Sep 1, 2012, 10:20 PM

Защо Кипър има силна социална политика, а в България няма 

  Podcasts
2960 0 8
5 мин reading

 

 

             ЗАЩО КИПЪР ИМА СИЛНА СОЦИАЛНА ПОЛИТИКА, А В БЪЛГАРИЯ НЯМА.

 

    Кипър е малка държава. Колкото територията на две наши области с население 680 хиляди в гръцко говорещата част. Една островна държава, на която най-плодородните земи са останали в турската част при разделението. Въпреки че нямат никакви природни ресурси, освен слънчевото време, топлата вода в морето и чистия въздух от промишлени емисии, те имат силна социална политика. Тук средната продължителност на живот е 88 години и е най-висока от страните в Европейския съюз. Хората са спокойни и никога не бързат. Основният им житейски девиз е „Сега-сега“ – в превод означава „бавно-бавно“, „спокойно, спокойно“. Въпреки големия автомобилен трафик в градовете, не е рядкост да видиш как двама са спрели движението на улицата с автомобилите си, за да си поговорят по належаща работа. Никой не им свирка и никой не ги подканва да побързат. Хората са спокойни, както за днешния, така и за утрешния си ден. Те знаят, че държавата се грижи за тях. Дори и да останат за дълго без работа, „Законът за фалит на семейството“ работи за тях.

   Те не се страхуват да сиктирдосат някой техен работодател, ако не им зачита правата. Въобще не им пука кой кой е, защото са защитени социално.

   Така ли е в България? – Определено – не е.

   Тук, в България, е страшно, ако си загубиш работата. Обречен си и ти, и семейството на тотална мизерия. Затова и експлоатацията на хора е жестока. Всеки трепери над мизерната си заплата, живее в стрес и шок. Ето защо и продължителността на живот на българите е една от най-ниските в Европа. Ниска социална защита.

   В Кипър, ако си безработен, имаш право на борса 6 месеца със заплата 60-70% от тази, на която са те осигурявали. След 6 месеца, ако все още си без работа, започват да ти дават помощи, които са ти достатъчни да се изхранваш и да си плащаш сметките за ток и вода.

    Ако имаш жилищен кредит към банка и не можеш да го погасяваш, декларираш фалит на семейството си пред социал секюрити офиса. Държавата започва да договаря вноските към банката, докато си намериш добре платена работа и имаш отново възможността да поддържаш семейството и погасяваш кредита. Когато си безработен, медицинското ти обслужване е безплатно и лекарствата също.

   Кипърската държава винаги намира пари за социална защита, но тя ги взема от богатите хора чрез жесток данък печалба. Ние в България пращаме СМС-и по мобилния за помощи. Цирк и то голям сме. С лекарствата се прави у нас як бизнес. Не стига, че са скъпи, ами има и ментета. Направи ми впечатление, че белите пломби на зъби, които си направих в Кипър, не помръдват и до ден днешен, вече четири години, а белите пломби, които си правих в България, ми падат и излизат на парчета до следващата година и наново ги правя и пак същото. Личната ми зъболекарка ми каза, че плаща и закупува материалите за оригинални, а в крайна сметка се оказват ментета. Фирмите ни вносителки не внасят това качество, което се внася в развитите държави, въпреки че цената е същата.  

   В Кипър има частни аптеки, но те нямат нищо общо с раздаването на безплатните лекарства. Всяка болница има своя държавна аптека и там с рецепторната си книжка си получаваш лекарствата. Всеки гражданин си има такава книжка с неговия осигурителен номер. Всеки гражданин си има папка с досие в офиса на болницата, която му се дава при преглед и се връща след това. Отчетът на прегледи и изписани лекарства е безпогрешен. За злоупотреби и дума да не става.  Зъболечението тук е също безплатно. В болницата има стоматологично отделение. Отиваш и се записваш на момента. Дават ти номер и име на зъболекаря и чакаш. Който зъболекар ти се падне. Ако имаш предпочитание, чакаш по-дълго, но в крайна сметка до 2-3 часа си оправен и всичко това срещу потребителска такса от 2 евро. Можеш и десет пломби да си направиш за годината – никой не ги брои, но ги водят на отчет. На който не му изнася, има частни зъболекарски кабинети с по-добро обслужване и внимание, но това е друга тема.

   В България богатите се осигуряват на минимална заплата, а посещават елитни болници в София. Бедните са гонени до дупка с какви ли не законодателни похвати да си плащат здравните осигуровки. Тук, в Кипър, нямаш ли здравна карта, нямаш право на безплатни прегледи, лечение и лекарства. На хората с годишен доход над 25 000 евро не им се издават здравни карти. Плащат си на 100%, въпреки че са внесли големи здравни осигуровки. Спешна помощ, разбира се, за всички е безплатна. Направи ми впечатление, че обслужването на децата в спешна помощ е с предимство. Освен това на тях им дават още на момента безплатните лекарства, дори и в полунощ да е, самият лекар ги дава. Мисля си, че така е правилно.

    При нас как е? Изписват ти лекарствата и върви, та търси аптека, работеща със здравната каса, че да минеш за някои лекарства уж по-тънко. Ако ти изпишат лекарствата в спешна помощ посред нощ – върви, че търси аптека, като си нямаш работа.

