Jul 10, 2020, 11:47 PM

Кометата C/2020 F3 

Photography » Nature
1233 1 9

© Валери Станимиров All rights reserved.

Кометата C/2020 F3. Фотоапарат Canon 1200D, обектив Tamron 70-300. Сутринта на 10 юли 2020 г. от Перник. Времето за снимане беше възможно само точно преди изгрева, между 04 30 и 04 50. След това небето започна да изсветлява и имаше голям градиент и като добавим почти пълна Луна условията не бяха много благоприятни. Все пак да отбележим събитието.

Comments
Please sign in with your account so you can comment and vote.
  • Гледайки снимките на комети, сложени в избор на редактора, си спомних нещо за нашата стара електронна промишленост, нещо, което има връзка с Халеевата комета. Не знам колко души знаят, но в един от руските (съветските) космически апарати за изследване.на тази комета, работиха две конфигурации "CAMAC". Те са предназначени основно да управляват измерителни уреди по специална измерителна шина EEE488 (HP). И като идеология и технология са създадени в CERN. И сега: Двете системи CAMAC за руските апарати за изследване на Халеевата комета бяха произведени в завод в... Пловдив! Хайде сега пловдивчаните да проверят истина ли е това! Безусловна! Коментиращият е работил с CAMAC по съвсем други причини.
  • Който иска да снима кометата, тя вече се вижда на северозапад, много близо до хоризонта, вечер между 22.20 и 22.50 часа. Изключително е важно, хоризонтът да е много нисък, т.е. да няма планини и хълмове в тази посока. Всеки ще различи черпака на Голямата мечка, който е с дръжката нагоре по това време на денонощието. Кометата е между долната част на Голямата мечка и хоризонта. Всички обективи от 40 до 200мм. са подходящи, но по дългофокусните по трудно се насочват. Задължително статив и снимане на самоснимачка на около 2 сек. за да се успокоят вибрациите.Едно ISO 800 и скорост около 2 секунди ще свършат работа. Диафрагмата по отворена. По късофокусните обективи ще хванат и част от пейзажа и фотографията става по интересна. Успех и да покажете резултати. И моля...използвайте правилно името ми...
  • Ето данните- фокусно разстояние 300мм., скорост 1.6 сек., диафрагма 5.6, ISO 1600. Ярката звезда вляво в средата е пси2 от Колар. Другите звезди са също от Колар, но са само с каталожни номера. Ако Венера беше на фотографията щеше да е много по ярка от всички звезди дори и от главата на кометата. Това е малка част от небето, със слаби звезди, повечето невидими с просто око. Поради кроп фактора, който при Канон е 1.6, това фокусно се равнява на 480 мм. и се вижда, че дори тази кратка експозиция е разтеглила леко звездите в дясната по южна страна на снимката. При снимане на комети, това не е толкова важно, защото целта е да излезе повече от опашката й.
  • Също съм на мнението на Хари - колкото повече техническа информация под такива специализирани снимки, толкова по-добре. Да, наистина има известни данни в текста, но малко повече не е излишно. Хари го е казал - и другите биха се понаучили, ако се споделя такава инфо. Иначе за снимката съм се изразил и го повтарям: много положително мнение. Освен това виждам няколко други небесни тела на снимката. Като специалист би могъл да ни светнеш кои са поне най-ярките. Аз например си мисля, че едното е планетата Венера, но може тотално да греша.
  • Мн добро качество!
    Все пак сподели - каква е експозицията Валери, как си снимал, от ръка или със статив и пр. подробности. Това е важно за всеки, който иска да снима небето...
  • Поздравления!
    Пожелахте ли си желание?
  • А, браво
  • Поздравления за момента!
  • Но е документ и затова е много важно. Поздрави. Харесват ми документални снимки на всичко - разглеждам с кеф твоите, но съм разглеждал и на дараци (няма да обяснявам какво ). Искам да кажа, че хубавата документална снимка е богатство.
Random works
: ??:??