2 мая 2024 г., 22:11

Да сглобиш корупция 

  Эссе » Гражданские
367 6 10
2 мин за четене

     Когато стане едра, тежка и започне да се прегъва под натиска си, корупцията се нуждае от споделяне. Не защото има желание да дели с някого – не. Просто ѝ се налага. Някой да удари едно рамо, та безобразното да изглежда като обществен морал, кражбата да прилича на социална необходимост, липсата на справедливост – на необходимо зло, а настоящата власт да се изживява като безалтернативен перпетуум мобиле. И тази подкепа ще бъде възнаградена – ще получи право на участие в хепънинга на грабежа, в деконструкцията на надеждите и вярата; ще има по хапка за всяко затваряне на очите и на съвестта. Може и по две хапки да има. Защо не? И колкото повече рамена понесат чуждата корупция, толкова по-веществена и социална ще изглежда тя.

     Затова се опитаха за вкарат опозицията във властта. (В тяхната обаче власт!) Не успяха, донякъде. Искат да са сред народа, но не на равна нога с него, а отгоре – като пътепоказател, като елитарен владелец на закрепостена и нежива свобода.

     Сега пък президентът бил крив. Защото и той не удря рамо. Не споделя страстта към корупцията. Не желае да си чопне от нея, да вземе участие в делбата на богатата грабителска плячка.

     И защо бре, джанъм? Има за всички. То така е по целия свят. Балъците мислят и говорят по цял ден за права, за справедливост, за човещина и демокрация, а върхушката ги баламосва с жартиери на певици, със силиконови обещания за предстоящи реформи и прочее дръзновени фалшивости. А междувременно се занимава само с едно – с грабеж: вулгарен, животински, злобен, агресивен и безочлив грабеж. Защото кражбата и корупцията у нас отдавна минаха рамките на своите дефиниции – те вече са отвъд разбиранията за човешка принадлежност дори на греховете.

     Дори когато не е споделена, корупцията си продължава, щом е овластена. Чувства се по-несигурно в отчуждение, става ѝ напрегнато и дискомфортно наистина, но не се спира, само се ожесточава. Плюе истерично срещу всеки инакомислещ, полицейщина заменя грижата за обществения ред, изкористяват се, а впоследствие се и присвояват публичните функции на държавните органи; всякакви форми за обществен контрол, за свобода на съвестта и словото се демонизират, профанират и охулват.

     Видя се, че това може да продължи дълго време. Но не може да продължава вечно.

     Не(с)поделена, корупцията се смазва под напора на собствената си уродливост.

     И понеже краят на този колос идва – усеща се по пукливия шум на глинените му крака, по хаоса и надменното предмъртвешко безхаберие на властта, безсилна вече да се справи с тежестта си, ще се наложи скоро да поговорим и за завещаното, за гнусното и вонящо наследство на корупцията, прояла отвътре и отвън плътта на държавата.

     Парите или живота – това е принципът на съвременната демокрация, схващана от позициите на САЩ и Англия. Оксиморон, който не е създаден от демокрацията, но е употребен от нея. Какво друго убежище има корупцията, освен в парите? И защо животът се отъжестви с тях, с парите?

      Но за това – друг път. След Великден.

© Владимир Георгиев Все права защищены

Комментарии
Пожалуйста, войдите в свой аккаунт, чтобы Вы могли прокомментировать и проголосовать.
  • Корупция е средата, която законодателите създават. Но малко хора четат законите, защото законите всъщност четат живота им. Ето - последното изменение на Закона за насърчаване на инвестициите създава доход над 1 милиард лева на корупцонерите. Стига да има кой да го схване. Лека нощ.
  • ЗОП - какви обществени поръчки, като общество отдавна няма...
  • Ако Владимир Улянов (Ленин) не беше закаран от Швейцария през Германия и Скандинавия с т.н. "пломбиран вагон" с чужди пари, за да прави своята "Велика руска революция":едва ли някой щеше да пренебрегва днешното състояние на Руската Федерация.
    Но пък това не е ли корупция?Да взривиш страната си, която води война на живот и смърт с агресора!
    Отличен пример за корупция!Явно последователите имат нужда от идоли за политическо развращаване!
  • Благодаря, Пламен, Петър. Да, корупцията е като рака - има го у всеки, нещо трябва да го предизвика. Този опит за есе търсеше отговора на това, което създава корупцията, а не което я идентифицира. Опасявам се, че не съм успял да се изясня. Благодаря за любими.
  • И аз го чакам този колос да се сгромоли, дано това да се случи в този живот. Дано гравитацията му помогне. А дотогава можем само да си свиркаме и да писукаме на квадрат.
  • Малко наивно, но ми се струва, че корупцията си е като естествен плевел и вирее навсякъде, където няма контрол. Единствените места, където тя се ограничава до приемливи стойности са там, където има нещо над всички, което не е изборно и не подлежи на никаква дискусия - Бог , цар , ... традиции и народопсихология ...
  • Благодаря за коментарите, Слав Коруба, Безжичен,Люси Атанасова. Измежду нас, изкушените да мислят върху неща, които не са непременно предизвикани, но необходимо съпричастни към съвестта, има само един - Младен Мисана, когото уважам искрено и бих помолил нещо съвсем приятелски. Дано да го прочете тук. Мисана разбира от математика, чета го. Схваща формите на знаците и на числата. Аз - съвсем не. Той само може да подскаже дали има уравнение, при което при пълна липса на константи (няма некрумпирана партия) и при наличие на устойчиви корупционни хипотези - БСП, ГЕРБ и ДПС (може и без да се посочват), е възможно да се създаде формула, чрез която числото Х (да го наречем корупция) да превъзмогне числото Y (да го наречем демокрация), при наличните политически ресурси на овладяната ни държава, като при това да се сътвори нещо като корен квадратен на условността да бъдем почтени, колкото и непрактично да звучи това във финансов аспект. Защото, опасявам се, моралът е само математическа величина.
  • Всичко около нас става все по абсурдно и грозно.Народът се спасява и крие по разнообразни начини и псува люто.Ха, да видим на тези избори колко % ще се явят пред урните,че както е тръгнало народът в урни ще влезе и ще изчезне.Някои прогнозират след 2060 г.
  • Копупцията (за много пари, не кокошкарско-милиционерската, която е не-по-малко опасна и вредна) е най-вече на две места: В част от държавната администрация и в ръководителите (не всички, разбира се) на проекти по обществени.поръчки. Впрочем като че ли ЗОП в много случаи е генератор на корупция, вместо обратното. Поне на мен така ми се струва.
  • Корупцията се внася отвън. Кой у нас може да плати за Грипени, атомни централи и тръби. Ние само плащаме за да не плащаме.
Предложения
: ??:??