Мани го и дъжд, какво ти, брате, стана па на тебе? Юний ли си ти, мойто момче палаво, или Септемврий? Ама разбира се, че негово величество драгоценното Време (да се не бърка с Времето де искаме все да изхвърлим през прозореца щото видиш ли за нищо не стигало) решило се беше в оня ден да размъти и отрещи въртълъка със себе си и величавия си гняв. Светъл гняв, братия, със светкавици и гръмотевици.
Дълго в ушите на клетника (аз, бре, кой друг, клет съм щото днеска пак си забравих чадъра! И не, не съм от захар, солен съм. Пресолен даже!) блестеше спомена за Тина и горещата нейна молба. Ела ми, Зигфриде (това обръщение, драгий читателю, много ме забавлява. Пробвай го на глас, интересно звучащо е, нали?), че от твоите най-висши намерения в актьорството днеска имаме нужда. Статист човек ни трябва, де да приказва на език, който аудиторията не знае. Молим те, огрей ни Слънце и спаси нами!
Чакай, чакай. Какво актьорство, какви намерения?! Ама разбира се, че читателят за това трябва да бъде известен — преди дълги години у Зигфрид Философа намираха се силни желания и брожения на ума да става актьорче. Взе, та даже участва в едно видео (заснето със стара видео камера, между приятелчета, не, никъде го няма, не, не видя светлината на Обетования Онлайн), та дълго му всите пламтящо обясняваха, че за актьор най-го бивало. Той, маймунякът, прадон, аз, разбира се, взех, че повярвах, даже прищя ми се в НАТФИЗ да се явя да кандидатирам себе си за следващият Български Ромео (чакай, най-вероятно Ромео не звучи най-българско), тъй де, следващият Български Ромеев. Инспектор... Ромеев.
Ромео — Ромеев.
О, не!
Та, оттам се мълвата бе разчула, че на Зигфрид Философа му срязали крилцата и не намирал се никой лекар де да може да му ги присади обратно. Зарад туй така значимо народно страдание, десет лета по-късно, Тина, студентка в Нов Български Университет, гордо учаща Кино и Телевизия, контактира се с Философа и намери му нов шанс за пеперудена реализация. И моментът му чукна на прозореца (объркал вратата, брате, какъв невъзпитан Момент) да стане звезда. Тина да го снимала щяла как говорил той на “език, който аудиторията не знае”.
Аз, казах, аз, не той! Аз съм той и той е мен. Тъй де!
Вървях си под дъжда, забравил за забравата, че забравил си бях чадъра (в следствие ярко помнейки този факт) и повтаряха се в съзнанието ми думите на бъдещата режисьорка. Език, де никой не е чувал. Какъв ще е брате, тоз език? Дал нямаше предвид немски? Та то сума народ и мишката в стария гардероб немски знаят, та и по-добре от мене. Френски? Аз на френски знам само Бауделайр ала франга. Тогаз, що за език ще да е туй дето искат от мене? Маймунски — не говоря, кучешки — абе не съм в него много сигурен, май само псувни зная, щото всеки път щом почна да вия и всите квартални кучета ме лаят... македонски? Ко сакаш, джанъм? Чакай бре, туй първо че не е на македонски, второ, че... не е на македонски!
За главата се сграбчих, драгий читателю, какво ще да правя в тоз момент? Тъкмо аха-аха звездно ще ми стане името, и то какво — провал. Реших се: ще да си измисля език на примавистовица. Знаех, че ще да се справя!
Мястото, дето щяха да ме снимат студентчетата бе една изоставена сграда, порутена, откъртена, многострадална, в която от дъжда да се скрием. Щях да съм чужденец, и според сюжета да говоря думи на “език, де никой не знае”, а партньорката в актьорския миг, да се чуди и мае какво да ме прави. Братия, не питайте що за сюжет е това. Не съм го ази измислил, Тина беше! В края на сюжета трябвало аз да съм откачил, явно ще да съм беглец от няква обстановка военна, и ще да трябва тя да ме приюти у тях. Сетне — любовна сцена — ама имали за мене статист. Аз мислех аз съм статиста, пък те ме, брате, лишили от най-плодотворната сцена в целия “фюм”...
