8 мин за четене
Невиждана суша споходи селото. През май не капна капка дъжд, а юни беше още по-сух. Бог бързо натиряше малките облачета в разни посоки и скъпернически стискаше небесата си. Нивите изгоряха, барите и кладенците пресъхнаха. Настана мор. Хората гледаха с тревога нагоре и все по-често се молеха за дъжд – на нивата, на софрата, в църквата.
В селото за трети път играеха Пеперуда. Попът избѝра три пъти различни момичета, белким някое успее да умилостиви небесните сили. Но без резултат. Последното сираче, Митка, беше третата пеперуда. Този път спазиха и най-малките подробности в обичая. Съблякоха я както майка я беше родила, окичиха я със зелен венец от щир, троскот, детелина и клони, направиха ѝ зелена дреха от бръшлян, бъз и върба и под ръководството на старата Андреица, младите моми заиграха от кладенец до кладенец, от бара до бара, по къщите на хората в селото:
Пеперуда лята,
над вода съ мята.
Дай, Боже, дъжд!...
Жените се кръстеха тревожно и ги ръсеха с вода, донесена от най-далечния клад ...
Искате да прочетете повече?
Присъединете се към нашата общност, за да получите пълен достъп до всички произведения и функции.
Iniciar sesión
Registrarse
През време на турското владичество Добруджа е обект на изселнически вълни и турски репресии, съпроводени с изтребление на население, като това води почти до обезбългаряването на областта. Тази щета се компенсира чрез заселване на тракийски българи през 1829-1830 г. след поредната Руско-турска война, която води до преселението на по-голямата част на българите от Старозагорско, Сливенско, Ямболските села, Карнобатско и от Одринска Тракия. Една част от българското население преминава река Дунав и се преселва в Бесарабия, но по-голяма част от тракийските българи остават в Северна Добруджа. Продължаващият приток на българи предимно от Тракия по-късно увеличава българските демографски ресурси. Това продължава и през Кримската война и по-късно чак и след Освобождението по отношение на Южна Добруджа. Това са родовете Стрезеви, Маврови, Рабаджи, Проданови, Чавдарови, Тутови, Димитрови, Керанови, Петрови, Пехливанови, Чолакови, Бошнакови, Балабанови, Стамови, Коджамерови, Кряскови, Парушеви, Новакови, Капови /от този род всички които са отишли в Русия са били сираци/, Гроздеви, Парзулови, Дундеви, Аврамоглу, Граматикови, Господинови, Гюзелеви, Пехливанови, Авджиеви и други.
Разказът е част от сборник,описващ живота на тракийците, заселили се в Добруджа през 19 век. Книгата ще излезе в края на ноември.