1.
Замислих се над нейните думи
“Напиши нещо леко за четене!”
Ваня
-Четеш ли моите книги? – питам младата продавачка в кварталното магазинче, докато ми подрежда, закупените хранителни стоки в найлонов плик. Казва се Ваня. Има гъвкава, спортна фигура и само тъгата в очите й нарушава индивидуалната й хармония. Аз съм единственият купувач и се опитвам да поддържам разговора, за да повиша малко настроението й.
-Тука са, но аз нямам време за четене… - отговаря неохотно Ваня, но в гласа й прозвучават и категорични нотки.-Твоите книги Дениз ги чете. Разбрах, че си написал нещо специално за нея. Аз предпочитам нещо по-леко.
-Даваш ми хубава идея – с готовност подхващам разговора аз.-Може да опитам да напиша и нещо по-леко, но областта за която пиша – човешкото преживяване, в неговия хуманен вариант, постигащ възпроизводството на инидивидуалноста, не е от лесните. Ти какво предпочиташ?
-Тука имам няколко книги – отзовава се младата жена и изважда пакет с цяла дузина дебели романи, каквито понякога разлиствам, за да се убедя, че интересът ми към тях продължава да стои на нулево равнище.
И ето, Ваня започна да ми разказва, без да я подканям, за съдържанието на извадените от нея книги. Даже ми подава две, които аз взимам с обещанието, че ще ги прочета – “Да покориш Холивуд” от Меги Уил и “Ледена страст” от Нора Робъртс.
Водиме с Ваня общ разговор за съдбата на книгата в наши дни, за това, че хората се отучват да четат, за нарастването на младите хора, които се занимават с писане, за необходимостта да се познава творческия процес, а младата жена се спира на някакво заглавие и с някакъв стрпанен патос ми казва:
-В тази книга един п…ч сваля една мадама, докато накрая успява.
Спестявам си да й кажа, че аз не харсвам този вид книги, защото те се забравят още докато четат. За да й го кажа, ще трябва аз самият да напиша нещо по-добро. Разбирам я добре какво иска да ми каже. В издадените от мен книги, героите ми са живи, хора на днешния ден – в конкретни ситуации и конкретно поведение, с истинските им имена. Всеки един от тях диша атмосферата на собствената си човечност, а аз – чрез писането давам отговор на конкретните проблеми, които съм имал възможност сам да изучавам, а не да си измислям.
Убеден съм, че книгите и текстовете, които пиша са интерсени за четене, но изискват и определено усилие, за да бъдат разбрани, а ето, че Ваня ми отправя едно предизвикателство, дори и без да се досеща за това. Да, четенето е изкуство, защото предполага и наличието на способност да се разбира написаното в неговата цялост.
-Знаеш ли Ваня? – започвам аз, а вече мисля как да прекъсна този разговор.-Един мой много добър познат – Нено Ненов, автор на книгата “Срещу хаоса”, наскоро сподели с мен следното:”Стиховете ти са хубави – каза той – но върху тях трябва много да се мисли”. Големият енерготерапевт Лазарев поставя разбирането в центъра на провежданата от него терапия. Моите текстове са такова предизвикателство, но и ти ми отправи сега едно такова предизвикателство – да напиша нещо леко за четене. Това е велико предизвикателство към всеки автор. Чрез поезията аз пиша като постигам съкращаване на много страници и създавам слово, което да стимулира мисленето на читателите. Текст, написан на една страница, ми спестява десетки други страници, но изправя читателя пред изпитанието да мисли. Благодаря ти за разговора!
© Валери Рибаров All rights reserved.
Като отговор на този твой коментар приеми и днешната ми публикация "Термини, понятия, категории", чрез която правя опит да обрисувам най-общо творческия процес от гледна точка на връзката между теорията и практиката. Тук ще добавя следното:мисленето е една от страните на дейността, която е и негова естествена граница.Но в границите на общуването помежду си, хората стигат до разбиране или неразбиране и това води до сблъсак между тях като израз на техните интереси. Кръгът на изясняване на проблематиката при наличието на разбирателство дава тласък на развитието, докато неразбирателството е източник за нарастване на конфликтуването, което става допълнителен стимул за търсене на нови решения.
Правиш много съдържателен коментар!
Поздрави!