да има почва там където църквата не би била възприемана като нещо угнетяващо и подтискащо, откъсната от "паството" си...
    Относно патриарха, запознайте се с дискусиите по избора на име на Великотърновския университет и защо не е наречен на Евтимий... Не става дума за еретици, запознайте се и с принципте на патриарха, според които светската власт трябва да се подчинява на властта на "пресветите" отци и ще разберете, че е било доктрина, а не нещо необичайно. Изземването на царствени функции при самата обсада на Търново в този контекст си е узурпация на власт (възползване от момента). При това уж някак странно е помилването на патриарха, от страна на турците, на фона на клането на цялата налична аристокрация (никой обаче не се замисля защо е бил помилван, или пък никой не иска да си задава подобни върпси), ако патриарха по някакъв начин не е направил "услуга" на поробителя. Всъщност патриарха делегитимира българската аристокрация, непосредствено преди нашествието...

    Андрина, именно според културната антропология не може да се говори за идентични етноси, въпреки общия език, от друга страна май искате да ми кажете, че мексиканците всъщност са... испанци!!!???
    ПП: Андрина, Митът няма общо с религията, именно Митът е отделил помаците от турската общност, не толкова езика...
  • Съжалявам, Тома, че вместо по статията, ще кажа няколко изречения по един коментар.
    Извини ме, Аконитин, но по-голяма глупост от доводите ти за това, че "онзи" етнос не е същия етнос, както и за приемането на турците с радост и т.н. не съм чела от времето, когато в една от книгите на Петър Япов прочетох, че прабългарите (и самият хан Аспарух) били мсюлмани и дошли по тези земи вече с тази си вяра... та едва ли не, били първият ешалон на турците по нашите земи. Може би преди да се опитваш да упрекваш другите в некомпетентност, не е зле да си изясниш някои понятия като народ, народност, нация, етнос, етническа група, етноцид, геноцид и т.н., пък и да дадеш малко думата на антроползите или на тези, които се занимават с културната антропология относно приемствеността в бита и културата на "двата" (според теб) етноса, за да се види има ли нов етнос или няма, а не да се взираш само в историята. Историята дава факти, но не тя е науката, която се занимава с многообразните културни аспекти на човешките общества, както на древните, така и на модерните. А това, което даваш като доводи, е, меко казано, толкова повърхностно и толкова съшито с бели конци, че повече не би могло и да бъде. И ако не звучеше жалко, щеше да е смешно...
    Апропо, основен етнообразуващ фактор не е етнообразуващият Мит, а езикът. Жалко е, че млади и интелигентни хора пеят "песента" на политическия непотизъм за етнообразуващият мит, която песен от години се пее и за българските помаци...
  • Никодим, хвърлихте ме в дълбок размисъл! Честно.
    Не съм на "ти" с етнологията и вероятно греша, но никак не мога да разбера временния статут, който давате на етноса като понятие. Съгласна съм, че отделни характеристики на даден етнос могат да се променят в зависимост от различни фактори (то е неизбежно), че българинът от ХІІ в. е безкрайно различен от този през ХVІІ в., да не говорим за съвременния, но всички тези представители на различни епохи не принадлежат ли на един и същи етнос - българския? Дефинирайте ми понятието "етнос", защото очевидно моите представи за него се различават безкрайно от Вашите. Мога да приема всяка една промяна, настъпила в битието на българина през вековете, която ми изтъкнете, но не и това, че българският етнос е умирал и се раждал наново - само че по-различен. Няма логика в това.
    Прав сте за пика на ересите през ХІV в. Но нека не забравяме голямото затруднение, в което поставя църквата и държавата появата на богомилството през ІХ в. Социалната платформа на това учение, заедно с религиозната, го прави опасно като динамит. Ако сте чели Беседата на презвитер Козма против богомилите, знаете, че те не са били за подценяване. И фактът, че Борил три века по-късно (1211 г.) организира събор против тях и гори книгите им, все пак означава нещо. Едва ли методите за справяне с ересите през ХІV в. са били много по-различни. Но проблемът тогава (според мен) не е бил в църквата, а в децентрализацията на светската власт. В това, че съвсем недалновидно България бива разделена формално на няколко части.
    Не знам къде сте прочели това за Евтимий, но ще съм Ви благодарна да ме насочите. И да уточните все пак дали не става въпрос за борба с еретици на този събор. Защото и тук логиката ми убягва. Ако познавате поне малко средновековната ни литература, Никодим, ще знаете, че тя по презумпция е религиозна литература. В нея не е развита дори летописната практика, широко застъпена в литературата на другите славянски народи. Единственият български исторически разказ, достигнал до нас, е Сказание за железния кръст (или Чудото на св. Георги с българина), но той е написан пак под шапката на християнството. За какви аристократи, пишещи светски текстове, става въпрос? Да не говорим за това, че до нас е достигнал Индексът на забранените книги на официалната ни църква, който съдържа всички забранени заглавия през Средновековието. Ако е имало преследвана светска литература, тя щеше да е посочена в Индекса!