Накиприха се две момичета — Тина и Хриси, двете студентки, с бляскави очи и знания — бол. Помъкна Хриси камерата, освободи я от найлоните против дъждец, навря я почти в лицето ми, от което стреснат се по носа почесох. Знаеш ли, драгий читарелю, че ако носу чешеш умен изглеждаш? Е, ако не знаеш на — безплатен съвет. Пардон, не е без пари — 25 лева. Нямаш? Не е проблем, заемче, с лихва 3.14 процента.
— Готов? — припна Тина с радост.
— Готов, изяден, вече съм в канализ...
— А, бре, глупости не ръси! Готов ли си? Сцената почва.
— А дамата де е, на която ще да говоря на “език де никой не знай”?
— После ще я добавим.
— Де ще я добавяте, бре, тя тука я няма?
— Зигфридо, не си ли чувал...
— А, моля! Корекция! “Зигфрид”, моля не слагай “о”, важно е за реномето ми!
— Така или иначе, ти почвай. Хриси, екшън, мила! Опичай обектива!
Идея си нямах от ситуацията плашеща и мистична. Да помръдна не смеех, очите блуждаеха, стресът надигаше се в гърдите ми, пореше сърцето, пот се над веждата ми събираше... Боже, ама аз с кого сега ще говоря?
Нищо! Юнак без рани няма, тъй както Зигфрид без излагации. Отворих уста, и щедро занареждах своите “реплики”, със страст присъща на Брат ти Пит и Барако Бама.
— Момичетарчета, азирич не разбирич! Не знаич що правич! Дазич, важнич е моментич, уплашенич, обърканич, но не предавич себич! Борич за славич! Борич и не плачич! Яснич?
— Нее, трябва по-тъжен да е героят, бе! Нали е избягал от война!
— А, верно, аз на смел го карам!
— Втори дубъл! Печи го, Хриси!
Втренчи се камерата пак в мене, аз един горд, в момента на актьорско майсторство висша степен бях и се не давах. Сега, тъга ще да го играя.
— Изоставенич и самотенич, беглечич плачич — рекох с нагнетен глас. — мъкич вечнич, спасенич немич, страхич многич, болкич... плачич... ох, горкичич!
— Ех, какъв актьор... каква силна актьорска игра... какви горещи, чувствени очи на болка и страдание... — захласна се по мене операторката.
— Браво, Зигфрид. Сега си представи, че тя вече е тук и ти говори, казва, че ще те вземе у тях и ще спаси живота ти!
Тъй като героинята отсъстваща беше от взора ми, втренчих се в една аха-аха да падне тухла. Изпих я с очи. Тя спасението мое беше. Тя бе цялата любов за изоставения и самотния!
— Любович, тебич сърцич давич — изплаках аз — тебич всичкич давич! Тебич до вечнич обичич!
Тишина. Представих си как тухлата омайна мене успокоява, как крепко пърха с мигли, как щедро предлага да спя у тях.
— Ко речич? Благодарич, мадонич!
Осъзнах после, че любовната сцена между мене и тухлич няма да се състои и обзе ме мъка, тежеше на плещите. Сетих се, обаче, че най ще да е добре да няма любовна сцена между мене и тухлич! Ще да се разделим с добро!
Туй бе, драгий читателю, една от малкото ми изяви великолепни пред камера. Не видя Онлайн, но видя преподаватели по Кино и Телевизия, дето скъсали после били Тина (режисьорката). Плака тя горко на рамото ми, а аз се гузен чувствах. Призна ми накрая, че всичко се провалило заради статиста, на когото поверили били любовната сцена! Ех, гузност гузна като ме хвана! Защо се не предложих себе си?!
Ах, любович! Тебич целувич със страстич.
Ех, верно, шестица щеше да има Тинчето!
© Зигфрид В. Все права защищены