24 oct 2009, 11:42

Производни на любовта

  Prosa » Relatos
1K 0 7
2 мин за четене

Гълъбите се появиха внезапно. Направиха широк кръг, избраха си перилата на неговия балкон и кацнаха. Бяха два - мъжки и женски.

   Любовта им сигурно бе почнала другаде - долетяха тук, само за да довършат най-важното и същественото - продължението на вида.

   Защо ли бяха избрали точно тясното и неудобно перило на втория етаж?

   Човекът остави ръкописа, над който работеше. Дълго и с интерес наблюдава любовта на гълъбите.

   Във вечно забързания ритъм на живота не ни остава време да се изненадаме от нещо толкова обикновено, дребно, незабележимо, като ухажването на птиците – мислеше си. - А любовта, като всяка любов, е красива.

   Мъжкарят се разливаше от ласки – гукаше, шумеше, разперваше като параван криле и почукваше с клюн женската, която свенливо, но с достойнство посрещаше предизвикателствата му.

   Върху несигурната, мръсна, боядисана в черно парапетена линия, се любеха два бели гълъба. Изглеждаха като две малки, бели думички, изписани върху безкрайната сякаш, блажна чернилка на желязото.

   Две думички с толкова ясен и красив смисъл.

   Слънцето – този вечно ням свидетел на всичко по света, се усмихна и прогони мразовитите облаци от зимното небе. Лъчите му огряха двете перушинени топки любов и те, окъпани от светлината му, се притиснаха една в друга – чисти, в своето великолепие, жадни за обич и живот.

   Запяха.

   Човекът си мислеше, че разбира текста на птичата песен:

   „О, благословено слънце...“

   Притвори очи – цял ден можеше да слуша това. Не! Не цял ден; цяла вечност би могъл да слуша арията на живота, химна, в чест на небесното светило, посланието за любов към всички същества на планетата.

   Нещо го накара да погледне. Зърна опасността, но късно. Изтръпна.

   Рошавият малчуган бе изпънал вече ластика си, премижал с око. Безобидното чаталче с ластици от велосипедна гума и червена мишинка, бе превърнато в страшно оръжие в ръцете му. Облото речно камъче, тежащо не повече от три грама, колкото тежи и куршум, изпревари вика във внезапно пресъхналото му гърло, изсвистя и уцели женската в главата.

   Песента отведнъж секна, огромният прозорец на хола се пръсна на хиляди слънчеви късчета, настана затишие. Женската се завъртя около оста си на желязната пътечка - като че ли търсеше опора, не я намери, препъна се и тежко, като на забавен каданс, политна към земята, където я посрещна ликуващият вик на момчето.

   Потресен, мъжкарят излетя.

   Тревожният плясък на крилете му отекна като удар от бич върху смълчания жилищен блок, панелните апартаменти и сивите обитатели в тях.

   Човекът се държеше за гърдите – улучен сякаш от хлапето - плод на нечия
любов, преминала не на неудобния, мръсен балконски парапет, не под топлещите лъчи на вечното слънце, не под прикритието на единствения параван – нежното любещо крило.
    Свлече се в стола, проследи с поглед две бели, снежнобели пера, които ветрецът полюшваше още във въздуха, взря се в празния лист пред себе си.
   Наведе глава и написа ново заглавие:
  "Производни на любовта"

    На чистия лист, черните букви изглеждаха грозни; по-грозни от думичките, изписани на мръсния парапет минутки преди това.

* * *



¿Quieres leer más?

Únete a nuestra comunidad para obtener acceso completo a todas las obras y funciones.

© Румен Todos los derechos reservados

Comentarios

Comentarios

  • Мъка - красива, и много "страшен" смисъл между редовете...
    Колко прозаично, а същевременно колко потресаващо силно звучат думите, когато са написани!
    Благодаря!
  • Благодаря ви на всички!
  • Странно защо, но след като го прочетох, първото което си помислих, бе - "Перфектното хайку"... Разбира се, не е хайку. Но голяма част от основните похвати на хайку присъстват в разказа ти - естетизирането на простичките неща от заобикалящия ни свят, моно но-аваре - печалното очарование, хосоми - проникване в забуленото от тайственост изящество на живота, йоджо - неизказаността на чувствата, ваби - пестеливостта на изразните средства... Разказ, носещ в себе си мистиката и чувствителността на дзен-будизма - съзерцанието и осъзнаването на мига, който никога повече няма да се повтори...
    Поздрав! Благодаря за удоволствието, което ми достави разказа ти!
  • Красиво и трогателно написано.
  • Ако се вглеждахме понякога в незабележимите неща,не бихме били толкова пошли...Никога няма да стигнем простора,да докоснем птичите пътища по небето,защото не знаем истински да обичаме...

Selección del editor

Жената, която не ставаше за нищо (За конкурса) 🇧🇬

Katriona

Животът я мачкаше като тесто. Само че тестото става на хляб, а от нея вече нищо не ставаше. Така каз...

Трите прошки 🇧🇬

esenna

– Рак, за жалост. Изтръпнах. Мама се сви като мокро врабче. – Но спокойно, Госпожо, този вид рак веч...

Щастие 🇧🇬

Мильо

Видя ми се тъжен и умислен. Запитах Го: – Какво ти е? Въздъхна тежко и наведе глава: – Тухларят иска...

Куцата 🇧🇬

БогданаКалъчева

Имаше и други недъгави в града, но когато някой кажеше „Куцата“, всички разбираха за кого става въпр...

Любовта на чаплата (за конкурса) 🇧🇬

perperikon

Гроздоберът бе в разгара си. Пълнехме кошовете с Тинта по терасите, надвиснали над реката, сваляхме ...

Гастрит на нервна почва 🇧🇬

marco777

Айше седеше пред кабинета на доктора и потропваше нервно с крак. Месечният ѝ цикъл закъсняваше, а в ...