  • Адивейл, под нов етнос се разбира промяна в бита, културата и вярванията и най вече в етнообразуващия Мит - Митът за общото ни родтсво. Съвременният ни етнос е обособен от борбата ни срещу османския поробител, целият ни съвременен мит е концентриран именно върху робството. Тази статия е доказателство за това. Нашата идентичност се предоперделя от наличието на този исторически факт, нашата култура и световъзприятие също. Култура и световъзприятие на едни бивши роби... В тази връзка, Омир описал една цивилизация, която за съвремениците му била митична, опсал огромни градове, с високи непревземаеми стени, които имали влияние в целияпознат тогава свят. Отглас от тази цивилизация имало и в съвремието му, елините имали културно наследство от нея, общите вярвания били наследение, но... съвремениците на Омир и описаните хора били от различни етноси... Кога и как един етнос се трансформира в друг все още не е изяснено, ясо е обаче, че всеки етнос си има граници на историческо съществуване. Изключения няма. Българският етнос също не е изключение, неговата протоформа умира с появата на турците и се трансформира в нещо друго. Така оцелява културната нишка, въпреки, че са прекъснати традициите.
    Естествено, че не мога да ви посоча име на книжовник, който е извън духовенството поради простия факт, че подобни, заедно с книгите си са били унищожени от споменатото "пресвето" наше духовенство. Грешите по отношение на религиозните борби, именно в този перидо е пикът на т.нар. борба с ересите, в това време като еретична се припознава образоваността извън църквата. Именно в навечерието на османското нахлуване, небезисвестният ни патриарх Евтимий организира една специфична "забава" в едно болярско имение, в близост до престолния град (в днешното село Златарица). Събитията са класика в жанра. Организира се събор, на който са поканени всички хора от подопечните територии, които могат да четат и пишат. Задават им се простички въпроси, като: "Щом знаеш да четеш и пишеш, ще поставиш ли расо?", при отрицателен отговор от страна на запитвания, на последния е била организирана близка среща с един кървав дръвник, насред двора на имението... По този начин от една страна българската аристокрация е била обезкръвена още преди пристигането на нашественика (повечето образовани хора са били с аристократично потекло), от друга страна се прекъсват всякакви културни традиции, намиращи се извън контрола на ортодоксалната църква... От трета страна в населението се създава усещането за несвойственост и нелегитимност на управляващите прослойки (двоен гнет от страна на феодалите и църквата, съчетан с междуособни "войни" между двата (църква и светска власт) властови центъра). Тъжната истина е, че народа най вероятно приема с радост турците... като по толерантни към самия него... виждайки не поробител, а спасител и овъзмездител на това, което е причинявала собствената аристокрация и висше духовенство. Така е било поне в началото...
  • Хм... статията е с достатъчна емоционалност... но аз си мисля, че не това е най-важното в момента - да се показваме кой е по-по-най...
    Още преди 2000 г е поставен въпросът за ПЕРСОНАЛНАТА ОТГОВОРНОСТ...
    Народите, нациите "Х", "Y", "Z"... каква отговорност мога да очаквам от едно бебе днес, за действия, извършвани от "неговия народ" преди век, два... Нещата просто са абсурдни.
    Нацията "Х" почти по едно и също време с нация "У" избиват стотици хиляди... невинни... просто хора.
    Но понеже деянието на представители на едната нация "Х" НИ ЗАСЯГА ПРЯКО И НИЕ КАТО НАЦИЯ СМЕ ЖЕРТВИ, а деянието на другата нация "У"е мнооооого далече от нас и поради това (какъв егоцентризъм само и какъв цинизъм!!!) нас не ни засяга изобщо, то ние сега се изпотрепваме да се доближим максикално близо до "У", учим дори бебетата си да говорят езика на тази "У", цъкаме и величаем "напредъка" на същата "У", гледаме си вече не знам колко години сапунките и всички "шедьоври" на "У"... и само това ли... а на всичкото отгоре за нас е напълно нормално...
    Защо сме толкова емоционални и пристрастни... и изобщо май се оставяме да ни водят страстите... а не разумът...
    Гледаме "мене си", а не гледаме принципно... и това е не само на ниво нация, а и вътре в самата ни нация... Вижте само какво става дори и тук...
    Лично аз не мисля, че има нещо друго, заради което се случват и в миналото и в настоящето, тези нещастия, ОСВЕН ПАРИТЕ.
    Няма религия, няма етнос, няма различна култура... няма нищо друго, освен МНОГО ПАРИ.
    Жалкото е, че ние се хващаме на въдиците и докато се замислим, преди да си помислим... вече се оказваме употребени... Всички.
    Мен лично повече ме интересува защо де факто ни се отнема ПРАКТИЧЕСКИ третата инстанция в правораздаването... има го в Конституцията ни като възможност, но...
    Направете справка ВКС колко жалби е разгледал...
    През последните 2 години...
    А и още нещо - колко всъщност са 13-тата и 14-тата заплата, която ще получат в съдебната ни система... вкл. и във ВКС...
    Питам се, ако някой не си свърши работата, ще ли му се плати заплата... Нещо повече - ако откажете да работите, какво ще последва от работодателя?
    Остава да се ориентираме кой е работодателят на независимата съдебна власт...
    Дали пък не сме ние...
    Докато принасяме и отнасяме камъните... и спорим за това кой е най-най... стават много интересни неща...
    Правя ПОКЛОН на тези, които са останали верни на себе си, борили са се за свобода, чест, достойнство.
    Независимо от тяхната религия, етнос, нация...
    И независимо дали касаят моя народ, само моя народ...или изобщо не касаят моя народ...
    Всеки сам се отчита пред Бог... персонално...
  • Никодим, имам два въпроса към Вас:
    Първо, какво всъщност разбирате под "стар" и "нов" етнос? Имате предвид промяна в генетично отношение, промяна в бита, културата, вярванията - дотолкова голяма, че можем да говорим за ДРУГ етнос след завладяването ни от османците? Етнос, запазил религията и езика на предишните поколения, както и спомена за своята държава, но нямащ нищо общо с предишния? Наистина не ми е ясно. Не говоря за принудителната промяна в начина на живот, за разрушаването на градовете и преследването на населението. Все пак става въпрос за Средновековието, когато тази картина съвсем не е била рядкост. Но как точно става изличаването на един етнос и раждането на друг? Прощавайте моето невежество, но наистина не разбирам тази метаморфоза.

