Мисля, че вместо да се чудим как да се натягаме на украинците, е крайно време да издигнем в София, на най-централно място, голям паметник на великия монголски завоевател Тамерлан. Защото Тамерлан е пленил и поставил турския султан Баязид - българският поробител, в желязна клетка /станала известна като тамерлановата клетка/ и го е оставил да агонизира в тази клетка в продължение на 6 месеца - от октомври до април. През това време монголите, по заповед на Тамерлан, чукали публично жените от харема на Баязид пред очите му. Най-накрая сломеният Баязид издъхва в тази клетка. Така Тамерлан отмъщава за своите български братя /братя, защото прабългарите имат монголоиден произход/.
П.П. Руският шахматен композитор Карл Яниш /1813 - 1872/ успява да състави през 1849г. шахматна задача, чрез която да прослави клетката на Тамерлан. Тази задача прославя и самия Яниш. Нейното условие е: белите започват и обявят в 10 хода мат на черния цар, като този мат трябва да задушен /тоест мат етуфе/. На линка по-долу:
https://www.shahimat.org/shahmatnyie-istorii/karl-yanish/
ще имате възможност да се запознаете, както с биографията на Яниш, така и с неговата задача. Началната и финалната позиция на задачата са изобразени на диаграми. Именно финалната позиция - задушеният мат, изобразява клетката на Тамерлан. Този тип шахматни задачи са известни като изобразителни задачи, тоест скахографически задачи.
© Младен Мисана Все права защищены