В днешно време българинът с всеки изминал ден все повече и повече забравя предимствата на държавата ни. Забравя откъде е тръгнал, какво е постигнал, именно тук в България. Непрекъснато сравнява постиженията ни с тези на другите страни.Отивайки на работа в другите държави ''българинът'' си мисли, че е избягал от родината и срама си, но не осъзнава, че по този начин помага за развитието на друг, а не на своя народ.
Но всъщност на какво се дължи всичко това? На това, че сме малка и красива държава с природа сравнявана с тази на Швейцария ли? На традициите, които сме съхранявали през вековете и спомените от славното ни минало? Не, по по-скоро се дължи на това, че в забързаното си ежедневие сме се самозабравили. Самозабравили до такава степен, че да се отречем от държавата и от самите себе си.
От друга гледна точка имаме проблем и с възпитанието. Ако израснеш в семейство, в което парите все не стигат, баща ти псува политиците с мисълта, че утре ще е по-зле от днес ти няма как да заобичаш родината си, гледайки различния живот по филмите. Отивайки на училище си казваш: ''Защо пък да уча, какъв е смисълът като учителите ни повтарят колко сме мързеливи и невъзпитани, и че по този начин нищо няма да постигнем''. Тогава осъзнаваш, че колкото и да си умен без измами и лицемерие няма да успееш в живота. Затова с нетърпение чакаш да навършиш 18, да станеш пълнолетен, достатъчно смел и отговорен, за да станеш роб в чуждата държава. В страна, в която като чуят, че си българин или ще те изпъдят като престъпник, или ще кажат: ''Ето го и тоя умник, който е разбрал, че в България бъдеще няма!'' При такова унижение едва ли човек би се зарадвал... не, по-скоро би се замислил, защо е това лошо отношение?
Може би отговорът е много прост и се състои в това, че се срамуваме от себе си и от народа си. Че не показваме уменията и не изтъкваме качествата си.
Паисий навремето е казал: ''О, ти неразумний юроде, защо се срамиш да се наречеш българин?'' Но тогава всичко е било много по- различно от сега.Дори броят на тези, които са се срамували от произхода си са били значително по-малко.ако беше жив той - човекът събрал в една книга историята ни по-скоро би ни попитал кои сме ние в чуждата държава и кои сме в своята? В чуждата държава сме никои, не защото сме българи, а защото сме избягали от мястото, на което принадлежим, с наивната надежда да сме по-щастливи. А тук - в България сме всичко това, което сме съхранили през вековете - гордост, непримиримост, любов и към народа и родината си.
Не се срамувайте от произхода си! Гордейте се от това, че сте българи, защото по-хубаво от това да живееш в собствената си държава няма! Ако всички заедно обединим силите си и се справим с неуредиците, които самите ние сме създали в родината ни няма да ни е срам да се изправим с гордо вдигната глава и да кажем: ''Аз съм българче, обичам наш`те планини зелени - българин да се наричам, първа радост е за мене!''
© Василена Владимирова Все права защищены