    По-интересен ми е другият въпрос, който ми се иска да Ви задам. Какво разбирате под "светска културна прослойка" в навечерието на завладяването ни от османците? Посочете ми едно име на книжовник, един ръкопис, който да не е обвързан с християнската религия. Да е светски. Няма такъв. Има или ортодоксални православни текстове, излезли под перото на търновските исихасти (всички до един със свое място в йерархията на българската, по-късно на сръбската и руската църкви), или апокрифи, плод на по-нискокултурните представители на монашеските слоеве. Произведения за и против официалната религия, но не излизащи от нейната орбита. Религиозни борби по това време е имало не повече от преди, Никодим. Нито богомилите са станали по-страшни от преди, нито по-новите ереси са били непреодолима пречка за държавата. Пагубно е било териториалното разделение на България, недооценяването на опасността от всички балкански владетели, включително и от двамата български царе. Но културата, литературата на Средновековна България през ХІV в. изживява своя втори златен век и "заковава" нормите на книжовния език чрез реформите, осъществени в търновските манастири. Защо това да е било фатално за етноса ни?
  • Адивейл, всъщност опонирате на цялата ни етнология, в която е прието да се смята, че средновековния български етнос изчезва към 15-ти век. Отгласи естествено има, но са отгласи, както е във всяка приемствена култура, това обаче не определя дали нещата преди и след османското нашествие са идентични етноси, напротив всички факти говорят, че това преди няма нищо общо с това днес.
    Естествено е, че когато говорим за етнос говорим за устен тип култура, досега в исторята няма случай на етническо определяне чрез писмен пренос на знания, идеи и вярвания, разбира се в устното пренасяне има налсагвания, но едно са наслагванията, а нещо съвсем различно запазването или незапазването на Митът обуславящ етноса (Митът в най общ смисъл, като мит за Родоначалника). Не казах нищо за "автентичен вид", говорех за това, че не е запазено НИЩО. В тази връзка, османците имат спомагателна роля при унищожаването на протоетноса ни (нека го наречем така), по голяма роля за унищожаването на българския протоетнос имат... самите българи. В навечерието на османското нашествие в България текат процеси, характерни за цяла Европа - децентрализиране на властта и религиозни борби. Малко се знае, че именно в навечерието на османското нашествие България се лишава от светската си културна прослойка. В контекста на религиозните борби, които са текли по онова време, са унищожени почти всички образовани хора, които са били извън църковната йерархия... това естествено се отразява на това доколко "податлив" става народа ни за чуждо нашествие.

    ПП: Когато някой пише статия се очаква минимална степен на образованост по засяганата тема, а не демонстриране на агресивно невежество.
  • Прочетох статията, внимателно изчетох и коментарите към нея...
    Поздравявам Тома за гражданската позиция, защото смятам, че това, което ни липсва днес, е именно гражданска позиция. По много въпроси. Честно казано не виждам защо написаното от него се напада по такъв начин. Може би ако статията беше написана от някой друг, щеше да събере овациите на прочелите...
    Както и да е. Принципно не съм съгласна с някои от твърденията в коментарите и ще си позволя да взема отношение.
    Първо, в съвременния смисъл на думата "нация", българите са такава наистина от 200 г. Това, за което Тома говори, можем да определим с термина "народност". Във всеки случай той е приет в учебниците по история. А българската народност се формира още през ІХ в., когато след акта на Покръстването и Преславския събор от 893 г. се унифицират религията и езикът на българската държава. Претопяването на славяни и прабългари в един етнос не става изведнъж - тези процеси протичат в продължения на десетилетия, но тяхното начало е поставено именно през ІХ в. Така че тук проблемът е във формулировката на термина, нищо повече.

