28 мая 2018 г., 03:50  

Мързелът е здраве 

  Эссе
1546 16 9
8 мин за четене

          Посвещавам това есе на моя скъп, покоен приятел - Панчо Сачков 

 

           Работи, но и мисли. И ако се наложи да не работиш,

            за да може да мислиш, то мисли,

            за да не се наложи да работиш! /Мисана/


       Често пъти, още от най-ранна възраст, наши близки ни упрекват в безделие. Обществото се опитва да ни внуши, че лентяйството и безделието са опасни и вредни явления. Гибелни както за нас, така и за него. Спомням си как по времето на соца бе въведен терминът тунеядец за онези, които не упражняват обществено полезен труд. Те биваха буквално заклеймявани и или въдворявани принудително на работа, или изселвани от столицата, като софийското им жителство понякога беше отнемано. Съществуваше един член от закона за народната милиция, под чието разпореждане попадаха тунеядците и тежко и горко на онези от тях, които бяха залавяни. Особено видно преследването, на т.нар. лентяи, стана във времената на генералния секретар на КПСС Андропов. По чисто хитлеристки почин в София и други големи градове на страната, се извършваха масови хайки, чрез блокиране и претърсване на цели квартали посред бял ден. Залавяните, които не можеха да докажат, че имат основателна причина да са далеч от работните си места, биваха арестувани и отвеждани в съответните районни милиционерски управления за пълно изясняване на техния статус и самоличност. Във всяка жилищна сграда имаше поне по един доносник, който слухтеше непрестанно и донасяше за всеки, който даваше минимални признаци, че не ходи на работа. По такъв сигнал, в онези ужасни години, бях посетен и аз самият. Посетителят ми се легитимира със служебна карта от ДС и каза, че прави проверка по сигнал. Наложи се да му покажа ученическия си бележник, за да се успокои и да ме остави на мира. Така продължих да си ритам на воля футбол по улиците.
         В един период бях асистент в Института за чуждестранни студенти /ИЧС/. Една от групите, на които преподавах математика, беше на студенти от Пхенян /столицата на Северна Корея/. Те ми обясниха, че в тази страна всяка сутрин в 7 часа минават военни коли, които качват и извозват застаналите мирно корейски граждани по работните им места. Бяха щастливи, че са студенти, защото другите техни връстници от мъжки пол служеха задължителна военна служба - 10 години, а жените - 5! Това е тоталитарната машина. Тя иска да мобилизира всички до един и да изцеди от тях и последната капка животец, за да може той да отиде в предана служба на т.нар. червена аристокрация. Това си бе по същество една неофеодална система, в която ролята на крепостни, или ако предпочитате на роби, играеха обикновените трудещи се. Неслучайно в образците за автобиография всеки един представител на интелигенцията следваше да изписва:

"Произхождам от семейство на служащи".

        Спомням си, че в това мрачно тоталитарно време почина на 19 годишна възраст мой братовчед. По време на погребалната церемония в ритуалната зала, чиновничката, оторизирана да произнесе слово, каза че близките на покойника и цялото общество, трябва много да съжаляват, че той си е отишъл толкова млад и по тази причина не е могъл да отдаде пълноценно живота си за строителството на социализма! Слушах тази Кафкианска реч, или може би сякаш от роман на Оруел, и не можех да повярвам на ушите си. Майката на момчето и сестра му, ридаеха безутешно и ако по това време бях на служба в ИДИЛ се заклевам, че бих се самовзривил, като терорист-камикадзе, за да унищожа цялата зала и нейните бездушни служители.

       Един мой приятел, типичен представител на кастата на тунеядците, бе развил цялостна идеология на мързела и практика на реализирането й. Сутрин той излизаше от входа на своята кооперация с добре изгладен костюм и вратовръзка, и с луксозен сак в ръка, имитирайки отиващ на работа безупречен служещ. После, влизайки в парка, вадеше от сака спортния си екип и прибираше официалното облекло. След което започваше редовния си джогинг, завършващ на спортна площадка с уреди, където играеше гимнастика. После отново се преобличаше и се завръщаше, влизайки в своята кооперация през втория й вход, откъм задния двор. Така, всеки от живущите /в отсрещните кооперации/ доносници на ДС го виждаше как излиза, но не можеше да види, че само 3 часа по-късно той се връща обратно. Този млад мъж успя да надхитри соцсистемата и пребиваваше в перфектното здраве на един айрън мен. От него научих безценната истина, че безделието има цяла идеология, за да не кажа философска система и че е много важно безделникът не просто да лентяйства, а да се самоосъзнае на едно по-високо - качествено ново ниво, защото осъзнатият безделник престава да е вече такъв.

