Nov 7, 2020, 7:49 PM

Нов цикъл 

Photography » Nature
1010 5 11

© Валери Станимиров All rights reserved.

Слънцето вече официално може да се каже, че навлезе в своя нов цикъл SC25. Групата петна на снимката е активният регион AR 2781.

Слънчевият цикъл се определя от магнитното поле на Слънцето, като на всеки 11 години северният и южният му магнитен полюс разменят местата си. Полюсите се разменят, когато магнитното поле е най-слабо, познато още като слънчев минимум. Тъй като магнитното поле на Слънцето контролира слънчевата активност - слънчеви петна, изхвърляне на коронална маса и слънчеви изригвания - астрономите могат да проследяват цикъла. По време на слънчевия минимум има минимално количество слънчеви петна. Хората са забелязали самите петна още в древността, астрономите са започнали да ги наблюдават редовно през 16 век, но едва през 1843 г. Рудолф Волф открива 11 годишен цикъл в появата им. Той успява да възстанови тази циклична последователност до средата на 18 век, до 1749 г., когато започва цикълът, на който е даден номер 1. Последният минимум ми се стори малко по дълъг и леко се притесних да не се случи като в така нареченият Минимум на Маундер. Тогава между 1645 и 1715 на Слънцето е нямало нито едно петно. Времето в Европа се влошило много. Каналите на Венеция и Амстердам замръзвали изцяло. Същото се случвало и с река Темза, явление не наблюдавано до тогава. През 1692 г. в Бостън описват условията като най-ужасната зима. Повсеместните несгоди, както и липсата на слънчевите петна продължили един човешки живот. Странното е, че това спиране на слънчевият пулс съвпада почти съвсем точно  с управлението на Краля Слънце Луи XIV. Когато Кралят Слънце починал петната тутакси се завърнали и времето се подобрило чувствително. Очевидно на света можело да има или Слънце в пълния си блясък, или Крал Слънце – не и двете. Та за известно време се замислих дали на хоризонта не се е появил някой нов Крал Слънце, но с появата на няколко групи петна вече съм по спокоен. Дано не съм ви отегчил с тези обяснителни бележки.

Comments
Please sign in with your account so you can comment and vote.
  • Снимката е уникална. Но и информацията под нея, също.
  • Цикличност...
  • Адмирации за комбинацията снимка-информация! Много приятно поднесена информация на фона на впечатляваща снимка.
  • Чудесно инфо!
  • Дори за неспециалист, когато нещо му се опише и покаже фотос, събития от миналото могат да служат като предупреждение...Интересна информация си споделил, Валери!
  • Това е неземно, вижда се, но и споделената информация е ценна, полезна и интересно поднесена.
  • Понеже не разбирам от професионална фотография, в първият момент си казах- какво има татуирано до това пъпче на корем..и наистина благодаря, че мога да видя как изглеждат слънчевите петна. Какво нещо е природата - много ми бяха интересни поясненията. И ние сме едни човешки петна на Земята... никъде ги няма Поздравления!
  • Аааа, авторът е публикувал и други!
  • Ами, като дълго работил с КВ, почти цял професионален живот, много ме впечатли твоята снимка и обясненията към нея. Волфовото число винаги е било в основата на прогнозите за разпространението на КВ. Интересно, че в последните цикли максимумите са все по-ниски . Снимки на нашата звезда, Слънцето, са толкова редки, а още по-малко на слънчевите петна. А може би тук, в "Откровения", това е първата такава снимка. Изключително съм впечатлен от нея.
  • Харесах! Доста мечтаят да са слънца, но не отчитат...и се опарват или направо изгарят!
  • Впечатляващо
Random works
: ??:??