    Второ - към giasivero (Дияна )- това твое твърдение звучи най-малкото несериозно:
    "Създават се училища и една нецентрализирана образователна система, която по ваша логика, ако имаме в предвид робското отношение с Османската империя е трябвало да бъде под техен контрол, но не е била. Била е автономна. На османците изобщо не им е дремело какво ще се учи, на какъв език. Ако имаше робство е трябвало да има преподаване на турски, изучаване на точно определен материал и т.н., но не е било така..."
    Бих се съгласила с теб, ако от страна на османците е имало въобще някакъв интерес към културата и образованието в рамките на създадената от тях империя. Всички знаем, че в продължение на пет века техните медресета не мръдват и на милиметър, не се развиват, не се съобразяват с новите идеи на западната култура. Те нямат отношение към своето образование, та какво остава да имат такова към образованието на останалите етнически групи. И когато през Възраждането българите преодоляват килийния тип образование и се отварят за света, създавайки свои училища по светски модел, османците остават далеч назад в това отношение. Така че тук става въпрос не за толерантност, а за приоритети. В другите сфери на живота няма и помен от такъв тип "толерантност".

    Трето - към Никодим - нещо, с което също не мога да се съглася:
    "Не са запазени никакви приказки, легенди и дори песни отпреди нашествието на турците, което говори, че етноса, който е съществувал до този момент вече не съществува."
    Трудно може да се очаква опазването на цял един текст в автентичен вид от ранното ни средновековие, при положение, че става въпрос за УСТЕН тип култура. Песните, легендите, приказките се предават устно и всяко ново поколение наслагва към тях частичка от своето светоусещане, полага в тях чертите на своето време. Но всеки, който познава фолклора добре, ще ти каже, че в същите тези песни, легенди и приказки, можем да открием следи още от езическия период на българите, от вярвания, нямащи нищо общо с християнската религия. Достатъчно е едно задълбочено вглеждане и, доколкото е възможно, "отмахване" на патината на времето, за да видим онези пренасяния, доказващи именно етническата цялост на народа ни от самото му формиране като такъв, та до днес и ЗАПАЗЕНИ в неговото творчество.
    Има достатъчно литература по въпроса за фолклора, Никодим.
    И когато си говорим за "демонстриране на невежество", не трябва да забравяме, че никой от нас не носи цялото мирово познание в себе си. Но пък всеки има право на своя позиция.
  • поредната "буря в чаша вода" с очеизбождаща целенасоченост. сигурно трябва да се отбележат и "фактите", че Кирил и Методий не са българи, че е нямало османско иго, че е нямало баташко клане, че е нямало нищо българско до скоро. нямало и българска нация - нищо чудно да я няма след броени години. даже се замислям къде живея едва ли не. и дали изобщо не съм сънувала "къде си, вярна ти, любов народна", 'щото някак си ми се губи в коментарите. а претенциите за "журналистически качества" са ми направо смешни.
  • Хахаха!
    Не боже, боже - бау-бау! Я кого е довел!!!! Стопанката на разходка ве!
    Браво, бау. кокалче за теб.

    Белла, омразата ти към мене не може да ти задържи кривия имидж на озлобена недоклатеност. Пожелавам ти през новата година да бъдеш обстойно начесана.

    Дотогава ми пиши двойки за всеки текст, който е нива над всичко, което ти някога ще успееш да изгенерираш. Поне е хубаво, че ги четеш. Вземеш да прихванеш нещо.

    Много ви се радвам. Хвани единия и удари с него другия.

    Айде, стопанката и четирикракото: Андромахайте се от моята страничка.

    Злобеете ли? Така ви искам, покажете на света на какво падение сте способни. Впрочем, част от нас вече знаят за вас.
  • Боже, Боже, колко мъка има по този свят "би се радвал...".
    Относно това, че бълграска нация съществува повече от 200-300 години, просто не развявай невежеството си. Исторически идеята за нацията и националната държава е сравнително нова, най малкото идеята за нацията е продукт на капиталистическите производствени отношения. Смесваш понятия като етнос, нация, родословие. Който и да ти го е казал е прав, българска нация има от около 200 години, етноса ни е малко по стар (съвременния ни етнос датира от инвазията на турците по нашите земи, може да се каже, че стария български етнос умира с нашествието им и някъде тогава се ражда новия ни етнос. Не са запазени никакви приказки, легенди и дори песни отпреди нашествието на турците, което говори, че етноса, който е съществувал до този момент вече не съществува).

    ПП: Моля ръководството на сайта да обърне внимание на това, че автора използва измислени аргументи адхомини, нямащи отношение към произведението и обсъжданата тематика.
  • Ех... трагедия.
    Мъченици... Никодим, казвал съм го и преди... язък за показната ти образованост... когато тази показност е недобронамерена, както в случая, си просто едно добре обучено зло куче.