        Моля никой от вас, уважаеми читатели, да не съжалява за времето на соца. Това беше време без никаква свобода на личността. Всеки, който заблуждава днес младите хора в обратното е само един лъжец.

       И така - да се върнем към главния въпрос. А той е:

Вредно или полезно е лентяйството?

       Нека най-напред дадем думата на великите личности, които отдавна са се произнесли по тази тема:

1. "Честит е оня, който е далеч от всякаква работа!"  /Хораций/

2. "Целият шум, прах и пот на цивилизацията са в чест на онези, които ще съумеят да се възползват от плодовете на всичко това, без да вземат участие в работата, и именно тези хора представляват смисъла и апологията на цялата суетня!" /Фридрих Ницше, "Веселата наука"/

3. Да не забравяме, че Фауст изпитва върховна радост от полския труд на селяните, в края на знаменитата едноименна творба на Гьоте,


според мен по единствената причина, че само съзерцава този труд.

         Неслучайно някои учени считат, че безделието е здраве, а час активен мързел се равнява на също толкова спортуване във фитнесзалата. Всеки от нас е усещал как на моменти с празен поглед се втренчва в тавана. Това е своеобразен инстинктивен мързел, на който спонтанно и автоматично организмът се отдава, за да преодолее стреса на работохолизма. Както сполучливо се изразяваше един мой приятел, по повод романа на фантаста Александър Беляев "Владетелят на света", в който геният Щирнер изобретява апарат за масова хипноза:

този апарат отдавна е изобретен и той е самото общество.

Хитреците от точка 2 /цитатът на Ницше/ още от най-древни времена са гепили дойната сборна крава на трудещите се и доят от нея безценно мляко за себе си. Тези същински велзевули преди хилядолетия са осъзнали, че се нуждаят от роби-гребци за своите биреми. Такива роби в днешно време са програмистите, а чрез тях и чрез цялата съвременна наука, като с едно огромно въже, биват омотавани всички останали, непринадлежни към кастата им - хората-пчелички или /ако предпочитате/ хората-мравки. Мравунякът работи безупречно и в това отношение особено се изявяват азиатските народи, стигащи до рекорден работохолизъм.
         Постоянно ни се натрапват обществени модели на реализация, които ако бъдат сбъднати, то сме щели да живеем по-добре и дори щастливо. Но когато най-сетне спазим всички тези предписания и нищо подобно не се случи, изведнъж си припомняме за стиха на Вапцаров от "Писмо":

"Опомнихме се. Късно. Бяхме вързани жестоко!",

или за стиха на Смирненски от "Юноша":

"пред раззинали бездни до черни стени окова ме злодей непознат."

         Днес наистина хората са заставени да работят като луди. Целият видим свят се подчинява на целта на Мамона - кариера и печалба на пари. Както сполучливо се изразяваше един поет:

"Пари и пак пари.
Без тях и гений да си ти
ще бъдеш кръгла нула...
Но най-много ще ти липсват
продажните жени."


Канадецът Дъглас Къпланд, един от идеолозите на мързела, предрича:

"Скоро ще долети ангелът на отмъщението и ще ни накаже, изтощавайки ни до смърт!"


         Потопени в света на стреса и дистреса, открити, като теория от Ханс Селие, ние постепенно губим вяра в собствените си устои и попадаме в тресавището на болестите, потъвайки окончателно в него. За да се спасим е наложително да преоткрием мързела и лентяйството, като изконни ценности.
         Немската психоаналитичка Урсула Хаущайн, също бие своевременно камбаната. Нейната панацея срещу работохолизма е поне един час дневно "активно блеене и размотаване".  Като апогей на мързела, тя предписва да оставим днешната работа за утре, или поне да я свършим само наполовина, подкрепяйки този си съвет със статистически данни.

Как да не си спомним тук известния шеговит лаф:

"Не оставяй днешната работа за утре, ако можеш да я свършиш вдругиден!"

Любопитна е и визията на Лотър Зайверт - съветник по "организиране на времето". Според него:

Мързелуването на периоди стимулира творческата мисъл.

Може да се счита за научно доказан фактът, че:

човек не се ражда с желание за работа, а бива така възпитан впоследствие.

Към всичко това следва да добавя, че:

 макар и мързелът да е изключително полезен, за него се изисква и талант, и идеология!

         Ще ми се да завърша това есе с една шеговита кратка приказка.
         На един океански остров живеел вожд на племе. По цял ден се излежавал и мързелувал на девствен плаж, като този от нашумелия филм "Плажът" с Леонардо ди Каприо. И не щеш ли при него дошъл  инициативен, богат бизнесмен с ред интересни предложения, как да бъде преустроен този плаж. След всяко поредно предложение вождът задавал въпрос на бизнесмена:

С каква цел искате да извършим това?

