17 dic 2020, 16:21  

"Червени рибки“ - почти по Анри Матис 

Collage » Postales
1905 1 7

© Ирен Todos los derechos reservados

Анри-Емил-Беноа Матис е френски художник и скулптор, известен с умелото използване на цветовете, и с флуидния и оригинален рисунък.

Наред с Пабло Пикасо и Марсел Дюшан, Матис обикновено е приеман за един от тримата художници, довели до революционните промени в пластичното изкуство в началото на 20 век. Признат е и  като водеща фигура на модерното изкуство. Анри Матис, също е от творците, които трудно биха се събрали в един колаж.  Понеже през 1941 година в резултат на заболяване от рак на дебелото черво е подложен на колостомия, тежка коремна операция, след нея му се налага  да използва инвалидна количка, за него , до края на живота му, се грижи Лидия Делекторская, бивш негов модел. В този период  с помощта на асистенти Матис започва да изготвя колажи от хартиени изрезки. Първото „изкушение“ за мен беше да починя колажа на поредицата му „Синьо голо тяло“, която е   добър пример за тази техника, която той нарича „рисуване с ножици“. Колажите демонстрират способността му да приспособи усета си за цвят и геометрия към една ново и крайно опростено средство, придавайки му игрива и възхитителна сила. Но не по-малко се бях изкушена и от златните му рибки. Художникът рисува цяла поредица от картини в тази посока: "Арабска кафене." Най-значимото произведение от мароканския период. Сюжетът на картината е представен от двама души, които медитират пред аквариум със златни рибки. "Зора на терасата." Не по-малко известна творба, създадена в Мароко. „Златна рибка в скулптура“, 1911г. „Червена риба във вътрешността“, 1912г. „Интериор, аквариум с червена риба“, 1914г. „Червена риба и палитра“, 1914–1915.

Когато здравето на художника се влошава значително и той се насочва към техниката на декупаж, тогава  изрязва фигури на риби, цветя, водорасли,от рисувана с гуаш хартия и композира картини с голям формат. Поради своята крехкост, такива произведения са считани за едни от най-ценните в творчеството на художника. Последното творба на Матис, "Китайски рибки", 1951 г., също е създадена с тази техника.

Картината на Анри Матис „Червени рибки“ впечатлява с необичайното си представяне на композицията. Това произведение няма точна стилистична принадлежност и съдържа признаците на няколко направления наведнъж - импресионизъм и фаувизъм. Докато други художници са търсили обем обем, Матис пресъздаде света  в плоска рисунка.

Днес тази картина  картината принадлежи на Музея на изящните изкуства. А. С. Пушкин, който се намира в Москва.

Колкото до моя колаж "Червени рибки", в колажа, който съм изработила, нямам никакви претенции, че съм успяла да се доближа до излъчването на неговата картина. Но не ми е била и такава целта.

Comentarios
Por favor, acceda con su perfil, para poder hacer comentarios y votar.
  • Браво, че продължаваш темата за великите художници на 20 век! И този колаж много ми харесва.
    Бил съм музея "А.С. Пушкин" и съм разглеждал и други работи на Матис.
    Впрочем музеят има в колекцията си и прекрасни платна на Моне.
  • Благодаря, Щураче. Опитах миналата година нещо по темата. Не знам дали ще задоволи естетическия ти вкус. Но ако си помолила рибките, може пък и дази година да ме подтигнат музите да сглобя нещо потемата. Ама до тогава мога да покажа само това.
    https://otkrovenia.com/bg/kolaji/tiha-nosht-svyata-nosht-1
    https://otkrovenia.com/bg/kolaji/tiha-nosht-svyata-nosht-2
  • Интересно. Водният свят е приказно красив.
    Обаче, Иренче, може ли едно желание? Като видях толкова рибки Иска ми се поне една картичка класически рождествена. Толкова красив и светъл празник е Рождество, а няма нито една достатъчно красива картичка
  • Благодаря. Радвам се ако ви е било интересно. А информацията гледам съм я нахвърлила и... трябва да редактирам. Снощи явно съм била вече доста разсеяна и уморена, за което се извинявам. Ще я приведа в добър вид тези дни.
  • Хареса ми! Оригинално. Благодаря и за информацията!
  • Умееш да скалъпваш разкази-колажи!
  • Хубаво е човек да понаучи нещо, покрай изкуството, което виждаме тук
Propuestas
: ??:??