    Предубеден към написаното от мен, се явяваш тук, седмици след като е написано, като продължение на куция къч на подчертано мразещата ме твоя стопанка, Андромаха. Бау-бау. От пръстите смукал, милия, защо ми пише двойка… Каишка и намордник за теб ли? Не! Аз бих се радвал да видя как развиваш интелекта си за родината, а не сляпо срещу мен. Мене… аз съм абсолютен не-фактор, друг ще ме смени и толкоз. Имаш мозъка за това поне, надявам се. В контекста на статията, да се обявяваш срещу нея (мен) е само плод на твоя слабост.

    Бокстайгър... прав си, нуравновесен съм в емоциите си. Но да ми кажат, че българска нация съществува от 200 години... Това за мен е лична обида. Аз само за моето родословно дърво имам информация, датираща от по-отдавна. За теб не знам, може би ти е комфортно да ти говорят така.

    За какво ми завърташ двойка не ме вълнува - за мен България е над теб и твоята оценка. Смятам, че от тази гледна точка твоята оценка е провал за теб и твоите деца, ако желаеш да бъдат горди българи. Благодаря поне, че направи някакъв опит да обосновеш защо си чел и оценил текста ми.

    Зигфрид...
    Единственият, който казва нещо смислено. Прав си, човек, наистина политиката на сегрегация в съвременна България е започната от българите.

    Аз имам приятели турци (и то не един). Те са се чувствали в "не свои води" заради безумия от българска страна, факт. Заповедите на комунистите, диктувани от Кремъл. МНого е грозно.

    <b>Аз не съм против турците, нито в България, нито в Турция, нито където и да е.</b> Дори напротив, за мене турците са неделима част от историята и тези, които са в България са тук, защото тук са се родили и тук им е мястото. Наскоро колегата Робърт Кулиани ме открехна на турската банда Долапдере. Кеф, който не ги е чувал и обича разнообразни стилове в музиката, препоръчвам. Правят предимно кавъри. Но …различни са.

    КАкво прави нашата държава, за да се чувстват етническите турци българи, е друг въпрос. Не прави много. Всички го знаем. Знаем, че Доган и неговите структури потискат тези хора. (Почти) Всички предполагаме, че политиката на държавниците ни е целенасочена. И всеки мълчи.

    Е, аз съм против подигравката с българския народ. И против липсата на единност. И против национално мнение по отношение на деликатни въпроси, застрашаващи нашата национална сигурност.

    А вие какво? Дори в един текст с патриотична насоченост се обръщате срещу мен. А той реално е писан за вас включително.

    Мили българи, бъдете единни заради бъдещето на децата ни. Ние сме раснали в крив строй с ограбено от комунистите и техните структури детство. Ние се кланяхме на СССР и БКП. При мене после нещо стана, уж демокрация, а глас народен няма. Нека нашите деца не са така.

    Имаме си показни паметници на Съветската Армия. Всеки сам може да си извади извода колко е цинично това. Заради България, заради ограбеното детство на нашите родители и на нас самите, заради пролятата кръв на Ботев, Левски, Дебелянов и прочее.

    Вече в България да си престъпник означава да си VIP. Аз не съм отгледан с това. Това ни е наложено от пост-социализма, ужасното време на „мутрите” и мафиотите.
    От което страдам аз, страдате и всички вие, които ми пишете двойки.

    И вместо поне веднъж да се демонстрира елементарна обединеност в истинска обща кауза, която да оправдава делата на великите ни владетели, благодарение на които изобщо съществува концепцията България… вие какво?

    Ме оплювате. Двойка на този текст не е нищо по-различно от срамно омаловажаване на героизма на тези хора.

    Някой попита, ако героите на България са като мен ли? Отговарям веднага: дори Супермен да е герой на България, ще се намерят мишки, които да го оплюят. Лично аз не желая да бъда герой. Дори считам, че нямам потенциала за това.

    Аз просто мечтая да събудя героя, както Добри Чинтулов е пял „Стани, стани юнак балкански”. Без да пренебрегвам историята на дедите ни.

    И омаловажаването на това в днешни времена е напълно нелогично, предвид отявлената антибългарска политика на страна като Македония. Поинтересувайте се, ако не знаете за какво става въпрос.

    Вашата роля е да се обедините зад името България. Не срещу мен в „Откровения”. Мене кучета ме яли. Аз съм никой. Поредният образован глупак.

    Обединете се зад България, чистата и свята република на Левски. Дръжте на честта на българина. Честта на българина включва турците тук. Борете се за нея. Имайте мнение срещу мафиотската ДС-структура, включително Доган и неговата политика на сегрегация, срещу тенденциозната неадекватност на всички наши правителства спрямо малцинствата в България.

    Имайте мнение за отцепените от България бесарабски българи. Те заслужават поне нашето внимание, не е ли така? Те заслужават поне новини на български, не е ли така?