Естествено бизнесменът подхвърлял следващото си предложение и така отговарял на поредното, константно питане на вожда. Когато най-накрая бизнесменът разкрил целия си блестящ план за печалба от този клет плаж, вождът го попитал:

И каква ще ни е файдата от всичко това?

- Как каква? - изненадал се бизнесменът. Ще напечелим толкова много пари, че двамата с теб ще се излежаваме по цял ден на този плаж.


Тук вождът внезапно се опомнил и казал:

Ами то аз и сега се излежавам по цял ден на плажа!
 

© Младен Мисана Все права защищены

Комментарии
Пожалуйста, войдите в свой аккаунт, чтобы Вы могли прокомментировать и проголосовать.
  • Пак провокираш и то много елегантно
    И пак така елегантно вкарваш хумор в провокацията, та човек не знае какво да каже.
    Това си е дарба, а ти отдавна си доказал, че си доста даровит.

    Прочетох с удоволствие и в края на есето си спомних за един ленивец във филм на National Geographic, в който ленивецът се спасяваше от наводнение и тъъъъъкмо се беше изкачил на уж безопасна височина, отгоре му връхлетя една хала и го грабна...
    за закуска на чедата си в гнездото...
    Браво за есето!!!
  • Всеки обича от време на време да се отдаде на пълноценна почивка и спокойствие, да помързелува – в това да си починеш, след усилен труд, няма нищо лошо. Помня, че по времето на соца, ако някой кръстосваше улиците, без да работи, от милицията бързо му намираха работа.За съжаление обаче през последните 20 години тук, в България, много млади хора са безработни, и много на които им предстои да се пенсионират, ги гонят от работа. Кой трябва да носи отговорност за това, което се случва днес?

    Хубава и творческа вечер, Младене!
  • Ако има кой да работи за теб е прекрасно! Всъщност, ако нямаш достатъчно време никога няма да можеш да се наслаждаваш на любимите си дейности - да мислиш, да твориш, да прочетеш книга или просто да помързелуваш...Обаче щастливците са малко! Поздрави за прекрасното есе! Много ми хареса! В Любими!
  • Прочетох с интерес, много хубаво есе!
  • Искам да те поздравя за това, че винаги поднасяш разсъжденията си умерено и ненатрапчиво , и винаги в тях има много истина. Ти никога не заблуждаваш читателя с напудрени фрази и клишедария! Винаги си уникален, Младене!
  • Можем да разделим мързелът на два вида – полезен и безполезен. При полезният, мързелуващите се опитват да подобрят нещо, да се улеснят, като все пак извършват някакви действия, за да го постигнат. Безполезният мързел пречи, при него хората не биха направили нищо конструктивно. Те директно избират бездействието, въпреки че по този начин се натоварват още повече. За тях е валидно: „мързелът не мори, а мъчи“.
    Когато някой мисли, опитвайки се да улесни живота си, той извършва действие. Самият процес на размишление е натоварващ и може да се приеме като дейност. Това не е пълен мързел, може би е такъв във физическия си аспект, но психическата работа е още по-натоварваща дори от физическата.Лошо е, ако човек е психически и физически мързелив, едновременно. Тогава той няма шанс в живота, защото при него липсват амбициите.
    Физическият мързел не е лошо качество, дори напротив. Той може да ни накара да живеем по-спокойно, да правим само правилните неща и да постигаме това, което ни е важно!
  • Мързелува този, който може да си го позволи. Сега работя и съм зле, а ако не работя ще умрем! С минималните пенсии не се живее, а вегетатира. Мързелът е рай за алкохолиците, поне ги хранят безплатно. На село е така.
  • Почивката е част от живота ни.Ако съумеем да балансираме така нещата,че да работим за удоволствие,едва ли е толкова уморително.При соца беше важно да работим това,което ни задаваха,оттам идваха и нежелание,и "клинчене", масово липсваше свобода за лична изява,колективното мислене потискаше индивида.Мисля,че с това се справят вече успешно в Китай и резултатите са налице.
    Мисана,написаното от теб е интересно,защото идва времето,когато биороботите ще освободят хората от тежък физически труд,тази революция вече е в развитие.Но тогава на улицата ще останат милиарди и лишени от възможността да творят продуктивно.Едва ли някой ще е очарован от това,ако не учи и се труди като добие нова професия.
    Поздравления за това,че пишеш оригинално и предизвикваш читателите към размисъл!
  • Като за добро утро много размисли ми навяха твоите мисли , констатации ...Да сме точни... Смирненски и Вапцаров са ми любими поети, времето в което са творили, може би не.Пак си право в десетката, не времето, хората и обществото...това е истината. Аз може да не обичам да мързелувам, но обичам да се веселя, значи съм лентяйка донякъде.
Предложения
: ??:??