Дебатите за и против модернистичната поезия избухват периодично, особено след като е приключил конкурс с по-тлъстичка парична награда. В последно време се толерират стихотворения, които поетите традиционалисти определят като вертикална проза или просто като недоразумение. Те забравят, че днес поезията е това, което беше: върнала се е към първоизвора си – свободния стих, но обогатена с абстрактност и неочаквана образност, което е напълно нормално (все пак сте чували за Хегел, нали?).
Щом човек не е поне в крак с времето (да не казвам, че е по-добре да го изпреварва), е чисто демоде, ароматизирано с нафталин. Така че, драги лирици, ако сте обременени генетично с чувство за ритъм, падате си по римуването и преследвате ясния смисъл, няма да шашнете компетентното жури, а ще го отегчите и възмутите. Или се отървете от вродените и придобитите си дефекти, или ходете да пишете текстове за някоя начинаеща фолкаджийка, или творете песнички за дечица до тригодишна възраст, защото по-отрасналите няма как да ги излъжете с птички, тревички и пчелички. А тези от вас, които са опорочени и от ненужни знания за видовете стихосложения и разните там ямб, хорей, амфибрахий и прочее баласт, просто да замълчат, защото булката – в случая модернистичната поезия – така или иначе ще се ожени за принца, осребрявайки мнимата си невинност.
Надявам се въведението вече да ви е убедило, че е крайно наложително да се вземете в ръце. Не е толкова трудно, повярвайте. Освободете съзнанието си, отприщете потока му и записвайте. Разбира се, необходимо е от време на време да го направлявате: компилирайте смело и безотговорно чужди мисли, разреждайте ги с умопомрачително оригинални образи, развихрете се. Бъдете себе си, но като за пред хора: не в халат, а в дизайнерски костюм – нека лудостта ви е чаровна и заразителна. И в никакъв случай не пишете разбираемо – колкото по-безсмислено е нещо, толкова повече ще ви сметнат за изключително умен и ще търсят къде е ключът за палатката. Ще предизвикате асоциации, които не сте и сънували; ще ви обявят за гуру на новата литература, разказал играта на класиците. И за гений, естествено – това ви е в кърпа вързано. И напълно заслужено.
Съветът ми е да заложите в заглавието и поантата (виж в речника) на нещо, което е елитарно, но все пак достатъчно популярно. По-надолу също демонстрирайте ерудицията си, използвайте фрази или цели пасажи на доказани автори, като им придавате нов смисъл – кеф ви на думите, кеф ви на твореца. Може някъде да пернете една-две рими, да си поиграете с алитерацията и асонанса (пак виж в речника). Правете не което ви хрумне, а което ви скимне – има фина, но съществена разлика.
Вие сте скучаеща домакиня и сте завъртели стихотворението в посока на древната еврейска поезия – добре ще е да включите апетитната тема за гювеча, който къкри във фурната; ако сте мъж и си пиете студената ракия на балкона в лятна привечер, а съседката от горния етаж си изтърсва покривката и боклукът пада в шопската ви салата, смело вкарайте детайла сред интелектуалната дисекция на отиващата си любов.
Защо ви давам безплатно всички тези съвети? И аз се чудя на себе си и се колебая в отговора: може би имам добро сърце, а може би петте години учителстване са ме увредили необратимо. Има и друго, и то много съществено – не съм поет, което ме изважда с едни гърди напреТ и ме превръща в авторитет. (И ние, како Сийке, сме видели рима, макар и през плет.) Вече написах примерно стихотворение – в състояние на умерена и контролирана гениалност. Заложих на Камю, когото за момент обърках с Кафка и като че ли не трябваше да се поправям, защото грешката щеше да предизвика избухването на галактики от смисли, но както и да е. После добавих Чехов, библията, Ботев, Ъруин Шоу, фолклора и... Цоньо Калчев. И още нещо, обаче то е тайна съставка. Умишлено запазих пунктуацията, за да е по-ясен примерът, само че вие в никакъв случай не се съобразявайте с нея. Да не забравя: Хемингуей казва „Пиши пиян, редактирай трезвен”, но следвайте само първата половина на максимата, защото редактирането е строго забранено. Успех!
Чужденецът
Напушената нощ
хищно свлича звездната си нощница
и щателно я пощи от щукнали щурци.
Стреснатият изгрев отваря огнено око
и ловко мята върху тъмната й шия
аркана на Аврора,
в който тя сивее и няма да запее:
сладкопойна чучулига, извисила чуруликащ глас
край чучура, прочетен от безродни бесове.
Чакай, чуй, мълчи!
На село за дядо. Моля те в името на Христа Бога,
вземи ме оттука.
Всички ние станахме като нечист човек
и всяка наша правда – като зацапана дреха;
и всички посърнахме като лист,
и беззаконията ни като вятър ни отнасят.
Ако жив и здрав стигна до село
с кон до коня, мила моя майнольо,
ще хвърля коравия си къшей
в раззинатата паст на гладния следобед,
преди да е захапал апетитната опашка
на персоналното си хлъзгаво дуенде.
Или е по-добре
да пусна своя клисав хляб по водите
и в някой ден, разкъсван от алиенирана внезапност,
да се завърне коматът пак при мен,
но много по-голям и пресен,
омесен
от ръцете на Живота и Смъртта,
току-що изсвирили Котешкия марш на валерианния роял
след секс, лъжи и видео.
Отдавна е известно,
че гладът най-сетне нещо да се случи,
което да ни кара да имаме чувствителност поне
колкото премъдрата амеба,
е пряко свързан със смъртта на някакъв арабин.
Не ме питай от скука кой е Камю.
© Аноним Все права защищены
Приятно ми е, казвам се самоука
и два лунни сърпа имам тука
Единият го прибрах за резерва,
а с другият си отворих консерва.
Е, не е гениално, но ако падне нещо от горния етаж в копърката лирическата може и да избухне и то съвсем свободно!