    Не бъдете безразлични към това как по 10 000+ на месец „македонски граждани” взимаха (и може би продължават да взимат) българско гражданство!!!

    Честит европейски съюз и най-грозни схеми и долна корупция. Всеки път на наш гръб, на нас, данъкоплатците.

    Цялото ограбване, с най-скъпите мобилни оператори в Европа (понеже сме най-богати), измислените сделки и афери с "Топлофикация”, „Боклуците” и БТК и кой ли още не, показните разстрели посред бял ден на ключови улици и кръстовища… Нашият живот е борба с троянски коне, пуснати от самите властимащи „българи”.

    А в това време вие ми пишете двойки!!!

    <b>Просто се погледнете какви жалки маломащабности изписвате тук!!!</b>

    Каквото и да мислите за мен подир това ми слово, то няма отношение към темата. Аз не съм фактор в тази тема. Темата е за България. Аз съм просто един представител на дадена теза.

    Моля ви, покажете уважение към родината ни. И към героите, които са пролели кръв заради нас.
  • "Статията" е актуална така да се каже, уж... Всъщност "статията" е показателна за цяло поколение израстнало в прехода, поколение, което не е научено да мисли, поколение, което предъвква готови отговори и дори по лошо - поколение, което предъвква готови въпроси. Автора не си задава въпроса защо такива като него са изхвърлени в обществения хинтерленд и защо ги използват (може би дори не осъзнава, че е използван). Такива хора се чувстват значими при потупване по рамото и това е начина на тяхната употреба - готови са за едното потупване по рамото да се държат като обект на асинизаторен интерес.

    Двойка:
    1. "Статията" касае измислен проблем и отклонява общественото внимание от наистина касаещите ни проблеми.
    2. "Статията" макар, че не е поръчкова, показва това, че автора търси ефект, чрез експлоатация на общественото недоволство от несъществени, но "актуални" проблеми.
    3. "Статията" отклонява вниманието от съществените обществено-политически проблеми, внушавайки по един косвен начин малоценост в читателя. (може би така автора се изживява като специален - "един от малцината "виждащи" причините за страданията на нашия народ".

    ПП: За да си добър журналист, трябва да си добър специалист в дадена област, иначе започваш да пишеш претенциозни глупости, достойни за подигравки...
  • "България има нужда от герои, а не от поредния интертен боклук с мнение на глобалистки парцал"???
    Герои като теб ли? Защо те свързвам с децата от "партия атака", на които им се втълпява чувство на принадлежност точно по твоя начин- революция? Знам ли, може да си един от тях? Може и да ти плащат?
    Виж ако търсиш някаква промяна в обществото много хора преди теб се опитаха да я постигнат чрез революция... и то доста по... за да не кажа умни нека бъде(уравновесени в емоциите си)Търсиш цялостна промяна, ами тя не се постига така.Промени нещо в себе си първо.Остави хората сами да потърсят промяната, а не да ги подбуждаш като създаваш напрежение. Такава "промяна е от ден до пладне"

    "Ако обичаш, не пиши простотиите си повече под статията ми"
    За несдържаното ти поведение ти завъртам една ГОЛЯМА 2-ка.И нека не се обиждаме, защото повярвай ми, ако трябва да сляза толкова ниско - колкото теб, мога да го направя така, че определено ще ме разбереш.
  • Никога не бих си позволил да говоря така на човек, когото не познавам. Но, наистина считам цялата ти поява тука за крайно малоумна.

    Не те познавам като човек, може да си супер яка, знам ли?
    Но, заради простотиите, които изпонаписа тук съм изпълнен с презрение към теб. Тук не важи това, че си жена.
  • Това тук е статия. Какво ти наричаш статия - грам не ме вълнува.

    Българската нация се създава през Възраждането????

    Не знам как са те възпитавали, но за мене именно плоските ти доводи са най-явния показател, че България е в опасност. Млади хора като теб нямат национална принадлежност, но нагло дават мнения за труда на хора, които имат.

    Сигурно един Ботев би те застрелял.

    Да сравняваш България с явлението Македония...
    Да разбирам, че няма никоя друга балканска нация освен турци, или това важи само за българите?

    Бъди си щастлив свободен електрон и си ходи у някоя либерална ислямска империя, където да си изграждаш национално самосъзнание и самочувствие. Там да се чувстваш важна жена, с фередже, и с великото си мнение на свободен електрон.

    Не мога да повярвам, че си младо момиче от София.

    България има нужда от герои, а не от поредния интертен боклук с мнение на глобалистки парцал.

