8 dic 2018, 15:45

 Крушение - Четвърта част 

  Prosa » Novelas y novelas cortas
646 8 9
Произведение от няколко части « към първа част
2 мин за четене

Беше 1912г. една съдбоносна за Балканите и важна за България година.

    След тайни срещи,договори и спогодби балканските владетели смятаха, че е време да тръгнат чрез война срещу Султанска Турция, защото считаха, че войната е безспорен елемент от външната им политика и реален шанс за възвръщане на територии там, където живеят техни сънародници.

    При Руско-турската война от 1877-78г. и подписания в Сан Стефано преминиларен (предварителен) договор:бъдещата българска държава,след признатите по-рано от Високата порта български църковни енории,изглеждаше възстановена, почти колкото при Цар Иван-Александър! Но това бе илюзорна радост за българите от Добруджа,Мизия, Тракия и Македония...

     Великите сили ревизираха и прекроиха балканската карта на конгрес в Берлин още същата година и мечтите на българския идеал за обединение на всички българи, беше една не нужна химера, според интересите на Великобритания, Австро-Унгария, Франция, Германия и... за неприятна изненада, от освободителката ни – Русия! Великите европейски държави не искаха да допуснат на Балканите една голяма България, която ще доминира над останалите Сърбия, Гърция, Румъния, Черна гора и победена Турция...

      От заветни времена човечеството жадува мир! Но кажете ми, защо това Човечество при тези желани хоризонти, във всеки момент воюва в името на този несподелен мир?! Защо митове и легенди отреждат олтар на преклонение пред Боговете на войната?

      Всяка възходяща държава-монархия или република отрежда пиедестал и издига паметник на своя върховен Гръмовержец, и негов верен син е Божественият Арес, Марс или техен аналог, с еднаква жажда за нови битки...

      Вечната борба за знания поражда тези неимоверни стремежи: човек непрекъснато усъвършенства средствата за убиване на другите човеци!

      Да покориш непознатото,да завладееш умове и сърца, но и да добиеш богатство, власт, да наложиш волята си другиму, е заложено в генното предопределение на човека!

      Нещо да се е променило от нашата цивилизация, наследено от вече отминали епохи? Почти нищо,с единствената уговорка,че технологията за убиване е усъвършенствана до автоматизъм.

      Философията на човешкото стремление, е да запази себе си, чрез кръвта на победените! И тази изтребителна форма на съществуване е хиляди пъти безсилна да намери божествената заповед:"Не убивай!"

      Кольо Гатев Добрев беше родолюбец.

      Всеки родолюбив човек по същество е пазител и продължител на традициите, завещани и възпитани в него от предците му. Той изслужи войниклъка в 29-и Ямболски пехотен полк и есента на 1911г. премина в запаса.Като човек който знае да чете и пише и с лекота да се справя с войнските задължения по време на службата, Кольо бе изпратен в Стара Загора, където завърши Школа за пехотни кандидат-подофицери и до края на редовното обучение изкара стаж за взводен подофицер.

      Но ето, че тази 1912г. бе отредила съдбата на Кольо да го поведе по пътищата на войната,като стотици хиляди български мъже и синове!

      Българите посрещнаха вестта за обявяването на войната с небивал възторг и желание да освободят братята си, останали в пределите на османската империя.

      Когато имаш непоклатима вяра в постигането на определено въжделение, тръгваш с всички сили да постигнеш предначертаното!

 

Следва продължение...

       

 

 

 

 

 

» следваща част...

© Стойчо Станев Todos los derechos reservados

Comentarios
Por favor, acceda con su perfil, para poder hacer comentarios y votar.
  • Благодаря за вниманието и интереса към това повествование!
    Костадин и Мария, войната е върховно усилие и себеотрицание в живота на човека.Когато един народ тръгва да освобождава братята си,той го прави със силен стремеж за справедливост.Тръгвали са с благословията на свещениците и с надеждата да участват поголовно,един вид са приемали ритуалите като празник:с хора и гайди, хиляди изпращачи са нощували край казармите... "Пиянството на един народ", както е написал Захари Стоянов в неговите "Записки на българските въстания".
  • Част по част пъзела започва да се подрежда, очаквам да видя цялата картина, Ranrozar! Поздравления!
  • Очаквам с нетърпение продължението и следя с интерес Стойчо.Поздрав.
  • Благодаря ви, Георги и Елка за коментарите!
  • Властва принципът - Разделяй и владей! Поздравления за анализите в текста!
  • Харесва ми съчетанието свят - българин...
  • Благодаря за вниманието и оценката, Мариана!
  • Благодаря за коментара, Младен!
    В един от коментарите към първите части на повествованието опитах да подчертая, че историята има цикличен характер и идват отново дълбоко заровени вражди на верска и политическа основа.Ако образно казано живеем край незагаснал огън, пепелта на времето прикрива за следващите поколения въглените на отминали конфликти, но е достатъчно един нов конфликт, за да лумне нов пожар...Не случайно в историята за Балканите звучи нарицателно определение като "барутното буре"на Европа!
  • Великите сили никога няма да допуснат единни балкани и да позволят съществуването на силна България. Америка, Англия, Франция, а напоследък както се вижда и Германия, ратуват за силна Турция и обезличена България. Историята, в това число и написаното от теб, Стойчо, потвърждава тази диагноза. А това, наложено ни отвън статукво, е непоносимо за нас българите. Поздравление и за тази 4-та част!
Propuestas
: ??:??