    Кога, господин Борисов, ще създадем „Закон за фалит на семейството“ и в България? Докога богатите хора ще се осигуряват на някакви смешни заплати, а не върху цялата печалба на фирмата му? Кога тези хора ще си плащат на сто процента мед. услуги и лекарства?

   Докога ще си купуваме винетки за пътищата, а не се вкара тази такса в цената на бензина и нафтата, както е в Кипър. Това означава, че нашите горива ще се вдигнат с 20 стотинки на литър. Въпреки това горивата в Кипър са по-евтини от в България. Докога бай Иван от село ще плаща винетна такса и заради колите на богатите? Нека, който кара повече и гори повече, да плаща повече. Така е правилно!

    Бог да благослови България и нейния възлюбен народ!

 

       26.08.2012г.                         ИЛИЯ ИЛИЕВ - ЛАРНАКА

        

© Илия Илиев All rights reserved.

Comments
Please sign in with your account so you can comment and vote.
  • Живях и работих в Кипър 7 години и се нагледах на българки и българи, които даже не си знаеха адреса на пребиваване, а да не говорим да си търсят правата - дали са осигурявани редовно. Както сме си в БГ такива сме страхливи и на вънка. Сега, госпожо Митева това не се отнася за теб. Аптеките в Кипър са частни и обслужват частни клиники и интереси. Към държавните болници има аптеки и там лекарствата са безплатни. Получават се с рецептурна книжка. Ако вашето дете се разболее и посетите спешна помощ през нощта и почивните дни от там лекаря му дава безплатни лекарства, само тогава възрастните правят изключение и търсят спешно аптека. Е всичко не може да е идеално.
  • Добре написано,но кипърците имат и много недостатъци.Пример събота и неделя аптеките са затворени и на вратата им има адрес на аптека,която е отворена,но тази аптека е на другия край на града.Ако нямаш кола си изгубен.Във всички учреждения много трудно ти дават информация за каквото и да било особено ако не знаеш техния "диалектен гръцки".Няма значение колко си по-добър в работата си от кипърските си колеги,развитие няма да получиш.ПОВИШЕНИЯТА СА САМО ЗА КИПЪРЦИТЕ.Попиташ ли шефа си за повече пари ще ти измисли 1000 причини само за да не ти го даде,дори може да те изгони.Институциите ти обръщат внимание само ако имат да взимат пари,ако ние трябва да взимаме ще чакаме неопределено време.По пътищата искат да ти вземат предимството и ако не им го дадеш си обсипан с караници и обиди.Общо взето третират чужденците,както циганите в България.Не уважават човешките ти права и се подиграват с труда ти.Това го пиша от личен отпит на 5 години препитание в "изискан" 5 звезден хотел.Не му пиша името само за да не направя реклама.Дори и по празниците, когато е пълно с кипърци в хотела,чуждестранните клиенти биват пренабрегнати.РАВНИ ПРАВА ЗА ВСЕКИ.
  • Това е интересно!
  • Значи Ако един богат човек тука има примерно годичен доход 100 000Е като му одържат данък печалба му остават 60 000 Е . Ако трябва да си направи някаква скъпа операция например за 50 000Е той ще заплати сумата която му е останала над 25 000Е или в случая 35 000Е останалите 15 000 ще ги заплати държавата. За разлика от България тук отдръжките за осъгуровки са 12% от нетната заплата. 6% плаща работодателя и 6% работника. В тази осигуровка са включени парите за пенсия, обещетения за безработица и медицински. разпределението обаче се прави от държавата и няма конкретен % за едното за другото и за медицинските. Държавата разполага с този осигурителен фонд. Не е както при нас с някакви измислени закони за здравна каса, пенсионни фондове и т.н и т.н. Тук не говорим за никакви застраховки. По принцип работодателя прави колективна застраховка валидна само за работното място.Това е отделна тема.
  • За прегледи и лекарства може и да е така, НО Е ИЗКЛЮЧЕНО да си плащат операции и лечение в болница, особено ако са по-сериозни (скъпи), след като плащат застраховка.
  • Впечатляващо!
  • Точно както съм го написал, точно така е. Забравих да допълня, че хората с доход от 18 000 до 25 000 на година заплащат 50% от медицинските прегледи и услуги както и 50% от стойноста на лекарствата от болницата. Няма празнословие. Това е истината. Тук винетни такси няма, макар че на всякъде между областните градове е аутобани. Винетната такса е в цената на бензина, а той е по ефтин от в България.
  • "На хората с годишен доход над 25 000 евро не им се издават здравни карти. Плащат си на 100%, въпреки че са внесли големи здравни осигуровки." , т.е. нямат "право на безплатни прегледи, лечение и лекарства.". Искаш да кажеш, че си плащат на "100%" и възможни свръхскъпоструващи лечения и операциии, въпреки, че са "внесли големи здравни осигуровки"?

    След тези ти разсъждения, в истинността на които дълбоко се съмнявам, реших да те помоля и посъветвам да отделяш внимание повече на качеството, отколкото на количеството в писането на публицистика. Освен това имай предвид, че обществено-социалните въпроси по правило са сложна работа и като се гледа на тях отстрани, безотговорно и без да се съобразява този факт (сложността), рискът да се стигне до примитивизъм и празнодумство в разсъжденията по тях се увеличава.
Random works
: ??:??