    Ако обичаш, не пиши простотиите си повече под статията ми.
  • Не обичам националистите, защото всички сме рожби на една земя!
    Но пък това си е живо коштунство, как така " На паметника, видиш ли, щяло да бъде изписано "Българийо, за тебе те умряха".
    Тука си прав Тома!
    Щом някой иска да издига паметник в двора си, да го направи, но да се изписва този текст...не го приемам!
  • Шуманска!
    "Българщината" си проличава в кой коментар? Статията ли?
    Нека мина на "ти". Това е статия, не е коментар.
    Оставеният от теб текст е коментар. А ето <b>моите</b> коментари:

    шуманска:
    1. всяка страна определя начините си за определението на националните си индетификации

    кашмирски:
    Като гражданин на тази страна изразявам несъгласие с пасивната позиция на властимащите. Имам право на това и го върша, по моему, съвсем обосновано.

    шуманска:
    2. Второ е грешно да характеризирате даден етнос със съвсем друга национална държава

    кашмирски:
    Хайде сега, моето момиче, отиди при някой босненец и му кажи, че е сърбин. Отиди при един кюрд и му кажи, че е турчин. Иди при един румънец и му кажи, че е унгарец. Иди при един бесарабски българин и му кажи, че е молдовец. Като приключиш, ела пак да пееш тая песен.

    шуманска:
    3. турците в българия са българи, колкото и да не ви харесва това.

    кашмирски:
    България се пише с главно "Б", колкото и да не ти харесва това. А, що се отнася до твърдението, че турците тук са българи, съм напълно съгласен. Но тогава защо е необходимо да има разграничaващ монумент?

    шуманска:
    4. така че дори не може да се говори за робство

    кашмирски:
    Верно ли? Знаеш ли как се казва първия български роман? Чувала ли си нещо на Ботев, или може би Чинтулов? А знаеш ли кой е Васил Левски? Той е един умрял (не по свое желание), чувала ли си?

    шуманска:
    5. Още повече българска нация съществува едва от 200 години.

    кашмирски:
    Ходи се гръмни!!!! Можеш да си застреляш и даскалите по история.

    шуманска:
    ъ-ъ-ъ...

    кашмирски:
    .|.
  • Поздравления за статията. При защита на националното достойнство на българския етнос трябва да бъдем единни. За съжаление през последните години чистите патриотични чувства на българите се експлоатират от български националистически партии, които ги използват за несъвсем чисти интереси, опитват се да противопоставят етносите в България един на друг. Партиите на друга етническа основа също се опитват да скарат българските граждани.Не бива да се поддаваме на внушенията на политиците. Най-голяма роля в отстояване на българското достойнство както е в случая с тези абсурдни паметници на турски войни трябва да има държавата. Държавните органи, които имат задача да пазят националното единство трябва да са последователни и непреклонни в политиката, която следват. Тези органи трябва да имат особен статут и да са в по-голяма степен независими от смяната на политическите партии в парламента.
  • ами нищо ти няма, предполагам
    и аз съм кръстена, и аз обичам отродоксална музика, но отричам много християнски принципи и схващания и мисля, че в това няма нищо лошо
    само ограничените хора се осланят на всичко дословно, а не мисля че ти си от тези хора
  • и докато има такива като теб "търговците в храма" ще продължават да си пълнят гушките. Дай 200 лева за кръщене, дай 150 лева да мине сватбата и пред очите на Господа, дай дарение за църквата, като почине някой близък викай попее да пее над главата на човека. ПЪЛНА ГЛУПОСТ и промивка на мозъци.
    Истинската вяра в доброто е самото добруване и ако наистина има някой горе, то той ще те забелязва и без да си плащаш чрез пари!
  • то всички в интернет много знаете
    айде вдигнете се на един протест като сте мнго убедени какво искате
    И въпрос към д39 относно "Четете Библията, там е казано всичко". Какво по-точно е казано в Библията? И нима Стария завет не е едно към едно с корана. Нима религията не е най-големият фанатизъм, създаван някога. На мен също много неща, свързани с националното ни самочувствие не ми харесват, но истината НЕ Е в религията.
  • Много ми харесва написаното от тебе момче, но като тебе са малцина,
    Повечето се правят на големи европейци и забравят че преди всичко са Българи. А за Азисчето какво да кажа, та него го лансират като герой,
    До там сме я докарали вече и не виждам изход от тази каша!
  • Обичам хората живеещи в миналото... D:
  • Текста е бетон, коментарите ти чудесно аргументирани, затова имам само мнение по въпроса. Мисля, че е крайно време да се измери шума от джамията в София (има такава апаратура от години вече). Трябва да се свалят високоговорителите навсякъде, където ги има.
    Относно паметника, това е просто поредният абсурд. Ти си казал всичко.
    Трябва да бъдат премахнати партиите основани на етническа основа, защото просто по закон нямат право да се основават партии на тази основа.
    Нямам нищо против разните поздравления по телевизията за ромската Нова година или, както вчера видях поздрав за Байрам или каквото там беше по Канал 1. Не отричам правата на малцинствата. Виж, срещу новините на турски имам нещо против. Да си направят кабеларка и да си ги гледат. Недопустимо е в България, по национална телевизия да вървят новини на турски или какъвто и да било друг език. Утре ще ги чуем на ромски, на македонски, на арабски... Замислете се колко малцинства има в България, ако на всеки се угажда до къде бихме стигнали!? Да не говорим, че турските малцинства вече почти не знаят български, а живеят тук. Мисля, че много понятия като европеизъм, расизъм, ксенофобия и изобщо полемиката относно правата и свободите твърде погрешно се схващат. Жалко е, но дори аз не виждам начин за обективно прилагане на правата на много хора, включително и българите...
  • Няма ксенофобия!!! Като става въпрос за България и за това да се запази изчезващата вече българщина , нито европейския несъществуващ манталитет трябва да бъде основателна пречка нито какъвто и да е натиск от каквато и да е било страна. Говорим за националната идентичност , още повече тези "малцинства" в България , срещу които аз нямам нищо напротив , са в опасност и под постоянен прицел отстрана на хората. Някои ги мразят , други като мен ненавиждат нахалството с което джамиите се строят под път и над път, а на всичкото отгоре от техните високоговорители тръбят турски молитви по ужасен начин , дразнещ и подтискащ. Най-малкото заради миналото ни и за комфорта и спокойствието на хората , да няма размирици и да няма случаи като "потурчени" градове като Мадан-3 джамии 1 църква и съотношението българи : мохамедани е такова . В 5:00 сутрин , Хасково се разнася ужасен звук и още 2 пъти , общо 3 пъти ДНЕВНО !!! Не ме интесрсува ! Друга никоя страна не би се съгласила така да я тъпчат. Пък и на турски новини !! Срам ме е хора !!! В Германия ги задължават всички немски да знаят , ние тука новини на турски.!!! Не реваншизъм , но самочувствие. Сегашните турци са добри , но исканията им граничат с нахалитета . Аз казвам - Ограничи исканията си бре турски народе! В България има място за вас , но не и за нови джамии . Старите са културно наследство. Нови църкви!!!
  • Поздрави за това есе.
    Малките хора си имаме отношение, но явно в собствената ни държава то не е от значение. Управляващите си спят.
    От скоро живея в Пловдив и също бях възмутена как може да има джамия в центъра на града. Всъщност са две дори...
    НЕ Е РЕДНО.
  • Тома, подкрепям те напълно! Браво! И не става въпрос за расистки или ксенофобски настроения. Става въпрос за подмолната турцизация на България, която тече от няколко години насам, но много хора не го забелязват или се правят, че не забелязват това. Аз съм против новините на турски език по Националната ни телевизия, против турските сапунки, които ни заливат отвсякъде и поощряват невежеството и непукизма на народа. Вече и хладилника като отворя или пералнята, имам чувството, че и оттам ще изскочат Мехмед или Инджи, или Перла, или Гордата Аси. Става въпрос за престъпната дискриминационна политика на всички правителства след десети ноември спрямо обикновения българин. За престъпното затваряне на очите и заравяне на главата в пясъка. Да споменавам ли за картата на Европа, одобрена от Турското министерство на образованието и предназначена за обучение в турските училища, която поставя цяла южна България, включително Пловдив и Бургас, в пределите на Турция. Всяко друго правителство най-малкото би изпратило протестна нота. Нашето се направи, че нищо особено не се е случило. Да, нека бъдем европейци, но да не забравяме корените си и откъде сме тръгнали!
  • Мариана, изброените от теб крайности нямат нищо общо с моя текст.

    В случая става въпрос за провокация, граничеща с цинизъм и безразличието на нацията ни.

    Да не гледаме назад ли? Славните моменти от историята на един народ изграждат националното самосъзнание. Етносът няма значение. Америка е ярък пример за това.

    Ти си бъди европейка за копейка.
    Аз съм преди всичко българин.
  • Да забраним всички религии различни от християнската, да забраним всички езици различни от българския, да обесим Азис?... за Бога, та ние сме в Европа...
    Да оставим религията и да не търсим в ХХІ век реваншизъм за "време разделно". Да не гледаме назад, за да виждаме по-добре какво се случва сега, а именно - как един човек (А.Д.), как една етническа партия рови жарта, държи ни нащрек и разделени, защото така е изгодно за някой...
  • Благодаря ви.
    forttuna (Мариана Маринова), считам определението ти за "ксенофобия" като напълно нелепо и неподкрепено с действителност.
    Определено в текста не виждам демонстрация на негативно отношение спрямо раса или етнос.
    В текста ми по-скоро осъждам "антибългарщината" и в контекста на темата е нормално да се дават илюстрации със събития, касаещи други етноси. Но ксенофобия изобщо не приляга. Включително имам приятели (не един) с турски произход, така че "лъхането на ксенофобия" по-скоро го подушваш само ти.
  • прав си
  • Добре, че не споменаваш най-новите сапунки,че може да си създадеш дори отявлени противнициНо си прав във всичко написано по-горе...Уви.Всички правим констатации,но други работят тихомълком
  • Има много истини в статията, но също така лъха на ксенофобия, което е недопустимо, ако се определяме като европейци.
Random works
: ??:??